Προς το περιεχόμενο

MiniDV ή DVD?


koutsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
παιδια

θελει η αδερφη μου να παρει βιντεοκαμερα

και με χει πρηξει να παρει με dvd

επειδη ομως θα την εχω και εγω σκεφτομαι ολα αυτα που λετε

για τις mini-dv

ειναι σχετικα ευκολο να γραφω μεσω υπολογιστη τις κασσεττες σε dvd

ή μια καλη λυση ειναι και το γραψιμο σε dvd σε φωτογραφειο (5ευρω αντιτιμο)

 

Νομίζω ότι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα... το DVD έχει την ευκολία, το DV την καλύτερη ποιότητα...

 

Για την εγγραφή των κασετών σε DVD είναι μια διαδικασία που μπορεί να αποδειχθεί και δύσκολη αν δεν σου αρέσει και δεν προσπαθήσεις... π.χ. εμένα μου άρεσε πολύ σαν χόμπυ να ασχοληθώ... και έμαθα πάρα πολλά πράγματα... ξεκίνησα με το pinnacle 9, συνέχισα με όλα τα υπόλοιπα εμπορικά και μη που υπάρχουν στην αγορά και κατέληξα στο pinnacle 10, το οποίο μέχρι στιγμής είναι για μένα το καλύτερο και το πιο εύχρηστο!!!

 

Καλή λύση δεν θεωρώ το φωτογραφείο διότι με το πρόγραμμα στο PC σου πραγματικά θα σε ενθουσιάσει τι μπορείς να κάνεις... επεξεργασία εικόνας, μενού, εναλλαγές, video clip, να προσθέτεις τα δικά σου music background... πολλά και διάφορα που ίσως σε μαγέψουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος βγήκε φέτος και η dcr-pc1000E

που είναι σχεδον ίδιες. Βέβαια η 1000Ε είναι 2' date='8mpixel

αλλα αυτό δεν λέει τίποτα[/quote']

 

Ένα user-review από φίλο μου είναι το ακόλουθο:

Στα συν--> Ακουστικές ικανότητες, ευκολία της χρήσης, 3CCD για τη σύλληψη χρώματος, ιδιαίτερη και χαρακτηριστική εμφάνιση και σχέδιο.

Στα πλην--> Απόδοση χαμηλού φωτισμού, η οθόνη αφής είναι κουραστική. Ίσως να απαιτηθεί η Sony Vaio για το χαρακτηριστικό γνώρισμα 5.1 suround.

 

Αναλυτικότερα: Πρόκειται για μία πολύ συμπαθητική βιντεοκάμερα. Έχει κάθε χαρακτηριστικό γνώρισμα που θα μπορούσατε να ρωτήσετε και είναι ιδιαίτερα εύχρηστη. Το HC1000 είναι τέλειο για κάποιον που έχει ως πρωταρχικό στόχο τον ήχο. Τα ακουστικά και το μικρόφωνο είναι χωριστά από τα AV/outs. Οι εν κινήσει ηχογραφήσεις ακόμα καλύτερες. Υπάρχει 4κάναλος suround ήχος για το HC1000, αλλά ίσως ένας ορισμένος τύπος λογισμικού υπολογιστών της Sony μπορεί να είναι απαραίτητος για να το μετατρέψει σε 5.1. Τα διπλάσια σε μέγεθος δαχτυλίδια εστίασης ως ζουμ είναι πολύ χρήσιμα, όπως και η διόρθωση του χρονικού σφάλματος κατά την μαγνητοσκόπηση "Claymation". Το πιάσιμο επίσης έχει τρομερή αίσθηση. Το menu άνετο και πλήρες. Τα ψηφιακά αποτελέσματα και τα faders είναι πολύ proffesional. Οι μπαταρίες διαρκούν 3 ώρες.

Θα σύστηνα αυτήν την κάμερα σε ένα πρόσωπο που είναι σοβαρός hobbίστας, με μια προτίμηση για την ποιότητα ήχου και την τηλεοπτική ποιότητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nobleman

 

ego mporei na asxolitho me editing alla h sister mou

mporei na thelei na vlepei ena dvd xima xoris epeksergasia treli

apla thelo na ksero an einai eykoli sxetika i metafora apo dvd se minidv

oste na to kano ego h an den exo to katallilo prog(pinnacle)na to pigainei se ena fotografeio

 

ayta

 

me pinnacle 9 exo doulepsei kanontas editing se mpeg arxeia apo cybershot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν με πρόλαβανε φίλε μου... σε αυτή την απάντηση που θα δώσω...

 

Το πρόβλημα δεν συναντάται αν θα είναι DV ή DVD - το πρόβλημα είναι και τι φακό θα έχει κάμερα...

