Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απριλη μετα το πασχα θα παω Τουρκια.

Συγκεκριμενα Αθηνα-Αγκυρα μεσω Κωνσταντινουπολης

και επιστροφη Ατταλεια-Αθηνα παλι μεσω Κωνσταντινουπολης.

Χρειαζομαι διαβατηριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απριλη μετα το πασχα θα παω Τουρκια.

Συγκεκριμενα Αθηνα-Αγκυρα μεσω Κωνσταντινουπολης

και επιστροφη Ατταλεια-Αθηνα παλι μεσω Κωνσταντινουπολης.

Χρειαζομαι διαβατηριο?

 

http://www.mfa.gov.tr/countries-whose-citizens-are-allowed-to-enter-turkey-with-their-national-id_s.en.mfa

 

Εγώ πάντως είχα διαβατήριο για καλό και για κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μήνα πάω Βρυξέλλες Άμστερνταμ, χοντρικά τι να επισκεφτώ(μουσεια κτλ), αυτό που με απασχολεί είναι που θα τρώμε και πίνουμε πιο οικονομικά. Υπάρχει καμία περιοχή με φτηνά μπαρ και φαγαδικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αμστερνταμ πηγαινε στο μανταμ τουσο, φαε κεικ απο κοφι-σοπ, δοκιμασε febo και κατι μαγαζια με instant noodle!

 

βρυξελλες δεν εχω ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια να ρωτησω αν ειχατε την οικονομικη δυνατοτητα να πατε ταξιδια και δεν βρισκατε παρεα να πατε θα πηγαινατε?

δεν ξερω ειμαι 25 και και το σκεφτομαι χρονια τωρα και δεν τολμαω να παω μονος μου.

για πειτε αποψεις παρακαλω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παιδια να ρωτησω αν ειχατε την οικονομικη δυνατοτητα να πατε ταξιδια και δεν βρισκατε παρεα να πατε θα πηγαινατε?

δεν ξερω ειμαι 25 και και το σκεφτομαι χρονια τωρα και δεν τολμαω να παω μονος μου.

για πειτε αποψεις παρακαλω.

 

Εξαρτάται το άτομο, αν ο άλλος θέλει να περιτρυγίζεται από φίλους, τότε θα είναι δύσκολο να πάει κάπου μόνος του. Αν κάποιος προτιμά την ηρεμία του, τότε αλλάζει το θέμα. Προσωπικά, καλύτερα περνάω μόνη μου παρά να έχω γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ένα μήνα πάω Βρυξέλλες Άμστερνταμ, χοντρικά τι να επισκεφτώ(μουσεια κτλ), αυτό που με απασχολεί είναι που θα τρώμε και πίνουμε πιο οικονομικά. Υπάρχει καμία περιοχή με φτηνά μπαρ και φαγαδικα;

Πας σε μια από τις πιο αγαπημένες μου ευρωπαικές πρωτεύουσες.

 

Οι Βρυξέλλες, είναι μικρή και συμπαγής πόλη, οπότε περπατιέται εύκολα και θεωρώ ότι δυο μέρες αρκούν για να δεις όλα όσα αξίζουν. Οικονομικό φαγητό σε στυλ ντόνερ/ πατάτες (pommes frites) δε νομίζω να δυσκολευτείς να βρεις, ειδικά στο κέντρο. Από αξιοθέατα στη θέση σου και αρχικά θα επισκεπτόμουν τη Grand Place. Εντός, αλλά και τριγύρω, υπαρχουν ταβέρνες όπου μπορείς να δοκιμάσεις τα περίφημα μύδια τους, μπυραρίες - να πας στο Delirium, είναι η δημοφιλέστερη - , καταστήματα με θεικές σοκολάτες (Godiva, Neuhaus, Leonidas=L.F.E.), βάφλες και μαγαζιά με σουβενίρ στον παράλληλο δρόμο από πάνω. Προς τα κάτω ο δρόμος θα σε βγάλει κατευθείαν στο manneken pis, το οποίο και θα διαπιστώσεις ότι είναι πολύ μικρότερο από αυτό που μάλλον θα φαντάζεσαι. Να περάσεις και από το βασιλικό παλάτι, το πάρκο Cinquantenaire (την παλιά μου γειτονιά, σνιφ) και το Atomium. Ακριβώς δίπλα από το Atomium, βρίσκεται το mini-Europe, αλλά δε χάνεις και τίποτα αν δεν το δεις. Όπως κι αν δε δεις κανένα μουσείο εκεί. Εκτός και αν είσαι φαν του Τεντέν. Οι ευρωπαικοί θεσμοί και το ΝΑΤΟ δεν ξέρω αν είναι στα ενδιαφέροντά σου, αλλά αν είναι τότε στο κοινοβούλιο μπορούν να σου κάνουν και τουρ, αν θυμάμαι καλά. Από Βρυξέλλες σε αυτά θα περιοριζόμουν και αν περίσσευε χρόνος, θα πήγαινα Μπριτζ (Brugge) που είναι πολύ ιδιαίτερο και ρομαντικό. 

