Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 6/12/2020 στις 2:11 ΠΜ, dalain είπε

Δεν το λες μοντα ακριβως αλλα το χερακι μου το εβαλα!

Γιατί δε φαίνονται οι φωτογραφίες σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Γιατί δε φαίνονται οι φωτογραφίες σου;

καποιο προβλημα του site προφανως μετα την αλλαγη....σε αλλη ενοτητα αλλοι τις βλεπανε αλλοι οχι.....

cm1.jpg

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2020 στις 2:11 ΠΜ, dalain είπε

Δεν το λες μοντα ακριβως αλλα το χερακι μου το εβαλα!

Ή το χεις ή δεν το χεις! Είσαι καλλιτέχνης φίλε μου... ότι φτιάχνεις λάμπει, μην είσαι και μετριόφρων... :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Ή το χεις ή δεν το χεις! Είσαι καλλιτέχνης φίλε μου... ότι φτιάχνεις λάμπει, μην είσαι και μετριόφρων... :D

χαχα!να εισαι καλα αδερφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalain είπε

χαχα!να εισαι καλα αδερφε!

Για του λόγου το αληθές, αυτή είναι η πρώτη φωτογραφία που τολμώ να ανεβάσω με το ίδιο κουτί..... Ακόμα και οι φωτογραφίες που βγάζω είναι χάλια :eek:

 

DSCN1649.JPG.b073e8b1480017337461c684d58c3464.JPG

Και από άλλη γωνία.

DSCN1653.JPG.76cce4e7973ea1d23cce4f371f143b8a.JPG

Καμία σύγκριση.... 🤓

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Για του λόγου το αληθές, αυτή είναι η πρώτη φωτογραφία που τολμώ να ανεβάσω με το ίδιο κουτί..... Ακόμα και οι φωτογραφίες που βγάζω είναι χάλια :eek:

 

DSCN1649.JPG.b073e8b1480017337461c684d58c3464.JPG

Και από άλλη γωνία.

DSCN1653.JPG.76cce4e7973ea1d23cce4f371f143b8a.JPG

Καμία σύγκριση.... 🤓

Μια χαρα εισαι...αν ολα τα ανεμιστηρια ηταν ιδια,το αποτελεσμα θα ηταν πολυ διαφορετικο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dalain είπε

Μια χαρα εισαι...αν ολα τα ανεμιστηρια ηταν ιδια,το αποτελεσμα θα ηταν πολυ διαφορετικο!

Το ξέρω, πήγαιναν για άσπρα όλα που μας είχαν ξεμείνει, αλλά τα πιτσιρίκια ήθελαν χρώμα (γιατί είναι home theater) και αναγκαστικά έκανα πατέντα, οι μνήμες το πίσω και το δεξί είναι αυτά των λινκ. Και το αποτέλεσμα... αχταρμάς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, navagos72 είπε

Το ξέρω, πήγαιναν για άσπρα όλα που μας είχαν ξεμείνει, αλλά τα πιτσιρίκια ήθελαν χρώμα (γιατί είναι home theater) και αναγκαστικά έκανα πατέντα, οι μνήμες το πίσω και το δεξί είναι αυτά των λινκ. Και το αποτέλεσμα... αχταρμάς..

Ε ότι πουν τα πιτσιρίκια, κανόνας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Ε ότι πουν τα πιτσιρίκια, κανόνας

Βασικά ξεκινήσαμε ένα πρότζεκτ για τον μεγάλο όλα άσπρα ο οποίος ανακάλυψε στην πορεία τα rgb και τα αλλάξαμε. Μετά αναβαθμίσαμε και το home theater και είπα να χρησιμοποιήσω τα λευκά, αλλά έφαγα μουρμούρα από την κόρη που του μεγάλου είναι χρωματιστά, οπότε έκανα την μίξη... Άντε δειλά δειλά να ποστάρω και το άλλο...

