Προς το περιεχόμενο

Φωτογραφίες modαρισμένων κουτιών/cases...


nikoskon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jumper_ είπε

Καλησπέρα,

Δεν βρίσκω κάποιο πιο σχετικό thread για να ρωτήσω.

Ψάχνω να βρω σωληνάκι-σφουγγαράκι προστατευτικό για τζάμι-plexiglass. Περιμετρικά.

Αν δεν κάνω λάθος παλιότερα, όσοι ασχολούνταν με case modding χρησιμοποιούσαν κάτι αντίστοιχο στα custom side panels που έφτιαχναν από plexi.

Δεν ξέρω όμως πως και που να το ψάξω! 🤣🤣🤣

Τα πάντα εδώ http://www.benos.com.gr/e-Shop/Extruded-Rubber-Profiles/Solid-U-Rubber-Profiles/SO-U-RP-0003.aspx

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, sotos 1 είπε

Αυτό ακριβώς! Thank you!

Και μία ακόμα ερώτηση τεχνικής φύσεως.

Πως θα μπορούσα να το εφαρμόσω σε ένα ορθογώνιο χωρίς να κάνω πασαλείμματα με τις γωνίες;

Να το βάλω σε 4 κομμάτια και ας έχει μικρό κενό στις γωνίες ή μονοκόμματο και να το χαράξω στις γωνίες; Θα κάθετε στην 2η περίπτωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jumper_ είπε

Αυτό ακριβώς! Thank you!

Και μία ακόμα ερώτηση τεχνικής φύσεως.

Πως θα μπορούσα να το εφαρμόσω σε ένα ορθογώνιο χωρίς να κάνω πασαλείμματα με τις γωνίες;

Να το βάλω σε 4 κομμάτια και ας έχει μικρό κενό στις γωνίες ή μονοκόμματο και να το χαράξω στις γωνίες; Θα κάθετε στην 2η περίπτωση;

Με όμορφο κόψιμο σε τέσσερα κομμάτια λοξά θα είναι μια χαρά, με ελάχιστη βενζινόκολλα για να μη σου μετακινηθεί και με επιμέλεια να μην λερωθούν όλα θα είσαι οκ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

το δικό μου κουτάκι όπως το έστησα πριν 6 μήνες,

 

 DSC_0862.JPG.c47879010f6dbd6879bb4a2954340523.JPG

 

Είμαι σε ΄φαση όμως να φτιάξω το δικό μου κουτί από το 0. 

Έχω βρει το θέμα του αλλά ψάχνω εάν κάποιος έχει 3d αρχεία από E ATX και GPU 2080ti και γενικότερα.

Ή εάν κάποιος έχει τα παραπάνω εκτός κουτιού ώστε να πάρω ή πάρει μετρήσεις. 

Εάν κάποιος μπορεί ας στείλει pm. Ευχαριστώ. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα παιδες!Μιας και μου αρεσει να φτιαχνω πραγματακια ειπα να φτιαξω και ενα κουτι απο εξαρτηματα σιδηροσωληνας.Ετσι λοιπον βγηκα για ψωνια και εφτιαξα εναν σκελετο οπως βλεπετε στην φωτο παρακατω.Δεν ξερω ακομα πως θα ειναι το τελικο αποτελεσμα αφου ακομα δεν ειναι καθαρο στο μυαλο μου το τι υλικα θα χρησιμοποιησω απο εδω και περα.Οι  σκεψεις μου ειναι οι εξης:

1)Να το ντυσω γυρω γυρω με διατρητη λαμαρινα

2)Να το ντυσω με  πλεξιγκλας (μαλλον το μπρονζε)

3)Να συδυασω τα 1 + 2

4)Να βαλω μονο μπροστα και πισω διαφανο πλεξι και να φτιαξω κατι σαν και αυτο

Στην περιπτωση 4 γνωριζω πως θα ειμαι με ενα ξεσκονιστηρι στο χερι αλλα δεν με πειραζει.Δεν ξερω ομως τι θα κανω με ψυξη και αν τελικα η υδροψυξη ειναι μονοδρομος

Θα ηθελα απο εσας γνωμες ,ιδεες, συμβουλες ωστε  να με βοηθησετε να προχωρησω το σχεδιο!

