Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολη την ημερα για πολιτες εντος ΕΕ μεχρι και 25 ετων ηταν δωρεαν.

 

http://www.louvre.fr/llv/pratique/tarifs.jsp?tarif=1

 

 

Κατι ελληνικα μαγαζια ειχε και πισω απ την παναγια των παρισιων τα οποια επισης ηταν αισχος :P

 

Τι να πώ.Αλαλος!

 

Μανια που έχουν ορισμένοι να είναι στη Γαλλία,Ιταλία,Βρετανία για ολιγοήμερες διακοπές και να ψάχνουν π.χ. Ελληνικά εστιατόρια.Να μένεις μια διετία οκ νταξει το καταλαβαίνω.Αλλά να παει Παρίσι και να ψάχνεις κανείς να φάει σουβλάκι τοτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολη την ημερα για πολιτες εντος ΕΕ μεχρι και 25 ετων ηταν δωρεαν.

 

http://www.louvre.fr/llv/pratique/tarifs.jsp?tarif=1

 

 

Κατι ελληνικα μαγαζια ειχε και πισω απ την παναγια των παρισιων τα οποια επισης ηταν αισχος :P

 

Τι να πώ.Αλαλος!

 

Μανια που έχουν ορισμένοι να είναι στη Γαλλία,Ιταλία,Βρετανία για ολιγοήμερες διακοπές και να ψάχνουν π.χ. Ελληνικά εστιατόρια.Να μένεις μια διετία οκ νταξει το καταλαβαίνω.Αλλά να παει Παρίσι και να ψάχνεις κανείς να φάει σουβλάκι τοτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη θεση για μετακινησεις. Οριακα μεν(λιγους δρομους παρακατω δεν ειναι και τα καλυτερα το βραδυ) αλλα καλα. Σχετικα κεντρικα.

Δεν ειναι γκλαμουρατη περιοχη παντως και με τα πολλα φωτα κτλ, ειναι πιο Νεουορκεζικη για τους ιδιους τους Νεουορκεζους(δεν ξερω πως να στο περιγραψω, καπως σαν τι να πω, σαν Πατησια αν και το αδικω αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω)

 

Παντως γενικα στην Νεα Υορκη δεν θα εχετε προβλημα με τις μετακινησεις αλλα σαν περιοχη δεν ειναι και το φιλετο. ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ, εχετε κανενα γνωστο εκει?(ειτε Μανχανατεζο ειτε Μπροκλη ειτε Λονγκ Αιλαντ ειτε ΝΤ) Σε αυτες τις περιοχες και πιο νοτια(εκει στο soho κοντα) εχει κατι κλαμπακια και κατι φαγαδικα που αν σε παει γνωστος θα σου αρεσουν, θα νοιωσεις πιο Local, οχι τοσο τουριστας

 

Παντως εισαι 2 λεπτα με τα ποδια απο empire state και macy's(πουναι κατι σαν το παλιο Μινιον στο πολυ κτηνος, αν εχετε γυναικες θα γουσταρουν). Επισης εκει γυρω εχει αρκετα μαγαζια εμπορικα πιο "συνοικιακα"=πιο αυτονομα με καλες τιμες.

 

Τι τιμες σας κανουν?Σαν ξενοδοχειο τι λεει?

 

υγ. Αποτι βλεπω εχει σχετικα μεγαλα δωματια. Αυτο θεωρειται κατα τη γνωμη μου πολυτελεια για ΝΥ οπου το καλο δωματιο το πληρωνεις αρκετα.

υγ. Μπες και δες tripadvisor για κριτικες, λογικα θα εχει αρκετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λέμε να κλείσουμε σ' αυτό το ξενοδοχείο τελικά! Πως σας φαίνεται? Θέση δεν έχει καλή? Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει πάει Νέα Υόρκη?

 

Σαν περιοχή μια χαρά είναι! Δίπλα σε όλα και κέντρο - κέντρο! Κατά τα λοιπά διάβασε τα σχόλια στο booking και trip advisor για το ξενοδοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη θεση για μετακινησεις. Οριακα μεν(λιγους δρομους παρακατω δεν ειναι και τα καλυτερα το βραδυ) αλλα καλα. Σχετικα κεντρικα.

