Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi, ωραιος οδηγος, ολα καλα μεχρι που φτανουμε στο να βαλουμε το παιχνιδι να τρεξει απο το ESR στον browser του ps2. Εκει αντι να τρεξει το παιχνιδι με παει στο μενου του MCboot configurator και μου λεει πανω με κοκκινα γραμματα Failed to load LAUNCHELF.CNF

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μοντελο: SPCH-77004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Hi, ωραιος οδηγος, ολα καλα μεχρι που φτανουμε στο να βαλουμε το παιχνιδι να τρεξει απο το ESR στον browser του ps2. Εκει αντι να τρεξει το παιχνιδι με παει στο μενου του MCboot configurator και μου λεει πανω με κοκκινα γραμματα Failed to load LAUNCHELF.CNF

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μοντελο: SPCH-77004

 

φανταζομαι ή οτι δεν μπορει να εντοπισει τον loader μεσα στην καρτα μνημης του PS2 ή δεν του εχεις δωσει το σωστο path. αλλα ας σου απαντησει κ καποιος ποιο εμπειρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι ή οτι δεν μπορει να εντοπισει τον loader μεσα στην καρτα μνημης του PS2 ή δεν του εχεις δωσει το σωστο path. αλλα ας σου απαντησει κ καποιος ποιο εμπειρος

 

Eνταξει το ελυσα για καποιο λογο επρεπε να κανω browse εγω manually στο path του ESR.ELF

Παω για καψιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χρήσιμο ποστ ρε φιλε...αν και προσωπικά ποτε δεν θα έμπαινα σε τοσο κοπο,μονο που ειδα το ποσα χρειάζεται να κάνεις με έπιασε ζαλάδα λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Πολυ χρήσιμο ποστ ρε φιλε...αν και προσωπικά ποτε δεν θα έμπαινα σε τοσο κοπο,μονο που ειδα το ποσα χρειάζεται να κάνεις με έπιασε ζαλάδα λολ

 

Είναι πολύ πιο εύκολο απ' όσο φαντάζεσε... Και άμα το κάνεις μια φορά? Μετά θα σου φένετε σαν να γράφεις αρχεία σε δισκέτες...

 

Και για όσους έχουν φλασάκια Kingston και έχουν προβλήματα μόλις μίλησα με τον επίσημο developer και έβγαλε drivers σήμερα 21-03-2009 [Thanx dlanor (psx-scene)]. Το πακέτο είναι ανεπίσημο, δουλέυει 100% και περιλαμβάνει:

FMCB v1.8b

uLE v4.39

USB drivers with Kingston support [Model tested: DataTraveler 4GB]

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το πρόβλημα για να κάνετε εγκατάσταση απο το φλασάκι δεν έχει λυθεί ακόμα. Μέχρι να βγει καινούργια βερσιόν του FMCB installer με ενσωματομένους καινούργοιυς drivers δεν θα είναι δυνατή αυτή η λειτουργία...

 

http://www.megaupload.com/?d=DEBVDCJL

 

ALL CREDITS GO TO: dlanor FROM PSX-SCENE

To make things straight dlanor didn't release this "pack". He supplied me with the USB drivers and I made the pack just to help those who use Kingston memories and have some problems booting the console or usin uLE

Επεξ/σία από Uruz 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανενας που ειναι 8εσσαλονικη για να με βοηθησει να κανω μια τετοια καρτα(δεν μπορω να βρω τσιπαρισμενο ps2) ή κανενα μαγαζι που να πουλαει τετοιες καρτες ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω αγοράσει την συγκεκριμένη κονσόλα (PS2 slim SCPH-9004 8d) και θέλω να την τσιπάρω. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει chipακι στην αγορά για αυτήν την συγκεκριμένη έκδοση; Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας μου πει: όνομα, κόστος, μέρος τοποθέτησης (αν ξέρει στη Θεσσαλονίκη ακόμα καλύτερα :-)).

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσιπ μπορεις να το παραγκιλεις απο το http://www.ebw.gr και κανει 10Ε.

Τωρα η εγκατασταση δεν ξερω ποσο κοστιζει αλλα αν ξερεις απο κολιτιρι μπορεις να το εγκαταστησεις μονος σου(θα χρειαστης κολιτιρι,κοληση και καλοδια).

Το ps2 γενικα τσιπαρεται δυσκολα(το modbo 4 θελει γυρο στις 20 κολησεις)

 

Δεν ξερω αν στο ps2 που εχεις γινεται το κολπο με την καρτα μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πριν 3-4 χρονια εδωσα 70 για να μου το τσιπαρουν

λογικα,δεν θα δωσεις συνολο πανω απο 35-40

 

Άστα να πάνε, το παλιό μου ps2 (κονονικό, όχι slim), το είχα τσιπαρει σε ένα μαγαζί στην Θεσσαλονίκη με τιμή 90Ευρώ. Σήμερα ρώτησα για το slim και μου είπε ότι το τσιπάρει άνετα και χωρίς προβλήματα αλλά θέλει 80Ευρώ και μου δίνει 3 παιχνίδια. Επίσης λέει ότι μου εγγυάται ο ίδιος ότι δεν θα χαλάσει για ένα χρόνο. Μάλλον θα το κάνω γιατί έχω εμπιστοσύνη στον τύπο παρόλο που με γδέρνει στην τιμή.

Πάντως ΕΛΕΟΣ!! το τσιπάρισμα κοντεύει να ξεπεράσει την αξία της κονσόλας. Από ότι λέει και ο φίλος πιο πάνω το τσιπακι κάνει μονο 10 Ευρώ. Τα κέρατα τους ζητάνε για μια εγκατάσταση... Δεν μπορείς όμως να κάνεις και αλλιώς...

Τι να πω πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...