Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 23/10/2022 at 21:58, N3CR4 said:

αν σου πω ότι μεχρι τωρα που γραφω δεν ειχα καταφερει να μιλήσω με καποιον στην cosmote θα με πιστέψεις;

Ούτε και τωρα μπόρεσα απλά το έκανα μεσω του chat που εχουν στην εφαρμογη mycosmote για android. Αυτο ήταν πάντως όπως το έγραψες.

αν δεν βγαζεις γραμμη ειτε στελνεις email ειτε fb ειτε chat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα!

Εδώ και κανά μήνα και βάλε, ενώ δούλευε μια χαρά, το port forwarding στο speedport plus της cosmote δεν κάνει port forwarding βασικά. Λογικά παίρνω τηλέφωνο; Επίσης δε βλέπω στο security να ακυρώσω, προσωρινά το firewall. Παίζει να αλλάζουν από την δική τους πλευρά το firmware και να μού τα έκανε μαντάρα;

 

Edit: ούτε το DMZ παίζει...

Δοκίμασα με telnet και στην πραγματικότητα να συνδεθώ στο VPN server μέσα από το δ΄ίκτυο κι όλα παίζουν ρολόι. Όταν πάω να δω την πόρτα απ'εξω, μού λέει closed.

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, nickolasemp said:

Καλησπέρα στην παρέα!

Εδώ και κανά μήνα και βάλε, ενώ δούλευε μια χαρά, το port forwarding στο speedport plus της cosmote δεν κάνει port forwarding βασικά. Λογικά παίρνω τηλέφωνο; Επίσης δε βλέπω στο security να ακυρώσω, προσωρινά το firewall. Παίζει να αλλάζουν από την δική τους πλευρά το firmware και να μού τα έκανε μαντάρα;

 

Edit: ούτε το DMZ παίζει...

Δοκίμασα με telnet και στην πραγματικότητα να συνδεθώ στο VPN server μέσα από το δ΄ίκτυο κι όλα παίζουν ρολόι. Όταν πάω να δω την πόρτα απ'εξω, μού λέει closed.

οπως ειπαν αν βλεπεις  ip 100. η κατι 10. ή γενικοτερα η  ip που βλεπεις μεσα στο interface δεν ειναι αυτη που βλεπεις στο whatismyip address τοτε εισαι πισω απο cgnat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

!! Σάς ευχαριστώ! Αυτό είναι... 100.78.xxx.xxx ενώ στο whatismyipaddress.com βγαίνει μία με 94.70.xxx.xxx. Ok θα τούς πάρω τηλέφωνο.

Άσχετο (και άσχετος μάλλον), έχετε πουθενά κανένα καλό tutorial για dyndns σε IPv6? Λογικά πρέπει να βάλω στο dyndns την IPv6 του υπολογιστή που είναι server και μετά δε χρειάζομαι Port forwarding για το VPN, σωστά;

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, nickolasemp said:

!! Σάς ευχαριστώ! Αυτό είναι... 100.78.xxx.xxx ενώ στο whatismyipaddress.com βγαίνει μία με 94.70.xxx.xxx. Ok θα τούς πάρω τηλέφωνο.

 

πες οτι εχεις καμερες και δεν μπορεις να τις δεις απο μακρυα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2022 στις 10:40 ΜΜ, poulinos είπε

πες οτι εχεις καμερες και δεν μπορεις να τις δεις απο μακρυα

Καλή η λύση, αλλά σκέφτομαι εάν πρέπει να σετάρω το VPN μέσω IPv6 κατευθείαν. Το dyndns δεν κρατάει IPv6 δυστυχώς... σπαζοκεφαλιές

 

Edit: Βρήκα ddns που κρατάει την IPv6. Τώρα δεν ξέρω γιατί δεν ανοίγει την πόρτα

Επεξ/σία από nickolasemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nickolasemp said:

Καλή η λύση, αλλά σκέφτομαι εάν πρέπει να σετάρω το VPN μέσω IPv6 κατευθείαν. Το dyndns δεν κρατάει IPv6 δυστυχώς... σπαζοκεφαλιές

δυστυχως δεν εχω παιξε με Ipv6 για να πω κατι παραπανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα αλλα χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.

Εχω το εξης setup: Vodafone router -> Udm Pro -> Nework devices. Δηλαδη ολες οι συσκευες στο δικτυο ειναι πισω απο το UDM, το οποιο ειναι πισω απο το router της Voda.

H ip του voda router ειναι 192.168.2.x ενω του UDM ειναι 192.168.1.x

θελω λοιπον να συνδεθω στο nas remotely και ουσιαστικα να κανω map network drive remotely εναν φακελο του NAS.

Εχω δημιουργησει ενα ddns μεσω της synology που ειναι σαν το εξης: examplename.synology.me.

Εχω ανοιξει και μια θυρα 5000 στο UDM με την ip του ΝΑS.

Οταν λοιπον προσπαθω να συνδεθω απο εναν browser στο examplename.synology.me:5000, αντι να με πεταει στο NAS με πεταει στο ρουτερ της Vodafone.

