Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks Quistis θα το έχω στα υπόψην! Tokyo προς ποια περιοχή να κοιτάω για διαμονή; Θέλω να αποφύγω scams στο Roppongi (επίσης δεν διατίθεμαι να δώσω μια περιουσία στα ξενοδοχεία). Έχω βρει ήδη μερικά super value ξενοδοχεία (κοιτάξτε μόνο agoda εάν πάτε στην Ασία) κοντά σε Tsukiji και άλλα σε Shinjuku. Τι προτείνετε;

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Quistis είπε

Με την JR card μπορείς να κάνεις επίσης πολλές μικρές εκδρομές με βάση το Kyoto (Nara, Hiroshima, Osaka). 

Μεταξύ Κιότο και Οσάκα, ποια πόλη σου φάνηκε πιο ενδιαφέρουσα, από άποψη αξιοθέατων και γενικότερης ζωντάνιας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Quistis είπε

Σου προτείνω το Mount Koya είναι το βουνό των μοναχών και από φύση είναι απλά εκπληκτικό. Γενικά δεν είναι προορισμός πολύ διαφημισμένος. Πολλά από τα μοναστήρια είναι πλέον μνημεία της Unesco. Αν έχεις την δυνατότητα να διανυκτερεύσεις σε ένα από αυτά (μπορείς να κάνεις κράτηση μέσω booking!) θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις μία ξενάγηση μαγευτική βραδυνή μέσα στο νεκροταφείο τους (δεν είναι όσο spooky ακουγεται :-)) από βουδιστή μοναχό που εξηγεί γενικά την φιλοσοφία του βουδισμού με απλό τρόπο. Είναι από τις πιο μαγευτικές εμπειρίες που είχαμε απο το ταξίδι μας. Με την JR card μπορείς να κάνεις επίσης πολλές μικρές εκδρομές με βάση το Kyoto (Nara, Hiroshima, Osaka). 

Καταπληκτικο το Koyasan εμεινα για δυο βραδια πριν παω Τακαγιαμα. 

Και ναι το JR Rail Pass ειναι must..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/01/2018 στις 6:14 ΜΜ, totem_lost είπε

Παιδιά κάποιος κανένα tip για Ιαπωνία; Θα πάω για 15 μέρες μέσα στον Μάρτιο και έχω σχεδιάσει Tokyo 5-6 μέρες Kyoto κανένα 4 ήμερο, και θέλω ακόμα ένα μέρος με φύση. Με ψήνει να πάω Okinawa ή στα hot springs στο Fuji. Τι να προτιμήσω; Κάποια άλλη πρόταση;

Okinawa ξεχνας πολυ μακρια και σε βγαζει τελειως εκτος.. Σε τοσο λιγες μερες δεν βαζεις τοσο μακρινα μερη γιατι κατι να παει στραβα μετα στραβωνει ολο το ταξιδι και για λιγες μερες δεν εχεις αυτη την πολυτελεια.. Ασε που στοιχιζει ακριβα στην μετακινηση το λαθος Ιαπωνια :)

15 μερες ειναι λιγες αλλα εφοσον πας Τοκυο και Κυοτο μπορεις να επισκεφτεις την πανεμορφη Ναρα και ισως την Χιροσιμα και φυσικα την Μιγιατζιμα. Τα βουνα της Τακαγιαμα και του Κογια οπως ειπωθηκε ειναι φανταστικα και αυτα αφου σου αρεσει η φυση. Αλλα περιορισμενος χρονος. Βαλε Ναρα και Χιροσιμα. Ευκολα προσβασιμα χωρις κοπο. Ασε που τα ryokan/minshuku/hotel σε Koya ειναι πιο ακριβα και θες χρονο. 

Επισης ξεχασε το Φουτζι. Ειναι μακρια και οι περισσοτερες εκδρομες σε πανε μεχρι ενος σημειου να το δεις, για να πας Φουτζι θες ιστορια μεγαλη.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2018 στις 12:14 ΜΜ, totem_lost είπε

Thanks Quistis θα το έχω στα υπόψην! Tokyo προς ποια περιοχή να κοιτάω για διαμονή; Θέλω να αποφύγω scams στο Roppongi (επίσης δεν διατίθεμαι να δώσω μια περιουσία στα ξενοδοχεία). Έχω βρει ήδη μερικά super value ξενοδοχεία (κοιτάξτε μόνο agoda εάν πάτε στην Ασία) κοντά σε Tsukiji και άλλα σε Shinjuku. Τι προτείνετε;

Θα σου πρότεινα να μείνεις Shinjuku, είναι πάρα πολύ κεντρικός ο σταθμός του μετρό και γενικά μπορείς να βρίσκεσαι όπου θες σε σχετικά γρήγορο χρόνο. Εμείς μείναμε στο Ikebukuro, μία στάση πρίν το Shinjuku, στο ξενοδοχείο Tokyu Stay Ikebukuro, πολύ καθαρό και ευρύχωρο σε σχέση με αυτά που βρίσκεις στο Tokyo που συνήθως είναι τρύπες.