Δεν ειναι γκλαμουρατη περιοχη παντως και με τα πολλα φωτα κτλ, ειναι πιο Νεουορκεζικη για τους ιδιους τους Νεουορκεζους(δεν ξερω πως να στο περιγραψω, καπως σαν τι να πω, σαν Πατησια αν και το αδικω αλλα δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω)

 

Παντως γενικα στην Νεα Υορκη δεν θα εχετε προβλημα με τις μετακινησεις αλλα σαν περιοχη δεν ειναι και το φιλετο. ΕΝΤΟΥΤΟΙΣ, εχετε κανενα γνωστο εκει?(ειτε Μανχανατεζο ειτε Μπροκλη ειτε Λονγκ Αιλαντ ειτε ΝΤ) Σε αυτες τις περιοχες και πιο νοτια(εκει στο soho κοντα) εχει κατι κλαμπακια και κατι φαγαδικα που αν σε παει γνωστος θα σου αρεσουν, θα νοιωσεις πιο Local, οχι τοσο τουριστας

 

Παντως εισαι 2 λεπτα με τα ποδια απο empire state και macy's(πουναι κατι σαν το παλιο Μινιον στο πολυ κτηνος, αν εχετε γυναικες θα γουσταρουν). Επισης εκει γυρω εχει αρκετα μαγαζια εμπορικα πιο "συνοικιακα"=πιο αυτονομα με καλες τιμες.

 

Τι τιμες σας κανουν?Σαν ξενοδοχειο τι λεει?

 

υγ. Αποτι βλεπω εχει σχετικα μεγαλα δωματια. Αυτο θεωρειται κατα τη γνωμη μου πολυτελεια για ΝΥ οπου το καλο δωματιο το πληρωνεις αρκετα.

υγ. Μπες και δες tripadvisor για κριτικες, λογικα θα εχει αρκετες

 

Σαν περιοχή μια χαρά είναι! Δίπλα σε όλα και κέντρο - κέντρο! Κατά τα λοιπά διάβασε τα σχόλια στο booking και trip advisor για το ξενοδοχείο.

 

Ευχαριστώ παιδιά! Βρήκα κ αυτό στη ίδια τιμή περίπου κ έχω μπερδευτεί. Δεν έχει πρωινό βέβαια, αλλά φαίνεται καλύτερο. Για το Stanford γράφουν κ μερικά πράγματα που με προβλημάτισαν, όπως για το πρωινό(πολύ λίγες θέσεις για τόσα δωμάτια) κ για το a/c! Πολύ ζέστη τα δωμάτια κ πάμε κ καλοκαίρι.

 

Τρεις φίλοι πάμε!

Το ένα βγαίνει 370€/άτομο κ το άλλο 400€/άτομο (8 νύχτες). Το ξέρω το Macy's ;)

Εγώ στο ναό θέλω να πάω (Apple Store 5th av.) !!! :-D:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρά την μεγάλη γκαντεμιά μου,είπα να πάω ένα ταξιδάκι Λονδίνο...Φυσικά με κυνήγησε και με βρήκε με το σκατο ηφαίστειο...Θέλοντας να κοροιδέψουμε την γκαντεμιά μας κάναμε free transfer απο το την μεσημεριανή πτήση στην απογευματινή,η οποία και αυτή ακυρώθηκε..τώρα θέλω να αλλάξω τα εισητήρια απο την easyjet (η πτήση ήταν σήμερα με επιστροφή την Κυριακή.)αλλά με αφήνει να αλλάξω μόνο τα σημερινά εισητήρια...και όχι και της Κυριακής..σας έχει ξανατύχει,με το που διαλέξω άλλη ημερομηνία θα μου δώσει την δυνατότητα να αλλάξω και της Κυριακης??τι πρέπει να κάνω??

μην πείτε να πάρω τηλ...δεν το σηκώνουν ούτε για τον Θεο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά! Βρήκα κ αυτό στη ίδια τιμή περίπου κ έχω μπερδευτεί. Δεν έχει πρωινό βέβαια, αλλά φαίνεται καλύτερο. Για το Stanford γράφουν κ μερικά πράγματα που με προβλημάτισαν, όπως για το πρωινό(πολύ λίγες θέσεις για τόσα δωμάτια) κ για το a/c! Πολύ ζέστη τα δωμάτια κ πάμε κ καλοκαίρι.

 

Τρεις φίλοι πάμε!

Το ένα βγαίνει 370€/άτομο κ το άλλο 400€/άτομο (8 νύχτες). Το ξέρω το Macy's ;)

Εγώ στο ναό θέλω να πάω (Apple Store 5th av.) !!! :-D:lol:

Σαν τοποθεσια το ιδιο μου κανει. 42 εμενα και γω αλλα πιο κεντρο(αναμεσα σε 6 και 7)

Το 2ο ειναι αρκετα προς το Λονγκ Αιλαντ.

