Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχω ένα S340 και κυριολεκτικά το τζαμάκι του γρατζουνιέται με το απλό ακούμπημα.Θέλω να πάω σε κάποιο μαγαζί να βάλω κάτι άλλο περισσότερο ανθεκτικό σε γρατζουνιές.Τα ερωτήματα μου είναι : που να το πάω.? τι υλικό να ζητήσω να βάλουν.? και τέλος αν κάποιος ξέρει κάποιο μαγαζί απο ηράκλειο κρήτης θα ήταν μεγάλη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραία κατασκευή, αλλά τα φανάκια μέσα τι ψύχουν ; Ψυγεία δεν έχεις, έχεις μόνο της aio watercooling και αυτό εξωτερικά με τα δικά του φανάκια, τι ψύχουν αυτά τα φανάκια :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία κατασκευή, αλλά τα φανάκια μέσα τι ψύχουν ; Ψυγεία δεν έχεις, έχεις μόνο της aio watercooling και αυτό εξωτερικά με τα δικά του φανάκια, τι ψύχουν αυτά τα φανάκια :D.

τους δισκους ψυχουν παλιτερα ειχα custom loop τωρα μια και η Alphacool eisburg σηκωνει λιγο αργοτερα θα προσθεσω ενα ακομα 3πλο ψυγειο και θα μπουνε εσωτερικα τα ψυγεια στης θεσεις που υπαρχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καιρος να postαρω και το δικο μου case...

 

Το case ηταν αυτο

 

992685_0__63742_zpsnrrnyuv8.jpg

 

 

21enale_zpsmzjwpb0e.jpg

 

 

Και τωρα ειναι καπως ετσι...(επεται συνεχεια με mod στην Nepton 280XL - αλλαγη σωληνες με διαφανες και κιτρινο υγρο - ισως και tank

 

DSCN0259_zpscrjajlzi.jpg

 

DSCN0263_zpsawlveens.jpg

 

DSCN0269_zps8kwpw29g.jpg

 

DSCN0264_zpst7uqmymk.jpg

 

 

Ολο τo modding του κουτιου εγινε με Dremel.

 

Υλικα βαψιματος : Γυαλοχαρτο 1000αρι Ασταρι Διαφανο σε σπρευ - Χρυσο - Γκρι - Ασπρο

Led Stripe : Αγορασμενη απο μελος του φορουμ ηταν πενταμετρη και συνδεθηκε πανω στο τροφοτικο ( 1.5 μετρο ) το υπολοιπο εγινε backlight στην τηλεοραση.

Σιτα : Αγορασμενη απο καγκουρομαγαζο στο παρελθον

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πισω ανεμηστηρας γτ βαζει μεσα αερα αντι να βγάζει? 

 

ΚΑι θα προτιμουσα ανεμιστιρια με λευκο φως ή τουλαχιστον να φυγει το μπλε που δεν κολλάει πουθενα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εχω παραγγειλει ηδη με λευκο φωτισμο...για να φυγει το μπλε.

...ο πισω ανεμιστηρας διορθωθηκε δεν το ειχα προσεξει...thanks Walker

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανεμηστηρας πανω απο τους δισκους τι ακριβως ψυχει οπως ειναι τοποθετημενος?

είναι για να βοηθάει στο airflow απλά :P :P :P πέρα απο την πλάκα το έχει λούσει λίγο ο φίλος με τα ανεμηστίρια.Το ένα πάνω βάζει αέρα μέσα το αλλο δεν έχει λόγο ύπαρξης εκεί που έιναι,ρουφάει και χαλάει το airflow απο τα μπροστινά φανς και το στέλνει.....στο πλαινό καπάκι...ωραία δουλειά δικέ μου αλλά προσοχή.Με αυτό το στήσιμο απορώ πως δεν έχεις θέματα με θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι για να βοηθάει στο airflow απλά :P :P :P πέρα απο την πλάκα το έχει λούσει λίγο ο φίλος με τα ανεμηστίρια.Το ένα πάνω βάζει αέρα μέσα το αλλο δεν έχει λόγο ύπαρξης εκεί που έιναι,ρουφάει και χαλάει το airflow απο τα μπροστινά φανς και το στέλνει.....στο πλαινό καπάκι...ωραία δουλειά δικέ μου αλλά προσοχή.Με αυτό το στήσιμο απορώ πως δεν έχεις θέματα με θερμοκρασίες.

