Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταξιδεύω με ενδιάμεσο σταθμό Κοπεγχάγη και έχω δυο επιλογές ως προς τον χρόνο μεταξύ των δύο πτήσεων:

 

- 2 ώρες

- 7 ώρες παρά κάτι ψιλά

 

Κοπεγχάγη έχω πάει, αλλά ψηνόμουν να διαλέξω το 7ωρο για να πάρω τρενάκι για Μάλμε. 20 λεπτά κάνει λέει, φθηνό είναι, οπότε σκεφτόμουν να κάνω μια βόλτα, να δω τη γέφυρα που ενώνει τις δυο χώρες και να περπατήσω το Μάλμε για κανένα 3ωρο. Έχει πάει κανείς να μου πει αν αξίζει; Τέλος Νοεμβρίου θα είναι το ταξίδι.

Ειχα παει μαλμε πριν πολλα χρονια και μαλιστα ειχα κανει το αντιστροφο(ειχα μεινει εκει  και ειχα παει κοπεγχαγη).

Δεν εχει τιποτα να κανεις/δεις.Αχρωμο,αοσμο, αγευστο.

Το μονο που μου αρεσε απο νοτια σουηδια ηταν η Lund αλλα μαλλον δε σε βολευει.χρονικα.

Μεινε κοπεγχαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν, Πορτογαλία, tips και προτάσεις για οτιδήποτε εκτός Λισαβώνας.

Όχι πως αν έχετε κάτι στο μυαλό σας δε το λέτε, απλώς εκεί έχω ξαναπάει και μιας και το πλάνο είναι road trip, με ενδιαφέρει περισσότερο τι παίζει παραέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μου μέχρι αύριο να βρεθω με Πορτογάλο συμφοιτητή και θα σε πεθάνω στην underground πλεροφορία. 


Ταξιδεύω με ενδιάμεσο σταθμό Κοπεγχάγη και έχω δυο επιλογές ως προς τον χρόνο μεταξύ των δύο πτήσεων:

 

- 2 ώρες

- 7 ώρες παρά κάτι ψιλά

 

Κοπεγχάγη έχω πάει, αλλά ψηνόμουν να διαλέξω το 7ωρο για να πάρω τρενάκι για Μάλμε. 20 λεπτά κάνει λέει, φθηνό είναι, οπότε σκεφτόμουν να κάνω μια βόλτα, να δω τη γέφυρα που ενώνει τις δυο χώρες και να περπατήσω το Μάλμε για κανένα 3ωρο. Έχει πάει κανείς να μου πει αν αξίζει; Τέλος Νοεμβρίου θα είναι το ταξίδι.

 

Δεν έχω πάει, (θα παω όμως τον Δεκεμβριο, χιούρει) αλλά ειλικρινά δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην πας. Και σκατά να μου λεγαν ότι είναι, θα πήγαινα να τα μυρίσω απο κοντά. Αν πάρεις το 2ωρο θα εισαι σπιτι πολυ νωρίτερα, θα κάτσεις στο καναπε και θα λες ''πως να ηταν αραγε η γεφυρα''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια προταση για ξενοδοχειο στη Ρωμη; Μπατζετ γυρω στα 100€ το ατομο..

 

Τσέκαρε γύρω απο το Termini

 

είναι ο αντίστοιχος Βαρδάρης της Ρώμης , αλλά καμία σχέση με τον  Ελληνικό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταξιδεύω με ενδιάμεσο σταθμό Κοπεγχάγη και έχω δυο επιλογές ως προς τον χρόνο μεταξύ των δύο πτήσεων:

 

- 2 ώρες

- 7 ώρες παρά κάτι ψιλά

 

Κοπεγχάγη έχω πάει, αλλά ψηνόμουν να διαλέξω το 7ωρο για να πάρω τρενάκι για Μάλμε. 20 λεπτά κάνει λέει, φθηνό είναι, οπότε σκεφτόμουν να κάνω μια βόλτα, να δω τη γέφυρα που ενώνει τις δυο χώρες και να περπατήσω το Μάλμε για κανένα 3ωρο. Έχει πάει κανείς να μου πει αν αξίζει; Τέλος Νοεμβρίου θα είναι το ταξίδι.

 

Πάνω από 2 ώρες μάλμο μαζί με φαγητό, δεν έχει νόημα. Ένα χαριτωμένο βορειοευρωπαϊκό χωριό.

Η γέφυρα θα 'χε νόημα, αλλά το τραίνο πάει κάτω από το δρόμο, οπότε βλέπεις μόνο τους πυλώνες να περνάνε και τη θάλασσα, ούτε τεχνητό νησί καταλαβαίνεις, ούτε βλέπεις το μέγεθος.

 

Στη θέση σου θα έτρωγα ένα 7ωρο Κοπεγχάγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω από 2 ώρες μάλμο μαζί με φαγητό, δεν έχει νόημα. Ένα χαριτωμένο βορειοευρωπαϊκό χωριό.

Η γέφυρα θα 'χε νόημα, αλλά το τραίνο πάει κάτω από το δρόμο, οπότε βλέπεις μόνο τους πυλώνες να περνάνε και τη θάλασσα, ούτε τεχνητό νησί καταλαβαίνεις, ούτε βλέπεις το μέγεθος.

