Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mπήκα στον κόπο να απαντήσω για το stacker μόνο για κάποια σχόλια ποιο πάνω (μην με παρεξηγείς απλά για να εξηγήσω), ούτε υπάρχει σαν σκέψη και ούτε πρόκειται να το αλλάξω γιατι πρώτον δεν υπάρχει κανένας λόγος, δευτερον το υλικό κατασκευής του αλουμίνιο που για εμένα είναι το Α και το Ω σε ενα κουτί και τα επιχειρήματα για λαμαρινοκουτια μόνο και μόνο επειδή είναι ποιό σύχγρονα είναι αστεία

Επίσης έχει μονταριστρεί τόσο πολύ όσο να με καλύπτει απόλυτα, χωράει τα πάντα ΑΛΛΑ εγω π.χ. δεν βάζω σκληρους δίσκους στο case παρα εναν ssd κρυμμένο στο πισω μέρος του κουτιου, cable management εχω αψογο και σαν full tower που είναι χωράει τα ΠΑΝΤΑ, τώρα το πράσσινο με το κόκκινο της μητρικής, προσωπικά μου φαίνεται όμορφο,φαίνεται έτσι

IMG_1755_zpsrncsur5d.jpg

 

IMG_1813_zps8elqdvch.jpg

 

οι υπόλοιπες φωτογραφίες είναι με φλας οπότε δε δείχνουν τόσο, απο εκεί και πέρα κουτι custom υδρόψυξη και το enermax είναι η βάση υποδομή στα όποια setup αλλάζω μόνο (cpu-ram-gpu, και όταν χρειάζεται ssd) τίποτε άλλο,όταν ξαναλλάξω μητρική μπορεί εκείνη να έχει άλλα χρώματα οπότε τρέχα γύρευε, τα tubes τα αλλάζω κάθε 2 χρόνια προληπτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw μιας και είμαστε αστείοι! Το μόνο παραπάνω που σου προσφέρει το αλουμίνιο είναι το βάρος , απολύτως τπτ άλλο.

 

Η διαφορα στην θερμική αγωγιμότητα θα είχε νόημα μόνο σε άμεση επαφή πχ ψήκτρες! Μιας και επάγει την θερμότητα πολύ πιο γρήγορα από τον χάλυβα! Στη περίπτωση της επαγωγής της θερμοκρασίας από το εσωτερικο του έξω τον κυριότερο λόγο τον παίζει ο αέρας με την επιρροή του υλικού του κουτιού να είναι ουσιαστικά μηδαμινή και σχεδόν αμελητέα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMG_1703_zpsgadh9a3x.jpg

IMG_1702_zpsrnndsigh.jpg

IMG_1674_zpsh1pwyvqm.jpg

Γαμάτο και διαφορετικό αυτό το industrial look. Νισάφι πια με αυτό το μαύρο....όλα ίδια.

Αν βάλεις και τίποτα περίεργα sleeved καλώδια και κόκκινο υγρό στην υδρόψυξη θα ήταν τέλειο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ skywalker

Αστείος μπορείς να είσαι οσο θέλεις όχι όμως να χαρακτηρίζεις εμένα!!

Απο εκεί και πέρα πέρα ότι λαμαριρόκουτο Θελεις η θερμότητα που εγκλωβίζεται στο κουτί ζεστένει την λαμαρίνα και ανεβάζει την θερμοκρασία όλου του συστήματος σε σχέση με την λαμαρίνα, ΠΟΣΟ, ΤΟΣΟ ΟΣΟ ανάλογα με τι ψυξη έχεις airflow, ανεμηστήρες χαρακτηριστικά αυτών components στο εσωτερικά διάταξη cables ΚΑΘΕ κουτι ειναι διαφορετικό ανάλογα με το πώς και απο ποιόν έχει σεταριστεί

ΕΙΣΑΙ ο πρώτος που θα ανατρέψει τους νόμους της φυσικής το αλουμίνιο ποιό βαρύ απο τη λαμαρίνα ΕΛΕΟΣ :shock:

Το συμέρασμα αυτό το βγάζεις συγκρίνονβτας τι αλουμινένιο κουτι με frame  αλουμκινίου πάχους 3mm με λαμαρίνα τσιγαρόχαρτο των 30-50€ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ skywalker

Αστείος μπορείς να είσαι οσο θέλεις όχι όμως να χαρακτηρίζεις εμένα!!

