Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα προγράμματα στο Video και Audio


cybereddie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dvd flick μήπως;

 

Λίγο που έψαξα, νομίζω ήταν το TMPGEnc DVD. Δεν είναι ελεύθερο πλέον? Ποτέ δεν ήταν και δε θυμάμαι καλά? 

 

Γενικά ποιο θεωρείτε ότι είναι καλό, εύκολο και ίσως και ελεύθερο, στη δημιουργία DVD? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 727
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για δωρεάν το dvd flick, το freemake και αρκετά άλλα. Το θέμα είναι κατά πόσο θέλεις να έχεις έλεγχο του authoring όσον αφορά τα μενού. Εκεί στα δωρεάν νομίζω ότι το dvdstyler διαπρέπει. Επίσης βλέπω ότι υπάρχει και το winx dvd author αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Από εμπορικά προγράμματα, τα convertxtodvd είναι πολύ καλό και εύκολο και αν θέλεις περισσότερο έλεγχο στη δημιουργία δες το dvd architect ή το encore dvd της adobe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο που έψαξα, νομίζω ήταν το TMPGEnc DVD. Δεν είναι ελεύθερο πλέον? Ποτέ δεν ήταν και δε θυμάμαι καλά? 

 

Γενικά ποιο θεωρείτε ότι είναι καλό, εύκολο και ίσως και ελεύθερο, στη δημιουργία DVD? 

Ποτέ δεν ήταν free. Το καλύτερο για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα!! ανακάλυψα πριν κανα μήνα το Quik go ειναι ενα φοβερό προγραμμα το οποίο επιλεγεις στο κινητό σου βίντεο-φωτογραφίες, επιλέγεις την μουσική κ μετα αυτοματα στα μιξάρη κ τα κανει βιντεο κλιπ συγχρονίσμενα η εικόνα με την μουσική!! και επιπλέον σου δίνει την δυνατότητα να επιλεξεις αναμεσα σε 20 θέματα ( τα οποια επιρεάζουν της εναλλαγες και τα εφφε που θα κάνουν στο βίντεο) τελος μπορεις ακομη να επιρεάσεις την σειρα που παρουσιαζονται τα βιντεο-φωτογραφίες αλλα και να τα επεξεργαστης (στο κινητο ολα αυτα!!! )  Δυστυχως αυτο το προγραμμα σε εκδοση desktop απαιτει windows 10 64 (αν κ το εγκατεστησα σε ενα λαπτοπ με δεν μου ετρεχε..) ξερει κανεις καποιο αντίστοιχο προγραμμα για περιβαλον windows που να μπορω να κανω αντιστοιχα τετοια δουλεια??

δηλαδη να

* συγχρονιζει αυτοματα μουσικη με εικονα-βιντεο

* να σου προτείνει θέματα τα οποια εχουν αυτοματα εφφε κ κοψίματα βίντεο

* οταν το εξαγεις να ειναι για προβόλη FHD για τηλεοραση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι της go pro στην επισημη ιστοσελιδα απλα εχω δοκιμασει στο παρελθον προγραμματακια που βαζεις φωτο βιντεο κ τραγουδια κ στις εναλλασει αλλα αυτο εχει τα θεματα!! Που απογειωνουν το μιξαρισμα του βιντεοκλιπ διοτι το κανει σαν hightlights..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα.

Εχω το filmora και θέλω να αλλάξω να πάω σε κάποιο next level με περισότερες συνατότητες πρόγραμμα. σκευτόμουν το sony vegas την platinym εκδοση την εχει κάποιος? αξίζει θεωρείτε οτι πάω σε κάτι καλύτερο η εναι τα ίδια?

Σε συγκριτικά βιντεο κτλ δεν μπορώ να βγαλω ακρη γιατί γράφουν οτι θέλουν ανάλογα ποιο πρόγραμμα θέλουν να υποστιρίξουν

Σκευτομαι για αυτο το πρόγραμμα γιατί κάνει κάνα 60άρι δέν είμαι για παραπάνω


Αυτο με την gopro που γράφεις το έχω λιώσει το πρόγραμμα. εχει θέματα κολλάει δέν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.

Αυτο που λές οτι εχει ετοιμα τραγουδια κτλ ειναι απλά κάποια templates που εχει ετοιμα δέν ειναι πολλά καμιά 10αριά.

και μόνος το κάνεις πολύ ευκολα απλά αλλάζεις την σκηνη-βίντεο η φωτογραφίες ακριβός πάνω στο bit του τραγουδιού, ερασιτεχνικά ασχολούμε αλλά αυτο που λές και μένα μ είχε κάνει εντύπωση αλλά ειναι πολύ απλό να το κάνεις μόνος σου σχεδόν ολα τα προγραμματα εχουν στον ήχο γράφημα απο εκεί μπορείς να καταλάβεις που αλλάζει το μπιτ, δεν ειμαι ο κατάλληλος να στο εξηγήσω βαθύτερα ελπίζω να κατάλαβες τι εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορώ να φτιάξω τίτλους αρχής και τέλους? Κάτι σαν μια τηλεοπτική εκπομπή. Μπορεί να το κάνει και το movie-maker, αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο με περισσότερα themes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα ώστε να μπορώ να φτιάξω τίτλους αρχής και τέλους? Κάτι σαν μια τηλεοπτική εκπομπή. Μπορεί να το κάνει και το movie-maker, αλλά θα ήθελα κάτι καλύτερο με περισσότερα themes.

Τhemes; Τι themes;

Οι τίτλοι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Φτιάχνεις τι κάρτες στο photoshop όπως σου αρέσουν και τις εμφανίζεις με τη σειρά στο πρόγραμμα που δουλεύεις. Ότι theme, font, style κτλ ρυθμίζεται εκεί.

Τα προγράμματα video edit (μοντάζ) έχουν συνήθως δικό τους title editor όπου έχουν διάφορα έτοιμα στυλ και εσύ απλά γράφεις τι θέλεις και το βάζεις όπου θέλεις. Δοκίμασε sony vegaw, premiere elements ή pinnacle studio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhemes; Τι themes;

Οι τίτλοι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Φτιάχνεις τι κάρτες στο photoshop όπως σου αρέσουν και τις εμφανίζεις με τη σειρά στο πρόγραμμα που δουλεύεις. Ότι theme, font, style κτλ ρυθμίζεται εκεί.

Τα προγράμματα video edit (μοντάζ) έχουν συνήθως δικό τους title editor όπου έχουν διάφορα έτοιμα στυλ και εσύ απλά γράφεις τι θέλεις και το βάζεις όπου θέλεις. Δοκίμασε sony vegaw, premiere elements ή pinnacle studio

Μιλούσα κυρίως για motion themes. Πως βλέπεις σε κάποιες εκπομπές ή στις ειδήσεις το intro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
49 λεπτά πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα.. Ψάχνω ένα πρόγραμμα για να μπορώ να κόβω τα τραγούδια..

Τι έχετε να προτείνετε?

Μα φυσικά audacity, Έχει πλήρες online manual και tutorials και συγκεκριμένα για το audio editing εδώ.

Έχει και στο store των windows ή αλλιώς κάποιο από τα 10άδες online tools.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...