 

Στις 20/1/2018 στις 1:08 ΜΜ, V for Vagelis είπε

Μεταξύ Κιότο και Οσάκα, ποια πόλη σου φάνηκε πιο ενδιαφέρουσα, από άποψη αξιοθέατων και γενικότερης ζωντάνιας;

Μακράν το Kyoto, είναι πολύ πιο ζωντανή πόλη από την Osaka. Προσωπικά με κέρδισε περισσότερο και από το Tokyo. Και φυσικά μπορείς να δεις και αυθεντικές γκείσες. :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/01/2018 στις 1:23 ΜΜ, Zerg13 είπε

Παιδια για ταξιδι στην πολωνια θελω διαβατηριο; Ξερει κανεις;

Ταξιδευεις κανονικα με την ταυτοτητα σου . Δεν χρειαζεσαι διαβατηριο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Για app δε ξέρω, αλλά να γράψω λίγα από αυτά που θυμάμαι.

Μεγάλες, άχαρες πλατείες και όχι κάνα καλό αξιοθέατο.

Καλό μαγαζί για kebab το Amrit Kebab Kino Femina στην Aleja Solidarności. Πολύ φαγητό και οικονομικό το Bazyliszek στην Rynek Starego Miasta. Απλά μη πάρεις νερό, είχε ~5 ευρώ!!
Από διασκέδαση, είχε αρκετά ζωή και μου άρεσε. Τα clubάκια/bars στην Mazowiecka, και μετά υπάρχει μια περιοχή με φοιτητικά στέκια, δε θυμάμαι ακριβώς αλλά θα την βρεις.

Δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα το ελληνικό Paros στην Jasna αν θυμάμαι καλά. Φαίνεται εξαιρετικό εστιατόριο και την Παρασκευή είχε ελληνική βραδιά με ζωντανή μουσική μέχρι τις 22.00. Και μετά έπαιζε ελληνικά. Όλοι στα τραπέζια!!
Επίσης το Pictures art bar cafe στην Chmielna για κοκτέιλς.

Αρκετές καφετέριες Green Cafe Nero, έχει σε πολλά σημεία, ωραίο περιβάλλον. Στην Krakowskie Przedmiescie είδα αρκετά μαγαζάκια και για γλυκά αλλά δεν έκατσα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες, σκεφτομαι Ρουμανια για μεσα Μαρτη και εχω ηδη καλυψει τα βασικα (μοναστηρια, κοινοβουλιο, καστρο βλαντ κτλ, οτι δλδ εχω βρει στο νετ) στο προγραμμα μου. Εχετε καποια προταση για κατι που ειναι off the beaten path? κατι που δεν το βρισκεις εκτος και αν το εχεις ανακαλυψει ηδη η σε εστειλε ντοπιος/φιλος καρφωτο? Η μετακινηση δεν ειναι προβλημα μεσζα στη χωρα.

Επαναλαμβανω, κατι το οποιο ειναι well kept secret, μπορει να εχει να κανει με αξιοθεατο, με φαγητο, με ανεβασια σε βουνο, κατι εκει δεξια στο δελτα του Ντανουμπ ξερω γω...

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/22/2018 στις 8:32 ΜΜ, ribo7 είπε

^ Για app δε ξέρω, αλλά να γράψω λίγα από αυτά που θυμάμαι.

Μεγάλες, άχαρες πλατείες και όχι κάνα καλό αξιοθέατο.

Καλό μαγαζί για kebab το Amrit Kebab Kino Femina στην Aleja Solidarności. Πολύ φαγητό και οικονομικό το Bazyliszek στην Rynek Starego Miasta. Απλά μη πάρεις νερό, είχε ~5 ευρώ!!
Από διασκέδαση, είχε αρκετά ζωή και μου άρεσε. Τα clubάκια/bars στην Mazowiecka, και μετά υπάρχει μια περιοχή με φοιτητικά στέκια, δε θυμάμαι ακριβώς αλλά θα την βρεις.

Δε ξέρω αν υπάρχει ακόμα το ελληνικό Paros στην Jasna αν θυμάμαι καλά. Φαίνεται εξαιρετικό εστιατόριο και την Παρασκευή είχε ελληνική βραδιά με ζωντανή μουσική μέχρι τις 22.00. Και μετά έπαιζε ελληνικά. Όλοι στα τραπέζια!!
Επίσης το Pictures art bar cafe στην Chmielna για κοκτέιλς.

