Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ποιο μέρος στη Σουηδία έχεις να μείνεις ;

 

Γιατί 1 βδομάδα στη Στοκχόλμη είναι μια χαρά, αλλά μια βδομάδα στα χωριά της Σουηδίας σε βλέπω να αυτοκτονείς ομαδικά μαζί με τους υπόλοιπους Σουηδούς... Η σκανδιναβία τέτοια εποχή έχει μέσο όρο ηλιοφάνειας κοντά 40 ώρες το μήνα. Όλοι θέλουν να φύγουν και εσύ θα ανέβεις :P

 

Δυστυχώς όσο και αν μ αρέσει η Στοκχόλμη, αρχές Φεβρουαρίου θα έχει και κρύο και σκοτάδι και δεν την προτείνω. Είναι και ακριβά.

 

Αν μπορείς να έρθεις άλλη εποχή έλα, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θελω να παω καποια στιγμη ταξιδι εκει περα. εμαθα οτι περιπου μισο χρονο πριν εγινε κατι ευνοικο για εμας του ελληνες οσον αφορα τα ταξιδια προς τα εκει αφου πλεον δεν χρειαζεται πια να βγαλεις ειδικη βιζα αλλα μονο με το διαβατηριο σου πας για ταξιδακι. σωστα?

 

αλλα τι σημαινει ακριβως αυτο? για ποσες μερες μπορεις να πας εκει μονο με διαβατηριο?

αν θελεις πχ να κατσεις κανα μηνα? μπορεις? η πρεπει να εχεις συγγενεις πχ και να δωσεις τα απαραιτητα δικαιολογητικα?

 

επισης αν θελεις να πας εκει για παντα τοτε τι πρεπει να κανεις? μονο να παντρευτεις μια αμερικανιδα για να μεινεις?? αλλος τροπος? αν πας και γραφτεις σε κανα πανεπηστημιο τους και σπουδαζεις? δεν γινεται ετσι η με κανεναν αλλο τροπο?

 

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε κάνα μήνα ταξιδεύει ένας φίλος μου κατά 'κει, η βίζα είναι απαραίτητη και χρειάζεται κάνα 100 ευρώ για να τη βγάλεις. Δε ξέρω για πόσο καιρό στη βγάζουν, αλλά σίγουρα περνάς από συνέντευξη, όπου και αναφέρεις τον σκοπό του ταξιδίου σου, το πόσες μέρες θα μείνεις, αν έχεις συμμετάσχει σε καμιά τρομοκρατική επίθεση (!!!!) και ένα σκασμό ακόμα πράμματα. Και όσο για μας τους Έλληνες, είμαστε στην ίδια λίστα "εμπιστοσύνης" με χώρες όπως η Ταιβάν και η Ακτή Ελεφαντοστού (no offence!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- δεν πας ως τουρίστας μόνο με διαβατήριο

- συμπληρώνεις esta+διαβατήριο μεταγενέστερο του 2008.

- μέχρι 90 ημέρες

 

- για οποιοδήποτε άλλο λόγο παραμονής στις ΗΠΑ χρειάζεσαι οπωσδήποτε βίζα, διαφορετική αν πας για σπουδές ή για εργασία ή ότι σου κατέβει στο κεφάλι.

- είναι συγκεκριμένες οι προϋποθέσεις, πάτα ins enter στον browser σου και θα τις δεις

- άλλος τρόπος είναι η παράνομη διαμονή

- ή να κάνεις άδειας εργασίας από την ελλάδα που θα απορριφθεί

 

Μην μπερδεύεις τον τουρισμό με τη μετανάστευση.

