Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας!!

Έχω κλείσει αεροπορικά για Νέα Υόρκη κ θέλω ξενοδοχείο (3κλινο) για 8 μέρες.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Maximum 450€ το άτομο(1000-1350€ σύνολο).

Μιλάω για Μανχάταν. Μου είπαν να προτιμήσω κάτω απο το Central Park, ισχύει? Από αυτά τα δύο Imperial Court Hotel και Murray Hill East Hotel ποίο προτείνετε? Περιμένω τις προτάσεις(ακόμα καλύτερα αν έχετε κάτι άλλο)! Τέλος το μετρό/ΜΜΜ είναι 24ώρα?

Θα σας ξαναενοχλήσω με απορίες/ερωτήσεις μέχρι το καλοκαίρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πήλιο είναι ωραία, και ζαγόρια.

 

Πήλιο αν θες ψιλοκίνηση είσαι για μακρυνίτσα - πορταριά, με τον Βόλο σε απόσταση αναπνοής για βραδινά τσιπουράκια. Αν θες ησυχία είσαι για την άλλη πλευρά του βουνού, ζαγορά, τσαγκαράδα, εκεί γύρω.

Ζαγωροχώρια παρομοίως, αν θες κόσμο πας Μικρό ή μεγάλο Πάπιγγο, αν θες ησυχία πας τσεπέλοβο, σκαμνέλι, καπέσοβο, κουκούλι (τα 2 τελευταία για πολύ αυτοσυγκέντρωση). Στα πλην το τσίπουρό τους, που είναι χωρίς γλυκάνισο. Στα συν, το τσιπουρό τους, που ρέει άφθονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας!!

Έχω κλείσει αεροπορικά για Νέα Υόρκη κ θέλω ξενοδοχείο (3κλινο) για 8 μέρες.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Maximum 450€ το άτομο(1000-1350€ σύνολο).

Μιλάω για Μανχάταν. Μου είπαν να προτιμήσω κάτω απο το Central Park, ισχύει? Από αυτά τα δύο Imperial Court Hotel και Murray Hill East Hotel ποίο προτείνετε? Περιμένω τις προτάσεις(ακόμα καλύτερα αν έχετε κάτι άλλο)! Τέλος το μετρό/ΜΜΜ είναι 24ώρα?

Θα σας ξαναενοχλήσω με απορίες/ερωτήσεις μέχρι το καλοκαίρι!

 

Για πληροφορίες σχετικά με subway

Για ξενοδοχεία δες στο booking, δώσε βάση στα reviews και ναι οπωσδήποτε να μείνετε Μανχάταν. Αν θυμάμαι καλά εγώ είχα δώσει τον Μάρτιο του '07 για δίκλινο σε 4*, στο Μανχάταν, γύρω στα 1000 δολάρια για 7 μέρες.

Ρίξε και λίγο μελέτη εδώ, και αν έχεις απορίες τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανχάταν σίγουρα, αλλά είναι τεράστιο γι'αυτό ρωτάω περιοχή(midtown, upper west side)? Εσύ σε ποια περιοχή είχες μείνει? Απο το booking.com κοιτάω, αλλά δεν βρίσκω φτηνό στο midtown. Στο mta.info πρέπει να βάλεις διαδρομή συγκεκριμένη για να πάρεις πληροφορίες. Γι' αυτό ρώτησα σε γενικές γραμμές τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χρειάζομαι την βοήθειά σας!!

Έχω κλείσει αεροπορικά για Νέα Υόρκη κ θέλω ξενοδοχείο (3κλινο) για 8 μέρες.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι? Maximum 450€ το άτομο(1000-1350€ σύνολο).

Μιλάω για Μανχάταν. Μου είπαν να προτιμήσω κάτω απο το Central Park, ισχύει? Από αυτά τα δύο Imperial Court Hotel και Murray Hill East Hotel ποίο προτείνετε? Περιμένω τις προτάσεις(ακόμα καλύτερα αν έχετε κάτι άλλο)! Τέλος το μετρό/ΜΜΜ είναι 24ώρα?

Θα σας ξαναενοχλήσω με απορίες/ερωτήσεις μέχρι το καλοκαίρι!

Μερα ή 8 μερες ειναι το ποσο που συζητας?

 

ΥΓ. Απο τους χαρτες που ειδα, το 1ο ειναι σε καλη περιοχη αν εισαι ΝΥορκεζος, δεν ξερω αν εισαι τουριστας γιατι ειναι καπως μακρια απο το κεντρο. Το 2ο ειναι σχετικα ποιο κοντα αλλα παλι λογικα θα περπατησεις 3-4 λεωφορους για να βρεθεις στην TS. Το μετρο σπερνει ΑΛΛΑ μην παραγνωριζεις το περπατητο. Ενταξει, εγω το ειχα ξεφτιλισει στο κεντρικο, 42st w μεταξυ 6-7 αλλα δεν με χαλαγε καθολου οταν βγαιναμε για πλακα με τα ποδια να παμε καπου και ειχαμε 30 εστιατορια, 4 σταθμους μετρο, 2 παρκα, 2 σινεμα κτλ

 

Εγω θα σου προτεινα κατω απο το central(κατω ομως, το central p. ειναι τεραστιο, εχει μεγαλη διαφορα το κατω απο το διπλα) μεχρι πανω απο την wall street(ισως αρκετα πανω) και σχετικα κεντρικα. Μην πας πανω απο το cp(εκει αρχιζει το Χαρλεμ νομιζω) ουτε chinatown, little italy και στην financial district νοτια. Μεινε εκει κεντρικα και ολα τα αλλα δες τα σαν επισκεπτης.

