Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο μι τζις δηλαδή. Τι θεωρία είναι αυτή; Πιστεύεις θα σε βοηθήσει στο παιχνίδι; Γράφεις κάπου οτι με το shadowform ο priest έχει 50% σχεδόν dmg reduction, ρε έλεος. Ο warrior εχει κοντά στο 40-50 μήπως να τανκάρει κι ο παππάς; Απλα δεν ισχύει αυτό που λές.

 

 

β. O Priest σαν κλάση έχει ειδικά abilities που του προσφέρουν 5 επιπλέον δυνατότητες

1ον να μην τραβήξει το aggro που θα τραβήξει οποιοσδήποτε άλλος χαρακτήρας

 

στα instance αν φύγει το aggro απο το τανκ που πάει;;;

 

2ον συγχρόνως να κάνει πάρα πολύ dmg

παρα πολύ όχι αρκετό ναι' date=' πάρα πολύ κάνει ο mage/warlock

3ον συγχρόνως abilites που του μειώνουν το κόστος των spells σε μάνα.

των instant spells θες να πείς

 

4ον συγχόνως abilites που του αυξάνουν το συνολικό μάνα

 

5ον συγχρόνως dmg spells που συνδυάζονται απόλυτα μεταξύ τους' date=' dot, instant, cast time spells.[/quote']

 

τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ο mage δεν το έχει;

 

Και όλα αυτά γίνονται μαζί' date=' ταυτόχρονα, δεν χρειάζεσαι χρόνο για να κάνεις καθένα από αυτά.

[/quote']

 

τι ακριβώς εννοείς δε θες χρονο για να τα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όταν είσαι lvl 40 κι εχεις να παλέψεις lvl 42-43 elite δεν εχει πρόβλημα ο warrior αν είναι μόνος του. Όταν είσαι όμως lvl 60 κι έχει ο warrior να κρατήσει 500+ το μάνα σου όταν το boss θα είναι στο 95% θα έχει κάνει φτερά lol. Ντάξει δίκιο έχετε όλοι. Κι εγώ όσο έκανα pvp στα @@ μου το έγραφα το spirit (sorry hehe) αλλα όταν κατάλαβα οτι κανένας κάστερ δε θα φτιαχτεί απο pvp και το έχω γυρίσει σε pve αναγκαστικά θες spirit. Εδώ χάσαμε σε ένα απο τα ποιο δύσκολα boss στο 2ο boss στο ZG τον bloodlord που εντάξει αναλογικά είναι αρκετά δύσκολος αν είσαι guild που δεν έχει epic gear. Είμαι ο healer του MT (τρομάρα μου) και όταν το boss φτάνει στο 85-90% έχω μείνει απο μάνα lol και πρέπει να έχω όσο το δυνατόν περισσότερο spirit να ξαναγεμίσω. Δε θέλω να φαντάζομαι τι γίνεται σε BWL που λένε και τα παιδιά εδω

 

 

Θα σε βοηθήσει όμως το spirit σε αυτήν την περίπτωση ? Αν υποθέσουμε όπως λες ότι το mob είναι lvl 500 και βρίσκεται στο 95% απέναντι σε έναν warrior lvl 60 και εσύ δεν έχεις mana και είσε και ο μοναδικός healer, τότε πως ακριβώς θα σε βοηθήσει το spirit ? Θα πιάσει μήπως κουβέντα το mob με τον warrior μέχρι να γεμίσεις για να συνεχίσουν μετά ? Δεν το καταλαβαίνω, δεν είμαι βέβαια ακόμα εκεί αλλά η γνώμη μου είναι ότι το spirit θα ήταν πάρα πολύ χρήσιμο μόνο εάν υπάρχουν 2-3 healer όπου μπαίνει ο ένας , βγαίνει για regenerate (οπότε θέλει πολύ spirit για να το κάνει πιο γρήγορα), μπαίνει ο άλλος κ.ο.κ. έτσι ναι το καταλαβαίνω. Αλλά αν είσαι ο μοναδικός healer στην κατάσταση αυτή δεν νομίζω ότι το spirit θα σε βοηθήσει πολύ.

