Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εχω παει αρκετες φορες μονος μου εξωτερικό και μου αρεσε πολυ η φαση!  Αλλα για πείτε και κανεναν κοντινό σχετικα προορισμό (φαση 3 με 4 ώρες απο Αθηνα ξερωγω)  για μοναχική αποδραση εντος Ελλάδας. Σε στυλ απομόνωσης για κανα 2ημερο 3ημερο πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Wow παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις μεγάλες απαντήσεις θα τα τσεκάρω σίγουρα :)

 

@stormrain Έχεις δοκιμάσει να πας Όλυμπο ή σε κάποιο αλλο βουνό για ορειβασία; Η ηρεμία και η φύση σου γαληνευουν την ψυχή. Μείνε και σε κανένα καταφύγιο για βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδιάζω ένα μεγάλο ταξίδι μετά το καλοκαίρι για μερικούς μήνες στην νοτιο-ανατολική Ασία. Σκέφτομαι να φτάσω στην Bangkok και από εκεί να συνεχίσω Καμπότζη και Βιετνάμ. Μιας και δεν έχω ξαναβρεθεί σε αυτές της χώρες οποίες δεν είναι τρομερά τουριστικές (σε σχέση με την Ταυλάνδη π.χ), θα ήθελα συμβουλές από όποιον έχει πάει. dos and don'ts, τι να αποφύγω, τι να μην χάσω, σε τι τιμές κοινούνται, πόσο εύκολα προσβάσιμες είναι κτλ. Επίσης εναλλάκτικές είναι Myanmar και Laos. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάω τέλη Μάη με αρχές Ιούνη στο Λουξεμβούργο.

Επειδή τα εισιτήρια είναι σχετικά ακριβά για απευθείας πτήσεις, γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να μεταβώ πιο οικονομικά; Κάποιο επαρχιακό αεροδρόμιο ή κοντινή πόλη άλλης χώρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι βρεις κοντά σε Βέλγιο, το Σαρλερουά μου έρχεται στο μυαλό αλλά μετά δεν ξέρω ποσό θα κοστίσει να μεταβείς. Επίσης πήγαινε νομίζω γυρω 23 Ιουνίου αν μπορείς που είναι η εθνική τους μέρα.

Από Κολωνία,Βόννη είναι 2,3 ώρες με αμάξι και για Κολωνία έχει πολύ συχνά πτήσεις από Θεσσαλονίκη. Ποσο βρίσκεις τα εισητήρια αλήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανταπόκριση (Ρώμη) το πιο φτηνό, για 23 με 31 Μαΐου είναι στα 209 ευρώ με Alitalia.

Αλλά είναι χάλια οι ώρες 

 

 
Αθήνα
Λουξεμβούργο
AZ_logo.gif
Alitalia
6:00
12:20
 
07 ω 20 λ Ρώμη
 
ΕπιστροφήΚυριακή 31/05/2015
 
 
 
Λουξεμβούργο
Αθήνα
AZ_logo.gif
Alitalia
18:00
11:40
icon-quest-error.gif
16 ω 40 λ Ρώμη
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συμβουλή μου είναι εφόσον μπορείτε να νοικιάσεται αυτοκίνητο για 3,4 μέρες ώστε να γυρίσετε όλο το Βέλγιο και Λουξεμβούργο.

 

 Και 210 ευρω για συνολο ταξιδιου 24 ωρες, απο 6 που ειναι συνηθως δεν θα επρεπε καν να το σκεφτεσαι.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λογο υποχρεώσεων πρέπει να πάω οδικός Κωνσταντινούπολη και απο το αεροδρόμιο Σαμπιχά (πρέπει να βρίσκομαι στις 5μμ)πεταω για Αμστερνταμ, λόγο έλλειψης χρόνου ζητάω μερικές γρήγορες πληροφορίες.

α) Αξίζει να πάω με το αυτοκίνητο η να πάρω λεωφορείο και πόση ωρα θα κάνω απο το τελωνείο των κήπων να φτάσω Κωνσταντινούπολη και απο εκεί στο Σαμπιχά;

Β) τι καιρό προκειτε να αντιμετωπισω, τι ρούχα θα χρειαστω, τι κλιμα επικρατεί σε αυτές τις χώρες;

Γ) θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο android app για μέσα μαζικής μεταφοράς αλλά και κάποιο πρόγραμμα gps-walking

Υ.π χρήσιμα τιπς ευπρόσδεκτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει η ταυτότητα και για Κροατία :).

Μιας και αναφέρθηκε το παιδί πιο πάνω για lone trip έχω και γω να δηλώσω ότι είναι φοβερή εμπειρία αρκεί να πηγαίνεις σε ασφαλείς προορισμούς(μη πας σε κανένα Τατζικιστάν και σε ψάχνουμε).Η πρώτη φορά ειδικά στην αρχή ίσως σε κάνει να νιώσεις λίγο άβολα αλλά στη συνέχεια θα εκτιμήσεις την ελευθερία,έλλειψη γκρίνιας-μουρμούρας και λοιπών "παρελκόμενων" σε ομαδικά ταξίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά λογο υποχρεώσεων πρέπει να πάω οδικός Κωνσταντινούπολη και απο το αεροδρόμιο Σαμπιχά (πρέπει να βρίσκομαι στις 5μμ)πεταω για Αμστερνταμ, λόγο έλλειψης χρόνου ζητάω μερικές γρήγορες πληροφορίες.

α) Αξίζει να πάω με το αυτοκίνητο η να πάρω λεωφορείο και πόση ωρα θα κάνω απο το τελωνείο των κήπων να φτάσω Κωνσταντινούπολη και απο εκεί στο Σαμπιχά;

Β) τι καιρό προκειτε να αντιμετωπισω, τι ρούχα θα χρειαστω, τι κλιμα επικρατεί σε αυτές τις χώρες;

Γ) θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο android app για μέσα μαζικής μεταφοράς αλλά και κάποιο πρόγραμμα gps-walking

Υ.π χρήσιμα τιπς ευπρόσδεκτα!

'Αμστερνταμ αυτή τη στιγμή έχει 5 βαθμούς και μια μόνιμη συννεφιά, γενικά δεν έχει πολύ κρύο αυτές τις μέρες.

 

Για ΜΜΕ Ολλανδίας, κατέβασε το 9292, έχει τα πάντα μέσα και ίσως χρειαστείς και το app του ns που είναι τα τρένα(αν και γενικά τα πάντα είναι και στο 9292, απλά όχι καθυστερήσεις και έκτακτες αλλαγές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...