Προς το περιεχόμενο

Έξαρση του malware εξόρυξης κρυπτονομισμάτων έφερε η “έκρηξη” της τιμής τους


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εκτίναξη που γνωρίζει η τιμή του Bitcoin και των υπόλοιπων κρυπτονομισμάτων έχει προσελκύσει το ενδιαφέρον χάκερ, όπως προειδοποιούν εταιρείες κυβερνοασφάλειας.

Έτσι, ήδη σε αρκετά σάιτ “κρύβεται” κώδικας που χρησιμοποιεί τους υπολογιστές των επισκεπτών, χωρίς εκείνοι να το γνωρίζουν, για την εξόρυξη κρυπτονομισμάτων.

 

Ο κώδικας “φυτεύεται” από χάκερ, που εκμεταλλεύονται την πλημμελή ασφάλεια των ιστοσελίδων ή bug στο software. Μάλιστα, το πρόβλημα κάνει προγραμματιστές της Google να σκέφτονται το ενδεχόμενο να ενσωματώσουν μηχανισμούς ασφάλειας στον Chrome.

 

Στις αρχές του μήνα, σε εκατοντάδες σάιτ εντοπίστηκε ο κώδικας Coin-Hive, για την εξόρυξη του κρυπτονομίσματος Monero χρησιμοποιώντας επεξεργαστική ισχύ των υπολογιστών των επισκεπτών τους. Ενώ μερικοί ιστότοποι “φιλοξενούν” εσκεμμένα χρησιμοποιούν το Coin-Hive, στις υπόλοιπες περιπτώσεις το script προέρχεται από χάκερ.

 

Σύμφωνα με την εταιρεία κυβερνοασφάλειας Palo Alto Networks, η οποία έχει εντοπίσει τον κώδικα σε 150 σάιτ, οι πιο δημοφιλείς προορισμοί είναι οι πορνογραφικές ιστοσελίδες και οι ιστόποποι διαμοιρασμού αρχείων. Όπως πάντως σημειώνει, δεν είναι κακόβουλο το λογισμικό αλλά ο τρόπος που χρησιμοποιείται.

 

Πάντως, στο διάστημα που μεσολάβησε, έχουν βρεθεί και άλλοι “κλώνοι” του Coin-Hive. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα Bleeping Computer, η οποία καλύπτει θέματα κυβερνοασφάλειας, ήδη έχουν εντοπιστεί 10 “παραλλαγές” του Coin-Hive, που εξορύσσουν κυπτονομίσματα για τους δημιουργούς τους.

 

Όπως αναφέρει, οι περισσότερες έχουν συμπεριφορά κακόβουλου λογισμικού, αφού χρησιμοποιούν πόρους από τους υπολογιστές των χρηστών, χωρίς τη συγκατάθεσή τους.

 

Link.png Site: BBC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ωραίο θα είναι όταν οι "πλούσιοι" εδώ μέσα που το παίζουν Γιανηδες, και γνώστες πάρουν το τρίτο το μακρύτερο και χάσουν και το αρχικό κεφάλαιο. Εκεί να δεις γλέντια. Όχι ποπ-κόρν μόνο, σουβλάκια κ μπύρες σαν να έχει Champions League!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραίο θα είναι όταν οι "πλούσιοι" εδώ μέσα που το παίζουν Γιανηδες, και γνώστες πάρουν το τρίτο το μακρύτερο και χάσουν και το αρχικό κεφάλαιο. Εκεί να δεις γλέντια. Όχι ποπ-κόρν μόνο, σουβλάκια κ μπύρες σαν να έχει Champions League!

ολοι εσεις οι εξυπνακηδες Ελληναραδες ...να ψοφησει η κατσικα του γειτονα! εγω φιλε που εχω παρει ακινητα απο τα κερδη του bitcoin και του stratis τι λες να κανω για να μην σε στενοχορισω? να τα παιξω στην ρουλετα ? χαχαχα να ταν η ζηλια ψωρα....

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, γλεντια επειδη θα χασουν καποιοι τα λεφτα τους?? :P Γλεντια θα εχουμε ειτε παει στο 0 ειτε παει 100k anyway..

