Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι για ένα τουρ σε Λετονία, Εσθονία, Λιθουανία, ίσως και λίγο από Φινλανδία, όμως δεν έχω ιδέα τι παίζει.

1) Υπάρχουν αρκετά αξιοθέατα στις χώρες της Βαλτικής, ώστε να αφήσω τη Φινλανδία για ένα ξεχωριστό ταξίδι;

Από Ταλιν πάντως είναι 2 ωρίτσες με το πλοίο μέχρι το Ελσίνκι. Αν σου μένουν μέρες, πετάγεσαι και 2 μερούλες στο Ελσίνκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού με βάλατε σε σκέψεις το έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα και μάλλον είχε λιγότερα αξιοθέατα στη Βαλτική από όσα νόμιζα. Τελικά έκλεισα για Βόρεια-Βορειοανατολική Γερμανία και θα πάω κάποια άλλη φορά στη Φινλανδία. Thanks για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τολμω να ρωτήσω....για Κίνα, για λιγες μερες πχ 5-7 το πολυ, θα μπορουσε να μου πει καποιος μια καλη χονδρικη εκτιμηση;
Εισητηρια, ξενοδοχειο, διατροφη κλπ.
Εννοειται με ενδιαφερει μια οικονομικη εκτιμηση-πλανο, αλλα θελω να ειναι ρεαλιστικη, οχι 'φτηνες' λυσεις που στην πραξη δεν γινονται.

Μια εκτιμηση ολα, για καποιες μερες, ενδεικτικα μα ρεαλιστικα, μπορειτε να μου πειτε;

Κι επισης δυο λογια απο κοστος ζωης, με την σκοπιά ενος ελληνα τουρίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε κανένα καλό site για αναζήτηση ξενοδοχείων σε δοσμένη περιοχή/διεύθυνση?

π.χ. έχω ένα επαγγελματικό meeting στο amsterdam και θέλω να βρω κοντινά ξενοδοχεία στα γραφεία που θα είμαι. Το booking.com έχει φίλτρο μια λίστα με σημεία ενδιαφέροντος αλλά θέλω να ψάξω με βάση διεύθυνση. Αν έχει και καλό UI για να βλέπω την ακτίνα από το σημείο ενδιαφέροντος, ακόμα καλύτερα.

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το booking.com κατά την κράτηση μου ζητάει credit card για εγγύηση. Αλλά δεν έχω πιστωτική. Αν βάλω μια χρεωστική που έχω θα πιάσει?

 

Edit: Έβαλα τη χρεωστική τελικά και πέρασε.

Αυτό που γράφουν πάντως credit card και εννοούν γενικά κάρτα πάντα με μπερδεύει.

Επεξ/σία από ribo7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τολμω να ρωτήσω....για Κίνα, για λιγες μερες πχ 5-7 το πολυ, θα μπορουσε να μου πει καποιος μια καλη χονδρικη εκτιμηση;

Εισητηρια, ξενοδοχειο, διατροφη κλπ.

Εννοειται με ενδιαφερει μια οικονομικη εκτιμηση-πλανο, αλλα θελω να ειναι ρεαλιστικη, οχι 'φτηνες' λυσεις που στην πραξη δεν γινονται.

Μια εκτιμηση ολα, για καποιες μερες, ενδεικτικα μα ρεαλιστικα, μπορειτε να μου πειτε;

 

Κι επισης δυο λογια απο κοστος ζωης, με την σκοπιά ενος ελληνα τουρίστα.

 

δεν αξιζει να πας για 5-7 μερες! Γυρισα απο Κινα πριν ενα μηνα ! 2 μερες εφαγα μονο στα αεροπλανα!

αν και δεν πηγα Πεκινο - Σανγκαη κτλ αλλα Χονκ Κονκ ,Γκουανκζου και Τσανγκσα!

