Προς το περιεχόμενο

MiniDV ή DVD?


koutsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου εξηγεις με βαση οτι εχεις διαβασει και οχι οτι εχεις δει.

Εγω σου εξηγω με βαση αυτο που βλεπω.

Ποιος εχει δικιο και ποιος οχι νομιζω πως ειναι crystal clear.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Μου εξηγεις με βαση οτι εχεις διαβασει και οχι οτι εχεις δει.

Εγω σου εξηγω με βαση αυτο που βλεπω.

Ποιος εχει δικιο και ποιος οχι νομιζω πως ειναι crystal clear.

 

Μάλλον δεν διαβάζεις τι γράφω αλλά βιάζεσαι πάρα πολύ... :P

Εν πάσει περιπτώσει ασχολούμαι με το video ερασιτεχνικά από το 1989 αναλογικά έως και το 2002 και από κει και πέρα με το ψηφιακό... οπότε σου απαντώ κυρίως με τις προσωπικές μου εμπειρίες αλλά και με όσα έμαθα διαβάζοντας έντυπο και ηλεκτρονικό τύπο τα τελευταία 4 χρόνια... cheerssss!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

 

Είδα την διαφώνία σας για τις κάμερες MiniDV και DVD, και θέλω να πώ και γώ την γνώμη μου.

Πρίν μισό χρόνο περίπου, πήρα απόφαση να αγοράσω την πρώτη μου ψηφιακή κάμερα, και άρχισα να ψάχνω το θέμα με τα MiniDV, τα Hi8, τα DVD, τους σκληρούς δίσκους κλπ. Όταν τα έψαχνα κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα, και απο τότε δεν τα άλλαξα. Έμειναν τα ίδια. Πρώτον, το MiniDV είναι το καλύτερο (προσητό) format για καλύτερη λήψη video σήμερα, στην ίδια ανάλυση. Δηλαδή, όλοι λενε στο ιντερνετ, οτι είναι κλάσης ανώτερο σε ποιότητα απο όλα τα άλλα, όταν μας ενδιαφέρει προτ' απ' ολα η διατήρηση της ποιότητας σε όσο το δυνατόν καλύτερα επίπεδα. Και όλοι αυτοί στο ιντερνετ που αναφέρουν το miniDV ώς καλύτερο στην ποιότητα για εγγραφή video, μιλανε με όσα είδαν οι ίδιοι, και μάλιστα με περισσότερες δοκιμές απο όλους εμάς τους ερασιτέχνες. Αν τώρα η κάμερα που θα γράψει το video δεν έχει καλό φακό, ή δεν έιναι τόσο καλή στην ποιότητα, μαπα θα γραφτεί και το video στην κασέτα miniDV. Σε τέτοια περίπτωση νομίζω οτι έπεσα και εγώ, γιατι με την κάμερα που πήρα δεν είμαι ικανοποιημένος με την ποιότητα του video. Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν άλλες miniDV, που γράφουν πολύ καλήτερα απο την δικιά μου! Και είναι και οι 2 miniDV!!!

 

Και έχω μετατρέψει και video miniDV στο PC σε DVD, και έχασε ακόμα περισσοτερη ποιότητα, και ας το είχα στο HIGH QUALITY το bitrate του αρχείου MPEG-2 που δημιούργησα. Είναι δυνατόν, η κάμερα (οποιαδήποτε κάμερα) που γράφει κατευθείαν σε DVD να έχει καλήτερη ποιότητα απο το ασυμπίεστο σχεδόν miniDV;;; Το βλέπω ακατόρθοτο, και οχι απλά δύσκολο...

 

Δεν νομίζω να υπάρχει νόημα να συζητάμε άλλο για το ποιό είναι ανώτερο σε ποιότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!

 

Είδα την διαφώνία σας για τις κάμερες MiniDV και DVD' date=' και θέλω να πώ και γώ την γνώμη μου.