Αρκετές καφετέριες Green Cafe Nero, έχει σε πολλά σημεία, ωραίο περιβάλλον. Στην Krakowskie Przedmiescie είδα αρκετά μαγαζάκια και για γλυκά αλλά δεν έκατσα.

Δεν εχω την ιδια αποψη για τα "μεγαλες αχαρες πλατειες χωρις κανενα αξιοθεατο"

Δηλαδη θες να μου πεις οτι δεν πηγες στην Παλια πολη? δεν πηγες στο καστρο? στο Lazienki Park? στο POLIN? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έμεινα ελάχιστα εκεί και δεν πήγα στο πάρκο ή στο μουσείο. Απλά σχολίασα τι αίσθηση μου άφησε η πόλη. Έχεις δίκιο ότι δεν ανέφερα αξιοθέατα αλλά προσωπικά δε θα ξαναπήγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎19‎/‎1‎/‎2018 στις 11:48 ΠΜ, stelios18120 είπε

Ένα τέτοιο ταξίδι στο περίπου πόσο λες να σου κοστίσει συνολικά; (Διαμονη-διατροφη-αεροπορικα και λοιπά έξοδα)

Εγώ πάντως που έκλεισα για 15 μέρες αρχές Απριλίου με διανυκτέρευση 1 μέρα Tokyo,6 μέρες Osaka,1 μέρα Kanazawa, 1 μέρα Takayama και 6 μέρες Tokyo μέσω AirBnB(πάμε 5 άτομα) συν το JR Pass και το WiFi Hotspot μας έχει βγει 1650€ μαζί με τα αεροπορικά με Emirates(710€ αρχές του χρόνου).

Μετά με τα όσα διαβάζω, ιδανικά υπολογίζεις 70€ αν θες να τρως σε εστιατόρια και όχι αποκλεισιτκά σε vending machines, συν τυχόν άλλες μετακινήσεις εκτός JR Pass και τυχόν εισιτήρια και θα μας βγει 2500€.

Να τονίσω ότι έχουμε υπολογίσει μονοήμερες σε Hiroshima-Miyajima, Nara, Himeji και Mt. Fuji.
Κοιτώντας σε ταξιδιωτικό, για 11 μέρες ζήταγε 2800€ προ φόρων(άλλα 900€ οι φόροι) 

Επεξ/σία από Wintermute23
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά εννοείται αν κάνεις μόνος σου τον προγραμματισμό για το ταξίδι σου και περνας όσο χρόνο θέλεις όπου θέλεις + πάντα σου βγαίνει πιο φθηνά το ταξίδι σου.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Wintermute23 είπε

Εγώ πάντως που έκλεισα για 15 μέρες αρχές Απριλίου με διανυκτέρευση 1 μέρα Tokyo,6 μέρες Osaka,1 μέρα Kanazawa, 1 μέρα Takayama και 6 μέρες Tokyo μέσω AirBnB(πάμε 5 άτομα) συν το JR Pass και το WiFi Hotspot μας έχει βγει 1650€ μαζί με τα αεροπορικά με Emirates(710€ αρχές του χρόνου).

Μετά με τα όσα διαβάζω, ιδανικά υπολογίζεις 70€ αν θες να τρως σε εστιατόρια και όχι αποκλεισιτκά σε vending machines, συν τυχόν άλλες μετακινήσεις εκτός JR Pass και τυχόν εισιτήρια
και θα μας βγει 2500€.

Να τονίσω ότι έχουμε υπολογίσει μονοήμερες σε Hiroshima-Miyajima, Nara, Himeji και Mt. Fuji.
Κοιτώντας σε ταξιδιωτικό, για 11 μέρες ζήταγε 2800€ προ φόρων(άλλα 900€ οι φόροι)
 

Ωραιο πρόγραμμα. Εκεί που θα δυσκολευτείς ειναι στο μονοήμερη Μιγιατζιμα Χιροσίμα δυσκολο.. Σκότωμα και δεν ξερω αν προλαβενετε να δειτε και τα μνημεια Χιροσίμα και να πάτε με φερυ μπου να απολαύσετε την Μιγιατζιμα. 

70 για μπατζετ ημερησιο βγαινει αλλα οριακα αν θέλετε και εστιατόρια. Βαλε και Καμακουρα απο Τόκυο μονοήμερη ειναι πολυ ωραία. Ξεχνας φούτζι ειναι μακριά πολυ δεν γίνεται μονοήμερη μονο να πας κοντα (σχετικα για φωτογραφηση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...