 

 

Επειδή το παίζουν ιστορία εδώ και μήνες κάποιοι θα είμαστε πολύ χαιρέκακοι, γιατί όταν εκφράζουμε τις επιφυλάξεις μας, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί για τις σπηλιές και τον οπισθοδρομικό Έλληνα κτλ κτλ. Αυτοί θα κλαίνει που έχασαν τα 0 και 1 κι εμείς θα γελάμε που περίμεναν να πλουτίσουν με αέρα κοπανιστό, και συνάμα πήγαν τις τιμές των καρτών γραφικών στο θεό.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις οι εξυπνακηδες Ελληναραδες ...να ψωφιση η κατσικα του γειτονα! εγω φιλε που εχω παρει ακινητα απο τα κερδη του bitcoin και του stratis τι λες να κανω για να μην σε στενοχορισω? να τα παιξω στην ρουλετα ? χαχαχα να ταν η ζηλια ψωρα....

 

'Exεις πάρει ακίνητα στον ύπνο σου μάλλον :P

Ας είσασταν λίγο πιο ταπεινοί και να μη το παίζατε ιστορία τόσο καιρό, άλλα εντάξει από παπαγαλάκια με 10 διαφορετικά προφίλ έχουμε χορτάσει. Προωθείτε για να ασχοληθεί ο κόσμος με τις πυραμίδες και τα αεροπλανάκια σας. Ο ένας αγόρασε ακίνητα, ο άλλος αυτοκίνητα, ο άλλος πισίνα με δώρο ουκρανές μέσα κ είμαι σίγουρος ότι το 2010 που γινόταν ο ντόρος δε θα είσασταν ούτε 15 ετών, πόσο μάλλον να διαχειριζόσασταν κρυπτονομίσματα και οικονομολογικά... Κόψτε το δούλεμα ρε, σας πήραμε χαμπάρι  :-D

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις οι εξυπνακηδες Ελληναραδες ...να ψωφιση η κατσικα του γειτονα! εγω φιλε που εχω παρει ακινητα απο τα κερδη του bitcoin και του stratis

Monopoly?:D

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το παίζουν ιστορία εδώ και μήνες κάποιοι θα είμαστε πολύ χαιρέκακοι, γιατί όταν εκφράζουμε τις επιφυλάξεις μας, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί για τις σπηλιές και τον οπισθοδρομικό Έλληνα κτλ κτλ. Αυτοί θα κλαίνει που έχασαν τα 0 και 1 κι εμείς θα γελάμε που περίμεναν να πλουτίσουν με αέρα κοπανιστό, και συνάμα πήγαν τις τιμές των καρτών γραφικών στο θεό.

Δεν ξέρω σε ποιους αναφέρεσαι, πάντως προς το παρον και trading μπορείς να κάνεις και συναλλαγές και hold αν θες, τωρα αερας κοπανιστός, πυραμίδα η w/e αλλο παρτο οπως θες παντως καποιοι εχουν βγαλει ηδη αρκετα λεφτα. Καποιοι μπορει να ελεγαν τα ιδια και για το internet το 1999, κανεις δεν μπορει να προβλεψει το μελλον παντως.

 

Για τις καρτες γραφικών τι να σου πω αυτό είναι το πρόβλημα σου?? Οι ram για παραδειγμα που ανεβηκαν και αυτες στο θεο δεν εχεις να πεις κατι? Αγοραζαμε 16gb με 60ε καποτε αντε 80-90ε για τις top συχνοτητες και τωρα θελουμε σχεδον 200ε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Exεις πάρει ακίνητα στον ύπνο σου μάλλον :P

Ας είσασταν λίγο πιο ταπεινοί και να μη το παίζατε ιστορία τόσο καιρό, άλλα εντάξει από παπαγαλάκια με 10 διαφορετικά προφίλ έχουμε χορτάσει. Προωθείτε για να ασχοληθεί ο κόσμος με τις πυραμίδες και τα αεροπλανάκια σας. Ο ένας αγόρασε ακίνητα, ο άλλος αυτοκίνητα, ο άλλος πισίνα με δώρο ουκρανές μέσα κ είμαι σίγουρος ότι το 2010 που γινόταν ο ντόρος δε θα είσασταν ούτε 15 ετών, πόσο μάλλον να διαχειριζόσασταν κρυπτονομίσματα και οικονομολογικά... Κόψτε το δούλεμα ρε, σας πήραμε χαμπάρι  :-D

 

ντορος  το 2010? χαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...