Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω για εκδρομή στο Bansko ας πούμε για Δεκέμβρη. 

 

  • Τι είναι πιο οικονομικό; Να πάμε με αμάξι; Να κλείσουμε με πρακτορείο; Αν είναι με πρακτορείο, να προτιμήσουμε κάτι 12-24 που ζούνε από κάτι τέτοιες εκδρομές;
  • Πόσο να μας βγουν τα έξοδα για 2 βράδια για παράδειγμα; Να νοικιάσεις σκι για μια μέρα πόσο κοστίζει;

 

 

Δεκέμβρης δεν είναι καλός μήνας για σκι, μπορεί να μην έχει καν χιόνι

Αν γεμίζετε αμάξι, εννοείται είναι πιο οικονομικό

Για ξενοδοχείο μπες booking και δες τιμές, έχει δωμάτια για 4-5 άτομα που βγαίνουν από 15€ το βράδυ

Σκι 10€/μέρα(ή 15 αλλά νομίζω 10) και κάρτα για lift 25€/μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

GreekMonkey μπορείς να βρεις εδώ Bansko 31 προσφορές για μπάνσκο, οι περισσότερες είναι και για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονιά. Περιλαμβάνουν αρκετές και ημιδιατροφή και σπα και σε μερικές θα βρεις και πληρωμένο το lift και κάποια ακόμα.Οι τιμές είναι κοντά στα 120€ - 180€ για 3 βράδυα αλλά αυτό που θα πρέπει να προσέξεις (στην τιμή αυτή που γράφω δεν έχει το κόστος μεταφοράς, υπάρχουν όμως και προσφορές που έχουν και τη μεταφορά από αθήνα ή θεσσαλονίκη αλλά το κόστος είναι λίγο μεγαλύτερο) το κόστος μεταφοράς. Μπορείς να δεις και τα ξενοδοχεία και να συγκρίνεις την τιμή και με το booking, συνήθως σαν πακέτο σε συμφέρει η προσφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου Βουδαπέστη. Έψαξα για αεροπορικά και ξενοδοχεία και βρήκα σχετικά φθηνά. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

 

1) Μέσα Ιανουαρίου είναι καλή εποχή για το ταξίδι;

2) Παρατήρησα πως όλα τα ξενοδοχεία είναι σχετικά φθηνά με άλλους προορισμούς και επίσης ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ πολύ καθαρά και φιλόξενα. Ισχύει;

3) Τι παίζει από αξιοθέατα;

4) Τι παίζεις από τιμές στα εστιατόρια-καφέ;

4) Αξίζει να κάνουμε αγορές ρούχων-παπουτσιών κλπ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω στην Ισπανία,συγκεκριμένα Μαδρίτη το καλοκαίρι (τέλη Ιουνίου κι μετά) του 2015.

Μπορείτε να μου πείτε κάποια site ;

Μήπως προτείνεται να ταξιδέψω με τουριστικό; Θα βγει πιο οικονομικό;

Ευχαριστώ!

 

Να κάνω ένα push ; Θα κάνω!

Αν κάποιος ξέρει,θα το εκτιμούσα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι να πάω με την κοπέλα μου Βουδαπέστη. Έψαξα για αεροπορικά και ξενοδοχεία και βρήκα σχετικά φθηνά. Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις...

 

1) Μέσα Ιανουαρίου είναι καλή εποχή για το ταξίδι;

2) Παρατήρησα πως όλα τα ξενοδοχεία είναι σχετικά φθηνά με άλλους προορισμούς και επίσης ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ πολύ καθαρά και φιλόξενα. Ισχύει;

3) Τι παίζει από αξιοθέατα;

4) Τι παίζεις από τιμές στα εστιατόρια-καφέ;

4) Αξίζει να κάνουμε αγορές ρούχων-παπουτσιών κλπ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

1) Μέσα Ιανουαρίου πιθανώς να έχει λίγο κρύο, αλλά είναι ωραία κι έτσι.

2) Για τα ξενοδοχεία δεν ξέρω, αλλά το σπίτι airbnb που είχαμε κλείσει με την παρέα μου ήταν όντως πολύ φθηνό, σε πολύ καλή τοποθεσία, πεντακάθαρο κι η ιδιοκτήτρια μας έδωσε και χάρτη τη πόλης και μας κατατόπισε πλήρως.