Επεξ/σία από insomniaK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σε κάνα μήνα ταξιδεύει ένας φίλος μου κατά 'κει, η βίζα είναι απαραίτητη και χρειάζεται κάνα 100 ευρώ για να τη βγάλεις. Δε ξέρω για πόσο καιρό στη βγάζουν, αλλά σίγουρα περνάς από συνέντευξη, όπου και αναφέρεις τον σκοπό του ταξιδίου σου, το πόσες μέρες θα μείνεις, αν έχεις συμμετάσχει σε καμιά τρομοκρατική επίθεση (!!!!) και ένα σκασμό ακόμα πράμματα. Και όσο για μας τους Έλληνες, είμαστε στην ίδια λίστα "εμπιστοσύνης" με χώρες όπως η Ταιβάν και η Ακτή Ελεφαντοστού (no offence!)

καλα ο παπανδρεου δεν συμφωνησε με αυτον τον ομπαμα για να μην χρειαζεται βιζα? κατι τετοιο το ειχα ακουσει στα δελτια πολλες φορες περιπου τον μαρτιο που μας περασε.

δεν ισχυει? τι βγαιναν και λεγαν τοτε? η αυτο το χωρις βιζα ειναι μονο για ταξιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- δεν πας ως τουρίστας μόνο με διαβατήριο

- συμπληρώνεις esta+διαβατήριο

- μέχρι 90 ημέρες

τι ειναι η εστα?

 

δηλαδη για να παω ως τουριστας πρεπει να εχω διαβατηριο και αυτη την εστα? και μονο μεχρι 90 μερες ετσι?

 

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!

 

- για οποιοδήποτε άλλο λόγο παραμονής στις ΗΠΑ χρειάζεσαι οπωσδήποτε βίζα, διαφορετική αν πας για σπουδές ή για εργασία ή ότι σου κατέβει στο κεφάλι.

- είναι συγκεκριμένες οι προϋποθέσεις, πάτα ins enter στον browser σου και θα τις δεις

- άλλος τρόπος είναι η παράνομη διαμονή

- ή να κάνεις άδειας εργασίας από την ελλάδα που θα απορριφθεί

 

Μην μπερδεύεις τον τουρισμό με τη μετανάστευση.

τι ειναι το ins enter και που να το πατησω? :unsure: :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανυπομονώ να παω, τωρα με τα νεα μετρα της tsa θα νιωσω και εγω το χαδι

 

Για τα νέα μέτρα, με σάλιο κι υπομονή (κι αμερικάνικη υπηκοότητα) ο κώλος γίνεται μουνί...

 

http://noblasters.com/post/1650102322/my-tsa-encounter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι η εστα?

 

δηλαδη για να παω ως τουριστας πρεπει να εχω διαβατηριο και αυτη την εστα? και μονο μεχρι 90 μερες ετσι?

 

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!

 

 

τι ειναι το ins enter και που να το πατησω? :unsure: :mellow:

 

esta

 

ναι και ναι

 

Ευχαρίστησις μου.

 

Στο address bar του browser σου αντί για www.otinanai.kati, γραψε ins και πάτα enter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα τα ποιο must αξιοθεατα καποια καλα φαγαδικα κανα bar ωραιο..

Μας ενδιαφερει οχι τοσο η τουριστικη φαση αλλα να δουμε και να παμε σε ποιο τοπικα παραδοσιακα μερη..

τα πιο "must" αξιοθέατα ειναι συνάμα και τα πιο τουριστικά, πχ. rambla, park güell, pedrera, casa Battló, κτλ. Περιοχή με ωραία μπαράκια και εστιατόρια ειναι η gracia, που ειναι σε φάση ψυρρή αλλά χωρίς τα πρεζάκια.

