Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α ρε tbc που χρειάζεται σε μερικούς...Εκεί για να μπεις σε heroic έπρεπε να ξέρεις να παίζει,πόσο μάλλον για να το βγάλεις.Καλά δεν μιλάω για raids,εκεί μια casual guild πέρα από gruul δεν πήγαινε(χωρίς να έχει κάνει clear to Karazhan).

Με το wrath όλα αυτά πήγανε περίπατο έκανες zerg τα πάντα και το μόνο που σε ένοιαζε ήταν το recount(ακόμα και για το healing).

Τώρα που φέρανε εν μέρη λίγο από την δυσκολία του tbc όλοι γκρινιάζουν.CC δεν κάνει κανείς,coordination 0,interupts 0 και όλοι περιμένουν από τον άλλον να βγάλει το φίδι από την τρύπα αλλά κανείς δεν παραδέχεται ότι δεν ξέρει να παίζει.Όλοι έγιναν imba στο wrath(και πως να μην γίνεις αν νόμιζες ότι μετράει μόνο το recount και έβγαινες πρώτος πατώντας 2 κουμπάκια)και μείναν με αυτή την άποψη.

 

Όποιος έχει παίξει pve στο tbc θα καταλάβει τι εννοώ,όσοι ξεκίνησαν στο wrath δυστυχώς θα έχουν μείνει με την λογική του ότι είναι imba γιατί απλά βγάζουν dmg.

 

Όσο για τα τανκς και εγώ τανκ έκανα στο cata γιατί δεν είχα ποτέ και μπορώ να πω ότι τα dps φταίνε στο 90% των περιπτώσεων.Το thread έχει αλλάξει σε σχέση με το wrath,αλλά άντε εξήγησε στον pewpewlaz0rs να μην κάνει overnuke.

Ποιοι θυμούνται την κλασική τακτική των 3ον sunders μέχρι να ξεκινήσεις το nuke?(τότε το omen και το ktmeter ήταν πρωτόγνωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμαμαι χαρακτηριστικα κατι γαμω demons στο blood furnace. Τοτε επαιζα ενα lock και επρεπε να κανω banish τον ενα. Καπως λοιπον εκανε resist, το τανκ δε προλαβε να τον παρει ηρθε σε μενα και μου εσκασε 14κ crit τη στιγμη που ειχα HP 13k.. Σα να λεμε οτι τωρα θα ερθει το mobaki απτο hc και θα σου σκασει 120k ας πουμε. yeah sure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνια βλέπω rogues σε group αλλά αυτούς που έχω δει χρησιμοποιούν sap και kick όταν χρειάζεται...οι mages ποτέ δεν κάνουν interrupt όμως. Ήμουνα σε ένα group με mage και hunter, τους είπα να κάνουμε cc pull, έβαλα τα marks και σε κάθε pull περιμέναμε 1-2 λεπτά για να βάλει ο hunter trap που μετά από λίγο την έσπαγε κιόλας :-(

Άλλα dps που δεν έχουν το ουάου gear και φυσικά δεν πάνε για το skull, παίρνουν aggro από το x mob και τρώνε ..... 1-2 φορές θα πεθάνουν και θα το καταλάβουν. Ειδικά warriors/dks που τρέχουν αμέσως στο group ενώ ξέρουν ότι το threat τους ανεβαίνει γρήγορα. Τί να σου κάνει το νέο τανκ μετά? Φοβάμαι να μπώ σαν τανκ στα normal@85..αν είναι δυνατόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και η αλλη πλευρα ε? Το τανκ που μετα απο 5 wipes αδυνατει να καταλαβει οτι αν δεν pullαρω με την παγιδα μετα μου ειναι σχεδον αδυνατο να το κανω, το τανκ που θα μπει στο ινστανς, θα πουλαρει ενα γκρουπ χωρις να βαλει ουτε ενα μαρκ για cc η dps priority τουλαχιστον, θα πεθανει φυσικα και απα θα βγει απο το γκρουπ, ο healer που θεωρει οτι ειναι ο γ@ματος και μου κανει κατηχηση για το πως δεν πρεπει να στεκεσαι στην φωτια (α ρε κακομοιρη, οταν εκανα MC εσυ ακομα επαιζες με τα lego σου) κτλ κτλ. Απο την αλλη εχω δει ελαχιστα wipes ογω overagro.