 

Αυτή πάντα είναι η προσωπική μου άποψη, και προσπαθώ να καταλάβω το πως περιγράφεις την κατάσταση. Και πάλι όμως να πω το εξής:

 

Αν εγώ μέχρι να φτάσω σε αυτό το lvl μου είναι παντελώς άχρηστο το spirit, τότε γιατί να έχω spirit. Οκ πες ότι φτάνω σε lvl 60 και αναγκάζομε να μπω σε κάποια raids όπου εκεί υπάρχουν πολλοί healers και ξαφνικά διαπιστώνω ότι το spirit μου δεν είναι αρκετό. Ε, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Υπάρχουν τρόποι να αλλάξεις, να αντικαταστήσεις, να βελτιώσεις τον εξοπλισμό σου.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί θα πρέπει για δεν ξέρω και γω πόσο playing time να παίζω με ένα stat στο άπειρο όταν δεν έχει για μένα καμμία μα καμμία χρησιμότητα και την στιγμή που θυσιάζω τόσο πολύ από κάποια που πραγματικά αυτή την στιγμή μου είναι πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμα, αυτό δεν το καταλαβαίνω καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς σε τέτοια instance δεν υπάρχει μόνο ένας healer αλίμονο αλλα επειδή η μάχη θα κρατήσει πολύ και δε θα βγείς ποτέ out of combat γι'αυτό χρειάζεται το spirit. Τι είναι καλύτερο πιστεύεις εσυ. Να έχεις 8000 mana και να γεμίζει απο το 0 σε 4 λεπτά ή να έχεις 7000 mana και να γεμίζει σε 2 λεπτά; Επειδη είσαι και της θεωρίας κάνε και τους υπολογισμούς σου ξέρεις εσυ

 

Μα ποιός σου είπε να θυσιάσεις; Εσυ το συγκρίνεις με το agility και το βρίσκεις καλύτερο το δεύτερο παίξε λοιπόν με το agility στο άπειρο, κανένα μα κανένα πρόβλημα προφανώς. Απλα όσες προσπάθειες κι αν γίναν απο όλους να καταλάβεις τη χρησιμότητα του spirit ήταν άκαρπες, δεν εχει νόημα να ασχολούμαστε άλλο. Απορώ και η blizzard γιατί έβγαλε τέτοιο stat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τόση ώρα μιλάτε για διαφορετικά πράγματα. Ο Nazre λέει για PvP και για 5 men parties, όπου πραγματικά το spirit δεν είναι κάτι το φοβερά χρήσιμο. Το spirit δείχνει την αξία του στα raid όταν το έχεις σαν πρώτη επιλογή στα stats ( 400 +) , έχοντας ταυτόχρονα για ταλεντ το Meditation (15% of mana regeneration while casting) και items σαν αυτό http://www.thottbot.com/?i=40830. Μαζί με items χχ per 5 sec regen, το mana απλά δε τελειώνει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μι τζις δηλαδή. Τι θεωρία είναι αυτή; Πιστεύεις θα σε βοηθήσει στο παιχνίδι; Γράφεις κάπου οτι με το shadowform ο priest έχει 50% σχεδόν dmg reduction, ρε έλεος. Ο warrior εχει κοντά στο 40-50 μήπως να τανκάρει κι ο παππάς; Απλα δεν ισχύει αυτό που λές.

 

Εγραψα ότι το shadow form προσφέρει 15%. Το 50% έρχεται αν έχεις τόσο ;armor ώστε το armor να σου προσφέρει άλλα 27-30% Αυτή την στιγμή εγώ έχω από dmg reduction 27% από armor για οποιοδήποτε mob αντιστοίχου lvl μου επιτίθεται. Aν βάλεις τον cursor πάνω από το armor stat στο character panel θα σου πει πόσο dmg recuction έχεις, αυτό κάνει stuck με το dmg reduction του shadow form

 

 

 

 

στα instance αν φύγει το aggro απο το τανκ που πάει;;;

 

Αυτό που λες είναι πολύ γενικό. Εγώ αναφέρω απλά ότι ο priest έχει την δυνατότητα να μειώσει κατά 45% το aggro που δημιουργεί μέσα από abilities καθώς επίσης και να κάνει fade αν χρειαστεί.

 

 

παρα πολύ όχι αρκετό ναι, πάρα πολύ κάνει ο mage/warlock

 

Αρκετό όμως για να συγκριθεί μαζί τους. Ο lock δεν θα διαφωνήσω, απλά να σου πω όμως ότι αν ο lock έχει ασχοληθεί με το να ανεβάσει πάρα πολύ το dmg του, τότε χάνει πάρα πολύ σε utility spells pets, curses, buffs, debuffs κλπ και δεν λέει, δεν λέει γενικά, όπως επίσης δεν είναι σε θέση να κάνει συνεχόμενο dmg στο βαθμό που το κάνει ο priest.

