Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Apollonas25 είπε

internet πως μπορείς να έχεις στο εξωτερικό στο κινητό σου;

Στην Ευρωπη δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα εφοσον εχεις πακετο, εκτως Ευρωπης εξαρταται προφανως απο την χωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε να προτείνεται κανα vfm ξενοδοχείο η διαμέρισμα στο κέντρο του Παρισιού με όριο τα 110 ευρώ την ημέρα;

Κάποιο που να έχει πάει κανείς και να έχει μείνει ευχαριστημένος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάποιος κανένα tip για Ιαπωνία; Θα πάω για 15 μέρες μέσα στον Μάρτιο και έχω σχεδιάσει Tokyo 5-6 μέρες Kyoto κανένα 4 ήμερο, και θέλω ακόμα ένα μέρος με φύση. Με ψήνει να πάω Okinawa ή στα hot springs στο Fuji. Τι να προτιμήσω; Κάποια άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω πάει Ιαπωνία, μόνο έχω διαβάσει τα άπειρα.

Οκινάουα έχεις δει πού πέφτει; Δεν νομίζω αν χωράει σε 15θήμερο ταξίδι, να έλεγες ότι θα πας 2 μήνες, να πω εντάξει.

Στη θέση σου θα πήγαινα 10 μέρες Τόκυο και λίγο φύση. Αποκλείεται να προλάβεις να βαρεθείς. Μία φορά πάει κανείς σε τέτοια πόλη... Δεν ξέρω.

Η Ιδομενέας είχε ανεβάσει φωτογραφία από Ιαπωνία πάντως, κάντη να δει το ποστ σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, McNerd είπε

Οκινάουα έχεις δει πού πέφτει; Δεν νομίζω αν χωράει σε 15θήμερο ταξίδι, να έλεγες ότι θα πας 2 μήνες, να πω εντάξει.

Είναι λιγότερο από 2 ώρες πτήση από το Kyoto. Γιατί να θέλω 2 μήνες ταξίδι για να χωρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, totem_lost είπε

Είναι λιγότερο από 2 ώρες πτήση από το Kyoto. Γιατί να θέλω 2 μήνες ταξίδι για να χωρέσει;

Οκ ειπα βλακεια οσον αφορα την αποσταση. Αλλα μου κανουν εντυπωση οσοι θελουν να ξεπεταξουν πολλα μερη σε μικρο χρονικο διαστημα. Σκεψου οσους ερχονται εκει που μενεις για ενα ΠΣΚ και μετα λενε 'μπα, δεν εχει πολλα να δεις, τα ειδα ολα σε τρεις μερες'.

Καλα να περασεις οπου και να πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, totem_lost είπε

Παιδιά κάποιος κανένα tip για Ιαπωνία; Θα πάω για 15 μέρες μέσα στον Μάρτιο και έχω σχεδιάσει Tokyo 5-6 μέρες Kyoto κανένα 4 ήμερο, και θέλω ακόμα ένα μέρος με φύση. Με ψήνει να πάω Okinawa ή στα hot springs στο Fuji. Τι να προτιμήσω; Κάποια άλλη πρόταση;

Ένα τέτοιο ταξίδι στο περίπου πόσο λες να σου κοστίσει συνολικά; (Διαμονη-διατροφη-αεροπορικα και λοιπά έξοδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζω γύρω στα 1800-2000 euro το άτομο εάν θές να μείνεις σε κανονικό δωμάτιο (όχι capsule), πιο συγκεκριμένα:

Αεροπορικά (από Amsterdam): ~700 euro

16-17 μέρες σε Tokyo και Kyoto σε δωμάτιο average ξενοδοχείου: ~ 500 euro (βλέπω δίκλινα)

Μετακινήσεις από Tokyo σε Kyοto και πίσω & εντός των πόλεων. ~ 300 εuro

Και μετά έχεις άλλα 300-500 euro για για φαγητό (no tipping in Japan) και διάφορα άλλα έξοδα δηλαδή έχεις κατά μέσο όρο ~20-35 euro/μέρα. Εντάξει εάν φας και καμιά φορά από vending machines βγαίνει.

Δεν ξέρω αν υπολογίζω κάτι λάθος. Όποιος έχει πάει ας μου πει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στέλιο όλο και κάποια προσφορά θα παίξει! Άσε που καλύτερα να δεις για Κίνα αφού είσαι fan! :lol: 

Φτηνά πάντως, πίστευα ότι θα είναι απλησίαστα διαμονή, φαγητό κλπ.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2018 στις 9:10 ΠΜ, totem_lost είπε

Είναι λιγότερο από 2 ώρες πτήση από το Kyoto. Γιατί να θέλω 2 μήνες ταξίδι για να χωρέσει;

 

Στις 18/1/2018 στις 6:14 ΜΜ, totem_lost είπε

Παιδιά κάποιος κανένα tip για Ιαπωνία; Θα πάω για 15 μέρες μέσα στον Μάρτιο και έχω σχεδιάσει Tokyo 5-6 μέρες Kyoto κανένα 4 ήμερο, και θέλω ακόμα ένα μέρος με φύση. Με ψήνει να πάω Okinawa ή στα hot springs στο Fuji. Τι να προτιμήσω; Κάποια άλλη πρόταση;

Σου προτείνω το Mount Koya είναι το βουνό των μοναχών και από φύση είναι απλά εκπληκτικό. Γενικά δεν είναι προορισμός πολύ διαφημισμένος. Πολλά από τα μοναστήρια είναι πλέον μνημεία της Unesco. Αν έχεις την δυνατότητα να διανυκτερεύσεις σε ένα από αυτά (μπορείς να κάνεις κράτηση μέσω booking!) θα έχεις την δυνατότητα να κάνεις μία ξενάγηση μαγευτική βραδυνή μέσα στο νεκροταφείο τους (δεν είναι όσο spooky ακουγεται :-)) από βουδιστή μοναχό που εξηγεί γενικά την φιλοσοφία του βουδισμού με απλό τρόπο. Είναι από τις πιο μαγευτικές εμπειρίες που είχαμε απο το ταξίδι μας. Με την JR card μπορείς να κάνεις επίσης πολλές μικρές εκδρομές με βάση το Kyoto (Nara, Hiroshima, Osaka). 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...