Δεν νομιζω οτι θα δεις διαφορα αν και απο tripadvisor απο λιγο που το κοιταξα, το Hemsley πως το λενε τεσπα, εχει περισσοτερες καλες κριτικες για location(που κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ουτε καλυτερη ουτε χειροτερη απο του Standford) και χειροτερες ως ξενοδοχειο.

Απο την αλλη βεβαια, λενε οτι κανανε προσφατα ανακαινιση οποτε ισως τωρα να ειναι καλυτερο.

Οι τιμες ικανοποιητικες. Αν δεν μπορειτε να δωσετε παραπανω, δεν ακουγονται ασχημα. Αρκει να μην σκοπευετε να αραζετε ξενοδοχειο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τον Ιούλιο λέω να πάω Μήλο για καμιά βδομάδα. Έχω κάνει μερικά τηλεφωνήματα αλλά θα ήθελα κάποιος που έχει πάει να μου προτείνει συγκεκριμένα ξενοδοχεία και μέρη για φαγητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω κι εγώ κάτι...

Σκέφτομαι λίγο μετά το καλοκαιράκι να πάω Σκωτία. Σκέφτομαι για Ενδιμβούργο. Είδα ότι απευθείας πτήσεις δεν υπάρχουν από Ελλάδα (ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα εγώ να βρω κάτι) και λέω να πάω αεροπορικώς στο Λονδίνο και από εκεί ξέρω ότι υπάρχουν τρένα που πάνε Σκωτία.

Θα ήθελα να με ενημερώσει καποιος αν έχει κάνει τέτοιο ταξίδι πόσο είναι οι τιμές για το τρένο, πόσες ώρες είναι το ταξίδι, αν πρέπει να κλείσω πολλές μέρες πριν κλπ.

Επίσης αν υπάρχει κάποιο άλλο ωραίο μέρες να μείνω τη Σκωτία εκτός από το Ενδιμβούργο. Η διαμονή θα είναι περίπου για 5 μέρες και θέλω να επισκεφτώ highlands και τέτοια μέρη με φυσική ομορφιά (δεν έχω ιδέα πόσο απέχουν από τις πόλεις και αν είναι εφικτές οι μετακινήσεις σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ιούλιο λέω να πάω Μήλο για καμιά βδομάδα. Έχω κάνει μερικά τηλεφωνήματα αλλά θα ήθελα κάποιος που έχει πάει να μου προτείνει συγκεκριμένα ξενοδοχεία και μέρη για φαγητό.

 

Για κάποιο λόγο είσαι banned. Υπάρχει though ένας πληρέστατος οδηγούλης απο τον chrisxxx και όχι μόνο αν ψάξεις στο θέμα αυτό πέρσι τον Ιούνιο. Αντίστοιχα κατα τον Αύγουστο έκανα και γώ το share μου. Anyway υπάρχουν 2 οδηγούληδες σε αυτό το θέμα απο πέρσι το καλοκαίρι. Κάνε ένα κόπο και βρές τους =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω κι εγώ κάτι...

Σκέφτομαι λίγο μετά το καλοκαιράκι να πάω Σκωτία. Σκέφτομαι για Ενδιμβούργο. Είδα ότι απευθείας πτήσεις δεν υπάρχουν από Ελλάδα (ή τουλάχιστον δεν μπόρεσα εγώ να βρω κάτι) και λέω να πάω αεροπορικώς στο Λονδίνο και από εκεί ξέρω ότι υπάρχουν τρένα που πάνε Σκωτία.

Θα ήθελα να με ενημερώσει καποιος αν έχει κάνει τέτοιο ταξίδι πόσο είναι οι τιμές για το τρένο, πόσες ώρες είναι το ταξίδι, αν πρέπει να κλείσω πολλές μέρες πριν κλπ.

Επίσης αν υπάρχει κάποιο άλλο ωραίο μέρες να μείνω τη Σκωτία εκτός από το Ενδιμβούργο. Η διαμονή θα είναι περίπου για 5 μέρες και θέλω να επισκεφτώ highlands και τέτοια μέρη με φυσική ομορφιά (δεν έχω ιδέα πόσο απέχουν από τις πόλεις και αν είναι εφικτές οι μετακινήσεις σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα!)

