Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχεις μπλεξει μερικα πραγματα.α.για να συνδεθεις στην καμερα καθε φορα θα πρεπει να δινεις την wan ip σου δηλαδη αυτη που σου δινει ο provider πχ 194.219.227.199 .επειδη ομως αν εισαι μακρια δεν θα την ξερεις τοτε φτιαχνεις dyndns η noip account ωστε καθε φορα που γραφεις πχ kostas.dyndns.org αυτο να αντοιστιχιζεται στην ip που εχει εκεινη την στιγμη.απλα θα πρεπει να τρεχει η εφαρμογη για να ανανεωνει την αντοιστιχια kostas.dyndns.org με την ip.τωρα αυτο που λεει μεσα για την static einai σε lan επιπεδο και απλα πας στο tcp ip και δινεις καρφωτα ip.αν λεμε για την καμερα τωρα απλα θα πρεπει η καμερα πχ να εχει Ip 192.168.1.33 και εσυ να κανεις Port forward την 8080 στην 192.168.1.33 που θα ειναι η camera και οχι στην 194.219.227.33 η οποια αλλη εχεις παρει απο τον isp.καατα τα αλλα ακολουθας τις οδηγιες.επισης δεν θυμαμε αν το εγραψα αλλα κλεισε την αυξημενη ασφαλεια απο το site tis otenet διοτι κοβει ports.βεβεα αν κανεις port forward την 80 τοτε ισως μετα να εχεις ενα θεματακι να μπεις στον ρουτερ οποτε αν αλλαζει μεσα απο την καμερα απο80 σε κατι αλλο μπορεις να το κανεις.βεβεα ισως να μην εχεις και καθολου θεμα οποτε δοκιμασε το πρωτα πριν πειραξεις κατι.

 

πχ

 

Protocol Port Range Translate To ... Trigger Protocol Trigger Port

TCP 6666 - 6676 6666 - 6676 - -

UDP 6666 - 6676 6666 - 6676

 

 

trigger protocol kai triiger port τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tα καταφερα στο portforward!!Τελικα δν χρειαστηκα static ip

η εικονα βγαινει στον server της οτενετ και απο εκει την εχω περασει sto script να βγαινει στο site που θελω,εδω δηλαδη οποις θελει να δει

http://users.otenet.gr/~smackdow/camera.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h static θα χρειαστει αν θες να μπεις στην καμερα η στο pc Που εχει την καμερα αμα γινει καποιο προβλημα.h wan static /dyndns.τωρα η καμερα εχει ηδη στατικ δικια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου το σαν remote desktop σε ενα Pc.πρπεει να ξερεις την Ip του η να εχεις φτιαξει ενα no ip account για να το βρεις εφοσον δεν θα ξερεις την Ip toy.ektos αν εχεις account Με static.το no ip απλα την κανει σαν static

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω πια εχει ξαναποσταρει πριν κανα 2μηνο το ειχα φτιαξε το mtorrent και στα καλα του καθουμενου δεν εμπαινε στο ιντερνετ εκανα διαγνωση προβληματος και επιλυση μεσω τον windows.Ενω μπαινω κανονικα τωρα παλι προβληματα στο mtorrent.Τι κανω?Αλλαξανε τα ip.Σβηνω το παλιο port forwarding και κανω καινουργιο απο την αρχη?Μην πειτε τιποτα δυσκολα γιατι δεν τα παω και πολλη καλα με τα δυκτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ip που κανεις port forward καλο ειναι να την δωσεις καρφωτα sto tcp ip της καρτας δικτυου σου.αν εχεις οτενετ κλεισε αυξημενη ασφαλεια και επισης να μην σε κοβει firewall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ.

 

Conn-x

Router: BAUDTEC T263R1U

 

Eχω φτιάξει static ip οπως λέει το portforward, εχω απενεργοποιήσει την ασφάλεια απο το my.otenet.gr, δεν εχω firewall ενεργοποιημένο, εχω φτιάξει rule στον router για την πόρτα, αλλά οταν τσεκάρω με το portchecker λέει οτι πορτα δεν είναι ανοιχτή.

 

Καμιά βοήθεια ?

 

[EDIT]Λύθηκε το θέμα.Ηταν ενεργοποιημένο το SPI στο FIREWALL SECTION του ROUTER

Επεξ/σία από Johnkokki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια σας... μετα απο ενα προβληματακι που ειχα... (το οποιο διωρθοθηκε) θελω να ανοιξω μια port..

εχω το TP-LINK TD-W8910G και δεν βρηκα πουθενα την TP-LINK στο portforward... οποτε ζητω την βοηθεια σας... :)

πηγα στο ΝΑΤ μετα port triggering... αλλα δεν ξερω τι να βαλω σε ολα αυτα..

Trigger Port Start/Trigger Port End/Open Port Start/Open Port End... τι βαζω στο καθενα απ'αυτα αν θελω να ανοιξω την 3640 πχ??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας... μετα απο ενα προβληματακι που ειχα... (το οποιο διωρθοθηκε) θελω να ανοιξω μια port..

εχω το TP-LINK TD-W8910G και δεν βρηκα πουθενα την TP-LINK στο portforward... οποτε ζητω την βοηθεια σας... :)

πηγα στο ΝΑΤ μετα port triggering... αλλα δεν ξερω τι να βαλω σε ολα αυτα..

Trigger Port Start/Trigger Port End/Open Port Start/Open Port End... τι βαζω στο καθενα απ'αυτα αν θελω να ανοιξω την 3640 πχ??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :)

 

αν και πανω κατω ειναι το ιδιο θα πας port forward οχι trigger.start port 3640 και γενικα end port 3640 και ip θα βαλεις την ip του Pc σου που θα δεις με ipconfig.καλο ειναι να εχεις δωσει καρφωτα Ip στο pc για να μην αλλαζει Ip.και αν εχεις otenet πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια απο το site tis otenet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στο συγκεκριμενο router το port forwarding γινεται απο την επιλογη "Virtual Servers" . Στο manual εμφανιζεται στις σελιδες 32-34.

 

Δεν ξερω τι manual βρηκες εσυ, παντως στο manualου εχω στο CD του ειναι στην σελιδα 37-38 :-)

Ευχαριστω για την επισημανση... θα το προσπαθησω :-D

 

ΥΣ: ειχα κολλησει στο port triggering γιατι ελεγε... "Some applications require that specific ports in the Router's firewall be opened for access by the remote parties. Port Trigger dynamically opens up the 'Open Ports' in the firewall when an application on the LAN initiates a TCP/UDP connection to a remote party using the 'Triggering Ports'. The Router allows the remote party from the WAN side to establish new connections back to the application on the LAN side using the 'Open Ports'. A maximum 32 entries can be configured. Note: too many opened ports will cause low performance. "

αυτο με μπερδεψε λιγακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
και αν εχεις otenet πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια απο το site tis otenet.

 

μηπως θυμασαι σε ποια επιλογη ειναι αυτο?? :rolleyes: :o

 

edit:τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε πως δεν εχετε κανενα firewall αφου δεν εχετε κατεβασει κανενα προγραμμα ποτε... τους λεω οχι στον υπολογιστη... μου λενε οχι... δεν εχετε firewall... και ομως κατι με κοβει...

Επεξ/σία από fe31h
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...