 

Παραδοσιακά μέρη μέσα στην Βαρκελώνη δεν υπάρχουν καθώς ειναι μια μεγαλούπολη, αν παρεις το τρένο μπορείς να πας σε κάποιο χωριό απέξω, αλλά άμα δε γιορτάζει κανας τοπικός άγιος ή κάτι τέτοιο δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο μέρος στη Σουηδία έχεις να μείνεις ;

 

Γιατί 1 βδομάδα στη Στοκχόλμη είναι μια χαρά, αλλά μια βδομάδα στα χωριά της Σουηδίας σε βλέπω να αυτοκτονείς ομαδικά μαζί με τους υπόλοιπους Σουηδούς... Η σκανδιναβία τέτοια εποχή έχει μέσο όρο ηλιοφάνειας κοντά 40 ώρες το μήνα. Όλοι θέλουν να φύγουν και εσύ θα ανέβεις :P

 

Δυστυχώς όσο και αν μ αρέσει η Στοκχόλμη, αρχές Φεβρουαρίου θα έχει και κρύο και σκοτάδι και δεν την προτείνω. Είναι και ακριβά.

 

Αν μπορείς να έρθεις άλλη εποχή έλα, αξίζει.

 

 

Στοκχόλμη θα πάω.Λες να μην πάω τελικά,ε;Γενικά όμως από αξιοθέατα κλπ τι έχει εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στοκχόλμη θα πάω.Λες να μην πάω τελικά,ε;Γενικά όμως από αξιοθέατα κλπ τι έχει εκεί;

 

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, εξάλλου για μένα η στοκχόλμη είναι από τις πιο όμορφες πρωτεύουσες !!

 

Την έχω πετύχει χειμώνα με χιόνι, ήλιο και καθαρό ουρανό και ήταν απίστευτα ωραία.

 

Απλά επειδή είναι πρωτεύουσα με πολύ πράσινο, πάρκα και χτισμένη πάνω σε νησιά, για να την χαρείς την περπατάς! Οπότε βολεύει να πας άλλη εποχή. Ανεβαίνει 10 level.. Επίσης από άνοιξη έχει απευθείας αθήνα στοκχόλμη με norwegian σε πολύ καλές τιμές.

 

Σίγουρα δεν θα βαρεθείς πάντως. Έχει και αξιοθέατα, και για τα δεδομένα του βορρά καλό nightlife. Μαγαζιά για ψώνια ρούχα και τουριστικά έχει πάρα πολλά. Τιμές σίγουρα όχι χαμηλότερες από Ελλάδα. Είναι γενικά ακριβά αλλά και στην Ελλάδα έχω ακούσει ακρίβυναν τα πράγματα οπότε ίσως να τους έχουμε φτάσει.

 

Στο φαγητό σίγουρα πολύ ακριβότερα από Ελλάδα, εκτός αν τρως πίτσες από τα τούρκικα κεμπάμπικα που μπορείς να βρεις και με 10 ευρώ. (ps: είμαι φανατικός πελάτης του "garlic and shots" ένα μαγαζάκι με όλα τα πιάτα τίγκα στο σκόρδο:P)

 

Ψώνια κάνεις στην Drottninggatan (πάρα πολλά μαγαζιά), το βράδυ βγαίνεις στην Götgatan, περνάς μια μέρα στην παλιά πόλη (Gamla stan), περνάς από 2-3 μουσεία που αξίζουν (καθεδρικός, παλάτι και vasa) (υπόψιν π.χ στο vasa μουσείο μπορείς να φας και ολόκληρη μέρα), μην πας στο μουσείο νόμπελ δεν λέει τίποτα. Καμιά φορά έχουν τσαμπέ είσοδο αλλά και πάλι δεν αξίζει. Μπροστά από το μουσείο αυτό έχει όμως πολύ ωραία πλατεία. Να περάσεις από εκεί οπωσδήποτε.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν πας χειμώνα αν μπορείς να δεις το αρχιπέλαγος. Αν γίνεται τσέκαρε το.

 

Όταν είναι να πας πες μου να σου γράψω πιο αναλυτικά. Πάντως χωρίς να έχω κοιτάξει τίκετς, να ξέρεις από ελλάδα για σκανδιναβία είναι γενικά ακριβά το χειμώνα. Το καλοκαίρι μπορείς να βρεις και με 150 ευρώ both ways.

Επεξ/σία από dark_banishing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, εξάλλου για μένα η στοκχόλμη είναι από τις πιο όμορφες πρωτεύουσες !!

