Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi IR Night Vision


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να κανω μια χαζη ερωτηση... γτ δεν κατεβαζεις το app απο το mistore που ειναι για τις καμερες και καλα για Κινα?

εγω τρεις που εχω συνενοουμαστε στα Κινεζικα και δεν εχουμε κανενα προβλημα (εχει και αγγλικα το app)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να κανω μια χαζη ερωτηση... γτ δεν κατεβαζεις το app απο το mistore που ειναι για τις καμερες και καλα για Κινα?

εγω τρεις που εχω συνενοουμαστε στα Κινεζικα και δεν εχουμε κανενα προβλημα (εχει και αγγλικα το app)

εχω και το κινέζικο που είναι για όλες τις συσκευές (εκτός scale) και δεν αλλάζει κάτι.

Εχω άλλες 2 με το τελευταίο "αυτό" firmware και δουλεύουν κανονικά και στα 2 app, en-cn

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά, η καμερούλα με ενδιαφέρει.... με τα φλασαρισματα/χακαρισματα δεν εχω θέμα για να την κάνω να δουλέψει, ομως με ενδιαφέρει να την βάλω πάνω στο surveilance station του Synology. Οποτε, πρότυπο ONVIF υποστηρίζει?

 

ps: στα 29 δολλάρια την έχει το Gearbest

Επεξ/σία από TheAccountant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ εχεις επομενο firmware Πιο τελευταιο προφανως ο agathoklis εχει πιο παλιο firmware γιαυτό του παίζει

δε ψαχνεις να βαλεις και συ παλιότερο firmware Να  μη σου ειναι άχρηστη η καμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό θα κάνω.

Υπάρχει official ftp site να τα κατεβάσουμε?

Update έκαναν πριν 1 εβδομάδα, οι 2 συνεχίζουν κανονικά.

 

Κάτι παίζει πάντως με την παρτίδα αυτή και προτείνω όχι απο gearbest, εκτός αν....

Πάντως τα τυπακια γύρισαν 23 στο paypal.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες και γω την έκανα τελικά update και συνεχίζει να παίζει. Και επίσης κατέβασα την international εφαρμογή από εδώ και δεν παίζει. Παίζει μόνο με την κινέζικη εφαρμογή που είχα και πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτή η εφαρμογή που αναφέρεις, ΔΕΝ είναι ακριβώς inetrnational. Είναι για τις αγορές USA, Filippines, Taiwan.

Όταν αγοράζεις την κάμερά σου από την Κίνα, δεν μπορείς να της βάλεις firmware και να χρησιμοποιήσεις mobile app από άλλη χώρα (δηλαδή αυτή του google play).

Όλοι μας εδω μέσα έχουμε αγοράσει την κάμερα από Κίνα. Η επίσημη κινέζικη εφαρμογή βρίσκεται μόνο στο mi store εδώ .

Υποστηρίζει πλέον αγγλική γλώσσα και επίσης τοπική ώρα συσκευής και όχι κινέζικη.

Τα δε firmware, αναβαθμίζονται αυτόματα μέσα από τη συγκεκριμένη εφαρμογή χωρίς προβλήματα. Η εφαρμογή επίσης αυτο-αναβαθμίζεται.

 

Αν κάποιος εγκαταστήσει την εφαρμογή από το google play που είναι για συγκεκριμένες αγορές, δεν θα μπορέσει ποτέ να συνδέσει την κινέζικη κάμερα. Το γράφει άλλωστε και στη σελίδα του google play :

****Attention!!! This app only supports International Version YI Home Camera. For people who use China Version YI Smart Camera, please download the suitable app in Mi Store. ****

 

Άν κάποιος εγκαταστήσει άλλα firmware που βρίσκει οπουδήποτε, είναι και υπεύθυνος για το αν θα "παίξει" μετά η κάμερα ή το app.