 

 

των instant spells θες να πείς

 

Ναι το pain είναι το σημαντικότερο και πολύ ακριβό instant όμως. Το mind flay που είναι channeling είναι το πιο φθηνό, ενώ σε όλο αυτό το combo το mind blast ενώ δεν είναι πολύ ακριβό δεν θα το χρησιμοποιήσει πάνω από 2 φορές. Και φυσικά το inner focus είναι και αυτό instant spell και έχει σαν αποτέλεσμα το επόμενο spell που castareis, το castareis τσάμπα.

 

 

 

τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ο mage δεν το έχει;

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις σε καμμία περίπτωση τις επιλογές που έχει ο priest πάνω στο mana με αυτές που έχει ένας mage. Ο mage έχει μόνο το arcane meditation που στο υψηλότερο επίπεδο είναι ένα 10%. Ο priest έχει πάρα πολλούς τρόπους να γλυτώσει mana και συγχρόνως έχει και το 10% περισσότερο mana που έχει ο mage. Δεν συγκρίνεται όμως το ένα με το άλλο σε καμμία περίπτωση.

 

 

 

τι ακριβώς εννοείς δε θες χρονο για να τα κάνεις;

Εννοώ ότι το combo του dmg περιλαμβάνει ενέργειες μεταξύ των οποίων ο αντίπαλος συνεχίζει να δέχεται dmg καθόλη την διάρκεια του combo, καθώς επίσης όλα τα spells συνδυάζονται έτσι μεταξύ τους έτσι ώστε συνεχίζεις και castareis πάνω του χωρίς να σταματήσεις καθόλου, με εξαίρεση το MB αλλά ακόμα και σ'αυτό έχει πάντα pain πάνω του οπότε και πάλι δέχεται dmg. Χαρακτηριστικό παράδειγμα combo που να ξεκινά με MB+PAIN+MF+MF+MF κλπ που είναι πολύ συνηθησμένο προσδίδει πάρα πολύ dmg output και δεν σταματάς καθόλου μέσα σε αυτό, άρα δεν χρειάζεσαι χρόνο για casting delay.

Τέλος οποιοδήποτε shadow spell και αν castareis αυτό εχει 100% πιναθότητα να κάνει cursing στον αντίπαλο για περισσότερο shadow dmg σαν ποσοστό επί της εκατό ξεκινόντας με 3% περισσότερο και κάνει stuck 5 φορές φτάνοντας στο 15%. Άρα αν για παράδειγμα έκανες 4 συνεχόμενα shadow spells για dmg αυτόματα ο αντίπαλος δέχθηκε και την κατάρα των 4Χ 3% dmg περισσότερο χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα για υτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως τόση ώρα μιλάτε για διαφορετικά πράγματα. Ο Nazre λέει για PvP και για 5 men parties, όπου πραγματικά το spirit δεν είναι κάτι το φοβερά χρήσιμο. Το spirit δείχνει την αξία του στα raid όταν το έχεις σαν πρώτη επιλογή στα stats ( 400 +) , έχοντας ταυτόχρονα για ταλεντ το Meditation (15% of mana regeneration while casting) και items σαν αυτό http://www.thottbot.com/?i=40830[/url']. Μαζί με items χχ per 5 sec regen, το mana απλά δε τελειώνει ποτέ...

 

Ναι συμφωνώ ότι θα μπορούσε να είναι χρήσιμο σε αυτές τις περιπτώσεις, γιατί εκεί υπάρχουν παραπάνω από ένας healer. Δεν βρίσκω καμμία χρησιμότητα όταν είσαι ο μοναδικός healer, ακόμα και αν έχεις κάποιον back up χαρακτήρα για heal όπως pala ή druid αυτοί σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν τον κενό χρόνο που χρειάζεσαι για regenerate ακόμα και έχεις άπειρο spirit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς σε τέτοια instance δεν υπάρχει μόνο ένας healer αλίμονο αλλα επειδή η μάχη θα κρατήσει πολύ και δε θα βγείς ποτέ out of combat γι'αυτό χρειάζεται το spirit. Τι είναι καλύτερο πιστεύεις εσυ. Να έχεις 8000 mana και να γεμίζει απο το 0 σε 4 λεπτά ή να έχεις 7000 mana και να γεμίζει σε 2 λεπτά; Επειδη είσαι και της θεωρίας κάνε και τους υπολογισμούς σου ξέρεις εσυ

 

Μα ποιός σου είπε να θυσιάσεις; Εσυ το συγκρίνεις με το agility και το βρίσκεις καλύτερο το δεύτερο παίξε λοιπόν με το agility στο άπειρο' date=' κανένα μα κανένα πρόβλημα προφανώς. Απλα όσες προσπάθειες κι αν γίναν απο όλους να καταλάβεις τη χρησιμότητα του spirit ήταν άκαρπες, δεν εχει νόημα να ασχολούμαστε άλλο. Απορώ και η blizzard γιατί έβγαλε τέτοιο stat.[/quote']

 

-Ναι το προφανές για σένα δεν είναι για μένα γιατί ακόμα δεν έχω πάει εκεί.

