Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 500άρι δεν είναι τούμπανο, αλλά την βάση mobo/cpu θα πρέπει να την πάρεις από την αρχή και θα πας τουλάχιστον σε i5 σειράς Κ, οπότε τα μισά λεφτά είναι η cpu μόνο.

Αν η μητρική έχει δύο θέσεις μνήμης, τότε θα πας από την αρχή για 8+gb αν δεν θέλεις να τις πετάξεις μετά ή να ψάχνεις να τις πουλήσεις.

Επίσης δεν θα μείνεις με την intel hd αλλά θα πάρεις και μια κάρτα γραφικών και σιγά μην την αλλάξεις μετά από λίγο καιρό, οπότε δεν θα πάρεις μια των 50€.

Και θα πάρεις και ένα καλής ποιότητας τροφοδοτικό 60€+.

Και φυσικά δεν θα ψάχνεις μετά να αλλάζεις κουτιά, οπότε θα πάρεις και ένα καλούτσικο και άνετο case.

 

Το μόνο που μένει για συμβιβασμό κατά την γνώμη μου είναι ο ssd.

 

Όσο για τις οθόνες θα συμφωνήσω με τις δύο μικρότερες π.χ. δύο 22άρες  αλλά και εδώ θέλει λίγο ψάξιμο γιατί έχω δει δύο 22άρε lg δίπλα-δίπλα για μοντάζ και photoshop και είχαν μεγάλες διαφορές στην εικόνα μεταξύ τους με την παλαιότερη να είναι κλάσεις μπροστά από την ποιο καινούργια. Δεν διορθωνόταν με τίποτα η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 500άρι δεν είναι τούμπανο, αλλά την βάση mobo/cpu θα πρέπει να την πάρεις από την αρχή και θα πας τουλάχιστον σε i5 σειράς Κ, οπότε τα μισά λεφτά είναι η cpu μόνο.

Αν η μητρική έχει δύο θέσεις μνήμης, τότε θα πας από την αρχή για 8+gb αν δεν θέλεις να τις πετάξεις μετά ή να ψάχνεις να τις πουλήσεις.

Επίσης δεν θα μείνεις με την intel hd αλλά θα πάρεις και μια κάρτα γραφικών και σιγά μην την αλλάξεις μετά από λίγο καιρό, οπότε δεν θα πάρεις μια των 50€.

Και θα πάρεις και ένα καλής ποιότητας τροφοδοτικό 60€+.

Και φυσικά δεν θα ψάχνεις μετά να αλλάζεις κουτιά, οπότε θα πάρεις και ένα καλούτσικο και άνετο case.

 

Το μόνο που μένει για συμβιβασμό κατά την γνώμη μου είναι ο ssd.

 

Όσο για τις οθόνες θα συμφωνήσω με τις δύο μικρότερες π.χ. δύο 22άρες  αλλά και εδώ θέλει λίγο ψάξιμο γιατί έχω δει δύο 22άρε lg δίπλα-δίπλα για μοντάζ και photoshop και είχαν μεγάλες διαφορές στην εικόνα μεταξύ τους με την παλαιότερη να είναι κλάσεις μπροστά από την ποιο καινούργια. Δεν διορθωνόταν με τίποτα η κατάσταση.

Στο 1000άρι πήγαινε το "τούμπανο" :) αν και αν κάποιος μου πει "τούμπανο PC" το μυαλό μου θα πάει στο διχίλιαρο... anyway... συμφωνώ με τη λογική σου, από δω και πέρα χρειαζόμαστε περισσότερες πληροφορίες (budget κλπ) απ' τον komirnis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας!!! Για να μην ανοιξω νεο θεμα γραφω εδω! Παρολο που εχω διαβασει μερικα πραγματακια δεν εχω καταληξει..... Θα ηθελα να μου πειτε ποιο προγραμμα επεξεργασιας βιντεο θα ηταν καλητερο να καταιβασω για το PC μου απο τα εξης: power director ,pinnacle,vegas,premier.Τα πρωτα 2 ξερω οτι ειναι ευκολα και καλα για να αρχισεις και τα επομενα 2 επαγγελματικα.Αξιζει να ξεκοινησω με ενα απο τα δυσκολα και να τα μαθω η να παω σε ενα απο τα ευκολα και μετα βλεπουμε?Και αν μπορειτε να μου πειτε ποια εκδοση θα σηκωνει καλητερα το PC!Ευχαριστω εκ των προτερων και σηγνωμη για το σεντονι!!!