 

Eγω το ειχα κανει κανα 3ωρο και απο Λιντς, λογικα κανα 6ωρο με τρενο απο Λονδινο?Οι τιμες των εισητηριων δεν πρεπει να ειναι πολυ ακριβες και τα τρενα τους ειναι συμπαθητικα

Καλο θα ηταν να κλεισεις, το Εδιμβουργο δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ φτηνη πολη και μπορει να σου πιασουν τον κωλο

Για τα highlands ειχα ανεβει ανοιξη και μου ειχαν πει οτι αφου δεν παω οργανωμενα να τα αποφυγω γιατι δεν ειναι και το πλεον πολιτισμενο μερος του κοσμου και αρχες ανοιξης ειναι λιγο επιφοβα να πας και οτι βγει

Τωρα, για Σεπτεμβρη που λες ισως ειναι καλυτερα αλλα δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να το κοιταξεις απο τωρα

Παντως το Εδιμβουργο ειναι πανεμορφο, γιατι συνδυαζει χυμα μεσαιωνα και μοντερνο(κατι που εχει πχ και η Ρωμη με τα αρχαια μεσα στην πολη για να σου δωσω να καταλαβεις) αλλα σου ξαναλεω, μην το παρεις "Σκωτσεζοι, θα κανω ψωνια", ειναι τσιμπημενες εως πολυ οι τιμες. Θα σου προτεινα να μην πας αλλου πχ Γλασκωβη, με μονο 5 μερες δεν νομιζω να προλαβεις πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κατι που εχει πχ και η Ρωμη με τα αρχαια μεσα στην πολη για να σου δωσω να καταλαβεις)

 

Καλά ρε γκρούβαλε, Αθηναίος είσαι, όταν ακούς "αρχαία μέσα στην πόλη" η Ρώμη είναι το πρώτο που σου έρχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε γκρούβαλε, Αθηναίος είσαι, όταν ακούς "αρχαία μέσα στην πόλη" η Ρώμη είναι το πρώτο που σου έρχεται;

 

Γιατι, εσενα τι σου ερχεται...(προσεξε τι θα πεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Eγω το ειχα κανει κανα 3ωρο και απο Λιντς, λογικα κανα 6ωρο με τρενο απο Λονδινο?Οι τιμες των εισητηριων δεν πρεπει να ειναι πολυ ακριβες και τα τρενα τους ειναι συμπαθητικα

Καλο θα ηταν να κλεισεις, το Εδιμβουργο δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ φτηνη πολη και μπορει να σου πιασουν τον κωλο

Για τα highlands ειχα ανεβει ανοιξη και μου ειχαν πει οτι αφου δεν παω οργανωμενα να τα αποφυγω γιατι δεν ειναι και το πλεον πολιτισμενο μερος του κοσμου και αρχες ανοιξης ειναι λιγο επιφοβα να πας και οτι βγει

Τωρα, για Σεπτεμβρη που λες ισως ειναι καλυτερα αλλα δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να το κοιταξεις απο τωρα

Παντως το Εδιμβουργο ειναι πανεμορφο, γιατι συνδυαζει χυμα μεσαιωνα και μοντερνο(κατι που εχει πχ και η Ρωμη με τα αρχαια μεσα στην πολη για να σου δωσω να καταλαβεις) αλλα σου ξαναλεω, μην το παρεις "Σκωτσεζοι, θα κανω ψωνια", ειναι τσιμπημενες εως πολυ οι τιμες. Θα σου προτεινα να μην πας αλλου πχ Γλασκωβη, με μονο 5 μερες δεν νομιζω να προλαβεις πολλα

 

Eυχαριστώ για την απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ιδέα για το τι πρόκειται να συναντήσω. Ξενοδοχείο θα κλείσω όσο πιο φθηνό γίνεται. Σκεφτόμουνα κανένα από accorhotels. Αλλά δεν είναι αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα. Ούτε και να ψωνίσω με πολυενδιαφέρει. Να χαζέψω λίγο την Σκωτία θέλω. Ξέρω ότι 5 μέρες είναι πολύ λίγες αλλά μέχρι τόσο μπορώ να πάω. Άντε 6 μέρες. Από πληροφορίες που βρήκα στο internet κατέληξα ότι είναι καλύτερο να νοικιάσω αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις. Δεν ξέρω όμως ποιες είναι οι αποστάσεις. Π.χ. Εδινβούργο - highlands. Αν είναι να κάτσω 5 μέρες και να με φάνε οι δρόμοι καλύτερα να πάω στο χωριό μου!!! :Ρ

Μήπως ξέρεις κάποιο site για να δω τιμές στα τρένα; Εκεί που κοιτούσα (δεν θυμάμαι σε ποιο site) μου φάνηκαν πολύ ακριβά τα εισιτήρια. Πιο ακριβά από τα αεροπορικά!

Kαι το πιο σημαντικό.... χρειάζεται διαβατήριο ή με καλύπτει μόνο η ταυτότητα;

Επεξ/σία από metmat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...