 

Από Άμστερνταμ θυμάμαι μόνο τo Dam square, ποδήλατα, βόλτες στον Άμστελ, τυριά και space-cakes. Όπως και να έχει, ό,τι γίνεται στο Άμστερνταμ, μένει εκεί.  :mellow:

Επεξ/σία από Sova
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

παιδια να ρωτησω αν ειχατε την οικονομικη δυνατοτητα να πατε ταξιδια και δεν βρισκατε παρεα να πατε θα πηγαινατε?

δεν ξερω ειμαι 25 και και το σκεφτομαι χρονια τωρα και δεν τολμαω να παω μονος μου.

για πειτε αποψεις παρακαλω.

 

 

ενα θα σου πω! ΓΙα μενα ο καθε ανθρωπος πρεπει να ταξιδεψει εστω και μια φορα μονος του! Ημουν στην ιδια φαση με σενα και εκανα μονος μου ταξιδι σε Χονκ Κονκ και Κινα! Η καλυτερη εμπειρια που ειχα ποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παιδια να ρωτησω αν ειχατε την οικονομικη δυνατοτητα να πατε ταξιδια και δεν βρισκατε παρεα να πατε θα πηγαινατε?

δεν ξερω ειμαι 25 και και το σκεφτομαι χρονια τωρα και δεν τολμαω να παω μονος μου.

για πειτε αποψεις παρακαλω.

 

 

Είναι τέλειο :) κάντο!

 

(Σημ.: ταξίδι μοναχικό να το αποφεύγουν καλύτερα όσοι πανικοβάλλονται εύκολα και δεν αντέχουν χωρίς τα φιλαράκια τους από δίπλα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν στέλνεις ασυνόδευτο αυτοκίνητο σε αναγκάζει η εταιρεία να πληρώσεις και εισητήριο και για εσένα ,άσχετα αν δεν ταξιδεύεις; Επίσης τα κλειδιά τα δίνεις σε κάποιον στο καράβι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ένα μήνα πάω Βρυξέλλες Άμστερνταμ, χοντρικά τι να επισκεφτώ(μουσεια κτλ), αυτό που με απασχολεί είναι που θα τρώμε και πίνουμε πιο οικονομικά. Υπάρχει καμία περιοχή με φτηνά μπαρ και φαγαδικα;

 

Μιας και σου απάντησαν αναλυτικά για Βρυξέλλες να σου πω για Amsterdam:
 
Από μουσεία υπάρχει τεράστεια ποικιλία. Τα πιο διάσημα: Van Gong, Rijksmuseum (εθνικό μουσείο ιστορίας και τέχνης), Anne Frank house, Heineken experience (ιστορικό ζυθοποιείο της Heineken για την παραγωγή μπύρας), NEMO (μουσείο φυσικής - μάλλον πιο πολύ για παιδιά), ΕΥΕ (μουσείο κινηματογράφου), Madame Tussauds. Γενικά τα εισιτήρια είναι ακριβά αλλά τσέκαρε για τουριστική κάρτα μουσείων που σου δίνει free pass στα περισσότερα από αυτά: http://www.amsterdam.info/museums/museumkaart/
 
Το φαγητό είναι επίσης ακριβό, αλλά για κάτι καλό και όχι πανάκριβο θα πρότεινα: Pizzabakkers (pizza), Vapiano (pizza & pasta), Butcher (burgers), Khorat Top (thai), Nam Kee (chinese). Τα bar είναι γενικά φθηνά υπολόγισε γύρω στα 2-3 eu μια απλή μπύρα.
 
Επίσης θα πρότεινα να πας βόλτα με καραβάκι στα κανάλια, η θέα είναι πολύ ωραία και έχει εκφωνητή που σου εξηγεί τι βλέπεις (πχ http://www.amsterdamcanalcruises.nl/). Ωραία είναι και η βόλτα στα πάρκα (πχ Vondelpark, Westerpark).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...