 

Την έχω πετύχει χειμώνα με χιόνι, ήλιο και καθαρό ουρανό και ήταν απίστευτα ωραία.

 

Απλά επειδή είναι πρωτεύουσα με πολύ πράσινο, πάρκα και χτισμένη πάνω σε νησιά, για να την χαρείς την περπατάς! Οπότε βολεύει να πας άλλη εποχή. Ανεβαίνει 10 level.. Επίσης από άνοιξη έχει απευθείας αθήνα στοκχόλμη με norwegian σε πολύ καλές τιμές.

 

Σίγουρα δεν θα βαρεθείς πάντως. Έχει και αξιοθέατα, και για τα δεδομένα του βορρά καλό nightlife. Μαγαζιά για ψώνια ρούχα και τουριστικά έχει πάρα πολλά. Τιμές σίγουρα όχι χαμηλότερες από Ελλάδα. Είναι γενικά ακριβά αλλά και στην Ελλάδα έχω ακούσει ακρίβυναν τα πράγματα οπότε ίσως να τους έχουμε φτάσει.

 

Στο φαγητό σίγουρα πολύ ακριβότερα από Ελλάδα, εκτός αν τρως πίτσες από τα τούρκικα κεμπάμπικα που μπορείς να βρεις και με 10 ευρώ. (ps: είμαι φανατικός πελάτης του "garlic and shots" ένα μαγαζάκι με όλα τα πιάτα τίγκα στο σκόρδο:P)

 

Ψώνια κάνεις στην Drottninggatan (πάρα πολλά μαγαζιά), το βράδυ βγαίνεις στην Götgatan, περνάς μια μέρα στην παλιά πόλη (Gamla stan), περνάς από 2-3 μουσεία που αξίζουν (καθεδρικός, παλάτι και vasa) (υπόψιν π.χ στο vasa μουσείο μπορείς να φας και ολόκληρη μέρα), μην πας στο μουσείο νόμπελ δεν λέει τίποτα. Καμιά φορά έχουν τσαμπέ είσοδο αλλά και πάλι δεν αξίζει. Μπροστά από το μουσείο αυτό έχει όμως πολύ ωραία πλατεία. Να περάσεις από εκεί οπωσδήποτε.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν πας χειμώνα αν μπορείς να δεις το αρχιπέλαγος. Αν γίνεται τσέκαρε το.

 

Όταν είναι να πας πες μου να σου γράψω πιο αναλυτικά. Πάντως χωρίς να έχω κοιτάξει τίκετς, να ξέρεις από ελλάδα για σκανδιναβία είναι γενικά ακριβά το χειμώνα. Το καλοκαίρι μπορείς να βρεις και με 150 ευρώ both ways.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ ρε φίλε για τις πληροφορίες.Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κανεις καμια πληροφορια για μεταβαση απο βαρκελωνη-μαροκο ;

 

Αεροπλανα-πλοια-τραινια τιμες και αν αξιζει για μια μονοημερη εκδρομη στις μαρακες; thanks!

Επεξ/σία από Atapia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωριζει κανεις καμια πληροφορια για μεταβαση απο βαρκελωνη-μαροκο ;

 

Αεροπλανα-πλοια-τραινια τιμες και αν αξιζει για μια μονοημερη εκδρομη στις μαρακες; thanks!

 

 

Επείδή έχω μείνει καιρό στην πόλη...

 

Για διαμονή στην "Plaza catalunya"

 

Το βράδυ να επισκευθείς οποσδιποτε τα σιντριβανια τους. Εδω θα δεις πως θα πας και τις μέρες και ώρες λειτουργίας.

http://www.barcelona-tourist-guide.com/en/albums-en/magic-fountains-montjuic/

 

Από το αεροδρόμιο στην πόλη... Να πάρεις το ΕΞΠΡΕΣ για Plaza catalunya. Έχει περίπου 4Ε το εισητήριο. Διαφορετικά αστικό που δεν προτείνω (κάνει άπειρη ώρα).

