Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια.Εκανα χθες το οδηγο στην μνημη της κονσολας μου αλλα δεν βγαζει την μασκα με το MC free Boot στην αρχικη οθονη.Συνεχειζει και βγαινει κανονικα η αρχικη οθονη.Η κονσολα ειναι SCPH-30004.Τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδια.Εκανα χθες το οδηγο στην μνημη της κονσολας μου αλλα δεν βγαζει την μασκα με το MC free Boot στην αρχικη οθονη.Συνεχειζει και βγαινει κανονικα η αρχικη οθονη.Η κονσολα ειναι SCPH-30004.Τι μπορει να φταιει?

 

1. Στον οδηγο υπαρχει ενα εδαφιο ''ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ'' τσεκαρε αν ισχυει.

2. Οταν κανεις Configuration πρεπει Hacked OSDSYS : ON ,Go To Browser : OFF (εικονα 10)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη σκέφτομαι να τσιμπήσω ενα πσ2 ποια κονσολα να προσέξω ν παρω δηλαδη ποιο σίριαλ number? στο google δεν βρηκα κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...

Πως μπορώ να αντιγράψω μια "πειραγμένη" SONY Memory Card Sony 8MB σε μια 64άρα μαϊμού καινούργια?

Όπως ίσως καταλάβατε, είμαι άσχετος με το άθλημα αυτό "PS2"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ονομασία του υποφακέλου είναι BΕEXEC.Το Configuration ειναι Hacked OSDSYS : ON ,Go To Browser : OFF .Γιατι δεν δουλευει?Oταν βαλω την καρτα στο τσιπαρισμενο βγαινει κανονικα η μασκa του mc free boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ονομασία του υποφακέλου είναι BΕEXEC.Το Configuration ειναι Hacked OSDSYS : ON ,Go To Browser : OFF .Γιατι δεν δουλευει?Oταν βαλω την καρτα στο τσιπαρισμενο βγαινει κανονικα η μασκa του mc free boot.

 

Είναι περίεργο και ακόμα ποιο περίεργο είναι ότι και σε έμενα όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα ήταν σε τσιπαρισμενη κονσόλα SCPH-30004, με την οποία έφτιαξα την memory card και η οποία δεν έπαιζε σε ατσιπαριστες κονσόλες παρά μόνο στην τσιπαρισμενη SCPH-30004. Οπότε αν σκεφτούμε ανάποδα μετονόμασε τον υποφακελο σε BΑEXEC-SYSTEM.

Αν και πάλι δεν παίξει δοκίμασε να κάνεις multi version install και όχι install normal.

 

Ερώτηση...

Πως μπορώ να αντιγράψω μια "πειραγμένη" SONY Memory Card Sony 8MB σε μια 64άρα μαϊμού καινούργια?

Όπως ίσως καταλάβατε, είμαι άσχετος με το άθλημα αυτό "PS2"

 

Δεν αντιγράφεις τίποτε απλώς δημιουργείς μια καινούργια ''64άρα μαϊμού'' με την χρήση μιας ''πειραγμένης SONY Memory Card Sony 8MB''. Πως? Όπως περιγράφει ο οδηγός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ είχα βάλει chip στο ps2 πρίν 4.5 χρόνια, έδωσα 80 ευρώ (70 το chip και 10 η εγκατάσταση). Με το που το πήρα δε μου είπε τι μάρκα chip είχε βάλει πάνω. Για 1 χρόνο δούλευε τέλεια, έπειτα έβαζα το παιχνίδι και δεν "έβλεπε" καν ότι υπάρχει DVD μέσα. Έκανα επανειλλημένα 20+ Reset μπάς και το διαβάσει το παιχνίδι, τίποτα όμως. Δοκίμασα ταινίες, αυθεντικά παιχνίδια, παιχνίδια PS1, χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Αυτό γινόταν μέχρι προχθές που πήρα απόφαση να "ανοίξω" το PS2, να δω τι σ.... συμβαίνει. Το ξεσκονίζω, βγάζω το chip και το ξαναβάζω μέσα. Συναρμολογώ το PS2 ξανά και το βάζω να παίξει το πιο κακοδιατηρημένο παιχνίδι (γεμάτο γρατσουνιές). Με μεγάλη έκπληξη κυλούσε σα νεράκι και στα Loading στο μισό χρόνο (δεν κάνω πλάκα). Σας προτείνω ότι chip πάρετε, να πάτε σε έμπιστους ειδικούς, που να σας δίνουν όλες τις πληροφορίες του chip. Και προ πάντων βρείτε κανα οδηγό στο google για το PS2 και πάρ' τε την κατάσταση στα χέρια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον DioDouv για τον αναλυτικότατο οδηγό που δημιούργησε.

Στην κονσόλα μου slim (SCPH 90004 με Date Code 8b ) παίζουν σχεδόν όλα τα παιχνίδια ( πάνω από 15) αλλά δεν παίζουν κάποιες συλλογές όπως SNES games ή παιχνίδια που είναι γραμμένα σε CD.

Σε κάποιο ξένο forum ανέφεραν ότι το patch memento δεν υποστηρίζει ακόμη τα cd.

Αν κάποιος έχει βρει λύση ας μας την πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν, ένα μεγάλο ευχαριστω στον φίλο μας που έκανε τον κόπο και έφτιαξε ένα τόσο αναλυτικό οδηγο.......Μπράβο.

Το συγκεκριμένο κόλπο είναι γνωστό ήδη εδώ και καιρό, απλώς ήθελε κάποιες διορθώσεις που έκανε ο φιλος μας DioDouv

Επεξ/σία από Pigeonaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον DioDouv για τον αναλυτικότατο οδηγό που δημιούργησε.

Στην κονσόλα μου slim (SCPH 90004 με Date Code 8b ) παίζουν σχεδόν όλα τα παιχνίδια που κατέβασα ( πάνω από 15) αλλά δεν παίζουν κάποιες συλλογές όπως SNES games ή παιχνίδια που είναι γραμμένα σε CD.

Σε κάποιο ξένο forum ανέφεραν ότι το patch memento δεν υποστηρίζει ακόμη τα cd.

Αν κάποιος έχει βρει λύση ας μας την πει.

 

 

αν ειναι cd πρεπει να το μετατρεψεις σε dvd και να βαλεις και περιπου 1gb αχρηστα αρχεια μεσα το οποιο ειναι λιγο πολυπλοκο αλλα γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω απο παλια ενα τσιπαρισμενο fat ps2 που προσφατα τα τιναξε το dvdplayer και δε διαβαζει κανενα dvd. Με αυτο το συστημα που δειχνετε λετε να μπορω να τρεξω isos απο εξωτερικο σκληρο η usb stick (με αρκετη χωρητικοτητα εννοειται);

Για τι τσιπαρισμα προκειται δεν εχω ιδεα, το ειχα παρει απο ενα μαγαζι γειτονιας στη Γλυφαδα που μαλλον εχει κλεισει τωρα, και δεν ηταν και πολυ σόι. Αντέγραφα μια χαρα απο κανονικά παιχνίδια, αλλά απο το ιντερνετ δεν επαιζαν τρια-τεσσερα παιχνιδια που ειχα κατεβασει.

Θενκς ιν αντβάνς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θα μπορεσεις αλλα δεν τρεχουν ολα τα παιχνιδια λογω usb 1.1 πρεπει να κανεις αυτο με την καρτα και μετα με το usbadvance θα τρεξεις απο σκληρο η usb stick τα παιχνιδια τα οποια θα τα εχεις περασει με το usbextreme game installer η usbinsane δεν θυμαμαι τωρα ψαχτο λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...