Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε ειναι σκετη ληστεια και σου προτεινω να ψαξεις κι αλλου.

τα παιχνιδια ειναι 2 λεπτα κατεβασμα απο νετ...

90 ειναι σκετη απατη,οσο καλη δουλεια κι αν σου κανει.για μενα ψαξε κι αλλου η κανε την μοντα απο καρτα μνημης,υπαρχει πολυ καλος οδηγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τη σκέφτηκα και τη λύση με την κάρτα μνήμης αλλα το πρόβλημα είναι ότι τα παιχνίδια μετά την αντιγραφή θέλουν patch και επειδή έχω ήδη αρκετά μεγάλη συλλογή από παιχνίδια δεν με βολεύει να τα patcharw από την αρχή. Οπότε μάλλον ένα chip ή ενα swap disk ειναι η λύση. Από αυτά τα δύο προτιμώ το chip γιατι κουράζεις λιγότερο το laser και έχεις και καλύτερη συμβατότητα.

Έχω ήδη μια έκδοση phat του playstation η οποία λειτουργεί κανονικά με τσιπάκι. Το slim το πήρα για τον αδερφό μου και επειδή ήταν σε προσφορά το "χτύπησα". Οι ανησυχίες μου είναι ότι είχα ακούσει ότι τα slim είναι πιο ζόρικα στο chipαρισμα και γι αυτό κολάω τώρα σε όνομα κόστος και μαγαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη δώσεις 90. Είναι μεγάλη απάτη.

Ψάξε, ρώτα και σε κάνα φόρουμ πάνω από 50 δε θα έδινα με τίποτα.

Εδώ, το slim πλέον με τη νέα μείωση τιμής κάνει 75 ευρώ που σε λίγο καιρό θα υιοθετηθεί και στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε PS2 παλιό ενός φίλου, προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε την καρτούλα. Ενώ η καρτα έπαιζε κανονικά σε δυο σλιμ στο παλιό του φίλου δεν έβγαζε το μενού στην αρχή.

Μου λέει ότι ήταν τσιπαρισμένο από τότε που το πήρε, ενώ στην μεμορυ καρντ σλοτ 1 βλέπω μια Action Replay 2. Μου λέει όμως ότι παίζει αντιγραφές μόνο cd παιχνίδια και όχι dvd επειδή τότε όπως του είχε πει ο πειρατής δεν γινόταν κάτι άλλο. Κουραφέξαλα...

Ανοίγω το ps2 ξεβιδώνω κλπ και βλέπω στην κάτω πλευρά της μητρικής ένα πυκνωτή με ένα σειριακό σαν RS3232 έμοιαζε και 8 καλωδιάκα με κολλήσεις ή με blue tag! Τα βγάζω προσεκτικά, βγάζω και τη μεμορυ καρντ Action Replay και βάζω την κάρτα με το ESR που δοκιμασμένα σε άλλα PS2 έπαιζε. Πάλι δε δούλευε. Εννοείται ότι τα ορίτζιναλ εξακολουθεί να τα διαβάζει μια χαρά.

 

Τι φταίει ρε παιδιά; Φαίνεται ότι δεν κανει Βoot από την κάρτα μνήμης στην αρχή, τι τρέχει; Πως το φτιάχνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό,βάλε την κάρτα μνήμης στο Slot 1 και έχοντας κλειστό το PS2 κράτησε πατημένο το πλήκτρο power για να ανοίξει το PS2 αλλά μην το αφήσεις,έτσι θα απενεργοποιήσεις το τσιπάκι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δε γίνεται τίποτα. Ανοίγει ξανά στο κλασσικό μενού.

Εφόσον έβγαλα από μέσα αυτό το κύκλωμα που είχε, υπάρχει περίπτωση να έχει και κάτι ακόμα από την μέσα πλευρά της μητρικής; Επίσης τι σόι τσιπάκι είναι αυτό που διάβαζε μόνο cd και όχι dvd;

 

Gherudos thanx, καμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NeoKey λέγεται το τσιπάκι που είχες,προφανώς αυτός που έφτιαξε την κάρτα μνήμης την έφτιαξε με κάποια νέα έκδοση και κράτησε κάποια αρχεία του dvd-rom του slim και δεν είναι συμβατά λογικά με την έκδοση 30004 που έχεις σίγουρα εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 30004 πρόκειται.

Την κάρτα εγώ την έφτιαξα χρησιμοποιώντας το σλιμ μου ακολουθώντας αυτόν τον οδηγό στο νήμα.

Πως θα γίνει να παίξει στο φατ ps2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ακριβως το ιδιο πριν μια βδομαδα σε 30004 με neokey+action replay.Η δουλεια εγινε σε ps2fat με messiah2 chip, 50004 μοντελο αυτο.Δουλεψε με την πρωτη ,απλα ειχα αφαιρεσει εξαρχης το ar dongle και ειχα την καρτα στο slot 1.Δεν ανοιξα την κονσολα, το neokey υπαρχει ακομα απλα τωρα παιζει dvd κανονικα.Δοκιμασε και τους 2 τροπους install στο fmcboot 1.8b.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας να περασεις το fmcboot στην καρτα σε ρωταει

 

X - Normal install will install the required system files for your console version..

[] - Multi-Version install will install additional files for other console versions of the same region to work with the same MC..

 

Δοκιμασε και με τις 2 επιλογες μηπως δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα προβλημα.Ισα ισα, διαβασα για 30004 με neokey και λεω δες συμπτωση :)

 

PS: Tωρα το για ποσο καιρο θα παιζουν αυτα τα drives με την καταπονηση που χουν φαει απο τα cd rips τοσα χρονια, ειναι κατι που θα εχει μεγαλο ενδιαφερον :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...