Προς το περιεχόμενο

MiniDV ή DVD?


koutsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ για υις λεπτομερέστατες απαντήσεις σας. Ακόμη μία ερώτηση:

Οι καινούργιες κάμερες της JVC(σειρά everio) με σκληρό δίσκο τι λένε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο σου πουλαω τη δικιά μου που έχει και συναισθηματική αξία!!

Παντος εγώ που έχω την Canon MV750i στο σκοτάδι δεν τραβάει καθόλου καλά ( σαν να κοβει frames) ενώ της sony με nightvision shot τραβαν κανονικα. Αν πάρεις παντος παρε στα 1.3 mb και οχι στα 0.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na kserete panta ma panta oti i analogiki apothikeusi ine kaliteri apo tin psifiaki...apla giati den xanei apo pleuras piotitas!!!Akoma kai sto hollywood akoma pezoun pompines...akoma sta cinema pezoun pompines kai se merika pou exoun balei dvd(kati paromoio dld) to dvd einai 3plasio se megethos apo ta simbatika dvd.I kamera dv kanei apothikeusi ton dedomenon se analogiko meson,fisika xanei se piotita giati kai to protupo dv xrisimopiei simpiesi alla den exei kamia sxesi me ti simpiesi mpeg2 pou tha sou kanei mia kamera dvd.Ektos aytou pios o logos na desmeytis apo to mpeg2 kata tin egrafi sou?Apo prosopiki empeiria ta dvd pou exo kanei me kameres dv den xanoun katholou se piotita.Apo kei kai pera pezei rolo i kamera stin piotita.An exeis kali kamera tha pareis kali piotita.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ρε Hercy για αυτό το ψάχνω ακόμη!Σε καμιά 10 μέρες πρέπει να αποφασίσω!

 

Μια και σε βλέπω να καταλήγεις σε DV, δες αυτήν που την αγόρασα 120? πιο πάνω πριν 6 μήνες και είναι καταπληκτική... κάνω όλα αυτά που ζητάς, ακόμα και τις παλιές VHS σε ψηφιακή μετατρέπω απευθείας με βύσματα/καλώδια κλπ παρελκόμενα που είχαν μέσα στη συσκευασία... ότι θέλεις ρώτα με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω 1MP MiniDv και 1MP DVD καμερα το DVD εχει μακραν καλυτερη ποιοτητα ηχου και εικονας ( δεν συγκρινω MiniDV 3.3Mp με DVD 1mp. ) . Εκεινος που ειπε πως το MiniDV χωραει 13 Giga μαλλον δεν εχει ασχοληθει ποτε με καμερες εφοσον η μεγαλυτερη MiniDV κασετα που υπαρχει ειναι 120 λεπτα σε αντιθεση με τα DVD που τα μονα εχουν 30 λεπτα και τα 2 οψεων φτανουν τα 60 λεπτα , ολα αυτα βεβαια σε Highest Quality.

Οσο για τις νεες με τον σκληρο δισκο εχουν ενα ρισκο, το οτι δηλαδη αρκετα συχνα ο σκληρος μπορει να βγει OFF, συν το οτι ειναι πολυ νεα τεχνολογια.

Δινω την Ψηφο μου σε Sony με DVD στα 1MegaPixel.

Οσο για το τι κανουν στο Hollywood να υπενθιμησω πως τα νεα Star Wars τραβηχτηκαν σε DVD και απο ποιοτητα εικονας ξεπερνανε τα παντα ως τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω 1MP MiniDv και 1MP DVD καμερα το DVD εχει μακραν καλυτερη ποιοτητα ηχου και εικονας ( δεν συγκρινω MiniDV 3.3Mp με DVD 1mp. ) . Εκεινος που ειπε πως το MiniDV χωραει 13 Giga μαλλον δεν εχει ασχοληθει ποτε με καμερες εφοσον η μεγαλυτερη MiniDV κασετα που υπαρχει ειναι 120 λεπτα σε αντιθεση με τα DVD που τα μονα εχουν 30 λεπτα και τα 2 οψεων φτανουν τα 60 λεπτα , ολα αυτα βεβαια σε Highest Quality.

 

Φίλε μου, νομίζω οτι εννοούσε ασυμπίεστο και περασμένο στο σκληρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που λες ισχυει εν μερη εφοσον η συμπιεση μιας DVD καμερας ειναι μακραν καλυτερη απο τα προγραμματα που συμπιεζουν video απο MiniDV αλλα δεν το εθεσε ετσι αφου υπονοησε πως μια κασετα MiniDV πιανει 13Gb αρα και εχει καλυτερη ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω 1MP MiniDv και 1MP DVD καμερα το DVD εχει μακραν καλυτερη ποιοτητα ηχου και εικονας ( δεν συγκρινω MiniDV 3.3Mp με DVD 1mp. ) . Εκεινος που ειπε πως το MiniDV χωραει 13 Giga μαλλον δεν εχει ασχοληθει ποτε με καμερες εφοσον η μεγαλυτερη MiniDV κασετα που υπαρχει ειναι 120 λεπτα σε αντιθεση με τα DVD που τα μονα εχουν 30 λεπτα και τα 2 οψεων φτανουν τα 60 λεπτα ' date=' ολα αυτα βεβαια σε Highest Quality.

 

Φίλε μου, νομίζω οτι εννοούσε ασυμπίεστο και περασμένο στο σκληρό...[/quote']

 

Βιάστηκες ή μου φαίνεται; Τα 13GB που λέει είναι σωστή άποψη διότι είναι σε μορφή AVI, τόσο είναι και στη δική μου κάμερα DV 3MP... και κάτι ακόμα, η ποιότητα του DV προς το παρόν είναι μακράν καλύτερη του DVD... θέμα που έχει τεκμηριωθεί σε όλα τα ειδικά forum για την επεξεργασία video και εικόνας... και εννοώ σε συγκρίσιμα μεγέθη (600-1000?) και όχι κάμερες επαγγελματικές που γράφουν απευθείας σε DVD αξίας 3000? και άνω...

post-15914-129062927492_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρινε 1.0mp MiniDV και 1.0mp DVD ( Σε highest Quality ) και μετα να πεις οσα λες. Εκτος αν δεν μπορω να δω την διαφορα σε 2 ιδιες καμερες που εχουν διαφορετικο μεσο εγγραφης και που τυγχανει να τις εχω.

Οσο για αυτο που λες μαλλον θελεις να πεις πως σε MiniDV βγαινουν προς το παρων καμερες με περισσοτερα Mp πραγμα που θα αλλαξει.

Εγω συγκρινω ιδια μεγεθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...