Προς το περιεχόμενο

Microsoft: Τέλος η δωρεάν αναβάθμιση των Windows 10 στις 29 Ιουλίου. Στα 300 εκατομμύρια οι συνολικές εγκατάστασεις


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πολύ καλή πορεία των Windows 10 στην αγορά συνεχίζεται, με τη Microsoft να ανακοινώνει σήμερα ότι οι συνολικές εγκαταστάσεις του νέου της λειτουργικού συστήματος, έφθασαν τα 300 εκατομμύρια.

Όπως πάντα, ο αριθμός, αυτός περιλαμβάνει όχι μόνο τις εγκαταστάσεις που έχουν πραγματοποιηθεί σε προσωπικούς υπολογιστές, αλλά και τις νέες πωλήσεις Windows 10 Mobile συσκευών όπως επίσης και του Xbox One, που στηρίζονται στην πλατφόρμα της Microsoft. Η τελευταία ενημέρωση που είχε δώσει η Microsoft ήταν στα τέλη Μαρτίου και στο συνέδριο Build, όπου τότε η εταιρεία είχε ανακοινώσει 270 εκατομμύρια εγκαταστάσεις.

 

Με σταθερή άνοδο, ο ρυθμός παρουσίας των Windows 10 σε διάφορες συσκευές θεωρείται μεγαλύτερος από αυτόν που ίσχυε με τα Windows 7 και φυσικά τα Windows 8, με τη Microsoft να έχει θέσει από νωρίς τον πήχh ψηλά, στοχεύοντας συνολικά σε 1 δισ. εγκαταστάσεις σε διάστημα 2-3 ετών.

 

 

Όμως στην ανακοίνωση της Microsoft, σημαντικότερη μπορεί να θεωρηθεί η «υπενθύμιση» για τη λήξη της προσφοράς δωρεάν αναβάθμισης για τους κατόχους νόμιμης άδειας Windows 7 ή Windows 8. Από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας των Windows 10, η εταιρεία έχει ενεργοποιήσει μια προσφορά που απευθύνεται σε κατόχους PC, οι οποίοι μπορούν να αναβαθμιστούν στην τελευταία έκδοση χωρίς καμία χρέωση. Η προσφορά λήγει ακριβώς με τη συμπλήρωση ενός έτους από την κυκλοφορία του λειτουργικού, δηλαδή στις 29 Ιουλίου 2016, και όπως όλα δείχνουν, η Microsoft δε θα την επεκτείνει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

 

Μάλιστα η Microsoft υπενθυμίζει ότι από τις 30 Ιουλίου, το κόστος αγοράς ή αναβάθμισης στα Windows 10, έχει διαμορφωθεί στα $119.

 

Link.png Site: Windows Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σιγα την καλη πορεια,αφου σχεδον το επεβαλαν στους χρηστες που δεν ηξεραν..

απλα πατησαν ενα κλικ και voila,300μυρια εγκαταστασεις..

πλακα θα εχει να ζητησει μετα τα ρεστα απο τις δωρεαν αναβαθμισεις..

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς βρωμάει εταιρικό περιβάλλον η όλη κατάσταση.

Βάλτε τα τσάμπα,να σας τα πάρουμε μετά από το word στο cloud.

Την έχουνε πάρει χαμπάρι τη γραμμή στην ms.Χαρίστε λειτουργικά,πουλήστε υπηρεσίες.

Έτσι και αλλιώς αυτή ήταν η φάση της πάντα.

Με τα "σερβις" στους σέρβερ των εταιρειών ζούσε,τώρα που την κάνουν και αυτοί από τη σαπίλα της σιγά σιγά,έχουμε νέο τροπάρι.

Κακά σαράντα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τα έβαλα για το video editing και τα παιχνίδια. Πριν ήμουν σε Ubuntu, αλλά έπρεπε να πάω σε win. Μου έδωσε το dreamspark άδεια για 8.1 pro, και τα έκανα upgrade. Περιμένω το Redstone update να δω το bash

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα γιατί ποιος τους είπε πως όσοι ξέρουν έχουν πληρώσει ποτέ windows? γιατί όσοι δεν ξέρουν απλά πάτησαν το install......

χαχαχαχα γιατί ποιος σου είπε πως επίτηδες δεν κυνήγησαν την πειρατεία,για να εδραιωθούν.Όσοι δεν ξέραν,απλά τα κατεβάζαν σπασμένα και λέγαν πως "ξέρουν".

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη πορεια θα ηθελαν εκει στην Microsoft. Ειναι σαν να λεω οτι ξεπουλαει ενα προιον που οχι μονο το δινω τσαμπα αλλα το πεταω στις τσαντες των περαστικων χωρις να το καταλαβουν καλα-καλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα τις 29 Ιουλιου θα διαπιστωσουν οτι η εκπληκτικη προοδος εχει τελματωσει και οι νεες εγκαταστασεις ειναι πολυ λιγοτερες απο τους προηγουμενους μηνες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να σταματήσει η ενημέρωση της ΚΒ3035583, γιατί έχω βαρεθεί να την ξηλωνω...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα γιατί ποιος σου είπε πως επίτηδες δεν κυνήγησαν την πειρατεία,για να εδραιωθούν.Όσοι δεν ξέραν,απλά τα κατεβάζαν σπασμένα και λέγαν πως "ξέρουν".

ωραία εσύ που ξέρεις πλήρωνε και αυτοί που δεν ξέρουν ας μην πληρώνουν 100 ευρώ την άδεια.

εαν δεν τα άφηνε ελεύθερα όλοι αυτοί που δουλεύουν πάνω σε προγραμματισμό και άλλα παρακλάδια σε σχεδιαστικά κλπ θα ήταν με linux τώρα....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως μόλις εχθές με αφορμή τη σημερινή έλευση του forza apex τα έβαλα  και τα έκανα rollback σε 7 αυθημερόν για τρίτη φορά!Δε μπορώ να τα δεχτώ με τίποτα στο κύριο pc μου.Μόνο έχω κρατήσει τα κλειδιά για το μετέπειτα διάστημα και καθόμαστε με τα 7ρια μέχρι νεωτέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...