Προς το περιεχόμενο

MiniDV ή DVD?


koutsou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρινε 1.0mp MiniDV και 1.0mp DVD ( Σε highest Quality ) και μετα να πεις οσα λες. Εκτος αν δεν μπορω να δω την διαφορα σε 2 ιδιες καμερες που εχουν διαφορετικο μεσο εγγραφης και που τυγχανει να τις εχω.

Οσο για αυτο που λες μαλλον θελεις να πεις πως σε MiniDV βγαινουν προς το παρων καμερες με περισσοτερα Mp πραγμα που θα αλλαξει.

Εγω συγκρινω ιδια μεγεθη.

 

Καταρχήν εδώ δεν τσακωνόμαστε και μάλιστα Χριστουγεννιάτικα, απλά τις εμπειρίες μας καταθέτουμε, οκ;;; Έτσι για διευκρίνηση επειδή σε βλέπω λιγο επιθετικό... :)

 

Πες μου κάτι τώρα, πόσο κάνει μια κάμερα DV 1MP που λες και πόσο μια DVD ίδιας ανάλυσης;;; Έτσι να συγκρίνουμε, διότι όταν την αγόρασα εγώ πριν 6 μήνες 890? 3MP, η αντίστοιχη DVD δεν υπήρχε και στα ίδια χρήματα έβρισκα μόνο με 800.000P... η αντίστοιχη DV στα ίδια pixels έκανε 300?!!!

 

και υπάρχει και μια άλλη παράμετρος εκτός την ποιότητα... η αξία αγοράς των DVD... κατά την γνώμη μου λοιπόν - και πάντα φιλικότατα - προς το παρόν με DV έχω καλύτερη ποιότητα και πιο οικονομική λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν τσακωνομαστε απλα εφοσον εχω δει και τις 2 στην TV μου πιστευω πως μπορω να κρινω ποια εχει καλυτερη ποιοτητα σωστα ?

Εγω εδωσα 800ε για την MiniDV και 1200ε για την DVD περισυ τα χριστουγεννα οταν τις πηρα.

Οσο για την λυση εχω 4DVDrw που τα πηρα 3ε το ενα οποτε δεν νομιζω πως τιθεται θεμα οικονομιας εφοσον αποτι θυμαμαι οι 60αρες MiniDV οταν αγορασα περισυ εκαναν 5ε η καθε μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, τις βλέπεις μπροστά σου και κρίνεις, δεν διαφωνώ... αλλά επαναλαμβάνω ότι συγκρίνοντας σε οικονομικά μεγέθη και όχι σε pixels, υπερέχει προς το παρόν η λύση DV... άσε που έρχεται η λύση HD, σαφώς ποιοτικότερη και οικονομικότερη, αφού θα διαγράφεις ότι θέλεις και θα το ξαναγράφεις κατευθείαν στο σκληρό της κάμερας... πάρε μια γεύση εδώ και καλά Χριστούγεννα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουστε κι ενα καμενο απο το DVD.

ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!

Εχω μια sony dvd 202 και θα την αλλαζα στην στιγμη με μια οποιαδηποτε miniDV,

αλλα δυστυχως την γουσταρει πολυ η γυναικα μου...

 

Αν θες να κανεις οτιδηποτε περα απο το shoot-watch, miniDV και ξερο ψωμι.

 

PS:

και καλες γιορτες σε ολους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να κανεις edit σε DVD ? Εγω το περναω στον σκληρο μου με απλο copy-paste και του βγαζω τα ματια με το Pinnacle Studio 10.

Οσο για τις καμερες με σκληρο ειχα παραγγειλει μια JVC απο το pixmania αλλα την ακυρωσα αφου σε κατι μηνες θα βγει με 80gb και θα ειναι τα ιδια λεφτα τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να κανεις edit σε DVD ? Εγω το περναω στον σκληρο μου με απλο copy-paste και του βγαζω τα ματια με το Pinnacle Studio 10.

