Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Επειδή τώρα το Δεκέμβρη θα πάω μια εκδρομούλα Βουλγαρία στο Bansko, είπα να ρωτήσω για τπτ προτάσεις από κάποιον που ίσως έχει πάει. Για ποτό, φαγητό κτλ. Πρέπει να προσέξω τπτ, σε θέμα φαγητού κυρίως, να αποφύγω κάτι μη τρέχω τουαλέτα όλη την ώρα :P ;

κι εγω θα παω,ποσο σου πηγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σκοπεύω να πάω Λονδίνο μέσα στο Φεβρουάριο.

 

Είδα αυτό το ξενοδοχείο

 

http://www.easyjet.com/EN/Booking.mvc/StepHotelDetails

 

Ποια είναι η άποψή σας?

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο ή κάποιο site?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ξενοδοχεια περναω μια απο bookings/expedia, βρισκω αυτα που θελω και μετα παω και τα ψαχνω στο tripadvisor για κριτικες

Τα 2 πρωτα εχουν καλυτερη search interfaces αλλά σοβαρες κριτικες βρισκω καλυτερα στο trip

Οποτε ψαχτω ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ρωτήθηκα μέσω pm και για να μη γράφω μόνο για 1 ατομο:

 

Αμστερνταμ

Το Αμστερνταμ ειναι μια πολη που βασίζεται στον Τουρισμό της, είναι πολύ φιλόξενη και δεν θα δυσκολευτείς καθόλου ούτε με τη γλώσσα ούτε στις μετακινήσεις.

Μετακινήσεις:

- Πόδια: Λόγω κρύου δε νοίκιασα ποδήλατο αλλά πήγαινα παντού με τα πόδια, η πόλη είναι σχετικά μικρή και μπορείς να πας σχεδόν παντού με τα πόδια, ανάλογα τις αντοχές σου. Κύριο μέλημα σου είναι να αποφεύγεις τα ποδήλατα γιατί θα έρχονται από κάθε κατεύθυνση και δεν προσέχουν ιδιαίτερα. :P

- Ποδήλατο: Μπορείς να νοικιάσεις με 12-13 ευρώ τη μέρα κάποιο ποδήλατο ώστε να κάνεις πιο μακρινές αποστάσεις, νιώσε λίγο Ολλανδός επιτέλους!

- Τραμ: κοστίζει 2.6 αν θυμάμαι καλά η απλή μετακίνηση και 7 ευρώ αν πάρεις ημερήσια κάρτα. Το βρήκα εξαιρετικά βαρετό σαν μέσο μεταφοράς ενώ στα θετικά του είναι ότι πέρα από τις στάσεις σου αναφέρει αν έχει κάποιο αξιοθέατο εκεί κοντά.

- Ταξί: νομίζω με το που μπεις μέσα σκάει 7.5 ευρώ ταρίφα ενώ τα 2 πρώτα χιλιόμετρα δεν ανεβαίνει το ταξίμετρο..

 

Αξιοθέατα:

- Το Άμστερνταμ αξίζει να το γυρίσεις με τα πόδια έστω μια μέρα για να χαζεύεις κτήρια και εκκλησίες.. Εντυπωσιακός μπορώ να πω ήταν ο σταθμός των τραίνων όπως και τα υπόλοιπα κτήρια στη Dam Square, ή η εκκλησία; στη Red Light District. Εκτύπωσα αυτό το χάρτι σε Α3 και με βοήθησε πάρα πολύ!

map%20Amsterdam.JPG

 

 

Μουσεία:

- van Gogh: Μεγάλο, επιβλητικό, αρκετά κουραστικό.. Αξίζει να πας αλλά αν δεν είσαι λάτρης του Van Gogh θα το βαρεθείς γρήγορα.

- Rembrandthuis: To σπίτι ου Ρεμπραντ στο Αμστερνταμ, είναι σχετικά μικρό σαν μουσείο αλλά αξίζει να πάει κανείς. Μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον από το Van Gogh.