 

Για φαγητό... Στο "la fonda" στην οδό Escudellers. Ανοίγει στις 8 το απόγευμα.

Διαφορετικά με 10-13Ε τρως το "Menu del dia" από τα "Navia" και "Pasatore" και θα μείνεις ικανοποιημένος. Δε φαίνονται για εστιατόρια, αλλά έχουν καλά πιάτα. Εάν σου αρέσουν τα πικάντικα, έχει παντού Τούρκους που κάνουν ένα είδος γύρου (όχι χοιρινό πάντος) σε Αράβικες πίτες. Επίσης να βρεις Tapas Bar, δεν προτείνω κάποιο, υπάρχουν για όλα τα γούστα.

 

MUST SEE...

--------------------

Δεν ξέρω πόσο καιρό θα καθήσεις, αλλά πρέπει να δεις οποσδήποτε τα παρακάτω.

1) Sagrada familia (Καταπλικτική εκκλησία που έχτυσε ο Gaudi)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sagrada_familia

 

2) Parc guel (Πολύ όμορφο πάρκο πάλι του Gaudi) Να μην επισκευθεις το σπιτάκι που έμενε ο Gaudi, είναι μικρό, είναι μούφα, δεν έχει να δεις κατι σπουδαίο και είναι πραγματικά τζάμπα λεφτά και loss of time.

http://en.wikipedia.org/wiki/Parc_G%C3%BCell

 

3) Casa Milà (Διαφορετικά Pedrera) να το δεις όπως και να έχει.

http://en.wikipedia.org/wiki/Casa_Mil%C3%A0

 

4) Casa Batlló (απέναντι διαγώνια απο την Casa Mila) πραγματικά δεν είναι ανάγκη να μπείς. Εχει περίπου 15Ε είσοδο και δε θα τρελαθείς, τα είδες πριν στην Casa Milà πάνω κάτω τα ίδια. Είναι πολύ θεαματικό απ'έξω, θα το λατρέψεις.

http://en.wikipedia.org/wiki/Casa_Batll%C3%B3

 

5) Περπάτημα απο Plaza catalunya ως το άγαλμα του Κωλόμβου. (Πανέμορφα πρωί-βράδυ)

 

6) Ανάμεσα στις περιοχές "raval" και "bario gotiko" είναι η "LAS RAMPLAS" (η Ναυαρίνου της Βαρκελώνης). Το βράδυ έχει άπειρο κόσμο και street performance από ανθρώπους αγάλματα. Επίσης είναι πίτα στους Πακιστανούς και στις μαύρες πόρνες. Προσοχή να είμαστε μέσα στον κόσμο και τα μάτια μας στις τσάντες μας παντού. Δεν ακουμπάμε πράγματα κάπου που δεν τα βλέπουμε, μου έχουν κλέψει με μακρύ καλάμι μια τσάντα πλάτης!!!!

 

7) Εάν έχει καλό καιρό να περπατίσεις στην μαρίνα τους. Εκεί είναι τα Club και το καζίνο τους. Η παραλία ειναι ουσιαστικά η Barceloneta (στάση metro "ciutadella villa olimpica" είναι αρκετά κοντά) όχι και κάτι το τρομερό όμως. Άμα αγαπάς το περπάτημα να πας...

 

8) Άπο μουσεία τι να πω... Έχει τα πάντα και καλά θα κάνεις να πάς. Έχει DALI ένα μικρό στο "barrio gottico" εάν θυμάμαι καλά, αλλά είναι μικρό και δεν έχει κάποιο πολύ γνωστό έργο του και είναι full στα προσχέδια απο πίνακες του. Το μουσείο του Πικασο δε με τρέλανε, αλλά εάν σου αρέσει ο καλητέχνης θα πας... θα το βρεις λίγο δύσκολα γιατί είναι σε κάτι παλιόστενα που δεν βγάζεις και πολύ άκρη...