Χονκ Κονκ ακριβα και διαμονη και φαγητο και δεν ειναι και κατι ιδαιτερο! Δεν με ενθουσιασε καθολου

Γκουανκζου εμεινα σε χοστελ οποτε δεν μπορω να σου πω τιμες για ξενοδοχεια αλλα γενικα μπορεις να βρεις και φτηνα και ακριβα! (να ξερεις οτι θα πρεπει να κανεις μερικες υποχωρησεις στο θεμα βρωμας οπου και να πας :P

φαγητο επισης μπορεις να βρεις ακριβα και φτηνα αναλογα τι θες! εμενα πχ δεν με ενοιαζε να παω σε εστιατοριο οποτε ετρωγα σε μικρα μαγαζακια και δεν πληρωνα πανω απο 2-3 για το γευμα! επισης εχει πολυ φαγητο του δρομου το οποιο δεν ειναι βρωμικο και ειναι απιστευτα γευστικο και φτηνο!

εισητηρια υπολογισε 550-700 το ατομο!

 

ξαναλεω ομως για τοσο λιγο δεν αξιζει να πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αξιζει να πας για 5-7 μερες! Γυρισα απο Κινα πριν ενα μηνα ! 2 μερες εφαγα μονο στα αεροπλανα!

αν και δεν πηγα Πεκινο - Σανγκαη κτλ αλλα Χονκ Κονκ ,Γκουανκζου και Τσανγκσα!

Χονκ Κονκ ακριβα και διαμονη και φαγητο και δεν ειναι και κατι ιδαιτερο! Δεν με ενθουσιασε καθολου

Γκουανκζου εμεινα σε χοστελ οποτε δεν μπορω να σου πω τιμες για ξενοδοχεια αλλα γενικα μπορεις να βρεις και φτηνα και ακριβα! (να ξερεις οτι θα πρεπει να κανεις μερικες υποχωρησεις στο θεμα βρωμας οπου και να πας :P

φαγητο επισης μπορεις να βρεις ακριβα και φτηνα αναλογα τι θες! εμενα πχ δεν με ενοιαζε να παω σε εστιατοριο οποτε ετρωγα σε μικρα μαγαζακια και δεν πληρωνα πανω απο 2-3 για το γευμα! επισης εχει πολυ φαγητο του δρομου το οποιο δεν ειναι βρωμικο και ειναι απιστευτα γευστικο και φτηνο!

εισητηρια υπολογισε 550-700 το ατομο!

 

ξαναλεω ομως για τοσο λιγο δεν αξιζει να πας

 

Καταλαβα.

Βασικα αν παω, θα παω για συγκεκριμενες δουλειες, οποτε δεν ειναι οτι θα χρειαστω μερες να δω πραγματα.

Καλα θα ηταν βεβαια να το συνδυασω, αλλα οπως βγει, δεν ειναι πρωτη προτεραιοτητα.

Επειδη δε, θα ειναι σαν ταξιδι διερευνησης για καποιες δουλειες μου, σκεφτομαι αν θα μπορουσα να παω αυτονομα, δηλαδη διχως ταξιδιωτικο γραφειο. Δηλαδη να κλεισω αεροπορικα+ξενοδοχειο, μονος μου.

Αν ομως ειναι δυσκολη η 'επιβιωση' ενος τουριστα εκει, απο διαφορες αποψεις (πειτε), τοτε ισως να προτιμουσα ταξιδιωτικο γραφειο, με καποια ευελιξια στο προγραμμα, αν γινεται.

Βασικα, ακομη και για τα κοστη, ειναι συζητησιμο αν αξιζει αυτονομα ή οχι.

Αν το ταξιδιωτικο χτυπα τιμες, σε σχεση με το να παω μονος, το συζητω.

Ομως, επειδη δεν υπαρχει πιεση για συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, ισως τελικα, για θεμα τιμων, και αυτονομα να χτυπουσα τιμες, αφου θα μπορουσα να κανω κρατησεις κι εγω πολυ νωριτερα.

 

Πες μου για αυτα.

