Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα ελληνικά φοιτητικά πάσο ισχύουν σαν student id στην Αγγλία? Συγκεκριμένα θα κλείσω για την ξενάγηση του γηπέδου της Τσέλσι, να ρισκάρω να κλείσω φοιτητικό έχοντας το ελληνικό πάσο?

 

Νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα εφόσον τα στοιχεία σου είναι γραμμένα και στα Αγγλικά! Ετοιμάσου για χοντρό έλεγχο στο αεροδρόμιο πάντως!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω για εκδρομή στο Bansko ας πούμε για Δεκέμβρη. 

 

  • Τι είναι πιο οικονομικό; Να πάμε με αμάξι; Να κλείσουμε με πρακτορείο; Αν είναι με πρακτορείο, να προτιμήσουμε κάτι 12-24 που ζούνε από κάτι τέτοιες εκδρομές;
  • Πόσο να μας βγουν τα έξοδα για 2 βράδια για παράδειγμα; Να νοικιάσεις σκι για μια μέρα πόσο κοστίζει;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για booking.com:

Όταν γράφει: "Breakfast X euros", πρέπει να το ζητήσω με special request? Αφού θα έχει γίνει ήδη η χρέωση για το δωμάτιο όμως, σωστά?

Ή όταν κάνω την κράτηση έχει επιλογή? Ή μήπως το πληρώνεις εκεί στο ξενοδοχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για booking.com:

Όταν γράφει: "Breakfast X euros", πρέπει να το ζητήσω με special request? Αφού θα έχει γίνει ήδη η χρέωση για το δωμάτιο όμως, σωστά?

Ή όταν κάνω την κράτηση έχει επιλογή? Ή μήπως το πληρώνεις εκεί στο ξενοδοχείο?

 

Π.χ. εγώ όταν είχα κλείσει μέσω booking ένα δωμάτιο σε Best Western στο Edinburgh, το πρωινό δεν περιλαμβανόταν στην τιμή του δωματίου. Μια μέρα που ήθελα πρωινό απλά το είπα στην ρεσεψιόν και πλήρωσα το extra ποσό επί τόπου (8 λίρες πρέπει νά'ταν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά φοιτητικά πάσο ισχύουν σαν student id στην Αγγλία? Συγκεκριμένα θα κλείσω για την ξενάγηση του γηπέδου της Τσέλσι, να ρισκάρω να κλείσω φοιτητικό έχοντας το ελληνικό πάσο?

 

Ουσιαστικά μόνο η European Youth Card γινόταν έως τώρα δεκτή παντού. Τώρα απο πέρσι που αλλάξαν τα πάσο απόσο ξέρω γίνονται δεκτά σχεδόν παντού στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και είναι πολύ αργά.

-25% σε όλες τις πτήσεις ryanair αν κλείσετε σήμερα (στην επόμενη μισή ώρα) :P και για πτήσεις μέσα στον ιανουάριο.

 

Έκλεισα μια Ρώμη γρήγορα αν θέλετε κάτι έτσι τσακ μπάμ για μερικές μέρες είναι ότι πρέπει. 30 εώς 50 βγαίνει στα περισσότερο ΣΚ πηγαινε έλα για λονδίνο/παρίσι/ρώμη και όπουδηποτε σχεδόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω για εκδρομή στο Bansko ας πούμε για Δεκέμβρη. 

 

  • Τι είναι πιο οικονομικό; Να πάμε με αμάξι; Να κλείσουμε με πρακτορείο; Αν είναι με πρακτορείο, να προτιμήσουμε κάτι 12-24 που ζούνε από κάτι τέτοιες εκδρομές;
  • Πόσο να μας βγουν τα έξοδα για 2 βράδια για παράδειγμα; Να νοικιάσεις σκι για μια μέρα πόσο κοστίζει;

 

Eαν εισαι θεσσαλονικη τσεκαρε και το explosivo που συνεργαζεται με το zero-gravity και εχουν καλες τιμες.

Εαν ειστε πχ 5 ατομα μπορειτε να νοικιασετε διαμερισματα που βεβαια δεν θα εχουν τις ανεσεις (πισινες κτλ) αλλα θα σας βγει πολυ ποιο οικονομικα σε συνδυασμο με αυτοκινητο.

Εαν πχ ειστε 2 ατομα και θελετε τις ανεσεις τσεκαρεις booking και βλεπεις εαν εχει καμια προσφορα.Υπολογιζεις και βενζινη..

 

Με πρακτορειο μπορεις να βρεις πολυ ποιο οικονομικα πακετα διαμονη-μεταφορα ιδιαιτερα εαν δεν ειστε πολλα ατομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενα site το οποιο να συγκεντρωνει ολες τις τρεχουσες προσφορες για κληρωσεις για δωρεαν ταξιδια & διανυκτερευσεις σε ξενοδοχεια, οπου μπορεις να δηλωσεις συμμετοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω με τη σειρα μου κανονιζω ενα μικρο road trip με παρεα.

Το Δεκεμβρη θ παμε Βρυξέλλες μετα Νancy (Γαλλια),μετα Παρισι και μετα ξανα Βρυξελλες ισως και στο Μπριζ. Οι αποστασεις ειναι γυρω στο 3 ωρο η καθε μια και συνολο γυρω στα 700km.