Προσωπικά, δε βλέπω κανένα λόγο να εγκαταστήσει κάποιος, άλλο firmware παρά μόνο αν θέλει πρωτόκολλο rtsp το οποίο όμως είναι unauthenticated, δηλαδή η κάμερα είναι εκτεθειμένη στο internet. 

 

Κανένα επίσημο κινέζικο firmware δεν καταστρέφει την κάμερα. Μιλάμε για την Xiaomi και όχι κάποια τυχαία εταιρεία.

Επεξ/σία από nikgl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εφαρμογή που αναφέρεις, ΔΕΝ είναι ακριβώς inetrnational. Είναι για τις αγορές USA, Filippines, Taiwan.

Όταν αγοράζεις την κάμερά σου από την Κίνα, δεν μπορείς να της βάλεις firmware και να χρησιμοποιήσεις mobile app από άλλη χώρα (δηλαδή αυτή του google play).

Όλοι μας εδω μέσα έχουμε αγοράσει την κάμερα από Κίνα. Η επίσημη κινέζικη εφαρμογή βρίσκεται μόνο στο mi store εδώ

Τα firmware, αναβαθμίζονται αυτόματα μέσα από τη συγκεκριμένη εφαρμογή χωρίς προβλήματα. Η εφαρμογή επίσης αυτο-αναβαθμίζεται.

 

Αν κάποιος εγκαταστήσει την εφαρμογή από το google play που είναι για συγκεκριμένες αγορές, δεν θα μπορέσει ποτέ να συνδέσει την κινέζικη κάμερα. Το γράφει άλλωστε και στη σελίδα του google play :

****Attention!!! This app only supports International Version YI Home Camera. For people who use China Version YI Smart Camera, please download the suitable app in Mi Store. ****

 

Άν κάποιος εγκαταστήσει άλλα firmware που βρίσκει οπουδήποτε, είναι και υπεύθυνος για το αν θα "παίξει" μετά η κάμερα ή το app.

Προσωπικά, δε βλέπω κανένα λόγο να εγκαταστήσει κάποιος, άλλο firmware παρά μόνο αν θέλει πρωτόκολλο rtsp το οποίο όμως είναι unauthenticated, δηλαδή η κάμερα είναι εκτεθειμένη στο internet. 

 

Κανένα επίσημο κινέζικο firmware δεν καταστρέφει την κάμερα. Μιλάμε για την Xiaomi και όχι κάποια τυχαία εταιρεία.

Thx for the info!

 

Αυτοί στο gearbest που αναφέρουν ότι μόλις την αγόρασαν, την αναβάθμισαν (αυτόματα από την εφαρμογή) και τώρα δεν τους παίζει εκτός Κίνας τι περίπτωση είναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx for the info!

 

Αυτοί στο gearbest που αναφέρουν ότι μόλις την αγόρασαν, την αναβάθμισαν (αυτόματα από την εφαρμογή) και τώρα δεν τους παίζει εκτός Κίνας τι περίπτωση είναι??

Απο το gearbest την έχω πάρει κι εγώ. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,θα ήθελα τη βοήθεια σας.Σημερα ήρθε η κάμερα από το gearbest όταν κατάφερα να τη συνδέσω μου έβγαλε ένδειξη για update ,με το που το έκανα μου λέει στα αγγλικά ότι μπορώ να τη δουλέψω μονο κινα. πως θα κάνω downgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω αναβαθμίσει την κάμερα από έκδοση 1.8.6.1K σε 1.8.6.1A στις αρχές Μαρτίου. Δεν είχα κάποιο θέμα. Κάνοντας όμως μια αναζήτηση, έπεσα πάνω σε αυτό http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=222024&highlight=yi%2Bwebcam

Φαίνεται πως κάποιοι χρήστες έχουν όντως θέμα με το τελευταίο firmware.

Στο 2ο post περιγράφεται η λύση.

 

Επίσης ένα πολύ καλό επίσημο FAQ

http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=240082&extra=page%3D1&mobile=2

Επεξ/σία από nikgl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...