Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi IR Night Vision


Agathoklis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο σχόλιο 202 περιγραφει το πως να κανεις downgrade to firmware ,εμενα λειτουργεί μια χαρα η κάμερα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε,δε μπορώ να τη δω όμως από το πρόγραμμα στο android

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 305
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα σε ολους

 

 

σε καινουργια καμερα ετυχε αυτο με το work only in China....

 

εκανα τα παρακατω και εφτιαξε (γυρνοντας το firmware πισω)

 

You need to follow these steps below to fix the cam:

 

 

* Turn off the camera 

* Pull out the memory card

* format the sd in FAT32

* extract and copy the firmware file to the memory card home (link for the firmware I use)

https://yadi.sk/d/KCkz0xjpjmK5o

* Turn on the camera and hold down the reset button for 6-8 seconds

* Turn off the camera 

* Insert the memory card

* Turn on the camera 

* Wait for about 5 minutes 

(will flash orange, then turn orange, then speak Chinese and then will flash orange) 

* Connect the camera via the camera app

 

 

λετε να υπαρξει κανας μαγκας να φτιαξει και να βαλουμε το firmware των ευρωπαικων στις Κινεζικες?

δεν νομιζω να εχει διαφορα το hardware....

Χρησιμοποιεις το κινέζικο ή το international app?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,έχω τη κινεζική έκδοση, στο κινητό μου έιναι εγκατεστημένο το πρόγραμμα που σκαναρε το qr code ενώ στο ταμπλετ του maddoctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε iphone παιζει η εφαρμογη MiHome και οχι η εφαρμογη Yi Home Camera που λειτουργούσε ως τωρα. Οσοι εχετε προβλημα αλλάξτε εφαρμογη και επιλέξτε ως τοποθεσία Κίνα.

Επεξ/σία από dimis88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα reset και επανήλθε ,ουτε και ξέρω γιατί μου έβγαλε αυτό το σφάλμα .παιδια θα ήθελα να μου πείτε ποια εφαρμογή έχετε στο ανδροιδ για τη κινεζικη κάμερα ,η τελευταία που κατέβασα δεν έχει αγγλικά και μπερδεύομαι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα 3 από δαύτες στην προσφορά του alibaba.

Και φυσικά μου βγάζουν ότι είναι μόνο για Κίνα.

Κατάφερα να συνδεθώ μόνο αν κάνω το pairing με το YI Home (που βρήκα στο Play) και μετά βλέπω την κάμερα με το Mi Home.

Όμως το Mi Home είναι στα κινέζικα και δεν τα πάω καλά με αυτά.

 

Και οι δύο εφαρμογές μου ζητάνε να κάνω αναβάθμιση - και στις εφαρμογές και υποθέτω και στην κάμερα.  Διαβάζω εδώ δεν είναι καλή ιδέα.

Επειδή θέλω τελικά να τις βλέπω από την εφαρμογή CMS, το MeyePro HD ή και το tinyCam γιατί έχω και άλλες κάμερες και θέλω να τις βλέπω όλες με μία εφαρμογή υπάρχει τρόπος ή να τις προσφέρω στις αγγελίες και να πάρω κάτι άλλο;

 

Διαβάζω ότι μπορώ να περάσω κάποιο άλλο λογισμικό, με προβληματίζει η όλη κατάσταση γιατί θέλω να τις βάλω σε μέρος που δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

post-206817-0-86170600-1462958792_thumb.png

Εγώ έχω αυτές τις 3.

Η πρώτη είναι από το play store και μου βγάζει ότι υπάρχει αναβάθμιση αλλά δεν υπάρχει επιλογή να την κάνει.  Είναι στα αγγλικά και δεν συνδέεται με την κάμερα.

Η δεύτερη είναι από την κάμερα - έκανα scan το Qcode και κατέβασε αυτή.  Είναι στα αγγλικά με αρκετά μηνύματα στα κινέζικα.  Συνδέεται με την κάμερα και μόνο μου βγάζει να κάνει αναβάθμιση στην κάμερα - που αν την κάνω παύει να λειτουργεί.

Και η 3η είναι σαν τη δεύτερη μόνο που έχει και επιλογές για άλλες συσκευές xiaomi.  Και αυτή βγάζει αναβάθμιση για την κάμερα μόνο.

 

Υπάρχει και άλλη εφαρμογή;

 

edit: Δοκίμασε κάποιος να περάσει την International version firmware στην κάμερα;

Επεξ/σία από papars
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε ευρωπαϊκή έκδοση της κάμερας.

Εκεί είδα και ανακοίνωση που αναφέρει ότι οι  κινέζικες εκδόσεις που έχουν κατασκευαστεί μετά την 1η Νοεμβρίου 2015, δε λειτουργούν εκτός Κίνας. Δείτε εδώ σχετικά.

 

Η απορία μου βέβαια είναι τι θα γίνει με τις περιπτώσεις που την πάτησαν;

Επίσης άλλη απορία, τι θα γίνει αν εγώ που έχω παλιά κινέζικη κάμερα που συνεχίζει να λειτουργεί και αγοράσω μια ευρωπαϊκή. Θα έχω 2 app για να τις βλέπω; Η ευρωπαική θέλει μόνο το google play app.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο την εφαρμογή στο τηλέφωνο, με ποιο άλλο τρόπο μπορώ να βλέπω τη κάμερα μέσω laptop?

το googlara αλλα δεν βγάζω άκρη.. Υπάρχει κάπου η διαδικασία εδώ στο forum?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν guys and girls, βρήκα την λύση για το "This camera can only be used in China".

Και απορώ πως δεν το βρήκαν οι διάφοροι μέχρι τώρα που ασχολούνται με αυτές.

 

Ο έλεγχος γίνεται από το "/home/cloud"

Η εφαρμογή αυτή, κάποια στιγμή στέλνει ένα request h ttps://api.xiaoyi.com/v4/ipc/check_did?hmac=xxxxx&seq=x&uid=xxxx&timestamp=xxxxx

Όπου xxxx προσωπικές πληροφορίες της κάθε κάμερας encryted.  

Aν πάρει την απάντηση {"allow":false,"code":"20000"} η κάμερα πάει για ύπνο και δεν ξυπνάει.

 

Οπότε τραβάς (με ftp/telnet) από την 1.8.5.1L το "/home/cloud" και αφού γίνει η αναβάθμιση στην 1.8.6.1B της το περνάς διαγράφοντας (ή μετονομάζοντας το υπάρχον) και είσαι μια χαρά.

 

Και μια και είμαστε τεχνολογικό φόρουμ ένα καλό παιδί να φτιάξει το equip_test.sh να κάνει copy αυτό το αρχείο από την SD για να μην παιδευόμαστε.

Στο attachment το σχετικό αρχείο.  

Ιδανικά μπορεί κάποιος να ασχοληθεί και να πατσάρει το κανονικό "/home/cloud" της εκάστοτε έκδοσης για καλύτερα.

 

Βρήτε τώρα και ένα codec g726 να αλλάξουμε και την ομιλία σε άλλη γλώσσα.

 

Με άλλα λόγια, η xiaomi ελέγχει και επιτρέπει την σύνδεση ανάλογα με το MAC address και ίσως και το uid (το qr code) αλλά η κάμερα αποφασίζει αν θα συνδεθεί ή όχι.  Ας ελπίσουμε ότι δεν θα αλλάξει αυτό στο μέλλον.

 

 

cloud.zip

Επεξ/σία από papars
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...