 

-Δεν αναφέρω πουθενά ότι έχω άπειρο agility. Λέω μαλιστα κάπου ότι το έχω σε 1 το πολύ αντικείμενο αντικαθιστώντας το spirit και λέω ότι για μένα υπάρχει μόνο Int + stam και όλα τα άλλα μετά. Δεν θυσιάζω απλά stamina ή armor για spirit αυτό είπα.

 

-Αν σε χρόνο 2 λεπτών επιζεί κάποιο party ενώ εσύ δεν κάνεις τίποτα, τότε αναρωτιέμε με ένα τόσο δυνατό party πως εσύ ξέμεινες από mana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα δε βλέπεις ή κάνεις οτι δε βλέπεις; σε χρόνο 2 λεπτών αναλαμβάνει ο δεύτερος healer ΕΛΕΟΣ. Σε χρόνο 4 λεπτών πιθανώς να μας έχει αφήσει χρόνους κι αυτός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συμφωνώ ότι θα μπορούσε να είναι χρήσιμο σε αυτές τις περιπτώσεις, γιατί εκεί υπάρχουν παραπάνω από ένας healer. Δεν βρίσκω καμμία χρησιμότητα όταν είσαι ο μοναδικός healer, ακόμα και αν έχεις κάποιον back up χαρακτήρα για heal όπως pala ή druid αυτοί σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν τον κενό χρόνο που χρειάζεσαι για regenerate ακόμα και έχεις άπειρο spirit.

 

 

To regeneration θα γίνεται ενώ κάνεις cast ,οπότε και σε αυτή την περίπτωση είναι χρήσιμο, απλά όχι τόσο απαραίτητο λόγω της μικρής διάρκειας των μαχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Nazre to poly spirit voh8aei epishs gia ena shmantiko logo stous Priests...otan tous kanoun Innervate oi Druids (dld 400% Mana Regeneration h 100% otan castaroun) me apotelesma na gemizoun mana se xrono dt...

Apo mono tou omws auto den kanei tpt...an o Priest exei tou kwlou spirit tote to innervate 8a paei TELEIWS xameno...(filos mou Priest me full Tier 1 Epic Set kanei mana regen me innervate sxedon 6000 mana points...)

 

mono kai mono loipon gia to Innervate oi Priests PREPEI na exoun trelo Spirit...

 

btw o Bloodlord einai apisteuta eukolos...pio eukolos kai apo Jeklik arkei na kaneis mia sygkekrimenh strathgikh...to megalo spasimo einai h Mar'li...ti bitch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

basika milate gia diaforetikes periptwseis.allo twra pou einai 41 lvl k kanei kati uldaman,Sm k argotera maraudon k allo otan 60arisei k 8a arxisei ta zorika instances.ekei an 8elei na phgainei 8a prepei na kanei k ena respecc giati shadow priest k healer sto MC den paizei apla...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ναι το προφανές για σένα δεν είναι για μένα γιατί ακόμα δεν έχω πάει εκεί.

 

-Αν σε χρόνο 2 λεπτών επιζεί κάποιο party ενώ εσύ δεν κάνεις τίποτα' date=' τότε αναρωτιέμε με ένα τόσο δυνατό party πως εσύ ξέμεινες από mana.[/quote']

 

Apantas ston eauto sou. Se arketa boss einai kali idea na uparxei healing rotation. Px 2 healroun, 2 kanoun regen, stamatane 2 na healaroun kai pane na regen, arxizoun na healaroun oi 2 pou ekanan regen prin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα δε βλέπεις ή κάνεις οτι δε βλέπεις; σε χρόνο 2 λεπτών αναλαμβάνει ο δεύτερος healer ΕΛΕΟΣ. Σε χρόνο 4 λεπτών πιθανώς να μας έχει αφήσει χρόνους κι αυτός

 

Ναι εγώ είπα ότι αν υπάρχουν και άλλοι healers το θεωρώ χρήσιμο. Αυτό εσύ το είδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...