Η αρχική φάση

small_old.jpg.08215e91ad1c5a46b47fd7677ce6eb33.jpg

Η ενδιάμεση

small_mid.jpg.3467c2ef78c132ce38c148bb709ed036.jpg

Και η τελική

small.jpg.2fcecd217d6b37f3d43a961903690d1d.jpg

Δεν το χω με τις φωτογραφίες, δε μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο...:fear:

Το 80% του hardware είναι μεταχειρισμένο από το φόρουμ, είμαι μερικές γενιές πίσω, αν και αναβαθμίσαμε πρόσφατα (από 3η πηδήξαμε 9η γενιά, εννοείται πάλι μεταχειρισμένα) και μέχρι gtx 1070ti. Παρόλο που είμαι σε νησί και εκ των πραγμάτων είναι δύσκολες οι συναλλαγές, ευτυχώς που υπάρχουν παιδιά σαν τον  angel_fot που μου έστειλε το Corsair 540 Air χωρίς δεύτερη σκέψη, παρόλο που δεν είχε την κούτα του... Ότι και να πω είναι λίγο. Αυτό της υπογραφής μου είναι ο Main server (από δω γράφω) αλλά δεν είναι φωτομοντέλο:P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2020 στις 8:12 ΜΜ, navagos72 είπε

Για του λόγου το αληθές, αυτή είναι η πρώτη φωτογραφία που τολμώ να ανεβάσω με το ίδιο κουτί..... Ακόμα και οι φωτογραφίες που βγάζω είναι χάλια

Συνειδητοποίησα ότι λόγω κεκτημένης ταχύτητας παρασύρθηκα από την κουβέντα και είμαι off topic, τα κουτιά δεν είναι μονταρισμένα, κανονικά έπρεπε να ήμουν στο Δείξτε το κουτί σας.  :fear: Ουπς.....  Απολογούμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά, εχω το CORSAIR CARBIDE SERIES 200R και θέλω να πλαινο καπακι να το κανω με τζαμι (πλεξι γκλας)

υπάρχει κάποιος στην Αθήνα η γενικά στα νότια προάστια που κανει τέτοιες δουλειές; 

Έψαξα να το βρω έτοιμο να το αγοράσω, αλλά, δεν βρήκα τίποτα σε ολο το ιντερνέτ.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν "πιανουν τα χερια σου" ή δεν εχεις τροχο, πας σε εναν σιδερα-αλουμινα και σου κοβει το παραθυρο εκει που θα του δειξεις. Στη συνεχεια μπορεις και να βαψεις μονος σου αν θες το κομμενο με ενα σπρει.  Μετα με μια καλη ταινια διπλης οψης και ενα κομματι plexiglass  κλεινεις και το παραθυρο.

Εναλλακτικα, αφαιρεις εντελως το πλαινο καπακι και το αντικαθιστας με ενα ολοκληρο κομματι plexi ή και ενος αγορασμενου και φινιρισμενου ( τρυπες βιδων, γωνιες, ποιοτητα υλικου ) απο τζαμα γυαλιου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/12/2020 στις 10:00 ΜΜ, 29gk είπε

Αν δεν "πιανουν τα χερια σου" ή δεν εχεις τροχο, πας σε εναν σιδερα-αλουμινα και σου κοβει το παραθυρο εκει που θα του δειξεις. Στη συνεχεια μπορεις και να βαψεις μονος σου αν θες το κομμενο με ενα σπρει.  Μετα με μια καλη ταινια διπλης οψης και ενα κομματι plexiglass  κλεινεις και το παραθυρο.

Εναλλακτικα, αφαιρεις εντελως το πλαινο καπακι και το αντικαθιστας με ενα ολοκληρο κομματι plexi ή και ενος αγορασμενου και φινιρισμενου ( τρυπες βιδων, γωνιες, ποιοτητα υλικου ) απο τζαμα γυαλιου.

Θα δοκιμασω την πρωτη λυση φαινεται και ευκολη (και οικονομικη).

Η δευτερη ομως που λες γι αγορα, που μπορω να το βρω; 
Σε περίπτωση που αποτυχη η πρωτη επιλογη, να ειμαι ετοιμος για την δευτερη.

 

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, markos9 είπε

Θα δοκιμασω την πρωτη λυση φαινεται και ευκολη (και οικονομικη).

Η δευτερη ομως που λες γι αγορα, που μπορω να το βρω; 
Σε περίπτωση που αποτυχη η πρωτη επιλογη, να ειμαι ετοιμος για την δευτερη.

 

Ευκολη αν και χρειαζεται καλες μετρησεις, ειναι η λυση του να κοψεις μονος σου το πλαινο.  Υπαρχουν παμπολλα βιντεακια στο youtube που μπορεις να δεις, αν και τα βασικα ειναι πως αφαιρεις το κομματι, το καλυπτεις με χαρτοταινιες, επανω σε αυτες σχεδιαζεις το περιγραμμα του παραθυρου ή των κοπων και ειτε με μια σεγα με λεπιδα για μεταλλα, ειτε με εναν τροχο ειτε ακομα και με τροχακι τυπου dremel, κανεις τις κοπες. Ο τελευταιος τροπος ειναι μαλλον ο πιο ακριβης αλλα και ο πιο χρονοβορος και δυσκολος. Αριστος ομως για τις λεπτομερειες. Διαφορετικα, απλα πας σε εναν σιδερα και στο ετοιμαζει.