Και για γενικοτερο κοστος εκει, πχ μετακινησεις, μικροαγορες κλπ (για φαγητο ειπες ηδη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ανετα πας μονος σου! εγω καταφερα να επιβιωσω σε πολη που δεν μιλουσαν καν αγγλικα :P! θα γελασες, θα σου σπασουν τα νευρα αλλα αξιζει! σε ποια πολη θα πας? Στις μεγαλες οπως Πεκινο, Σανγκαι κτλ μιλανε αρκετοι Αγγλικα οποτε δεν εχεις θεμα!

εγω σε οσα μουσεια πηγα η εισοδος ηταν φτηνη λιγοτερο απο 5€ (αν θυμαμαι καλα ηταν 1.5-2€)

μετακινησεις ειχα παρει ενα 4ημερο που  μου ειχε βγει νομιζω 10-15€ και δεν πληρωσα ποτε κατι αλλοα για μετακινηση!

για αγορες παλι παιζει ρολο το τι θες και που θα πας! σιγουρα θα βρεις παρα πολλα φτηνα πραγματακια!

για τη βιζα να το κοιταξεις μονο. Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα εχει λιγο τρεξιμο στην πρεσβεια και σε τραπεζα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανετα πας μονος σου! εγω καταφερα να επιβιωσω σε πολη που δεν μιλουσαν καν αγγλικα :P! θα γελασες, θα σου σπασουν τα νευρα αλλα αξιζει! σε ποια πολη θα πας? Στις μεγαλες οπως Πεκινο, Σανγκαι κτλ μιλανε αρκετοι Αγγλικα οποτε δεν εχεις θεμα!

εγω σε οσα μουσεια πηγα η εισοδος ηταν φτηνη λιγοτερο απο 5€ (αν θυμαμαι καλα ηταν 1.5-2€)

μετακινησεις ειχα παρει ενα 4ημερο που  μου ειχε βγει νομιζω 10-15€ και δεν πληρωσα ποτε κατι αλλοα για μετακινηση!

για αγορες παλι παιζει ρολο το τι θες και που θα πας! σιγουρα θα βρεις παρα πολλα φτηνα πραγματακια!

για τη βιζα να το κοιταξεις μονο. Δεν ειναι κατι δυσκολο αλλα εχει λιγο τρεξιμο στην πρεσβεια και σε τραπεζα ! 

 

Δεν εχω καταληξει για πολεις ακομη.

Αν καταλαβα καλα, το σημαντικοτερο κοστος ειναι τα αεροπορικα εισητηρια;

Φανταζομαι υπαρχουν φτηνα ξενοδοχεια με ημιδιατροφη; Καμια τιμη προχειρα αν εχεις υποψη σου;

 

Αν εκει ειναι φτηνα γενικα, που πρεπει να ειναι δηλαδη, για να κανω ενα προχειρο υπολογισμο, τα 'χοντρα' εξοδα θα ειναι τα εισητηρια + ξενοδοχειο. Εκει λογικα θα φυγουν τα περισσοτερα χρηματα.

Μετα, σε φτηνη χωρα, με νορμαλ διαχειριση, δεν νομιζω να ξοδευεσαι πολυ. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι ουσιαστικα τα πολλα λεφτα ειναι στα αεροπορικα! μετα σου λεω για διαμονη μπορεις να βρεις οτι θες αναλογα τα γουστα σου!

για 1 βδομαδα με διαμονη,φαγητα κτλ κανα 1000 το πολυ! αλλα σου λεω αυτο παιζει αναλογα που θα πας,που θα μεινεις κτλ.! εγω πχ χαλασα σε 16μερες περιπουρα 350-400 με τη διαμονη αλλα στο Χονκ Κονκ πληρωνα 30€/βραδυ ενω στην Γκουανκζου 4-5€(μπορει και πιο λιγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, το ξέρετε το συγκεκριμένο Link.png Site: τικετάδικο ? Μου βγάζει κάπως καλύτερες τιμές από τα 2 άλλα. Αλλά ακόμα δεν το έχω δει σε καμία διαφήμιση και το φοβάμαι. 

ξέρει κάποιος κάτι? 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...