 

Στη θέση σου θα έτρωγα ένα 7ωρο Κοπεγχάγη.

Ονομα και πραμα(lucifer me 666 μηνυματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3 για τις γνώμες. Κοπεγχάγη την έχω δει αρκετά καλά και αυτές οι 5 επιπλέον ώρες θα είναι ώρες που θα έπρεπε να δουλεύω κανονικά (οπότε θα τις δουλέψω κάποιο βράδυ αν τις φάω για βόλτες), οπότε πιθανώς να πάρω την πτήση στο 2ωρο για να τελειώνω. Κι εγώ είμαι λίγο της άποψης "δες λίγο Σουηδία κι ας είναι και κωλοχώρι", αλλά μπορεί και να μην αξίζει την ταλαιπωρία τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους 3 για τις γνώμες. Κοπεγχάγη την έχω δει αρκετά καλά και αυτές οι 5 επιπλέον ώρες θα είναι ώρες που θα έπρεπε να δουλεύω κανονικά (οπότε θα τις δουλέψω κάποιο βράδυ αν τις φάω για βόλτες), οπότε πιθανώς να πάρω την πτήση στο 2ωρο για να τελειώνω. Κι εγώ είμαι λίγο της άποψης "δες λίγο Σουηδία κι ας είναι και κωλοχώρι", αλλά μπορεί και να μην αξίζει την ταλαιπωρία τελικά.

ΑΣχετο στο ζωολογικο κηπο της κοπεγχαγης εχεις παει?Αν οχι να πας.Κυριως το τροπικο δασος λεει αγρια..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Την επόμενη εβδομάδα πάω Βαρκελώνη! Γενικά έχω ψαχτεί και ξέρω πάνω κάτω πού θα πάω! Αν όμως ξέρει κάποιος κάτι όχι τόσο γνωστό, αλλά ενδιαφέρον θα ήθελα να το μάθω... Θέλω να δω την πόλη όχι μόνο σαν τουρίστας! Επίσης, έχω δει ότι θα έχει περίπου ίδιες θερμοκρασίες με την Ελλάδα, αλλά επειδή είναι πιο βόρεια αναρωτιέμαι μήπως έχει περισσότερη ψύχρα εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι για ένα τουρ σε Λετονία, Εσθονία, Λιθουανία, ίσως και λίγο από Φινλανδία, όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει.

1) Υπάρχουν αρκετά αξιοθέατα στις χώρες της Βαλτικής, ώστε να αφήσω τη Φινλανδία για ένα ξεχωριστό ταξίδι; 

2) Θα με βόλευε ο Απρίλιος, αλλά μπορώ και Ιούλιο αν υπάρχει πρόβλημα με τον καιρό, κρύο κλπ.

3) Από ασφάλεια είναι καλά;

4) Επειδή σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι, θα βρίσκω να το παρκάρω μέσα σε πόλεις όπως ταλίν, ρίγα, βίλνιους, ελσίνκι κλπ; Με τι κόστος;

5) Υπάρχει πρόβλημα να ταξιδέψω με ελληνική ταυτότητα (λατινικοί χαρακτήρες);

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κάθε πόλη 2 μέρες μαξ στις Βαλτικές, για παραπάνω δεν είναι. Δεν ξέρω τι παίζει έξω απ' τις πόλεις, που σίγουρα θα παίζουν ωραία πράγματα.

2) Είχα πάει Χριστούγεννα, μέση θερμοκρασία -15 ή κάτι τέτοιο, αλλά άμα δε φυσάει ζεις. Απρίλιο λογικά θα είναι μια χαρά.

3) Στην εκάστοτε παλιά πόλη ναι, κανένας φόβος. Όχι οτι παραέξω παίζει κάτι, απλώς δεν ξέρω.

4) Εν κατέω.

5) Κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Την επόμενη εβδομάδα πάω Βαρκελώνη! Γενικά έχω ψαχτεί και ξέρω πάνω κάτω πού θα πάω! Αν όμως ξέρει κάποιος κάτι όχι τόσο γνωστό, αλλά ενδιαφέρον θα ήθελα να το μάθω... Θέλω να δω την πόλη όχι μόνο σαν τουρίστας! Επίσης, έχω δει ότι θα έχει περίπου ίδιες θερμοκρασίες με την Ελλάδα, αλλά επειδή είναι πιο βόρεια αναρωτιέμαι μήπως έχει περισσότερη ψύχρα εκεί...

Να πας στο ισπανικό χωριό (poble espanyol) και park de ciutadella.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάλιν το λέω από αφηγήσεις ανθρώπων που εμπιστεύομαι, Ρίγα και Βίλνιους πάντως, καθαρά από θέμα αξιοθέατου, αυτά είναι.

Εγώ είχα κάτσει παραπάνω, πέρασα ωραία κτλ, αλλά ό,τι ήταν να δω, το είδα τις 2 πρώτες μέρες. Μετά βολτάκια, γνωριμίες, ξύδια, ξύδια, ξύδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...