 

Βεβαίως DV vs DVD θα πρέπει να επιλέξεις DV (η miniDV) γιατί η ταχύτητα μεταφοράς από τον φακό στην μαγνητική ταινία αγγίζει από τα 25 ώς και τα 50MBps ενώ σε ένα DVD maximum 8mbps (30λεπτά στα mini dvd δηλ.) - επίσης αν μού έβαζες μέσα και την επιλογή Beta θα σου έλεγα beta αλλά είναι ξεπερασμένος τρόπος λειτουργίας...

 

Η γνώμη μου είναι να επιλέξεις miniDV - και αν μπορείς να πάρεις με 3CCD πάρε...

 

μακριά από το DVD και απο αυτούς που σού λένε οτι θα χάσεις ποιότητα... αγοράζοντας μια firewire απλή - των 15ευρώ θα κάνεις θαύματα - ειδικά και αν πάρεις καμιά κάμερα με είσοδο dv... ξέφυγες...

 

Το μόνοι μειονέκτημα οτι θα πρέπει να αγοράζεις συνεχώς κασέτες... γιατι η επανεγγραφή χαλάει το μαγνητικό υλικο... εύκολα..

 

η ανάλυση δεν είναι το πάν άλλωστε και το ένα format και το άλλο κοντά στα 720χ576 δουλεύουν... το θέμα είναι συμπίεση της εικόνας που δυστυχώς στο dvd γίνεται κατα την εγγραφή...

 

Επίσης έχει αποδειχθεί ότι στις κάμερες dvd δεν βάζουν καλούς φακούς.... όσο στις dv...

 

Εξ' άλλου αν κοιτάξουμε ψηλά πόσες broadcast camera με dvd θα βρούμε... ίσως καμία... ενώς πόσες broadcast dv ... οι περισσότερες... αν και τώρα υπάρχει το κόλπο με τον hard disk write... the best one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 iparksiakes kai 1 prosopiki erwtisi:

 

1) iparxei format stin agora kalitero tou DV' date=' kai fisika den enow afto pou xreisimopoioi o Lucas :razz:

 

2) iparxei dinatotita eggrafis se miniDV camera polikanalou ixou? an nai poia camera mporei na to kanei?

 

3) poia einai h kaliteri miniDV camera mexri 1300 euros?

 

efxaristw polu :)[/quote']

 

 

1) Ναι, είναι το HDV (High Definition) και ναι, είναι αυτό που χρησιμοποιεί και ο Lucas (όχι ακριβώς το ίδιο βέβαια). Εαν σε ενδιαφέρει, το πιο προσιτό μοντέλο είναι μάλλον αυτό:

 

http://www.pixmania.com/gr/gr/113884/art/sony/aeioaieuiana-minidv-hdr-h.html

 

2) Υπήρχε ένα μοντέλο της Sony που μπορούσε να γράψει μέχρι και 4 κανάλια νομίζω. Όμως αποσύρθηκε. Τώρα δεν ξέρω για άλλο... άλλωστε τι να το κάνεις πια?? Τόσο σημαντικό ρόλο παίζει?

 

3) Στην περίπτωση που δίνεις ένα καλό ποσό για βιντεοκάμερα, όπως 1300€ δεν μπορώ παρά να σου προτείνω την δικιά μου:

 

http://www.technixx.gr/detail.jsp;jsessionid=B6335CF78E023519FCD8B5F952D77A1D?gruppe=14046

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει άλλο μοντέλο στα λεφτά που ζητάς με αυτά τα specifications. Και είναι και 3 CCD και βγάζει 4 Μpixel φωτογραφίες και έχει και οπτικό σταθεροποιητή και έχει και ψευτο- progressive mode αν είσαι fan του film look. Βέβαια αν έχεις 300€ παραπάνω, μπορείς να πας για την Sony που σου δίνω πιο πάνω.

 

 

Το πρόβλημα δεν συναντάται αν θα είναι DV ή DVD - το πρόβλημα είναι και τι φακό θα έχει κάμερα...

 

Πολύ σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nobleman

 

ego mporei na asxolitho me editing alla h sister mou

mporei na thelei na vlepei ena dvd xima xoris epeksergasia treli

apla thelo na ksero an einai eykoli sxetika i metafora apo dvd se minidv

oste na to kano ego h an den exo to katallilo prog(pinnacle)na to pigainei se ena fotografeio

 

ayta

 

me pinnacle 9 exo doulepsei kanontas editing se mpeg arxeia apo cybershot

 

Μήπως εννοείς από DV σε DVD; με μπέρδεψες... από DV το περνάς με firewire στο PC σε μορφή AVI και μετά με οποιοδήποτε πρόγραμμα το κάνεις DVD, όπως π.χ. το nero...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...