Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βασικα θελω να παω να δω το λουβρο,πυργο αιφελ,αψιδα και disneyland και γενικα να κανω λιγες βολτουλες....τελοσπαντων θα δω τι θα κανω

 

λουβρο, -τζάμπα

πυργο αιφελ, -13ευρώ

αψιδα -δε θυμάμαι

disneyland 40-60 ευρώ ανάλογα αν θα πας στο ένα ή και στα δύο πάρκα.

βολτούλες- navigo εβδομαδιαία. γύρω στο 30ρικο για ζώνες 1-4

Αυτά. Όχι θέλεις πανω απο 300ρικο πιστεύω για να είσαι άνετα/άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος που ενηλικιωνομαστε

λεμε να παμε διακοπες σε κανενα νησι στις κυκλαδες

παιζει να παμε με κοινωνικου τουρισμου η' ακομα να κοιμηθουμε σε καμια σκηνη

για πεστε λιγο πληροφοριες για νησια

δν περνανε οι μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται να πάει κανείς Γαλλία μόνο για το Disneyworld:lol:

 

Και γενικώς δεν θεωρώ την Γαλλία ακριβή ....επειδή είναι σχετικά κοντά από την πόλη μου η Γαλλία την επισκεφτόμαστε μαζί με φίλους την άνοιξη και αν δεν πετύχει αυτό πάμε φθινόπωρο...είναι οι καλύτερες εποχές..!

Λούβρο,Eiffel,Versailles, είναι MUST ....επίσεις όλο το κυκλοφοριακό δίκτυο γύρω από το Arc de Triomphe αξίζει για βόλτες με τα πόδια !

Άμα περισσεύουν και λεφτά μια παράσταση στο ιστορικό Moulin Rouge θα πρέπει να πάτε να την δείτε :o:o:o

Τις Κυριακές υπάρχουν οι λαϊκές όπου μπορείς να βρεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ....από Souvenir (όχι μόνο τα κλασσικά που γράφουν πάνω Παρίσι,αλλά ότι θες για το σπίτι γενικώς) αλλά και ωραία ρούχα (!!!!) σε πάαρα πολύ καλή ποιότητα και φθηνά ....

Τώρα για φαγητό ...υπάρχουν 100άδες πιτσαρίες ειδικά γύρω από το πολυκατάστημα Galeries Lafayette με σχετικά νορμάλ τιμές αλλά ωραίο φαγητό ....

Δεν έχω γυρίσει όλη την πόλη ,αλλά δύο μέρη που ξέρω είναι προς αποφυγήν :

Τα εστιατόρια στις "Ελληνικές περιοχές" ,Ελληνικά επειδή και καλά τα εστιατόρια όλα είναι Ελληνικά αλλά στην πραγματικότητα τα πιο πολλά έχουν μαγαζάτορες από το Λίβανο με σχετικό προσωπικό ...άντε καλά λες αλλά το φαγητό είναι πραγματικά απαίσιο :X και γενικώς αυτή η περιοχή δεν είχε καθόλου κόσμο ενώ είχε μόνο μαγαζιά με φαγητό ...

Και η περιοχή Porte De Clichy (την αναφέρω γιατί εκεί έχει πολλά ξενοδοχεία) ...τα ξενοδοχεία είναι φθηνά και περιποιημένα αλλά η περιοχή τριγύρω δεν έχει καμία σχέση με το Παρίσι ...μαγαζιά με βρόμικο φαγητό (από φαγητό τα έχουμε γυρίσει όλα :lol: ) ροζ μπαράκια με πολλούς τρανσβεστί που κάνουν γύρες τα βράδια στους δρόμους και πολλά ,μα πάαρα πολλά εγκατελλειμένα καταστήματα /πολυκατοικίες ...νομίζεις πως βρίσκεσαι σε λεγόμενο Ghost City :shock:

Αυτά τα λίγα διάβασα Παρίσι και έπρεπε να πω τον "πόνο" μου για την αγαπημένη μου πόλη :lol::lol::-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λουβρο, -τζάμπα

πυργο αιφελ, -13ευρώ

αψιδα -δε θυμάμαι

disneyland 40-60 ευρώ ανάλογα αν θα πας στο ένα ή και στα δύο πάρκα.

βολτούλες- navigo εβδομαδιαία. γύρω στο 30ρικο για ζώνες 1-4

Αυτά. Όχι θέλεις πανω απο 300ρικο πιστεύω για να είσαι άνετα/άνετα.

