Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 hours ago, Dotlock said:

Το ειχα δοκιμασει και με μηδενικα. PTM καπου διαβασα οτι είναι για VDSL... Επισης καποιος μου ειπε να απενεργοποιησω και το firewall της cosmote γιατι μπορει να φταιει

Σίγουρα όπως το έχεις είναι λάθος οπότε για αρχή διορθώνεις αυτό και μετά βρίσκεις τι άλλο φταίει. PTM είναι όντως για VDSL, αλλά πολλοί έχουν VDSL σαν «24άρι» χωρίς να το ξέρουν, ενώ πληρώνουν για ADSL τυπικά. Το firewall της Cosmote επηρεάζει τις θύρες 1-1024 και κάποιες άλλες λίγες, δεν θα έπρεπε να φταίει για τη δική σου. Μπορεί όμως να είσαι πίσω από CGNAT που θα χρειαστεί να ζητήσεις να το απενεργοποιήσουν σε αυτή την περίπτωση. Μπορείς να τσεκάρεις στο Internet > Status > DSL Connection Status αν η IP Address που σου δίνει ξεκινάει με 100;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Σίγουρα όπως το έχεις είναι λάθος οπότε για αρχή διορθώνεις αυτό και μετά βρίσκεις τι άλλο φταίει. PTM είναι όντως για VDSL, αλλά πολλοί έχουν VDSL σαν «24άρι» χωρίς να το ξέρουν, ενώ πληρώνουν για ADSL τυπικά. Το firewall της Cosmote επηρεάζει τις θύρες 1-1024 και κάποιες άλλες λίγες, δεν θα έπρεπε να φταίει για τη δική σου. Μπορεί όμως να είσαι πίσω από CGNAT που θα χρειαστεί να ζητήσεις να το απενεργοποιήσουν σε αυτή την περίπτωση. Μπορείς να τσεκάρεις στο Internet > Status > DSL Connection Status αν η IP Address που σου δίνει ξεκινάει με 100;

Ναι απο 100 ξεκιναει... εβαλα και μηδενικα στο wan host ip range αλλα τιποτα φυσικα

Επεξ/σία από Dotlock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Dotlock said:

Ναι απο 100 ξεκιναει... εβαλα και μηδενικα στο wan host ip range αλλα τιποτα φυσικα

Αναγκαστικά τότε για αρχή τηλέφωνο στην Cosmote και τους λες να σε βγάλουν από το CGNAT. Πες τους αν χρειαστεί ότι έχεις κάμερες που θες να παρακολουθείς απομακρυσμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σε ολους.  Εχω το ZXHN H267A , μετα απο αλλαγη σε DNS cloudflare δεν μπορω να συνδεθω στο ρουτερ. Εχω επιλεξει port forwarding γιατι χρησιμοποιω ακομα το emule.

Μπορει καποιος να μου πει τι λαθος κανω ?


Mporeiucapture_03302022_134606.jpg.526367d00497aa2ee9c757f89e968663.jpgcapture_03302022_134214.jpg.58b13e7fcb41f7a23467c19f696bd60d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πρώτη εικόνα πάνω δεν φαίνεται να έχεις βάλει κανέναν DNS server. Τι εννοείς δεν μπορείς να συνδεθείς στο router; Αν μπεις με τον browser στο http://192.168.2.1 τι εμφανίζει;

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, infin1tyGR είπε

Στην πρώτη εικόνα πάνω δεν φαίνεται να έχεις βάλει κανέναν DNS server. Τι εννοείς δεν μπορείς να συνδεθείς στο router; Αν μπεις με τον browser στο http://192.168.2.1 τι εμφανίζει;

Σωστα , δεν εχω βαλει DNS στην καρτελα των windows , εφοσον βαλω DNS στο ρουτερ πρεπει να βαλω και σε καθε συσκευη ξεχωριστα ? Οκ τωρα εβαλα τους ιδιους DNS και στα windows και συνδεθηκε η συσκευη στο ιντερνετ αλλα τσεκαρω το emule και παλι μου λεει οτι ειναι κλειδωμενες οι πορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, NeaPolis said:

Σωστα , δεν εχω βαλει DNS στην καρτελα των windows , εφοσον βαλω DNS στο ρουτερ πρεπει να βαλω και σε καθε συσκευη ξεχωριστα ?

Όταν βάζεις στατική διεύθυνση στα Windows όπως έβαλες, πρέπει να βάλεις και DNS. Δεν θα τους πάρει με DHCP από το router.