Γιατι δεν κοιτας απο expedia?Το προτιμω απο booking

 

Αν εννοεις 450€ για 8 διανυκτερευσεις=55€ την μερα?Χμ...Οχι οτι δεν βρισκεις και ισως κατι αξιοπρεπες αλλα ειμαι της αποψης οτι στην Αμερικη με λεφτα για 7 παιρνεις 8 και με λεφτα για 5 παιρνεις 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα μείνει κοντά στην Times Square (κανένα 5 λεπτό με τα πόδια). Συμφωνώ με τον Kaisersoze ότι πρέπει να μείνεις, κάτω από central park και γενικά όσα λέει είναι σωστά. Επίσης, αν εγώ ξαναπήγαινα για πρώτη φορά θα κοιτούσα να μείνω περισσότερες μέρες από 7-8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να φυγω σε 15 μερες να παω παρισι να κατσω 6 μερες εχει ενας φιλος σπιτι εκει.γενικα ειναι ακριβη σαν πολη?ποσα χρηματα θα χρειαστω?θελω αρκετα να παω αλλα δεν ειμαι σε καλη οικονομικη κατασταση αυτο το καιρο και το σκεφτομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να φυγω σε 15 μερες να παω παρισι να κατσω 6 μερες εχει ενας φιλος σπιτι εκει.γενικα ειναι ακριβη σαν πολη?ποσα χρηματα θα χρειαστω?θελω αρκετα να παω αλλα δεν ειμαι σε καλη οικονομικη κατασταση αυτο το καιρο και το σκεφτομαι!

 

Ναι είναι πανάκριβο. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι πήγα Χριστούγεννα και ήταν γιορτές κι έτσι, αλλά και ένα 10-20% να έβγαζα απο αυτά που πλήρωνα πάλι ακριβό θα μου φαινόταν. Επίσης (μια που λες ότι θες να πας σε πολλά) χρεώνουν εισιτήριο για το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Και εισιτήριο βαρβάτο, όχι συμβολικό. Αυτό καταντάει και εκνευριστικό από ένα σημείο και μετά, και πλέον έβλεπα πράγματα που ήθελα να πάω και δεν τα πλησίαζα γιατί ήξερα ότι θα πληρώσω πολύ χρήμα. Γενικά δηλαδή αν και είναι πολύ ωραίο το Παρίσι είναι και πολύ ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις. Για να σου φτάσουν, πρέπει να υπολογίζεις 50 ευρώ την ημέρα. Μέσα σε αυτά τα 50 ευρώ υπολόγισε τα εξής απαραίτητα:

 

- Καφέδες

- Μαμ

- Εισιτήρια

- Μετρό

 

Αντε οι καφέδες πάνε και έρχονται, δεν είναι καν απαραίτητοι. Αν φροντίσεις το φαί να είναι σε φαγάδικα τύπου KFC, McDonalts κ.λ.π και όχι γαλλική κουζίνα, εστιατόρια, και όχι σε μέρη κοντά σε γνωστά μνημεία (Άιφελ, Αψίδα του θριάμβου κ.λ.π) τότε και με το φαί θα είσαι καλά. (Ειδικά στην οδό εκείνη που είναι η αψίδα φίλε, ούτε για καφέ μην κάτσεις). Τα εισιτήρια δεν τα γλυτώνεις θες δεν θες. Αν π.χ αποφασίσεις ότι θες να ανέβεις στον πύργο του Άιφελ αν θυμάμαι καλά είναι 6 ευρώ. Το Λούβρο πάλι είναι κοντά στο δεκάρικο.

Το μετρό είναι τσιμπημένο. Εγώ είχα πληρώσει ένα 20ευρω το τριήμερο, για κάποιες περιορισμένες ζώνες, δεν μπορούσα δηλαδή να πάω όπου θέλω. Για το εισιτήριο μιας διαδρομής δεν το συζητάω, δεν θα σου μείνει φράγκο.

Οπότε αν μέσα σε αυτά βάλεις σουβενίρ, καμιά έξοδο το βράδυ, μαλακιούλες απο'δω, μαλακιούλες απο εκεί τότε ΟΧΙ, με τα 300 ευρώ για 6 ημέρες δεν θα είσαι καθόλου άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο Sellers για φαι ειναι αρκετα τσιμπημενα,εμεις με McDonalts,μπακετες και κρουασαν την βγαλαμε ενα 3ημερο πριν κανα μηνα που ειχαμε παει.

 

Για Πυργο του Αιφελ και Αψιδα του Θριαμβου που μπορεις να ανεβεις δεν εχω ιδεα ποσο ζητανε γιατι σε μας οταν πηγαμε ηταν κλειστα.Οσον αφορα το Λουβρο,πολιτες εντος ΕΕ κατω των 25 ετων εχουν δωρεαν εισητηριο.

 

Για τα εισητηρια μετρο,αμα αγοραζεις αρκετα μαζι και οχι 1-2 καθε φορα σου βγαινουν κατι λεπτα πιο φθηνα(ενα καρνε ζητας και νομιζω ειναι μια 10αδα).Εντος μια συγκεκριμενης χρονικης ωρας(την οποια δεν θυμαμαι:P) αμα εχεις βγει απ το μετρο και μετα ξαναμπεις στην ιδια ομως γραμμη,ενδεχεται να το ξαναπαρει το εισητηριο.Και βεβαια υπαρχουν και αλλοι τροποι τυπου ταρζαν που κανουν οι γαλλοι για να περασουν τα ακυρωτικα:lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...