Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι, απλά επειδή την εχω επισκευτεί αρκετές φορές είπα μήπως σου πρότεινα κάποιο καλό hostel ή ξενοδοχείο,

αλλά αφού είναι η αδερφή σου εκεί έχεις πολύ κάλο tour guide. :P

Διακοπες ερχονται , ισως ερθει κανενας εκει πανω και χρειαστει καποιο hostel ή ξενοδοχειο , πες την αποψη σου ,δεν παει χαμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτηση, υποθέτοντας πως πάω Βελιγράδι και ενοικιάζω αυτοκίνητο για να πάω παραδίπλα (Βοσνία, Κροατία) υπάρχει κανενα πρόβλημα ? Χρειάζονται χαρτιά για εμένα για ή δεν επιτρέπεται για το όχημα κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα οδικά ταξίδια του Αθως Travel για  Βουδαπέστη Βιέννη εχει κανείς γνώμη? αξίζει για Χριστούγεννα?

Πιστεύω πως αν έχεις όρεξη για ψάξιμο θα βγουν πιο οικονομικά και ελεύθερα απο οργανωμένα ταξίδια, δεν εχω γνώμη για το συγκεκριμένο, μιλάω γενικα με τις τιμες που βλέπω σε διάφορα πρακτορεία.

 

 

Διακοπες ερχονται , ισως ερθει κανενας εκει πανω και χρειαστει καποιο hostel ή ξενοδοχειο , πες την αποψη σου ,δεν παει χαμενη

Λοιπόν αν κάποιος θέλει hostel δεν πιστεύω να βρει καλύτερο απο το hostel folks, απίστευτοι χώροι και στις κουκέτες και στα δωμάτια(έχω μείνει σε 8κλινο με κουκέτες και σε τετράκλινο με φίλους) και έχει απίστευτους κοινούς χώρους πεντακάθαρο και playstation για άραγμα μετα απο τις βολτες :P

 

Για ξενοδοχείο αυτό που μου άρεσε πολυ ηταν το botel Gracia, ωραία φάση να πας με κοπέλα και το δωματιο να κοιτάει προς το ποτάμι και το ufo ;) Δεν ειναι τίποτα premium αλλα δεν ειχα ξαναμεινει σε ποταμόπλοιο. :P

 

Επίσης πολυ φτηνό φαγητό και ποτό, για burger στο minerva αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δουλεια , το θεμα μου ειναι πως , με συμφερει να πεταω απο Σκοπια-Μπρατισλαβα ή Σοφια-Σλοβακια και οχι απο Αθηνα-Μπρατισλαβα. 

Γι αυτο ρωταω εαν θα εχω προβλημα στο αεροδρομιο σκοπιων.

 

Αν και δεν υπάρχει ενδιαφέρον πλεον για να μην μεινει αναπάντητο το ερώτημα απο αποψη ώρας συμφέρει αν εισαι απο Θεσσαλονικη και δυτικά να πας απο Σκοπια, αλλιως απο προμαχώνα και Βουλγαρία. Απλώς αν μεταφέρεις πράγματα με το αμαξι ίσως ειναι καλύτερο να πήγαινες μέσω Βουλγαρίας μην τυχόν και πέσεις σε κανεναν περιεργο στα συνορα των Σκοπιων και σε ζαλίσει. Με τους Σερβους δεν εχεις θεμα αδιαφορουν τελειως. 

BTW πρόσφατα ενας Ελληνας σκοτωσε μια πεζή στα σκοπια και την εγκατελειψε και έχουν λυσσάξει λίγο οπότε μεχρι να ηρεμήσει το θεμα προσοχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γρήγορο..

Μόλις έκλεισα απο airtickets και έκανα λάθος στη κράτηση στο όνομα.. μπέρδεψα το όνομα με το επίθετο και το αντίστροφο.

Δεδομένου του οτι το checkin που θα κάνω θα έχει τα σωστά ονόματα, λέτε να έχω κάποιο θέμα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι γρήγορο..

Μόλις έκλεισα απο airtickets και έκανα λάθος στη κράτηση στο όνομα.. μπέρδεψα το όνομα με το επίθετο και το αντίστροφο.

Δεδομένου του οτι το checkin που θα κάνω θα έχει τα σωστά ονόματα, λέτε να έχω κάποιο θέμα;;

 

Είναι δρομολόγιο εσωτερικού ή εξωτερικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ανάποδα το ονομετεπώνυμο σε κράτηση της Iberia Express (γιατί στο site τους ήταν καπως περίεργα που γράφεις όνομα και που επίθετο, anyway) και στο check-in δεν είχα κανένα πρόβλημα γιατί πολύ απλά δεν τσεκάρουν όνομα λεπτομερώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια θα πάω στο τόκιο για μια βδομάδα,

 

Θα ήθελα πληροφορίες αν ξέρει κανείς για τα παρακάτω:

  • Μέχρι πόσο μακριά απ το κέντρο μπορώ να μείνω και πόσο γρήγορες είναι οι συγκοινωνίες
  • Τι πρέπει να δω οπωσδήποτε από αξιοθέατα και τέτοια
  • Τί είδους αγορές συμφέρει να κάνω από ηλεκτρονικά, σπαθιά και οτιδήποτε άλλο νομίζετε.
  • Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία και συμβουλή έχετε είναι ευπρόσδεκτη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σε αφήσουν να έχεις σπαθιά στο αεροπλάνο και ας είναι ψεύτικα, πες καλύτερα να τα στείλουν με κάποιο courier (για να τα παραλάβεις πιο γρήγορα) ή αγόρασε online.