Tι θεμα να εχει ρε φιλαρακι?Αφου εχει υδροψυξη..Εχω ενα pentium4 του 2000,που δουλευει μονο με τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη εδω και 3 χρονια και δε καταλαβαινει μια..Τι μπορει να υπερθερμανθει,ο δισκος η η μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι θεμα να εχει ρε φιλαρακι?Αφου εχει υδροψυξη..Εχω ενα pentium4 του 2000,που δουλευει μονο με τον ανεμιστηρα του επεξεργαστη εδω και 3 χρονια και δε καταλαβαινει μια..Τι μπορει να υπερθερμανθει,ο δισκος η η μητρικη?

δεν μπορεί να ρωτάς σοβαρά τώρα έτσι....εεεεεεεε κάρτα γραφικών.? λέω εγώ τώρα....4 ή 5 βάζουν αέρα,δύο βγάζουν(και αυτοί που βγάζουν μπλοκάροντε απο το ψυγείου της υδόψηξης) Για κάνα 5λεπτο θα είναι χαμηλές οι θερμοκρασίες..μετά το πεντάλεπτο όμως θα αρχήσει να συσσωρευεται θερμός αέρας στην κορυφή του κουτιού επειδή ο αέρας που φέρνουν μέσα οι ανεμηστήρες δεν βγένει και ζεστένεται απο την κάρτα γραφικών...μετά απο λίγη ώρα λοιπόν που θα ζεστάνει ο αέρας εκεί μέσα θα ζεσταθεί και ο επεξεργαστής και η κάρτα και όλα.eksugisi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα fanακια τροποποιηθηκαν καταλληλως οποτε εχω 3 εισοδο και 3 εξοδο...(Μετα απο 2 ωρες gaming η διαφορα θερμοκρασιας ηταν ενα βαθμο κατω τιποτα εντυπωσιακο)!Τοποθετηθηκε καλυπτρα στο τροφοφοτικο (plexi) και στο πλαινο καπακι αφαιρεθηκε η σιτα και ο 18αρης και κλειστηκε με plexi.

 

DSCN0277_zps0jt9njf2.jpg

DSCN0272_zpsdadf1drc.jpg

DSCN0271_zps6yw4pipi.jpg

DSCN0273_zpskmtetolk.jpg

DSCN0274_zpscwczzjwy.jpg

DSCN0275_zpsv73inef6.jpg

DSCN0270_zpswpggzgeb.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τα fanακια τροποποιηθηκαν καταλληλως οποτε εχω 3 εισοδο και 3 εξοδο...(Μετα απο 2 ωρες gaming η διαφορα θερμοκρασιας ηταν ενα βαθμο κατω τιποτα εντυπωσιακο)!Τοποθετηθηκε καλυπτρα στο τροφοφοτικο (plexi) και στο πλαινο καπακι αφαιρεθηκε η σιτα και ο 18αρης και κλειστηκε με plexi.

 

 

Τώρα μάλιστα,ωραίος και ωραίο και το κουτί.Και η καλύπτρα μετράει.

Όσο για τις θερμοκρασίες μου φαίνεται περίεργο,παρόλα αυτά όμως δεν έχει να λέει τόσο ότι είδες μόνο 1 βαθμό.Σήγουρα οι ανεμηστήρες της gpu και της υδρόψηξης πριν δούλευαν σε πολύ ηψηλότερες στροφές για να πετύχουν θερμοκρασία παρόμοια με τώρα.

Μπορεί π.χ  πριν οι ανεμηστήρες της gpu να ήταν στο 30% για να έχεις 50 βαθμούς ενώ τώρα να είναι στο 25% για 50...Με λίγα λόγια ζορίζεις το σύστημα λιγότερο για να πετύχεις ίδιες ή και μικρότερες θερμοκρασίες,που στην ουσία μεταφράζεται σε μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...