- Hermitage: Πολύ ομορφο κτήριο, μέχρι τις 16/3 φιλοξενεί έκθεση σχετικά με το Μέγα Αλέξανδρο. Μ' άρεσε πολύ.

- Torture Museum: Τίποτα το ιδιαίτερο, ότι έχει μπορείς να το δεις και στο ίντερνετ..

- Anne Frank house: To μέρος που έμενε η Αννα Φρανκ, είχε τεράστια ουρά και δεν μπήκα μέσα άλλα άτομα που πήγαν εκεί τους φάνηκε ενδιαφέρον. Στο δρόμο νομίζω διπλα στο theatre museum σταματήσαμε για πατάτες! Και μας κάνει ο τυπάς χμμμ, νομίζω ότι είστε Ελληνες σωστα; ναι απαντάμε, αλλά δεν είστε από την Αθηνα είστε από Θεσσαλονίκη έτσι; Πλάκα με κανεις ε;; Λες να κατάλαβε το λ; :P

- Sex Museum: Επίσης δεν πήγα και το μετάνιωσα με αυτά που διάβασα αργότερα ότι έχει μέσα.. Νομίζω επιβάλλεται να πας αν είσαι στο Αμστερνταμ.

- Yπάρχουν αρκετά ακόμα μουσεία αλλά νομίζω ότι δεν πάει κανείς στο Αμστερνταμ γι' αυτά!

 

Διασκέδαση:

- Coffee shops: Η Ολλανδία πρέπει να έχει περίπου 1000 coffee shops που πουλάνε πέρα από καφέδες, soft drugs, μαριχουάνα, χασίς και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου, σου δίνουν είτε έτοιμα στριμμένα είτε καπνό για να στρίψεις μόνος σου. Ο μόνος περιορισμός είναι να πάρεις μέχρι 5 γραμμάρια και να είσαι πάνω από 18 ή 21. Δε συνιστώ αυτά που είναι στη RLD αλλά με ένα σχετικό search μπορεί να βρει κανείς τα καλα! Συνιστώ το shop 420 και το barneys!

- Sex: το νο.1. εξαγώγιμο προιόν της χώρας. Στη red light θα βρει κανείς σπιτάκια-δωμάτια με ότι τραβάει η όρεξη του από την επόμενη jenna Jameson, μέχρι τραβέλια, γριές, χοντρές κλπ. Πέρα από τον απαραίτητο χαβαλέ δεν επισκέφθηκα κάποια, αλλά οι τιμές είναι 50 ευρώ το 15' αν θυμάμαι καλά. Περάστε - Ψεκάστε - Τελειώσαμε.. :P

- Live Shows: Show με live sex και φωτεινή επιγραφή από έξω να σου δείχνει τι παίζεται μέσα.. Τα φώτα νεον που είχαν έξω μου θύμισαν μπουζούκια του 80.. :P

- Πρέπει να έχουν και καλά κλαμπάκια αλλά δεν ενδιαφέρθηκα και γύριζα τις irish pub για να πίνω τις Guinness μου :D

 

Aν αποφασίσει κανείς να βγει πιο έξω από το Αμστερνταμ σε απόσταση περίπου 30' με τραίνο θα μπορεσει να παει Ουτρεχτη που είναι μια απίστευτη γραφική πόλη με ένα πανέμορφο πάρκο, Λαιντεν που είναι μια τυπική Ολλανδική πόλη αλλά εμένα μου άρεσε πάρα πολυ! ειδικά ο ανεμόμυλος. Στη Χάγη δεν ενθουσιάστηκα αν και έχει μεγάλα - επιβλητικά κτήρια.