Η δευτερη λυση ειναι πλεον ακριβη αλλα εχει να κανει και με την αισθητικη. Τα γουστα και τις προτιμησεις δηλαδη του καθενος. Το πλεον απλο, ειναι η αγορα ενος κομματιου plexi απο ενα πολυκαταστημα και η κοπη του στις διαστασεις του κουτιου απο εσενα, με μια σεγα ή πριονι. Αυτο ομως θα ειναι συγκεκριμενου παχους, θελει μεγαλη προσοχη για να μην χαραχτει κατα τη διαδικασια αλλα και οι χρωματικες επιλογες ειναι μονον απλο διαφανο ή γαλακτερο. Μπορει βεβαια να σχεδιασεις σε αυτο ενα παραθυρο και να βαψεις, με σπρει ή ρολακι, περιμετρικα σε οποιο σχεδιο θες. Ετσι και παραθυρο θα εχεις αλλα και την γυαλιστερη υφη του plexi.

Τελος, η πλεον ακριβη λυση και ισως και το πιο "επαγγελματικο look" ειναι η αγορα ενος πολυ παχυτερου κομματιου plexi ή ενος τζαμιου και μαλιστα χρωματισμενου στα γουστα σου. Επιπλεον με τρυπες και λαστιχα για τις βιδες προσαρμογης στο κουτι. Αυτα τα δυο τα βρισκεις σε εναν τζαμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, 29gk είπε

Ευκολη αν και χρειαζεται καλες μετρησεις, ειναι η λυση του να κοψεις μονος σου το πλαινο.  Υπαρχουν παμπολλα βιντεακια στο youtube που μπορεις να δεις, αν και τα βασικα ειναι πως αφαιρεις το κομματι, το καλυπτεις με χαρτοταινιες, επανω σε αυτες σχεδιαζεις το περιγραμμα του παραθυρου ή των κοπων και ειτε με μια σεγα με λεπιδα για μεταλλα, ειτε με εναν τροχο ειτε ακομα και με τροχακι τυπου dremel, κανεις τις κοπες. Ο τελευταιος τροπος ειναι μαλλον ο πιο ακριβης αλλα και ο πιο χρονοβορος και δυσκολος. Αριστος ομως για τις λεπτομερειες. Διαφορετικα, απλα πας σε εναν σιδερα και στο ετοιμαζει.

Η δευτερη λυση ειναι πλεον ακριβη αλλα εχει να κανει και με την αισθητικη. Τα γουστα και τις προτιμησεις δηλαδη του καθενος. Το πλεον απλο, ειναι η αγορα ενος κομματιου plexi απο ενα πολυκαταστημα και η κοπη του στις διαστασεις του κουτιου απο εσενα, με μια σεγα ή πριονι. Αυτο ομως θα ειναι συγκεκριμενου παχους, θελει μεγαλη προσοχη για να μην χαραχτει κατα τη διαδικασια αλλα και οι χρωματικες επιλογες ειναι μονον απλο διαφανο ή γαλακτερο. Μπορει βεβαια να σχεδιασεις σε αυτο ενα παραθυρο και να βαψεις, με σπρει ή ρολακι, περιμετρικα σε οποιο σχεδιο θες. Ετσι και παραθυρο θα εχεις αλλα και την γυαλιστερη υφη του plexi.

Τελος, η πλεον ακριβη λυση και ισως και το πιο "επαγγελματικο look" ειναι η αγορα ενος πολυ παχυτερου κομματιου plexi ή ενος τζαμιου και μαλιστα χρωματισμενου στα γουστα σου. Επιπλεον με τρυπες και λαστιχα για τις βιδες προσαρμογης στο κουτι. Αυτα τα δυο τα βρισκεις σε εναν τζαμα.

 

Καταλαβα...
Θα δοκιμασω την πρωτη εκδοχη, στο κατω κατω δεν χανω και κατι. Ευκολο φαινεται. 

Τωρα, αν αποτυχη, για καλη μου τυχη μου εδωσες μια καλη εναλλακτική.

Οταν με το καλο το ολοκληρωσω, θα το ανεβασω να το δειτε.

Σ΄ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου, σου ευχομαι καλη χρονια με υγεια και αγαπη.

Επεξ/σία από markos9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...