 

Γενικα δεν με ενδιαφερει να κατσω να wipαρω 3 ωρες οσο το παρτυ ειναι ευχαριστο και συζητησιμο. Αυτο που μου διαλυει τα νευρα ειναι ο κλασσικος βλαμμενος που θα φυγει μετα το πρωτο wipe γιατι ειναι τοσο γαματος πια που δεν μπορει αλλο. Ελεος, πες τι εγινε λαθος (ασε που συνηθως φταις εσυ αλλα τεσπα) και αμα ξαναγινει φυγε, εχω σιχαθει τους τυπους που θεωρουν οτι το istance αν δεν τελειωσει σε 5' δεν αξιζει.

 

Και φυσικα για ολα αυτα φταιει το Wrath.

 

 

Οσο για την δυσκολια ενα θα πω, Arcatraz Heroic :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, ο καθένας σκέφτεται, κρίνει και σχολιάζει σύμφωνα με την εμπειρία του. Ακόμα κι αν έχεις πάιξει όλα τα classes, σε κάθε spec, δεν μπορείς να έχεις το ίδιο gamestyle με τους άλλους.

Αυτό που χρειάζεται είναι να δείχνεις κάποια κατανόηση, ειδικά όταν παίζεις με αγνώστους, με άτομα με τα οποία δεν έχεις κάνει ποτέ raid ή 5άρι hc. Όταν συνηθίσεις ή γνωρίσεις τον τρόπο που παίζει ο άλλος, τα πράγματα είναι ευκολότερα.

 

Δεν μπορείς να απαιτείς από το tank να κρατήσει aggro όταν σαν mage ξεσκίζεις το σύμπαν με ότι aoe έχεις, μοιράζεις με impact το φορτωμένο combustion, χωρίς καν να σκεφτείς πως για κάποιο λόγο υπάρχουν τα mirror images και το invisibility. Σκας εσύ κάθε cd που έχεις στα trash και περιμένεις το ανύποπτο tank να τα κρατήσει όλα;

Δεν μπορείς να απαιτείς από τον mage να κάνει συνεχώς interrupt, πιστεύοντας ότι το cooldown στο spellsteal είναι ίδιο με το kick. Δεν μπορείς να παραπονιέσαι γιατί δεν κάνουν οι άλλοι CC όταν πετάς dots σε ότι βλέπεις μπροστά σου.

Τα HCs στο cata ήταν (και μάλλον είναι ακόμα για όσους πρωτομπαίνουν) πολύ δύσκολα, κάτι σαν 5άρι raid. Αν δεν το έχεις, μπορείς να ψηθείς στα normal και να μπεις hc μια βδομάδα μετά, δε χάλασε κι ο κόσμος.

Λίγη συνενόηση προκαταβολικά δεν έβλαψε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα dps μπορεί να ναι συζητήσιμα....είναι εύκολο εξάλλου να συζητάς όταν πατάς 2 κουμπάκια.Για τον healer κ φαντάζομαι για το tank δεν είναι έτσι.....wipe σε αστείο trash mob group...καληνύχτες asap.Ο χρόνος είναι πολύτιμος για να κάτσω να εξηγήσω στον κάθε n00bοβλακα πως να παίζει.Ελιτίστικη συμπεριφορά?Μπορεί....άλλοι με έκαναν βέβαια όταν με πλήρωναν για να κάνω μαζί τους 5man xaxa(εποχές vanilla αύτα).

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα θα υπαρχει ο νουμπ που θα το χαλάσει είτε είναι dps (κυριως), είτε τανκ (που δηλωσε τανκ για να μην περιμενει ενω δεν εχει gear και ιδεα να παιζει) είτε healer (παρομοια περίπτωση με τανκ). To θεμα είναι οτι τα dps ειναι πολλα!!!! Διαλέγοντας την ευκολία κανείς δεν μπαινει στον κόπο να δηλώσει healer ή tank και να μειώσει κατα πολύ τις ουρες αναμονης.

