Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι αξέχαστες εποχές,πράγματι....αυτά τα περιοδικά μας μεγάλωσαν!Θυμάμαι που έπαιρνα το Pixel κάθε μήνα,και το ξεφύλλιζα με αγωνία για να δω το adventure του μήνα!Όποιος ενδιαφέρεται για παλιά τεύχη Pixel και User ας μου στείλει Π.Μ.Έχω αρκετά κρατημένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

re paidia, mias kai anaferame AMIGA... katebasa apo to patari tin A1200 me to 1084s to monitor kai akoma paizoun teleiotata.... beast3, agony, gods, chaos engine kai polla alla xethapsa mazi me tin amiga.... to problima? den paizei kala to mouse ths!! Ena seiriako mouse tha kanei gia tin Amiga mou?

Kai episis parakalo an xerete pou boro na bro 1-2 joystick gia tin amiga giati to pacman pou eixa ta exei ftysei... den paei dexia ;p ...xerete kana pacman, kana tomahawk? poulaei kaneis akoma?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανοδος και η πτωση των "home" computers.

Το Pixel ηταν μια ολοκληρη εποχη.

Ακολουθησε την πορεια των μηχανηματων της εποχης ως την εξαφανιση τους.

 

Αραγε πως αλλαξαν κατευθυνση οι αρθρογραφοι? (οσοι αλλαξαν δηλαδη). Μαλλον ενας θεος ξερει.

Ειδαν πιο πολλα λεφτα σε αλλο χωρο? Ηταν απλα περαστικοι απο τους υπολογιστες?(δυσκολο να το πιστεψω, μας συνεπηραν ολους μας)

Η' τα βρηκαν δυσκολα να ακολουθησουν την εξελιξη της τεχνολογιας? (κι αυτο δυσκολευομαι να το πιστεψω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις συναυλίες που διοργάνωνε το Pixel δεν τις ανέφερε κανείς..

Είχα πάει στην τελευταία με τον Μηλιώκα Μπουγά κ.α.

 

Εστελνα πολλά γράμματα στο Pixel και μερικές φορές έβαζα φανταστικά

ονόματα για να τα δημοσιεύσουν.

Επίσης έχουν μείνει στην ιστορία,τα reviews στα Defender Of The Crown και

Test Drive,το τελευταίο για τις υπερβολές του!("ακούγεται ο ήχος απο το turbo

και τις λακούβες")

 

Ο τομέας με τα cheats επίσης είναι αξέχαστος,αφού έπαιρνες βαθιές ανάσες και

πληκτρολογούσες κατεβατά απο peek και poke και μετά έψαχνες να βρεις που στο

διάολο είχες κάνει λάθος και δεν δούλευε τίποτα!

 

Ισως η καλύτερη στήλη ήταν το "Εδώ Λονδίνο" πολύ χιούμορ και "χώσιμο" απο τον

συντάκτη.

 

Ομηρικές ήταν οι "μάχες" μεταξύ χρηστών Amiga Atari Pc.

Kαποιος στην αλληλογραφία, προκειμένουν να υποβαθμίσει τον Acorn είχε γράψει

ότι λόγω μεγάλης ταχύτητας του συγκεκριμένου υπολογιστή υπάρχει πιθανότητα

να γίνουν και λάθη!!

 

Το Pixel ήταν και με διαφορά καλύτερο απο τους άμεσους ανταγωνιστές του(User π.χ)

Το User είχε τον απαράδεκτο Grelloni και συντάκτες οι οποίοι είχαν την εντύπωση

πως έκαναν χιούμορ αν αναφερόντουσαν 50 φορές σε κάθε άρθρο τους στον Grelloni...

 

Το πρώτο τεύχος του Pixel που αγόρασα ήταν με τον Κηλαιδόνη εξώφυλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απιστευτη πλακα ειχαν τα listings με τα peek & poke για να προσθεσεις απειρες ζωες ή κατι αλλο που θα βοηθουσε σιγουρα στην ολοκληρωση του παιχνιδιου. Στο amstrad που ειχα αρκετα χρονια ηταν ευκολη η πληκτρολογηση τους κατω απο την basic 1.1 της locomotive. Οταν ομως αναγκαστικα για ορισμενους μηνες να δουλεψω σε ενα spectrum μου βγηκε το λαδι! Δεν ξερω γιατι αλλα την basic του spectrum δεν την μπορουσα με τιποτα , παταγες ενα πληκτρο πχ το L και απο μονη της εκανε ενα ειδος autocomplete?? ... το θυμαται κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alhthia... kaneis me BBS eixe asxolithei?? or mono me gaming... kykloforousa se baseis me to idio pseudonimo... kai malista eixa paei kai se meetings pou kaname sto mouseio...