 

IMG_20190916_215047-01-2271x3094.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dalain είπε

Καλησπερα παιδες!Μιας και μου αρεσει να φτιαχνω πραγματακια ειπα να φτιαξω και ενα κουτι απο εξαρτηματα σιδηροσωληνας.Ετσι λοιπον βγηκα για ψωνια και εφτιαξα εναν σκελετο οπως βλεπετε στην φωτο παρακατω.Δεν ξερω ακομα πως θα ειναι το τελικο αποτελεσμα αφου ακομα δεν ειναι καθαρο στο μυαλο μου το τι υλικα θα χρησιμοποιησω απο εδω και περα.Οι  σκεψεις μου ειναι οι εξης:

1)Να το ντυσω γυρω γυρω με διατρητη λαμαρινα

2)Να το ντυσω με  πλεξιγκλας (μαλλον το μπρονζε)

3)Να συδυασω τα 1 + 2

4)Να βαλω μονο μπροστα και πισω διαφανο πλεξι και να φτιαξω κατι σαν και αυτο

Στην περιπτωση 4 γνωριζω πως θα ειμαι με ενα ξεσκονιστηρι στο χερι αλλα δεν με πειραζει.Δεν ξερω ομως τι θα κανω με ψυξη και αν τελικα η υδροψυξη ειναι μονοδρομος

Θα ηθελα απο εσας γνωμες ,ιδεες, συμβουλες ωστε  να με βοηθησετε να προχωρησω το σχεδιο!

IMG_20190916_215047-01-2271x3094.jpeg

Δεν θα έβαζα κάτι πέρα απο πλάτη για την μητρική απλ πλέξι (mobo tray). Μπροστά θα έβαζα ένα 360/480 ψυγείο, και το ίδιο και κάτω και πάνω. Πιστεύω θα δείξει πάρα πολύ δυνατό. Φωτισμός όχι κάτι σε τσίρκο, αλλά ένα απαλό μοβ/πορτοκαλί, να μοιάζει διαστημικό, κάτι τέτοιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Δεν θα έβαζα κάτι πέρα απο πλάτη για την μητρική απλ πλέξι (mobo tray). Μπροστά θα έβαζα ένα 360/480 ψυγείο, και το ίδιο και κάτω και πάνω. Πιστεύω θα δείξει πάρα πολύ δυνατό. Φωτισμός όχι κάτι σε τσίρκο, αλλά ένα απαλό μοβ/πορτοκαλί, να μοιάζει διαστημικό, κάτι τέτοιο.

Και εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι...Αν βγει οπως το εχω κάνει πια εικονα στο μυαλό μου θα γίνει πολύ ωραίο.

Σκέφτομαι με την υδροψηξη τι να κανω...Δεν με βλεπω για custom...Θα αρκεστω σε μια 360 aio.

Όταν λες τι ίδιο κατω και πανω τι εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalain είπε

Και εγω προς τα εκει προσανατολιζομαι...Αν βγει οπως το εχω κάνει πια εικονα στο μυαλό μου θα γίνει πολύ ωραίο.

Σκέφτομαι με την υδροψηξη τι να κανω...Δεν με βλεπω για custom...Θα αρκεστω σε μια 360 aio.

Όταν λες τι ίδιο κατω και πανω τι εννοεις;

Κρίμα να βαλεις ΑΙΟ. Λέω για ψυγεία, ένα τριπλό σε κάθε πλευρά. Στην τελική ψάχνεις για buski (ή κάπως ετσι) από aliexpress.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheogorath είπε

Κρίμα να βαλεις ΑΙΟ. Λέω για ψυγεία, ένα τριπλό σε κάθε πλευρά. Στην τελική ψάχνεις για buski (ή κάπως ετσι) από aliexpress.

Μήπως Barrow; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pinkakos είπε

Μήπως Barrow; :P

Και αυτά αλλά έχει και κάτι bulski κάτι τέτοια :P

Είμαι από κινητο όποτε δεν ψαχνω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Κρίμα να βαλεις ΑΙΟ. Λέω για ψυγεία, ένα τριπλό σε κάθε πλευρά. Στην τελική ψάχνεις για buski (ή κάπως ετσι) από aliexpress.

Θα ξεφυγω στο κοστος και δεν θελω....Εδω καλα καλα η υδροψυξη ειναι υπερβολη για το συστημα μου αλλα ολα τα κανω για το αισθητικο κομματι του πραγματος.Σιγουρα μια  custom ειναι πιο εντυπωσιακη αλλα προς το παρον θα μεινω στην aio.

Μου ηρθαν σημερα και τα καινουρια παιχνιδακια μου και λεω να παραγγειλω και sleeves σιγα σιγα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Και για όσους δεν το ειδαν στα αλλα θέματα,το κουτακι ειμαι έτοιμο!!!(οσοι το εχετε ξαναδει και σας εχω ζαλισει καταλαβετε τον ενθουσιασμό μου...)

IMG_20191011_211508-01-2968x3635.jpeg

  • Like 28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...