Απο εκεί και πέρα πέρα ότι λαμαριρόκουτο Θελεις η θερμότητα που εγκλωβίζεται στο κουτί ζεστένει την λαμαρίνα και ανεβάζει την θερμοκρασία όλου του συστήματος σε σχέση με την λαμαρίνα, ΠΟΣΟ, ΤΟΣΟ ΟΣΟ ανάλογα με τι ψυξη έχεις airflow, ανεμηστήρες χαρακτηριστικά αυτών components στο εσωτερικά διάταξη cables ΚΑΘΕ κουτι ειναι διαφορετικό ανάλογα με το πώς και απο ποιόν έχει σεταριστεί

ΕΙΣΑΙ ο πρώτος που θα ανατρέψει τους νόμους της φυσικής το αλουμίνιο ποιό βαρύ απο τη λαμαρίνα ΕΛΕΟΣ :shock:

Το συμέρασμα αυτό το βγάζεις συγκρίνονβτας τι αλουμινένιο κουτι με frame αλουμκινίου πάχους 3mm με λαμαρίνα τσιγαρόχαρτο των 30-50€ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ......

Λέγοντας το "μόνο παραπάνω" εννοώ το μόνο θετικό! Αλλά μάλλον δυσκολευτικες να το καταλάβεις από την μανια σου να μου την πεις!

 

Και κάποιος άλλος ξεκίνησε να μιλάει για αστεία σχόλια όχι εγώ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.jpg

Γαμάτο και διαφορετικό αυτό το industrial look. Νισάφι πια με αυτό το μαύρο....όλα ίδια.
Αν βάλεις και τίποτα περίεργα sleeved καλώδια και κόκκινο υγρό στην υδρόψυξη θα ήταν τέλειο..

 Industrial look δεν το λες...Βρίσκω άσχημο τον ένα ανεμηστίρα πορτοκαλί τον άλλο μεταλικό το άλλο μαυρο το αλλο 120 το αλλο 80 και πάει λέγοντας.

Το παιδί είναι άξιος συνχαρητιρίων για το μεράκι και την αγάπη του για το κουτί , για όλες τις μόντες που έχει κάνει καθώς και τα ότι έχει δαπανίσει σε hardware.Αισθητικά όμως δεν είναι ωραίο..θα μου πεις υποκειμενικό είναι...και θα πω πως είναι όσο υποκειμενικό όσο μια υπέρβαρη με κολάν/στρινγκ :P :P

οφείλω να πω πως το κουτί στο σκοτάδι που ανέβασε ο looproll εικόνα είναι πολύ ωραίο..Αλλά όλα στο σκοτάδι είναι ωραία..Στο φως όμως άστο..

Επίσης γνώμη μου είναι πως υπάρχει ένα όριο  στο πόσο μοντάρεις ένα κουτί και πρέπει το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει ομοιόμορφα δεμένο,όχι σαν κολάζ απο 15 διαφορετικά μηχανίματα..Ενα μαυρο χρώμα εσωτερικά θα ήταν καλή αρχή για να δέσει το κουτί...

όσον αφορά το υλικό κατασκευής σε desktop νομίζω δεν έχει και πολύ σημασία.Στην θερμοκρασία η διαφορά είναι αμελητέα.Προτιμώ την ευελιξία-επιλογές των νέων κουτιών παρά καλό υλικό κατασκυής με πάρα πολλές μόντες.