 

kaneis allos?

 

Egw empaina me modem se BBS, alla na sou pw tin ali8eia ta 8ymamai san ena kalo oneiro...

 

Vevaia 8ymata kai o pateras mou tous logariasmous tilefwnou pou eixe plirwsei:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mouse kai joystick gia amiga pou tha bro? :D:):D

 

Έχω αλλά είναι πάνω στη δική μου, sorry :-)

 

Επίσης η απάντηση για το αν ένα κοινό σειριακό mouse θα κάνει για την Amiga σου, η απάντηση είναι δυστυχώς όχι.. γίνεται βέβαια άλλα θέλει κάποιες "μετατροπές" (βλέπε κολλητήρι, πυκνωτές και αντιστάσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι μου θυμίσατε.

Εγώ νόμιζα ότι ήμουν ο μεγαλύτερος εδώ μέσα, αλλά βλέπω ότι είμαστε όλοι γέροι...

 

Αναμνήσεις από το PIXEL:

* τα προγράμματα που γράφαμε (εποχή spectrum κυρίως)

* Τα Peek & Poke που έτσι μπήκαμε στον κώδικα μηχανής (και βάλαμε και άπειρες ζωές!!!)

* Το τέράστιο "listing" (έτσι δεν έλαγαν τους κώδικες) που έσπαγε το Jet Set Willy (2 μέρες το γράφαμε για να δούμε πως τελείωνε το παιχνίδι)

* η συναυλία με τον Κελαϊδώνη/Μηλιώκα στην Αλεξάνδρας (που φώναζαν "είσαι μαλάκας" στον παρουσιαστή για τα 100 ονοματα τυχερών που διάβασεεεεεε)

* Την πρώτη φορά που δημοσίευσε εικόνες από το Defender Of the Crown (και πέσαμε να πεθάνουμε όλοι). Λίγα χρόνια αργότερα έγινα και εγώ συντάκτης του περιοδικού !!!! Είχα γράψει το review για την Amiga 500plus... Ε ρε δόξες στην παρέα...

 

(για την ιστορία -και δεν το παίζω- μέσω Pixel κυκλοφόρησε και ένα παιχνίδι μου, η ΤΑRΤΑ το 1991)

 

Γνώρισα από κοντά τον Κυπαρίση και τον Τσουρινάκη.

 

Έχω και εγώ πολλά τεύχη, μακάρι να τα είχα όλα, αλλά που μυαλό τότε, δεν περίμενα ποτέ κανείς ότι θα τελείωνε αυτή η εποχή...

Να'στε καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw empaina me modem se BBS' date=' alla na sou pw tin ali8eia ta 8ymamai san ena kalo oneiro...

 

Vevaia 8ymata kai o pateras mou tous logariasmous tilefwnou pou eixe plirwsei:)[/quote']

 

 

tis taxythtes tis exeis ksexasei... eixa ena fovero modem 1200 hyunday... kai meta phra to avax9600... ;)

 

to prwto mou pc..htan Amstrad 464 me kasseta...kai prasinh othoni...mia sakoula kassetes...barbarian...robocop...xevious...(to prwto game pou epaiksa...) , continetal circus... kane...kai polla alla...

 

gamwto...to thema einai oti to poulasa to pcaki...kai sxetika megalos...kai to exw skilometaniosei... :neutral: :neutral: :neutral: :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτο το post του karib με εκανε να ψαχτω λιγο για δυο home computers 8bit που ειχαν μεγαλες κοντρες στο παρελθον. Μιλαω για τον Spectrum και τον Amstrad , λοιπον παρατηρησα οτι ο spectrum σε παρα πολλα παιχνιδια (128K versions) ειχε καλυτερα γραφικα και καλυτερο gameplay απο τον amstrad

 

Μερικα που δοκιμασα ηταν το Cybernoid 2 , Nightbreed , Darkman , κλπ.κλπ

Σε αυτα φαινεται οτι ο spectrum εχει λιγοτερα χρωματα αλλα η αναλυση και η λεπτομερεια των sprites και γενικα ο σχεδιασμος της πιστας ηταν πολυ καλυτερος.

 

Εσεις τι πιστευετε και ποια απο τα δυο μηχανηματα ειχατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το continental circus της sales curve μαμαγεεεεεεε! Το καλυτερο παιχνιδι φορμουλα στον amstrad :D

 

Εγω το πρωτο παιχνιδι που επαιξα στον amstrad cpc 6128 ηταν τον captain blood της ere informatique και το sai-combat της Mirrorsoft & Gazoline Software :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...