Πρίν μισό χρόνο περίπου, πήρα απόφαση να αγοράσω την πρώτη μου ψηφιακή κάμερα, και άρχισα να ψάχνω το θέμα με τα MiniDV, τα Hi8, τα DVD, τους σκληρούς δίσκους κλπ. Όταν τα έψαχνα κατέληξα σε κάποια συμπεράσματα, και απο τότε δεν τα άλλαξα. Έμειναν τα ίδια. Πρώτον, το MiniDV είναι το καλύτερο (προσητό) format για καλύτερη λήψη video σήμερα, στην ίδια ανάλυση. Δηλαδή, όλοι λενε στο ιντερνετ, οτι είναι κλάσης ανώτερο σε ποιότητα απο όλα τα άλλα, όταν μας ενδιαφέρει προτ' απ' ολα η διατήρηση της ποιότητας σε όσο το δυνατόν καλύτερα επίπεδα. Και όλοι αυτοί στο ιντερνετ που αναφέρουν το miniDV ώς καλύτερο στην ποιότητα για εγγραφή video, μιλανε με όσα είδαν οι ίδιοι, και μάλιστα με περισσότερες δοκιμές απο όλους εμάς τους ερασιτέχνες. Αν τώρα η κάμερα που θα γράψει το video δεν έχει καλό φακό, ή δεν έιναι τόσο καλή στην ποιότητα, μαπα θα γραφτεί και το video στην κασέτα miniDV. Σε τέτοια περίπτωση νομίζω οτι έπεσα και εγώ, γιατι με την κάμερα που πήρα δεν είμαι ικανοποιημένος με την ποιότητα του video. Είμαι σίγουρος οτι υπάρχουν άλλες miniDV, που γράφουν πολύ καλήτερα απο την δικιά μου! Και είναι και οι 2 miniDV!!!

 

Και έχω μετατρέψει και video miniDV στο PC σε DVD, και έχασε ακόμα περισσοτερη ποιότητα, και ας το είχα στο HIGH QUALITY το bitrate του αρχείου MPEG-2 που δημιούργησα. Είναι δυνατόν, η κάμερα (οποιαδήποτε κάμερα) που γράφει κατευθείαν σε DVD να έχει καλήτερη ποιότητα απο το ασυμπίεστο σχεδόν miniDV;;; Το βλέπω ακατόρθοτο, και οχι απλά δύσκολο...

 

Δεν νομίζω να υπάρχει νόημα να συζητάμε άλλο για το ποιό είναι ανώτερο σε ποιότητα...[/quote']

 

Παίζουν πάρα πολλά στο θέμα ποιότητα και ένα από αυτά που ανέφερες είναι ο φακός... π.χ. η Sony για την ίδια κάμερα που έχω, έχει ένα ευρυγώνιο φακό στα 70? και έναν στα 280?!!! Διάβασα μερικά αλλοδαπά forums και κατέληξα στο φτηνό... χμ, δεν τον πολυχρησιμοποιώ από τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μερικοι μπερδευετε το θεμα γιατι μιλατε για καμερες ανομοιου τυπου και αναλυσης. Αν παω και αγορασω μια miniDV 3.3mp σαφως θα ειναι καλυτερη απο μια καμερα DVD με 1mp.

Οσο για την συμπιεση στον σκληρο και εκει μιλαμε για ανομοια πραγματα εφοσον μια miniDV 60λεπτων θελει 13gb για να διατηρησει την ποιοτητα της και εγω προσωπικα θελω να μπορω να βαλω στο DVD του σπιτιου μου και να δω τι εχω γραψει πραγμα που με συμπιεση ειτε 13-4.7 ειτε 13-8.7 το αποτελεσμα τοσο απο ποιοτητα οσο και απο κινηση θα ειναι χαλια.

Οπως και να εχει για μερικους απιστους οταν και αν συναντηθουμε ποτε σε κανενα meeting θα φερω μαζι ενα DVD με 2 clip , 1 απο καμερα 1megapixel miniDV και 1 απο καμερα 1megapixel DVD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι μερικοι μπερδευετε το θεμα γιατι μιλατε για καμερες ανομοιου τυπου και αναλυσης. Αν παω και αγορασω μια miniDV 3.3mp σαφως θα ειναι καλυτερη απο μια καμερα DVD με 1mp.