intel i3 3220 3.3

corsair vengeance 8gb 1600

msi gtx 650oc 1gb

1tb wd caviar blue

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις το Pinnacle πήγαινε γι' αυτό. Semi-pro είναι αλλά θα σε καλύψει σε ότι θέλεις να κάνεις. Αν τώρα φτάσεις να μοντάρεις σε τρελά επίπεδα και πλέον δεν σε καλύπτουν τα προγράμματα αυτά και χρειάζεσαι πολλά εφέ τότε θα πιάσεις αναγκαστικά και το after effects και κανένα 3d studio max ή maya 3d ή έστω το δωρεάν blender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τωρα ξεκοιναω οποτε δεν ξερω τιποτα!Αντε να ενωσω κανα βιντεο και καναν ηχο που εκανα στο επαλ πριν 3 χρονια στο premier να θυμαμε!Θα ηθελα να ειναι και ελαφρυ ποιο πολυ γιατι με i3 δεν ειναι και για πολλα!Αν μπορεις να μου προτινεις ποια εκδοση θα ηταν καλητερη για το pc επειδη δεν πιστευω οτι οι εκδοσεις εχουν μεγαλες διαφορες για καποιον που αρχιζει π.χ. να ξεκοινησω με pinnacle 14 αντι για 17 η cs3 αντι για cs6, εκτος αν λανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για έναν αρχάριο και η έκδοση 1 είναι αρκετή. :)

Όσον αφορά το πόσο "ελαφριά" είναι η κάθε έκδοση, δεν νομίζω να είναι αξιόλογο κριτήριο καθότι τα προγράμματα αυτά έχουν γενικά απαιτήσεις. Η 14 ή η cs3 είναι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δοκιμασω το pinnacle 17 επειδη εχει πολλα guides και ποιο ωραιο περιβαλλον απο τα πρειγουμενα :P  Το pinnacle  λενε ομως οτι εχει αργο rendering ισχει?Εγκυκλοπαιδικα: ποιο ειναι καλητερο μεταξυ pinnalce και power director? Ευχαριστω για τον χρονο σου! :D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

micos είναι ευκολο να μάθω το premier?Δεν το έχω δουλέψει καθόλου.Έχω μια ιδέα από windows movie maker.Τα μαθήματα που έχει στο teachme κάνουν δουλειά?μπορώ να μάθω από εκεί?τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα προγράμματα μοντάζ έχουν κάποια δυσκολία στην εκμάθηση. Θέλουν όρεξη και μελέτη για να μπορέσεις να τα αξιοποιήσεις.

Τα Online tutorials βοηθάνε αλλά προϋποθέτουν κάποιες γνώσεις. Πιστεύω ότι ένα καλό βιβλίο (στα Αγγλικά μάλλον) είναι ανεκτίμητο. π.χ. το classroom in a book.

Εδώ έχει κάποια βασικά για το Premiere, και το youtube σφύζει από tutorials.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα, ψάχνω ενα καλό video converter για να μετατρέψω mkv αρχεία μιας και η Samsung tv μου αρνείται να τα παίξει. Πιο έχετε να μου προτείνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ψάχνω ενα καλό video converter για να μετατρέψω mkv αρχεία μιας και η Samsung tv μου αρνείται να τα παίξει. Πιο έχετε να μου προτείνεται;

Μην βιάζεσαι και μπλέκεις με converters ακόμα.

Κατέβασε το media info, στήσ' το, φόρτωσε το mkv, επέλεξε από το Προβολή->Κείμενο και κάνε copy-paste όλες τις πληροφορίες σε επόμενο μήνυμα.

Έχω αντιμετωπίσει προβλήματα με mkv αρχεία σε τέσσερις περιπτώσεις.

α) είχαν header compression και δεν υποστηρίζονταν από τον media player της tv και το μόνο που έπρεπε να γίνει είναι να φορτωθεί το αρχείο στο mkv toolnix, να επιλέξω σε όλα τα tracks (βίντεο και ήχο) από compression->no και να ξανασώσω πάλι σε mkv.

β) είχαν dts ήχο και δεν είχε ο player dts downmix και η λύση ήταν να αλλαχτεί μόνο ο ήχος σε ac3 με το mkv to ac3

γ) να είναι τα mkv κωδικοποιημένα σε 10-bit encoding, οπότε έβρισκα την ταινία σε 8bit. Αυτό όμως συμβαίνει κατά 99% σε anime μόνο. Σε ταινία δεν το έχω δει πουθενά.

δ) Η τελευταία περίπτωση είναι να έχει θέμα η tv γενικά με τα mkv, οπότε με το avidemux αλλάζω το output container σε mp4 αφήνοντας video και audio στο copy.

 

Αν δεν παίζει τίποτε από αυτά και η tv δεν υποστηρίζει γενικά τα hd αρχεία (δεν θα παίζει ούτε mp4), τότε καλύτερα να βρίσκεις τις ταινίες σου σε xvid μορφή γιατί η επανακωδικοποίηση παίρνει πάρα πολύ χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...