 

9) Έχει και τελεφερίκ που θα το πάρεις απο το Montjuïc (λόφος στα δυτικά της πόλης) Δεν το έχω πάρει ποτέ, αλλά δεν ακούγεται άσχημο... Στο Montjuïc επίσης έχει και ένα τεράστιο μουσείο (δε θυμάμαι πως το λενε, δεν είναι το Museu Nacional d'Art de Catalunya όμως <--- εκεί δεν έχω πάει, μουσείο καταλανικής τέχνης είναι) και θες μια μέρα να το γυρίσεις και δεν ειναι και κάτι το απίστευτο. Κοντα σε αυτό είναι και το μουσείο του Μιρό (έαν σου αρέσει ο Μιρό να πας). θα δεις και το "The Palau Nacional"... Και τέλος το γύπεδο της Εσπανιόλ!!!! (υπενθυμίζω ότι εκεί ειναι και τα σιντριβάνια)

 

10) Εάν σε ενδιαφέρει ο DALI και έχεις μία μέρα να διαθέσεις για εκδρομή, να πας οποσδήποτε στο Figueres. Είναι το χωριό του DALI και εκεί θα δεις το μουσείο του. Θα πάθεις πραγματικά την πλακα σου, δεν λέω τιποτα παραπάνω. θα πάρεις το τραίνο απο το σταθμό, άλλα προσοχή μη χάσεις το τραίνο σου, είναι λιγο μπέρδεμα εκεί με τις ράμπες. Τα τραίνα γενικά είναι στην ώρα τους.

http://en.wikipedia.org/wiki/Figueres

 

11) Όμορφο πάρκο είναι το Parque de la Ciudadela. Εκεί μπορείς να κάνεις βαρκάδα εάν έχει καλό καιρό και γενικά έχει πολύ άπλα και πράσινο. Παραπέρα θα βρείς την καμάρα τους Arc de Trionf και βασικά μπορέις να αρχίσεις απο εκεί τη βόλτα σου. Στάση μετρό "Arc de Triomf"

 

Τι άλλο...

Για το μετρό να αγοράσεις εισητήριο πολλαπλών διαδρομών 10, 15, 20. Ακόμα και να μη το ξοδέψεις όλο, αξίζει τον κόπο.

Προσοχή στους μπάτσους εκεί όταν έχεις ποτό στο χέρι. θα πληρώσεις πρόστημο!!!! (μη γελάς... είναι αλήθεια)

Έχει παντού Πακιστανούς που πουλάνε μπύρες με 1Ε.

Για διασκέδαση αργά το βράδυ, απλά δεν έχει!!! Έιναι κάποια σημεία στο "barrio gottico" που εάν σταθείς σε διάφορες γωνίες, θα έρθει ο κλασικός μαύρος και θα σε πάει σε κάποιο μυστικό μπαρ που δεν υπάρχει. Απλά θα ανεβάσει μια λαμαρίνα και απο πίσω θα δεις κόσμο και θα ακούσεις μουσικές. Έκει τα ποτά έχουν σχεδον διπλάσια τιμή, αλλά τι να κάνεις που δεν έχει αλλού να πας.

Εάν είσαι μουσικός, έχει μπαρ που παίζει Live μουσικές. Εκει στην είσοδο θα διλώσεις ότι π.χ. παίζεις κιθάρα και κάποια στιγμή θα σε φωνάξουν να παίξεις με άγνωστους. Είναι πολύ καλή φάση, αρκεί να σου αρέσει η μουσική...

Γενικά με τα Αγγλικά τους δε τα πάνε καλά και εάν ξέρεις καλά Ισπανικά και δεν μιλάς Καταλανικά παίζει και να μη σου απαντησουν!!!!

 

Αυτά!

 

Σόρρυ για την ορθογραφία μου, βαριέμαι να την κοιτάξω... :P

Επεξ/σία από xnoudas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...