Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και ξεκίνησα πιο παλιά με κονσόλα τύπου Atari, οι πιο ηρωικές εποχές που θυμάμαι ήταν τότε που την αντιπροσωπεία της Commodore την είχε η Memox στους Αμπελόκηπους.

 

Άπειρες αντιγραφές κάθε Σάββατο από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ, οι δισκέτες έπερναν φωτιά. Θυμάμαι ήταν ένα Γαλλικό πρόγραμα που έσπαγε όλα τα κλειδώματα.

 

Και μέρικα παιχνίδια που θυμάμαι:

Shadow of the Beast, Rick Dangerous, Defender of the Crown, Ghost and Goblins, 1942, Paper Boy, Bomb Jack, Gauntlet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλοί είναι ¨καραβανάδες¨ εδώ μέσα... Pixel, all the money, αν και σαν παρέα αγόραζε ο καθένας από ένα περιοδικό (pixel, User και ένα ακόμα είχε τότε σε μεγάλο μέγεθος) και τα διαβάζαμε όλοι μαζί.. Ο Τσουρινάκης είναι μορφή του χώρου, άπειρες φορές μας έσωσε.. (ο παίκτης πάντα είχε απάντηση, τι infocom, lucasarts, level 9, όλα τα ήξερε!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οσο για τις κούτες....ειχα εκατονταδες περιοδικα, pixel, user, και το pcmaster απο το τεύχος 50(τώρα ειναι στο 188....) μέχρι σήμερα χωρίς να λείπει κανένα...

 

Ερχόμενος απο άδεια σπίτι μου...αντιλαμβάνομαι πολύ ελεύθερο χώρο στο δωμάτιο μου..

Λέω τι έκανες άτιμη γυναίκα(μαμά)?!!? Λέει παλιά δεν ήτανε??Τα πέταξα!!Πειράζει?

 

Go figure!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, τελικα μαλλον ολοι οι αρθρογραφοι αλλαξαν κατευθυνση και πορεια στην καρριερα τους. Περιεργο δεν ειναι?

 

Απο την πρωτη γραμμη της κομπιουτεριστικης επικαιροτητας, τωρα τι?

 

 

Ο Umberto νομιζω λεγονταν Grelloni στο επιθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κανείς που να έστελνε και προγράμματα στο Pixel; Αυτά που αντιγράφαμε με τις ώρες και μετά λέγαμε "πω πω τι μαλακία κάθησα και έγραφα..". Είχα στείλει κανά δυο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο Αντρέας- Sonic - Κροντηράς ( να με συγχωρήσει αν έχω κάνει λάθος στον τονισμό!) βρίσκεται πλέον στο PC MAGAZINE ..Θυμάμαι κάτι προγραμματάκια που έγραφε για τον AMSTRAD CPC 6128..Στο USER ήταν αν θυμάμαι καλά ,ε ;!!

 

Ρομαντικές εποχές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αν και ξεκίνησα πιο παλιά με κονσόλα τύπου Atari' date=' οι πιο ηρωικές εποχές που θυμάμαι ήταν τότε που την αντιπροσωπεία της Commodore την είχε η Memox στους Αμπελόκηπους.

 

Άπειρες αντιγραφές κάθε Σάββατο από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ, οι δισκέτες έπερναν φωτιά. Θυμάμαι ήταν ένα Γαλλικό πρόγραμα που έσπαγε όλα τα κλειδώματα.

 

Και μέρικα παιχνίδια που θυμάμαι:

Shadow of the Beast, Rick Dangerous, Defender of the Crown, Ghost and Goblins, 1942, Paper Boy, Bomb Jack, Gauntlet.[/quote']

 

Υπηρχε ενα προγραμμα αντιγραφης της Meridien Informatique (Γαλλικη εταιρια πληροφορικης) με τιτλο "Discology" αυτο εννοεις; Η τελευταια του εκδοση ειναι η 7.3 και τη εχω ακομη :D

 

Μεγαλη πατεντα το προγραμμα!! Ειχα αντιγρααααααψει δισκετες με την αμστρανταρα μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κοντά στα 26 είμαι, στο τσακ πρόλαβα κι εγώ αυτά που αναφέρετε. Μεγάλες εποχές...Μπράβο ρε karib και όλοι οι υπόλοιποι που μας αναγκάσατε να στρέψουμε για λίγο το βλέμμα μας από τη μιζέρια της καθημερινότητας στα "χρυσά χρόνια" του gaming!

 

Θυμάμαι πως το πρώτο περιοδικό για υπολογιστές που πήρα,πριν αποκτήσω καν PC, ήταν το Pixel το 1991, νομίζω Οκτωβρίου. Είχε στο εξώφυλλο ένα γ.μάτο κολλάζ με τις φάτσες της τότε συντακτικής ομάδας να ποζάρουν ως spacemen και κάπου στη μέση ήταν κι ένα "Alien"! Μιλάμε για τρομερή ψυχεδέλεια!!! Θυμάμαι επίσης ένα φοβερό άρθρο για τη σειρά των Kreen RPG (Dark Queen of, Death Knghts of κλπκλπ). Κι εγώ είχα μία καλή συλλογή από Pixel, PC Master, Computer & Software-CHIP, Computer Για Όλους, RAM (φοβερός ο Παλμογράφος!). Την έφαγαν τα μαύρα σκοτάδια δυστυχώς (η γκρίνια της μάνας μου δηλαδή) :(

 

Ναι ρε, ήμουν κι εγώ εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A re gam*to, ti mou thimisatai twra..............

 

Paides, an kai pitsirikas se sxesi me tous ipoloipous, epesan sta xeria mou kapote ekei sta xronia 89-90 ena Spectrum 64 me egxrwma paixnia (Rick Dangetous OLA TA LEFTA!!!) kai meta irthe i ekseliksi......... -> Amiga 500 kai ta miala sta kagkela...!!!! Distixws, den exw sillogi apo PIXEL oute USER (mono kapoia sporadika teuxi) alla exw akoma tin AMIGA pou douleuei kanonika kai kamposa paixnidia !!! Kai apo oso kserw kai thimamai, o Tsourinakis itan apo tous kaliterous computing sintaktes ever to walk Greece !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...