Οσο για την συμπιεση στον σκληρο και εκει μιλαμε για ανομοια πραγματα εφοσον μια miniDV 60λεπτων θελει 13gb για να διατηρησει την ποιοτητα της και εγω προσωπικα θελω να μπορω να βαλω στο DVD του σπιτιου μου και να δω τι εχω γραψει πραγμα που με συμπιεση ειτε 13-4.7 ειτε 13-8.7 το αποτελεσμα τοσο απο ποιοτητα οσο και απο κινηση θα ειναι χαλια.

Οπως και να εχει για μερικους απιστους οταν και αν συναντηθουμε ποτε σε κανενα meeting θα φερω μαζι ενα DVD με 2 clip ' date=' 1 απο καμερα 1megapixel miniDV και 1 απο καμερα 1megapixel DVD.[/quote']

 

Τώρα λες αυτό, αλλά την 24-12-05 και ώρα 19:31 στο #26 post σου, κοίτα τι είπες:

 

Επειδη εχω 1MP MiniDv και 1MP DVD καμερα το DVD εχει μακραν καλυτερη ποιοτητα ηχου και εικονας ( δεν συγκρινω MiniDV 3.3Mp με DVD 1mp. ) . Εκεινος που ειπε πως το MiniDV χωραει 13 Giga μαλλον δεν εχει ασχοληθει ποτε με καμερες εφοσον η μεγαλυτερη MiniDV κασετα που υπαρχει ειναι 120 λεπτα σε αντιθεση με τα DVD που τα μονα εχουν 30 λεπτα και τα 2 οψεων φτανουν τα 60 λεπτα , ολα αυτα βεβαια σε Highest Quality.

 

Τελικά πού πήγαν τα 13GB;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε HellasVagabond κάτι έχεις καταλάβει λάθος, και συνεχίζεις να το υποστηρίζεις. Τόσα άτομα είναι υπέρ του MiniDV για την ποιότητα του, και μόνο εσύ εναντίον!!! Το βλέπεις πιο πιθανό να είναι σωστά όσα λες εσύ, οι όλοι οι άλλοι; Άλλωστε σου έχω πει ότι το MiniDV είναι παγκοσμίως γνωστό ότι είναι ανώτερο σε ποιότητα από την απευθείας εγγραφή σε DVD. Το DVD έχει μόνο την ευκολία και τίποτα άλλο. Το MiniDV έχει ποιότητα.

 

Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να είδες χειρότερη ποιότητα σε κάποια MiniDV εγγραφή απ ότι σε κάποια σε DVD, αλλά εκεί έπαιξαν άλλοι παράγοντες ρόλο [πόσο καλό φακό είχαν οι κάμερες (δεν μιλάω για διαφορετικές αναλύσεις), πόσο καλά ηλεκτρονικά είχαν μέσα κλπ]. Συμβουλή μου είναι ότι πρέπει να παραδεχτείς την ανωτερότητα του MiniDV στην ποιότητα, γιατί θα έχεις λάθος εικόνα στο μέλλον...

 

Φιλικά πάντα όλα αυτα...

Σάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 13gb που μου αναφερε ο φιλος ηταν σε AVI μορφη ενω εγω μιλουσα για mpeg ( αφου τετοιο format εχει το DVD ).

Οσο για το τι λενε οι αλλοι, ειναι πιο λογικο να πιστεψω αυτα που λεγονται η αυτα που βλεπω ?? Οι καμερες ειναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΕΣ, αφου εχω ελενγξει τα specifications 10 φορες, απλα αλλαζει το format εγγραφης.

Τεσπα, οσοι θελουν πιστευουν οσα διαβαζουν εγω πιστευω οσα βλεπω.