3) Από αξιοθέατα έχει μια πάρα πολύ όμορφη όπερα, πιο όμορφη και από την πασίγνωστη της Βιέννης, αν θες τη γνώμη μου. Έχει επίσης πολύ όμορφες γέφυρες που ενώνουν τη Βούδα με την Πέστη. Μπορείτε να κάνετε και το τουρ με το καραβάκι το οποίο είναι μεν τσιμπημένο, αλλά θα δείτε όλη την πόλη από τον Δούναβη και θα ακούσετε και ενδιαφέροντα πράγματα. Η Citadelle είναι επίσης ένα αξιοθέατο πάνω σ'ένα λόφο. Εκεί θα βρεις και μια μικρή αγορά με διάφορα παραδοσιακά αναμνηστικά. Ένα άλλο αξιοθέατο είναι η συναγωγή όπου υπάρχει ο τάφος θυμάτων του Χίτλερ. Μπορείτε να κάνετε το τουρ κι εκεί, αλλά προσωπικά έφυγα με μια καταθλιπτική διάθεση.

4) Από εστιατόρια και καφέ must για μένα είναι το Book Cafe - Lotz Terem το οποίο είναι διακοσμημένο σαν την όπερα και προφανώς γι'αυτό το λόγο οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες στο συγκεκριμένο. Γενικά όμως, βρήκα πολύ φθηνό και τον καφέ και το φαγητό, αλλά πάντα εξαρτάται που θα πας.

5) Για ρούχα και παπούτσια να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, γιατί δεν ήταν στα πλάνα μου όταν πήγα...

 

Καλά να περάσετε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω για εκδρομή στο Bansko ας πούμε για Δεκέμβρη. 

 

  • Τι είναι πιο οικονομικό; Να πάμε με αμάξι; Να κλείσουμε με πρακτορείο; Αν είναι με πρακτορείο, να προτιμήσουμε κάτι 12-24 που ζούνε από κάτι τέτοιες εκδρομές;
  • Πόσο να μας βγουν τα έξοδα για 2 βράδια για παράδειγμα; Να νοικιάσεις σκι για μια μέρα πόσο κοστίζει;

 

να ξεριες οτι το μπανσκο ειναι μονο για σκι

και αν δεν εχει τιποτα θα βρεθειτε σε ενα μερος μονο με ξενοδοχεια το οποιο ειναι τεζα τουριστοπαγιδα.

ο κοσμος (οι ντοπιοι) ειναι τραγικοι,σε βαθμο ελληναραδες του 80,οτι αρπαξει ο κωλος μας με απατεωνιες.

για διασκεδαση εχει μονο κατι τραγικα κλαμπ τα οποια θυμιζουν μαφιοζικα υπογεια απο ταινιες του ταραντινο.

επισης το φαι ειναι φτηνο μεν,αλλα μονο μεσα στο ξενοδοχειο τρωγεται

ειχα παει τελη του 2010 η 2011 αν θυμαμαι καλα εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ξεριες οτι το μπανσκο ειναι μονο για σκι

και αν δεν εχει τιποτα θα βρεθειτε σε ενα μερος μονο με ξενοδοχεια το οποιο ειναι τεζα τουριστοπαγιδα.

ο κοσμος (οι ντοπιοι) ειναι τραγικοι,σε βαθμο ελληναραδες του 80,οτι αρπαξει ο κωλος μας με απατεωνιες.

για διασκεδαση εχει μονο κατι τραγικα κλαμπ τα οποια θυμιζουν μαφιοζικα υπογεια απο ταινιες του ταραντινο.

επισης το φαι ειναι φτηνο μεν,αλλα μονο μεσα στο ξενοδοχειο τρωγεται

ειχα παει τελη του 2010 η 2011 αν θυμαμαι καλα εγω

 

Είχα πάει Δεκέμβρη του 2010 και τα πράγματα ήταν κάπως έτσι όπως τα λες. Έχω ακούσει ότι στο τομέα διασκέδασης/κλαμπ έχουν βελτιωθεί κάπως τα τελευταία χρόνια. Επίσης για φαΐ έχει μέρη που έχει φτηνό και πολύ καλό, αρκεί να ξέρεις που να τα βρεις. Θυμάμαι είχα πάει σε ένα εστιατόριο που είχε πολύ καλό φαγητό και η μερίδα κόστιζε 5 ευρώ.

 