 

ποτε ηταν τζαμπα το λουβρο; γτ εχω θυμαμαι κανα 11ρι ευρω πριν μερικα χρονια.

 

ο πυργος του αιφελ ειναι τρελη μουφα δεν αξιζει να ανεβεις πανω. τρως 3 ωρες για το τπτ ασε που απο μεσα ειναι χαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κάτι που ξέχασα στο προηγούμενο ποστ μου ...

Μια επίσκεψη στα σοκάκια του Quartier Latin,εκεί που είναι και πολλοί φοιτητές,είναι ότι πρέπει ειδικά για βραδινές βόλτες :o:o:o:o:o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω γυρίσει όλη την πόλη ,αλλά δύο μέρη που ξέρω είναι προς αποφυγήν :

Τα εστιατόρια στις "Ελληνικές περιοχές" ,Ελληνικά επειδή και καλά τα εστιατόρια όλα είναι Ελληνικά αλλά στην πραγματικότητα τα πιο πολλά έχουν μαγαζάτορες από το Λίβανο με σχετικό προσωπικό ...άντε καλά λες αλλά το φαγητό είναι πραγματικά απαίσιο :X και γενικώς αυτή η περιοχή δεν είχε καθόλου κόσμο ενώ είχε μόνο μαγαζιά με φαγητό ...

 

Αν αναφέρεσαι στη Rue de la Huchette στο St. Michel, προφανώς κάτι έχει πάει στραβά. Ήταν το μοναδικό μέρος στις κεντρικές συνοικίες που είχε κόσμο μετά τις 11. Και οι ιδιοκτήτες μας χαιρετούσαν στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στη Rue de la Huchette στο St. Michel, προφανώς κάτι έχει πάει στραβά. Ήταν το μοναδικό μέρος στις κεντρικές συνοικίες που είχε κόσμο μετά τις 11. Και οι ιδιοκτήτες μας χαιρετούσαν στα Ελληνικά.

 

Δεν θυμάμαι πως λέγεται η περιοχή ....ήταν την πρώτη φορά που πήγα πριν κάτι χρόνια ...πάντως θυμάμαι να μην μιλάει κανείς ελληνικά και να έχουμε βρει μόνο κάνα 2 γυροπιτάδικα με Έλληνες καταστηματάρχες ...σε 3 "Ελληνικά" εστιατόρια που πήγαμε μας είπαν πως ήταν από το Λίβανο :fear:...και κανένα μαγαζί δεν είχε κόσμο :rolleyes:

χαχα κάτσε να βρω στο google την περιοχή που μου είπες μπας και θυμηθώ ...αλλά μάλλον δεν λέμε για το ίδο μέρος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε ηταν τζαμπα το λουβρο; γτ εχω θυμαμαι κανα 11ρι ευρω πριν μερικα χρονια.

 

ο πυργος του αιφελ ειναι τρελη μουφα δεν αξιζει να ανεβεις πανω. τρως 3 ωρες για το τπτ ασε που απο μεσα ειναι χαλια

 

Ναι. Αλλα ξερωγω δεν γίνεται να πάς Παρίσι και να μην ανέβεις άιφελ. Κρίμα είναι.

 

Λοιπόν προσπαθώ να θυμηθώ για το Λούβρο.

Τώρα βλέπω το site. Είναι ~9ευρώ η κανονική είσοδος και ~6ευρώ μετα τις έξι όπου και πήγαινα. Αλλα έχω την εντύπωση οτι ήταν τζάμπα τα απογεύματα με ISIC. Μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου όμως. Θένξ για τη διόρθωση. ;p

 

 

Στo quartier latin που προτείνει παραπάνω η σύλβια είναι και το St Michel οπότε φαντάζομαι οτι δεν εννοεί αυτή την περιοχή.

Αλλα άλλη ελληνική περιοχή δεν παίζει.. Οπότε κάτι πήγε στραβά στις αναμνήσεις ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη την ημερα για πολιτες εντος ΕΕ μεχρι και 25 ετων ηταν δωρεαν.

 

http://www.louvre.fr/llv/pratique/tarifs.jsp?tarif=1

 

 

Κατι ελληνικα μαγαζια ειχε και πισω απ την παναγια των παρισιων τα οποια επισης ηταν αισχος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...