Οπως ειπα σε κανα meeting αν γινει ποτε θα φερω αποδειξεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 13gb που μου αναφερε ο φιλος ηταν σε AVI μορφη ενω εγω μιλουσα για mpeg

Αφού σε avi γράφει η κάμερα, τι να κάνουμε; Να αλλάξουμε τα specification του DV format γιά να σε βολεύουν στη σύγκριση;

Επίσης, αν νομίζεις ότι η κωδικοποίηση σε MPEG2 σε πραγματικό χρόνο και σταθερό bitrate είναι καλύτερη από την multi-pass μετατροπή από DV, μάλλον πρέπει να το ψάξεις λίγο περισσότερο το θέμα.

Δεν ξέρω με ποιό τρόπο έκανες την μετατροπή από DV σε MPEG2 και λες ότι το αποτέλεσμα είναι χειρότερο από αυτό που βλέπεις με απ'ευθείας εγγραφή σε DVD, αλλά μάλλον δεν είχες κάνει πολύ καλή δουλειά στο authoring.

 

ΥΓ. Σύμφωνα με τους όρους χρήσης του forum, "οι υπογραφές δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τις πέντε (5) γραμμές" και η δική σου είναι 21 γραμμές. Άλλαξέ την γιά να μην αναγκαστούμε να την αλλάξουμε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις 2 καμερες τις συνδεσα με την τηλεοραση και ειδα αποτελεσματα. Ακομα και εκει το DVD ηταν καλυτερο.

Οσο για το αποτελεσμα που ειδα οταν εκανα την miniDV να χωρεσει σε 1 DVD με το Pinnacle Studio 10 ( Αν δεν κανω λαθος θεωρειται η κορυφη αυτη την στιγμη ) ηταν μερα με την νυχτα.

Ακομα και λαθος να κανουν τα ματια μου, ακομα και με τα 13gb η miniDV να εχει καλυτερη ποιοτητα οταν πας να την χωρεσεις στα 4.7 η στα 8.7 θα εχει καλη ποιοτητα ? Μαλλον οχι.

Παντως εχει πλακα οταν καποιοι μπορει να μην εχουν καν καμερα, η να εχουν ενα απο τα 2 format και ομως να αμφισβητουν καποιον που βλεπει το αποτελεσμα μπροστα του βασισμενοι σε κατι που "διαβασαν".

Α και κατι τελευταιο, δεν γραφει σε AVI η καμερα, τα προγραμματα αποθηκευουν την ταινια σε avi ( uncompressed ) format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τελικά γράφεις ότι θέλεις μου φαίνεται... τα 13GB σε AVI αντιστοιχούνε σε μία (1) ώρα Dv και σαφώς χωράνε όταν γίνεται το rendering σε 100% εξαιρετικής ποιότητας DVD!!!

...και σταμάτα την καραμέλα με το "βλέπω" και "διαβάζουν" διότι άμα διάβαζες και συ κάτι θα μάθαινες... είδες που είχες βγάλει άσχετον αυτόν με τα 13GΒ και τώρα που διάβασες έμαθες και συ;;; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι τελευταιο, δεν γραφει σε AVI η καμερα, τα προγραμματα αποθηκευουν την ταινια σε avi ( uncompressed ) format.

Το avi δεν είναι format, αλλά container ήχου και εικόνας (και τα divx/xvid σε avi είναι, αλλά είναι MPEG4).

Και ποιός είπε ότι το avi των 13GB είναι ασυμπίεστο; Έχεις ιδέα πόσα GB είναι μία ώρα ασυμπίεστου βίντεο στα 720x576; Αυτό που λέμε είναι ότι η συμπίεση DV έχει καλύτερη ποιότητα από την συμπίεση MPEG2 (κυρίως λόγο του πολύ μεγαλύτερου bitrate, που σημαίνει και πολύ μικρότερη συμπίεση, άρα μικρότερη απώλεια πληροφορίας).

Τώρα, αν αυτό που βλέπεις εσύ είναι το αντίθετο από αυτό που βλέπουν όλοι οι άλλοι, είναι άλλο θέμα. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...