Αυτό εδώ ήταν το εστιατόριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με ότι ειπώθηκε για το Μπανσκο. Ο ιδανικός προορισμός για λάτρεις του σκι και τίποτα παραπάνω. Το φαγητό ειλικρινά ήταν το χειρότερο που έχω φάει ποτέ μου. Η πίτσα είχε μέσα ζουμί και τα μακαρόνια είχαν την μυρωδιά από το ασανσέρ όταν κάποιος κατεβάζει σκουπίδια και στάζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να επισκεφτώ μια φίλη μου πολωνία κάπου μέσα στους επόμενους μήνες... Πιστεύετε ότι Χριστούγεννα ειναι καλή περίοδος ή θα ειναι πολύ ακριβά; να το αφήσω για αργότερα; πχ Ιανουάριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε παιδιά τι λέτε; Μια χαρά ήταν όσες φορές έφαγα εγώ. Επίσης το ότι όλα είναι φθηνά είναι ότι πρέπει πέρα από τους λάτρεις του σκι και για τους φοιτητές. Εντάξει για να ξεφύγεις από την πολή και την καθημερινότητα είναι ότι πρέπει νομίζω. Δεν μας ενδιαφέρουν τα κλαμπς και οι ντόπιοι. Λίγο άραγμα να ρίξουμε με θέα το χιονισμένο βουνό αρκούν. Για τα ξενοδοχεία φοβάμαι λίγο γιατί την πρώτη φορά που πήγαμε ήταν από τα καλύτερα ξενοδοχεία που είχα πάει (το πακέτο κόστιζε 70 ευρώ από ένα όχι και τόσο γνωστό πρακτορείο) και την δεύτερη ήταν από τα πιο τραγικά (50 ευρώ από το διαφημιζόμενο 18-24 μη χέσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζουμε site που να δίνει διαδρομές από προορισμό Α σε Β συμπεριλαμβανομένων τρένα, λεωφορεία, αεροπλάνα?

Έχω βρει το https://www.rome2rio.com/ αλλά δε το έχω ψάξει κατά πόσο τα results που δίνει είναι αξιόπιστα. Φαίνεται καλό πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μέσα Ιανουαρίου πιθανώς να έχει λίγο κρύο, αλλά είναι ωραία κι έτσι.

2) Για τα ξενοδοχεία δεν ξέρω, αλλά το σπίτι airbnb που είχαμε κλείσει με την παρέα μου ήταν όντως πολύ φθηνό, σε πολύ καλή τοποθεσία, πεντακάθαρο κι η ιδιοκτήτρια μας έδωσε και χάρτη τη πόλης και μας κατατόπισε πλήρως.

3) Από αξιοθέατα έχει μια πάρα πολύ όμορφη όπερα, πιο όμορφη και από την πασίγνωστη της Βιέννης, αν θες τη γνώμη μου. Έχει επίσης πολύ όμορφες γέφυρες που ενώνουν τη Βούδα με την Πέστη. Μπορείτε να κάνετε και το τουρ με το καραβάκι το οποίο είναι μεν τσιμπημένο, αλλά θα δείτε όλη την πόλη από τον Δούναβη και θα ακούσετε και ενδιαφέροντα πράγματα. Η Citadelle είναι επίσης ένα αξιοθέατο πάνω σ'ένα λόφο. Εκεί θα βρεις και μια μικρή αγορά με διάφορα παραδοσιακά αναμνηστικά. Ένα άλλο αξιοθέατο είναι η συναγωγή όπου υπάρχει ο τάφος θυμάτων του Χίτλερ. Μπορείτε να κάνετε το τουρ κι εκεί, αλλά προσωπικά έφυγα με μια καταθλιπτική διάθεση.

4) Από εστιατόρια και καφέ must για μένα είναι το Book Cafe - Lotz Terem το οποίο είναι διακοσμημένο σαν την όπερα και προφανώς γι'αυτό το λόγο οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες στο συγκεκριμένο. Γενικά όμως, βρήκα πολύ φθηνό και τον καφέ και το φαγητό, αλλά πάντα εξαρτάται που θα πας.

5) Για ρούχα και παπούτσια να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω, γιατί δεν ήταν στα πλάνα μου όταν πήγα...

 

Καλά να περάσετε!!

 

 

Επίσης, αξίζει να πας στα λουτρά της Βουδαπέστης! Πάρε μαγιώ και πετσέτα μαζί σου όμως, γιατί είναι αρκετά ακριβά να τα ενοικιάσεις και σου ζητάνε και deposit. Στην ίδια περιοχή με τα λουτρά είναι και η πλατεία Ηρώων, η οποία είναι πολύ όμορφη και υπάρχουν και 2 μουσεία (αν θυμάμαι καλά) γύρω απ'την πλατεία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Σκεφτόμαστε με άλλες 3 φίλες μου για Ρώμη γύρω στο Μάϊο! Έχει πάει κανείς αυτή την εποχή?? Επίσης, κατά τη γνώμη σας ποια είναι η πιο φθηνή αεροπορική που να πηγαίνει εκεί?? Ryanair, Vueling ή κάποια άλλη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!! Σκεφτόμαστε με άλλες 3 φίλες μου για Ρώμη γύρω στο Μάϊο! Έχει πάει κανείς αυτή την εποχή?? Επίσης, κατά τη γνώμη σας ποια είναι η πιο φθηνή αεροπορική που να πηγαίνει εκεί?? Ryanair, Vueling ή κάποια άλλη??

 

Έχω πάει αρχές-μέσα Ιουνίου. Πιάνει;

 

Για να βρεις την πιο αεροπορική εταιρία, απλά κάνε μια αναζήτηση και σύγκρινε τα αποτελέσματα. So easy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...