Τι δεν εχω ρυθμισει σωστα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, sarpan said:

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους. Δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο νημα αλλα χρειαζομαι μια μικρη βοηθεια.

Εχω το εξης setup: Vodafone router -> Udm Pro -> Nework devices. Δηλαδη ολες οι συσκευες στο δικτυο ειναι πισω απο το UDM, το οποιο ειναι πισω απο το router της Voda.

H ip του voda router ειναι 192.168.2.x ενω του UDM ειναι 192.168.1.x

θελω λοιπον να συνδεθω στο nas remotely και ουσιαστικα να κανω map network drive remotely εναν φακελο του NAS.

Εχω δημιουργησει ενα ddns μεσω της synology που ειναι σαν το εξης: examplename.synology.me.

Εχω ανοιξει και μια θυρα 5000 στο UDM με την ip του ΝΑS.

Οταν λοιπον προσπαθω να συνδεθω απο εναν browser στο examplename.synology.me:5000, αντι να με πεταει στο NAS με πεταει στο ρουτερ της Vodafone.

Τι δεν εχω ρυθμισει σωστα?

 

αν το udm παιζει με wan port τοτε εχεις 2 nat αρα θελεις και 2 port forward. οποτε δεν εχεις κανει το πιο ιδανικο σεναριο. υπαρχει ενα nat απο το router της voda αφου δεν το εχεις κανει bridge και ενα δευτερο nat απο το udm αν παιζεις με το wan port.

η θα βαλεις σε bridge της voda και σε pppoe το udm αλλα θα χασεις τηλεφωνια

ή θα κανεις One to one nat στο router voda.

ή θα κανεις διπλα port forward.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

αν το udm παιζει με wan port τοτε εχεις 2 nat αρα θελεις και 2 port forward. οποτε δεν εχεις κανει το πιο ιδανικο σεναριο. υπαρχει ενα nat απο το router της voda αφου δεν το εχεις κανει bridge και ενα δευτερο nat απο το udm αν παιζεις με το wan port.

η θα βαλεις σε bridge της voda και σε pppoe το udm αλλα θα χασεις τηλεφωνια

ή θα κανεις One to one nat στο router voda.

ή θα κανεις διπλα port forward.

Ευχαριστω για την απαντηση. Ενω ειχα κανει ηδη διπλα forward port, ημουν τοσο νουμπας που το δοκιμαζα μεσα απο το δικτυο και δεν εμπαινε. Μολις δοκιμασα αλλο πισι εκτος δικτυου ολα καλα. fail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, sarpan said:

Ευχαριστω για την απαντηση. Ενω ειχα κανει ηδη διπλα forward port, ημουν τοσο νουμπας που το δοκιμαζα μεσα απο το δικτυο και δεν εμπαινε. Μολις δοκιμασα αλλο πισι εκτος δικτυου ολα καλα. fail...

δεν δοκιμαζεις μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο διοτι αν δεν εχεις το ρουτερ nat loopback τοτε δεν θα παιξει ποτε.το μπερδευεις διοτι ζητας μια ip με την Public Ip ενω αυτη η ip υπάρχει στο δικτυο σου ηδη ως πχ 192.168.1.χ .   οποτε ή θα πρεπει να εχεις βαλει proxy ή ακομα καλυτερα με data απο κινητο.

Και παντα θελει προσοχη σε cosmote να μην εισαι πισω απο Cgnat ή να μην κοβεται η πορτα που θες απο την αυξημενη ασφαλεια.αν και αλλοι παροχοι εχουν cgnat οχι μονο η cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν δοκιμαζεις μεσα απο το ιδιο σου το δικτυο διοτι αν δεν εχεις το ρουτερ nat loopback τοτε δεν θα παιξει ποτε.το μπερδευεις διοτι ζητας μια ip με την Public Ip ενω αυτη η ip υπάρχει στο δικτυο σου ηδη ως πχ 192.168.1.χ .   οποτε ή θα πρεπει να εχεις βαλει proxy ή ακομα καλυτερα με data απο κινητο.

Και παντα θελει προσοχη σε cosmote να μην εισαι πισω απο Cgnat ή να μην κοβεται η πορτα που θες απο την αυξημενη ασφαλεια.αν και αλλοι παροχοι εχουν cgnat οχι μονο η cosmote.

Κατατοπιστικά τα σχολια σου οπως παντα. Ευχαριστω και καλες γιορτες με υγεια και χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/12/2022 at 13:16, sarpan said:

Κατατοπιστικά τα σχολια σου οπως παντα. Ευχαριστω και καλες γιορτες με υγεια και χαρα

kalh xronia και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

Μήπως κάποιος γνωρίζει γιατί το FRITZBox 6850 5G ενώ μου δείχνει τις πόρτες ανοιχτές , αυτές δεν είναι μήπως παίζει κάποια ρύθμιση που δεν ξέρω. Η αντιπροσωπεία με παρέπεμψε εδώ https://en.avm.de/service/fritzbox/support-request/

 

 

screenshot.9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...