Τέλος όπως είπα , μπράβο στον looproll για την δουλειά του αλλά μια παρατίρηση,μην γίνεσαι επιθετικός με όσους σχολιάζουν το αποτέλεσμα.Δεν έχει κανείς πρόθεση να σε προσβάλει αγόρι μου,μια παρέα είμαστε που μοιράζουμε απόψεις για χαβαλέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες ειρήνη,οτι εχει δείχνει ο καθένας αν μας αρεσει η όχι δεν έχει και μεγαλη σημασία απο την στιγμη που αυτός που το έχει το γουστάρει οπως ειναι.Προτάσεις για βελτίωση σε όλους ειναι ευπρόσδεκτες άλλα μεχρι εκεί  

 

 

edit

 

hliastsek ας το αφήσουμε εδώ δεν θέλω να στο χαλάσω  

Επεξ/σία από sotos 1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ειρήνη,οτι εχει δείχνει ο καθένας αν μας αρεσει η όχι δεν έχει και μεγαλη σημασία απο την στιγμη που αυτός που το έχει το γουστάρει οπως ειναι.Προτάσεις για βελτίωση σε όλους ειναι ευπρόσδεκτες άλλα μεχρι εκεί  

Δεν νομιζω οτι περασε κανεις την γραμμη που οριζεις :) Την γνωμη μας ειπαμε χωρις να ειμαστε επιθετικοι! Εξαλλου οπως λεει και ο Albilosha μια παρεα ειμαστε. Πιστευω και εγω οτι το εσωτερικο μαυρο θα ηταν πολυ πιο ωραιο στο ματι! Οσο για το υλικο κατασκευης που αναφερθηκε δεν πιστευω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι περασε κανεις την γραμμη που οριζεις :) Την γνωμη μας ειπαμε χωρις να ειμαστε επιθετικοι! Εξαλλου οπως λεει και ο Albilosha μια παρεα ειμαστε. Πιστευω και εγω οτι το εσωτερικο μαυρο θα ηταν πολυ πιο ωραιο στο ματι! Οσο για το υλικο κατασκευης που αναφερθηκε δεν πιστευω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο. 

 

Aφηστε το υλικο κατασκευης στην ακρη γιατι και το δικο μου κουτι CM COSMOS S αυτο το πραγμα που εχει δεν λεγονται λαμαρινες αλλα μαλλον χαρτονι λογικο να μην ειναι καλης κατασκευης αφου ειναι κουτι πανω απο 7 χρονια....Οντως πλεον το ασημι ειναι λιγακι ασχημο και ξεπερασμενο με λιγα λεφτα οχι πολλα το βαφεις μαυρο και εγινε καινουργιο...οπως εκανα και εγω στο δικο μου

 

 

ΠΡΙΝ:

 

image.png

 

 

ΜΕΤΑ:

 

cscsd.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αλλά αυτό δεν το λέω αλουμίνιο ;)
Έχω και το Cosmos αλλά έχω και το Lian Li που παίζει να είναι πιο παλιό και δεν έχουν καμιά σχέση....
Δεν σου πάει καρδιά να το βάψεις το δεύτερο.

Επεξ/σία από fallen4ngel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφηστε το υλικο κατασκευης στην ακρη γιατι και το δικο μου κουτι CM COSMOS S αυτο το πραγμα που εχει δεν λεγονται λαμαρινες αλλα μαλλον χαρτονι λογικο να μην ειναι καλης κατασκευης αφου ειναι κουτι πανω απο 7 χρονια....Οντως πλεον το ασημι ειναι λιγακι ασχημο και ξεπερασμενο με λιγα λεφτα οχι πολλα το βαφεις μαυρο και εγινε καινουργιο...οπως εκανα και εγω στο δικο μου

 

 

ΠΡΙΝ:

 

image.png

 

 

ΜΕΤΑ:

 

cscsd.png

Με τι το εβαψες? Με απλο spray? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το Cosmos-S to υλικό του είναι λεπτό σαν τσιγαρόχαρτο, όμορφο εφωτερικά αλλά κατασκευαστικά τότε η coolermaster έριξε πολύ την ποιότητα της

Kάποτε έβγαζε ΑΥΤΟhttp://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=1552

3mm αλουμινιο βουρτσισμένο, εννοείται το έχω ακόμη στο δευτερο pc και παρ όλα τα χρόνια του είναι σαν καινούριο, δεν κουνιέται τίποτε στιβαρό ΟΣΟ δεν πάει και ποιότητα κατασκευής απο άλλο πλανήτη όταν είχε βγεί, μόνο στα exp;ansion slots τα καρυδάκια πωσ σφίγγουν τις κάρτες πάνω στο κουτι καταλαβαίνεις με τι έχεις να κάνεις

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους!! Εχω εδω και 4 μηνες αυτο το pc-ακι με κουτι vengeance c70 της Corsair πολυ ευρηχωρο και στιβαρο. Εχω κανει τη σιντιερα μποστα σε stealth mode οπως το λενε και ειναι απιθανο. Εχω βαλει δυο διαφορετικα χρωματα led λεντοταινιες (μπλε και κοκκινο) με δυο διακοπτες αντιστοιχα οπως φαινονται στις φωτο. Εχω βαλει πεισης και αυτοκολλητα carbon στα κλειστηρακια και μπροστα. Hardware:

intel i5 4690k @4.4ghz

cooler master tx14 

corsair cx 750w

2x4 gb Ripjaws ddr3 1333mhz 5-6-6-19

msi x87 g45 gaming 

 

Δυστυχως gpu δεν εχω. Ειχα μια amd hd 7990 η οποια χαλαγε σιγα-σιγα ωσ που χαλασε τελειως ( δλδ στα παιχνιδια εδειχνε χρωματιστα πιξελς). Την επεστρεψα πισω στον e-bay seller ωστε να μου δωσει τα λευτα μου και.... μαντεψτε..... δν τα εχω παρει ακομα εδω και 3 μηνες. 300ευρω στον καδο πηγαν. Εχω στησει ολο αυτο το setup και ειμαι χωρις καρτα γραφικων. :/ :/ :/ :/ :'/

post-309693-0-29495500-1432548720_thumb.jpg

post-309693-0-54287400-1432548735_thumb.jpg

post-309693-0-63276700-1432548741_thumb.jpg

post-309693-0-05453800-1432548746_thumb.jpg

post-309693-0-88437100-1432548776_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους.

προσφατα πηρα το corsair 750D και μιας και ειναι ενα πανεμορφο κουτι με την 970 g1 να φωτιζει με το windforce απο μεσα,σκεφτομαι να ντυσω το κουτι απο μεσα γυρω γυρω με ασπρο ψυχρο led.

 

 

οι διαστασεις χοντρικα ειναι 1 μετρο στις 2 καθετες πλευρες και αλλο 1 μετρο στις 2 οριζοντιες,οποτε πανω κατω χρειαζομαι 2 μετρα led-ταινιες.

 

http://www.mrled.gr/

 

Βρηκα το καταλληλο μαγαζι,με αρκετες επιλογες,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι να παρω. Τι ειναι καταλληλο για το κουτι μου και μην ξεχασω να παρω καποιο καλωδιο-ανταπτορα που ισως χρειαστει για την συνδεση.

 

Επισης,θα με ενδιεφερε καποιο controller απο αυτα τα 2,

http://www.mrled.gr/...dimmer-rgb.html

http://www.mrled.gr/...4-koumpion.html

 

το θεμα ειναι ποιο απο τα 2,και επισης τι led-ταινια θα χρειαστω επειτα για να την συνδεσω πανω στο controller. Λογικα θα ειναι RGB. Παιδια περιμενω τις συμβουλες σας γιατι δεν εχω ξανασχοληθει με το θεμα !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...