 

Ερωτησεις:

 

Ποια εταιρεια μου προτεινετε για ενοικιαση αυτοκινητου (φθηνη-αξιοπιστη)?

 

Μηχανες συγκρισης τιμων τυπου rentalcars.com ειναι αξιοπιστες? Και πως εχουν χαμηλοτερες τιμες απο τα επισημα site?

 

Χρειαζεται σε ολες τις εταιρειες πιστωτικη καρτα ή σε καποιες δεχονται visa debit ή visa prepaid με καποιο x ποσο για deposit?

 

Χρειαζεται απαραιτητα το ευρωπαικο διπλωμα ή με ταυτοτητα (εχει λατινικους χαρακτηρες) και το παλιο διπλωμα μπορουν να κανουν διασταυρωση και να τη γλιτωσω? Το ευρωπαικο διπλωμα ποσο καιρο κανει να βγει?

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλο "κρυφο" προορισμο στη βορεια Γαλλια - Βελγιο - Νοτια Ολλανδια? Eιδα και την Αιντχοβεν αλλα δεν ξερω εαν αξιζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλο "κρυφο" προορισμο στη βορεια Γαλλια - Βελγιο - Νοτια Ολλανδια? Eιδα και την Αιντχοβεν αλλα δεν ξερω εαν αξιζει..

 

Το Eindhoven δεν λέει τίποτα μάλλον θα βαρεθείς. Αφού θα πας Brugge κοίταξε Antwerp ή Ghent και από νότια Ολλανδία πολύ όμορφο είναι το Maastricht.

 

Ghent: https://www.flickr.com/search?sort=relevance&text=Ghent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω στην Ισπανία,συγκεκριμένα Μαδρίτη το καλοκαίρι (τέλη Ιουνίου κι μετά) του 2015.

Μπορείτε να μου πείτε κάποια site ?

Μήπως προτείνεται να ταξιδέψω με τουριστικό; Θα βγει πιο οικονομικό;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται απαραιτητα το ευρωπαικο διπλωμα ή με ταυτοτητα (εχει λατινικους χαρακτηρες) και το παλιο διπλωμα μπορουν να κανουν διασταυρωση και να τη γλιτωσω? Το ευρωπαικο διπλωμα ποσο καιρο κανει να βγει?

Δε νομίζω να χρειάζεται, υποτίθεται ισχύει πανευρωπαϊκώς (στις χώρες της Ε.Ε.). Στη Γερμανία την έχω κάνει τη δουλειά μου με το παλιό δίπλωμα, αν και συχνά δυσφορούν λίγο στην αρχή όταν το βλέπουν...

 

Εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλο "κρυφο" προορισμο στη βορεια Γαλλια - Βελγιο - Νοτια Ολλανδια? Eιδα και την Αιντχοβεν αλλα δεν ξερω εαν αξιζει..

Από Βελγιο εγώ θα πήγαινα Μπριζ και ίσως Αμβέρσα, αν και το Ghent που αναφέρθηκε παίζει να ειναι πιο ωραίο, απλά δεν έχω παει...

Από νότια Ολλανδία το Hertogenbosch είναι μια αρκετά κομψή, γραφική πόλη. Βέβαια αν φτάσεις μέχρι εκεί, πλέον δεν είσαι και πάρα πολύ μακριά από Ουτρέχτη και από Αμστερνταμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Eindhoven δεν λέει τίποτα μάλλον θα βαρεθείς. Αφού θα πας Brugge κοίταξε Antwerp ή Ghent και από νότια Ολλανδία πολύ όμορφο είναι το Maastricht.

 

Ghent: https://www.flickr.com/search?sort=relevance&text=Ghent

 

 

Δε νομίζω να χρειάζεται, υποτίθεται ισχύει πανευρωπαϊκώς (στις χώρες της Ε.Ε.). Στη Γερμανία την έχω κάνει τη δουλειά μου με το παλιό δίπλωμα, αν και συχνά δυσφορούν λίγο στην αρχή όταν το βλέπουν...

 

Από Βελγιο εγώ θα πήγαινα Μπριζ και ίσως Αμβέρσα, αν και το Ghent που αναφέρθηκε παίζει να ειναι πιο ωραίο, απλά δεν έχω παει...

Από νότια Ολλανδία το Hertogenbosch είναι μια αρκετά κομψή, γραφική πόλη. Βέβαια αν φτάσεις μέχρι εκεί, πλέον δεν είσαι και πάρα πολύ μακριά από Ουτρέχτη και από Αμστερνταμ...

 

thnx you guys!

 

Μπριζ εχω παει και θα πηγαιναμε να τη δουνε και οι αλλοι αλλα το ghent μου φαινεται μια πολυ καλη εναλλακτικη λυση!

Απο Ολλανδια το maastricht το ειχα ξεχασει μαλλον και αυτο μπαινει στο trip!

Amsterdam κ Ουτρεχτη παιφτουν λιγο μακρια δεδομενου του οτι τις περισσοτερες μερες θα τις φαμε Γαλλια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι να παμε 3 μερες τον γεναρη σε καποιο χωριο και ψιλοεχουμε καταληψει σε λιμνη πλαστηρα...θα ηθελα να ακουσω κι αλλες γνωμες για το που να μεινουμε,τι να δουμε..αν εχετε μεινει σε καποιο καλο ξενοδοχειο α και πως πας χωρις αμαξι,με κτελ,τρενο?? κατατοπιστε με!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...