 

Στο σταθμό της Shibuya να πας και να δεις το άγαλμα του Hachiko.

Μπορείς να πας και στην Akihabara αν σου αρέσουν τα manga/anime και η τεχνολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρένα γενικά είναι γρήγορα και τακτικά. Έμενα Makuhari και σε 40 λεπτά αν θυμάμαι καλά είμουν στον κεντρικό σταθμό στο Τόκυο.

Ο αυτοκρατορικός κήπος είναι πολύ ωραίος και επιβλητικός, Akihabara όπως είπε και ο Grim γενικά το Τόκυο είναι πολύ όμορφο (έχει και disneyland πολύ κοντά) όπως επίσης και η Yokohama (περίπου 45 λεπτά από το Τόκυο) όπου υπάρχει και μουσείο τεχνολογίας και επίσης συνδιασμός τούνελ-γέφυρας που ενώνει τις δύο άκρες του κόλπου του Τόκυο. H Chiba, περίπου 55 λεπτά από το Τόκυο είναι όμορφη μικρή πόλη.

Από αγορές, θα πρότεινα τα εκπτωτικά του Makukari Messe στα οποία θα βρείς (σε μη τεχνολογικά προϊόντα) τιμές 75-80% κάτω (δηλαδή όπως θα έπρεπε να είναι οι τιμές στα outlet). Σε τεχνολογικά προϊόντα και δή laptop ενώ έχει πράγματα τα οποία εδώ δύσκολα θα τα βρεις και θα τα χρυσοπληρώσεις το γιαπωνέζικο πληκτρολόγιο και λειτουργικο δυσκολεύει πολύ τα πράγματα.

Η μεγαλύτερη δυσκολία είναι η συνεννόηση, οι περισσότεροι ΔΕΝ μιλούν αγγλικά αν και είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν. Όλως παραδόξως αγγλικά μπορεί να μιλάν οι μεγαλύτεροι σε ηλικία 50+.

Επίσης άλλο παράδοξο είναι οτι γενικά είναι υπέρ των αγορών με μετρητά και οι ευρωπαϊκές κάρτες (χρεωστικές - πιστωτικές) δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλα τα ΑΤΜ ή σε όλες τις αγορές (τουλάχιστον πριν από 7-8 χρόνια). Ρίξε μια ερώτηση στην τράπεζα σου πριν πας.

Τέλος, το tip στα εστιατόρια θεωρείτε ψιλοπροσβολή.

Καλά να περάσεις.

 

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις γιεν έπρεπε να πας μονο σε ΑΤΜ citibank θυμαμαι. Το Roppongi ειναι η "τουριστικη" μερια, πολυ ακριβο και με πολλά πράγματα να κάνεις το βράδυ. Υoyogi park να πας Κυριακη που εχει καλλιτεχνες του δρομου και κατι ροκαμπιλαδες που χορευουν. Απο μουσεία και αξιοθεατα εχει παρα πολλά, τεχνολογικά μουσεια, πολεμικό του παγκοσμίου κλπ. Εχει και aquarium πολυ εντυπωσιακο όπως επίσης είναι ένας ωραίος ναός μέσα σε ένα μικρό δασάκι αλλά ουτε που θυμάμαι πως λεγεται. Εμεις ειχαμε πετυχει και παραδοσιακό γάμο εκεί που ήταν αρκετά ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλεον αυτων που ειπαν οι παραπανω

 

Για ποδια δεν λεει λογω αποστασεων και ειναι ευκολο να χαθεις.  Παρα πολλα πραγματα να δει κανεις, οργανωσε το πριν πας αναλογα με το τι σου αρεσει. Οι ανθρωποι ειναι ευγενικοι και μαζεμενοι σε συμπεριφορα (περιμενουν το ιδιο απο εσενα). Αγγλικα δεν πολυπαιζουν. Απο προιοντα κατι τρελα κινητα που τοτε δεν κυκλοφορουσαν Ευρωπη θυμαμαι (και κατι Skyline GTR ωρε μανα μου). Οι τιμες για τα Ελληνικα δεδομενα ειναι απο τσιμπημενες εως :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πρέπει να είσαι πολύ ευγενική, δεν πετάμε κάτω σκουπίδια, δεν καπνίζουμε περπατώντας στο δρόμο και για "ευχαριστώ" κάνουμε και μια μικρή υπόκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...