 

Αυτά πάνω κάτω αν θυμηθώ τίποτα άλλο θα συμπληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτιαξει ενα "πακετακι" απο expedia με πολυ ικανοποιητικη τιμη για αεροπορικα/ξενοδοχειο για Λονδινο για την 3η βδομαδα του Γεναρη

Απο tripadvisor αλλά και απο expedia το ξενοδοχειο που βρηκα ειναι αυτο

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g186338-d243430-Reviews-London_House_Hotel-London_England.html

Γενικα λενε καλα λόγια, αν μπορει καποιο παιδι απο Λονδινο ας μου πει αν η περιοχη ειναι "καλη" και αν ειναι σε καλο σημειο(αν και με το tube στο Λονδινο παντου πας) γιατι οσες φορες πηγα, εμενα σε φιλους και πηγαινα στα τυφλα σαν το ζωον οπου μου λεγανε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα βολευει, λιγο πιο πανω απο το hyde park εισαι. Τωρα για το αν ειναι καλη περιοχη, εγω στο Λονδινο δε συναντησα κακη περιοχη. http://maps.google.com/?q=England+%2881+Kensington+Gardens+Square%2C+Paddington%2C+Greater+London%2C+W2+4%2C+UK%29%4051.513827%2C-0.18953

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε για χανια λεει εκπτωση

παντως στα χανια εχει σιγουρα εκπτωση

οποτε θα εχει και εκει

για 100% παρτους ενα τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγα θα πας απ' ότι θυμάμαι ε; Έχει αυτά τα μετασοβιετικά μαγαζιά που έχουν πχ όλες τις μπότες με 10 ευρώ και τέτοια πράγματα. Γενικά εγώ δε βρήκα κάτι καλαίσθητο για τα δικά μου γούστα και φτηνό. Πάρε σλιβοβίτσες καλύτερα και μην μπεις σε διαδικασίες αναζήτησης φτηνών εμπορικών καταστημάτων. Θα χάσεις και την αίγλη της πόλης, που ούτως ή άλλως είναι όλη προς πώληση έτσι όπως έχει η κατάσταση με τα σουβενίρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελειωσα χθες την κοτσυφόκισσα!

πολύ καλή τριλογία, τη συστήνω ανεπιφύλακτα σε οποιον διαβαζει τετοιου είδους βιβλία!!!

Στα υπόψη να είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω

Εκλεισα 4 εισητηρια απο expedia

Πηγαινε Lufthansa, ελα Swiss

Τα 2 ονοματα κομπλε, τα αλλα 2 περαστηκαν το μικρο για επιθετο, και το αναποδο

Μιλησα τηλεφωνικα με expedia, μου ειπε η κοπελιτσα οτι θα το κοιταξει με την εταιρεια, με πηρε τηλεφωνο μετα και ειπε οτι θα με συνεδεε με το elite helpdesk τους (ειμαι μελος και του elite expedia) αλλα κατα την συνδεση, την εχασα

 

Επειδη εχουμε μιλησει ηδη 10' με Αμερικη, και το τηλεφωνο μου αν και εταιρικο και πληρωμενο, εχει ενα οριο και θα ηθελα να αποφυγω μακροχρονια και πολλαπλα τηλεφωνηματα, εχει τυχει σε κανεναν να εχει κλεισει εισητηριο απο το ιντερνετ πχ αντι για Νικος Παπαριδης, Παπαριδης Νικος? Και αν ναι, στο γκισε, οταν πηγε με το e-ticket, ειχε προβλημα?

 

Δεν μπορω να καταλαβω πως την πατησα, εχω κλεισει παμπολα ταξιδια ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η expedia θα σου πρότεινε να ακυρώσεις τα εισητήρια και να κάνεις επανακράτηση. Εμένα με αυτόν τον τρόπο η expedia.com αρνιόταν να μου επιστρέψει 800 ευρώ, διότι πίστευε πως το αρχείο της πιστωτικης μου αρχειοθετείτε μόνο για 6 μήνες. Μόνο που στη Γερμανία, η μηνιαία κίνηση των πιστωτικών αποστέλεται εκτυπωμένη. Έτσι μόλις φτάσαμε στο 7μηνο, μου παν μα σας τα στείλαμε πριν απο 7 μήνες και τοτε αγαπήθηκε ο Δίας τους.Το χρήμα έφτασε 5 βδομαδες αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...