1 hour ago, NeaPolis said:

τσεκαρω το emule και παλι μου λεει οτι ειναι κλειδωμενες οι πορτες.

Οι ρυθμίσεις στο port forward που έκανες φαίνονται σωστές πάντως. Για το HSIa δεν μπορώ να ξέρω, αν έχεις ADSL θεωρητικά είναι σωστό και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Όταν βάζεις στατική διεύθυνση στα Windows όπως έβαλες, πρέπει να βάλεις και DNS. Δεν θα τους πάρει με DHCP από το router.

Οι ρυθμίσεις στο port forward που έκανες φαίνονται σωστές πάντως. Για το HSIa δεν μπορώ να ξέρω, αν έχεις ADSL θεωρητικά είναι σωστό και αυτό.

Ποτε βαζουμε HSIv ? Wan all ?  Οσο για το port forw. αρχικα μου δειχνε οτι ειναι ξεκλειδωτες οι πορτες , μετα απο καποιο χρονο μου τις εδειχνε κλειδωμενες , δεν ξερω εαν ενεργοποιηθηκε καποιο firewall ειτε απο windows ειτε απο το antivirus που εχω (eset) Ποτε χρειαζεται να κανω update το filmware ? γινεται αυτοματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά ζητάω βοήθεια. Έχω μία κάμερα και θέλω απομακρυσμένα να βλέπω το σπίτι μου. Έχω το router της wind το ΖΤΕ Η288Α κι έχω κάνει portforward την κάμερα μου αλλά όχι σωστά από ότι φαίνεται γιατί δεν μπορώ να δω απομακρυσμένα.

Σας στέλνω scrrenshot να μου πει όποιος ξέρει τι κάνω λάθος. Σας στέλνω του router το portforward ένα ipconfig/all να δείτε τι ip έχω και τις κάμερας μου το πρόγραμμα που μου δείχνει τις ip μου. Όταν μπαίνω από το σπίτι χρησιμοποιώ 192.168.1.8:888 και μπαίνω μια χαρά αλλά απομακρυσμένα δεν μπορώ.

Καταγραφή.PNG

ip.PNG

portsearch.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή τσέκαρε στο router σου στο Internet > Status > DSL Connection Status αν η IP που έχει πάρει ξεκινάει από 10 ή 100.

Επίσης, το rule που έχεις φτιάξει από δίπλα του έχει τσεκαρισμένο το «Off» άρα δεν είναι ενεργό. Θα πρέπει φυσικά να το ενεργοποιήσεις. Επίσης, δείχνει σε λάθος διεύθυνση (192.168.1.42 που είναι το PC σου ενώ η κάμερά σου είναι απ΄ό,τι κατάλαβα στο 192.168.1.8)

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Για κοίτα τώρα τα screenshots που σου στέλνω είναι εντάξει? Το DSL Connection  Status έχει ξεκινάει από 10 .

dsl.PNG

port forward.PNG

Στο NOIP τι να βάλω σαν ip target ? Την 192.168.1.8 ή την external ip μου? Ή την εσωτερική ip?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, takotime4 said:

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις οδηγίες. Για κοίτα τώρα τα screenshots που σου στέλνω είναι εντάξει? Το DSL Connection  Status έχει ξεκινάει από 10 .

dsl.PNG

port forward.PNG

Στο NOIP τι να βάλω σαν ip target ? Την 192.168.1.8 ή την external ip μου? Ή την εσωτερική ip?

αν βγαινεις με ip 10.x σημαινει οτι εισαι πισω απο cgnat.πρεπει να παρεις τον παροχο να του πεις να σε βγαλει απο cgnat αλλιως δεν θα παιξεις ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό είναι το 837 VLAN, μάλλον για τηλεφωνία, δεν πειράζει να έχει τέτοια IP. Έχει κάπου για το 835 που είναι για το Internet;

2 hours ago, takotime4 said:

Στο NOIP τι να βάλω σαν ip target ? Την 192.168.1.8 ή την external ip μου? Ή την εσωτερική ip?

Το NoIP θα πρέπει να αντιστοιχεί την external IP σου στο hostname σου (κάτικάτι.ddns.net).

Επίσης, οι δοκιμές για το αν βλέπεις την κάμερα από έξω θα πρέπει να γίνονται με αυτό το hostname και το port 888 και από διαφορετικό δίκτυο (π.χ. μπαίνοντας με data από κινητό στο xxxxxxxx.ddns.net:888).

Επεξ/σία από infin1tyGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...