Τωρα μεσα στο dungeon από την εμπειρία μου συνήθως τα dps χαλάνε τα παντα γιατί στηρίζονται στο οτι είναι 3, κάποιος άλλος θα κανει cc, καποιος άλλος θα κανει interrupt κάποιος αλλος θα βγάλει πολυ dmg αν εγω τρώω pizza ταυτόχρονα και αν πεθανω ε και τι εγινε θα το βγάλουν οι αλλοι 4.. Κανένας σεβασμος στους συμπαικτες τους! Το τανκ θελοντας και μη πρεπει να ξέρει τανκ, αν δεν ξέρει κικάρεται με τη μια.. ο healer πρέπει να healαρει τα πάντα ακόμα και τις μα..ιες των αλλονων αλλιώς είναι ο φταιχτης για το wipe.. Κανεις δεν μπαινει στον κόπο να σκεφτει το λόγο που εγινε το wipe. Γενικότερα δεν υπάρχει πουθενα σεβασμός και η κατάσταση έχει ξεφύγει είτε από αυτούς που το παίζουν ελιτ είτε από τους νουμπάδες, η χαρα του παιχνιδιου τους είναι το gear ή το dps δεν ευχαριστιουνται το game στο συνολο του. Εχω κάτσει και εχω φάει 10 wipe μέχρι να βγει το dungeon με μετριοτατο group απλως και μονο γιατι ηταν νορμαλ ατομα όλοι τους, είπανε γεια στην αρχη, κανανε λίγο πλάκα, περασαμε καλα, δεν Pullare το τανκ πριν μπουμε στο γκρουπ γιατί βιαζόταν, ουτε βγάλαμε ολο το dungeon σαν να μας κυνηγαει καποιος.

Πλεον εχω κόψει μαχαίρι τα Pugs και παω μονο με guild μονο και μονο γιατι δεν αντεχω την συμπεριφορα των περισσότερων παιχτων του wow.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε αυτό που λες φταίει το καινούργιο lfg.Όταν πας με άτομα τα οποία δεν θα ξαναμιλήσεις μαζί τους σίγουρα γιατί είναι από άλλο server δεν σε νοιάζει να κάνεις και noobia να κάνεις και ninja pull να stealaris items.

 

@Thrall cooldown στο counterspell όχι στο spellsteal :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πεσει με DK tank που ζηταγε interrupts, τι να λεμε τωρα.

 

Chill αμα νομιζεις οτι τα dps "πατανε 2 κουμπακια" μαλλον εχεις να παιξεις dps απο το vanilla. Σε καποια κλασσες (οπως DK) το dps ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ'οτι ηταν το τανκινγκ στο Wrath, και το ξερω γιατι τα εχω κανει και τα 2. Σε καποια αλλα οπως Survival Hunter, ενω ειναι αυκολοτερο δεν εχει την παραμικρη σχεση με το "σπαμμαρω το steady/auto/KC μακρο μου" πoυ ηταν στο TBC. Φυσικα δεν ειναι φοβερα δυσκολο αλλα δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ φοβερα δυσκολο στο WoW.

 

Εγω παλι το μονο που δεν αντεχω εινια το τανκ με το σουπερ gear που πουλαρει το μισο instance και κανει ragequit μετα το προφανες wipe γιατι πιστει οτι μου κανει χαρη που με καταδεχτηκε. Χιλιες φορες με undergeared noob που θα του εξηγω το καθε φαητ κανα 10λεπτο αλλα τουλαχιστον θα ξερει να φερεται σαν ανθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μάλλον επειδή έπεσε Τετάρτη και έχουν maintenace οι server.

Μόλις ανεβούν λογικά θα δει και το update.

 

Ασε ρε που αρχισες να δινεις και updates στα παιδια!Ακομα δεν εβγαλες τις πανες σαν παικτηςtongue.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...