Οσο για τις καμερες με σκληρο ειχα παραγγειλει μια JVC απο το pixmania αλλα την ακυρωσα αφου σε κατι μηνες θα βγει με 80gb και θα ειναι τα ιδια λεφτα τοτε.

 

Αφού ξαναπάς σε edit γιατί να μην προτιμήσεις το ποιοτικότερο DV, του οποίου το format χρησιμοποιεί τον μη απωλεστικό αλγόριθμο συμπίεσης DCT και γράφει τα ψηφιακά δεδομένα με ρυθμό στα 25Mbs σε κασέτα χωρητικότητας περίπου 12-13 GB, με λιγότερα λαλά;;;

 

Το DVD, συμφωνώ με το φίλο bchris πιο πάνω, είναι πολύ καλή περίπτωση για άμεση λήψη και προβολή...

 

Καλύτερα η επένδυση λοιπόν σε κάμερα DV που διαθέτει περισσότερα του ενός CCDs, τα οποία συλλέγουν πρωτογενώς περισσότερες πληροφορίες, οπότε είναι λογικό να αποδίδουν χρωματική απόδοση και αναλυτικότητα... βέβαια, εξίσου σημαντική παράμετρος για τον τρόπο εγγραφής είναι η συμπίεση του JPEG, που αποθηκεύεται διαδοχικά, οπότε εξασφαλίζεται πολύ καλή ποιότητα εικόνας.

 

Επίσης, αξίζει επί μέρους να προσέξεις τον σταθεροποιητή εικόνας και το 16:9 να είναι και τα δύο οπτικά και όχι ψηφιακά, το μικρότερο γενικά μέγεθος της κάμερας μετράει, όπως το να έχει αξιόπιστο φακό με ικανό ζουμ, μπαταρία μεγάλης διάρκειας και φυσικά μεγάλη σημασία έχουν οι είσοδοι/έξοδοι αλλά και τα παρελκόμενα που συνοδεύουν την κάθε κάμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινος που ειπε πως το MiniDV χωραει 13 Giga μαλλον δεν εχει ασχοληθει ποτε με καμερες εφοσον η μεγαλυτερη MiniDV κασετα που υπαρχει ειναι 120 λεπτα σε αντιθεση με τα DVD που τα μονα εχουν 30 λεπτα και τα 2 οψεων φτανουν τα 60 λεπτα , ολα αυτα βεβαια σε Highest Quality.
Εσύ που έχεις ασχοληθεί με κάμερες, πόσα GB λες ότι χωράει μιά κασσέτα DV; :roll:

 

 

Οσο για το τι κανουν στο Hollywood να υπενθιμησω πως τα νεα Star Wars τραβηχτηκαν σε DVD και απο ποιοτητα εικονας ξεπερνανε τα παντα ως τωρα ?
Με τι γυρίστηκε το Star Wars? Σιγά μην χρησιμοποίησε ο Lucas Handycam με DVD 8cm :lol:

Το Episode III γυρίστηκε σε HDCAM SR που χρησιμοποιεί αλγόριθμο MPEG 4 (πολύ ανώτερο από το MPEG 2 των camcorders που γράφουν σε DVD) με bitrate που φτάνει τα 440Mbps (το μέγιστο bitrate που υποστηρίζει το DVD είναι 9Mbps). Εννοείται βέβαια ότι αυτές οι κάμερες είναι High Definition και φυσικά δεν γράφουν σε DVD αλλά σε ψηφιακή κασσέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτόν που είπε για το Hollywood, σαφώς και χρησιμοποιείται ακόμα το φιλμ στις ταινίες, γιατί δεν είναι ένα απλό μέσο. Είναι ΤΟ μέσο, γύρω απο το οποίο έχει αναπτυχθεί μια ολόκληρη τέχνη, καθώς και γύρω από τις ιδιότητες του έχουν αναπτυχθεί ολόκληρες τεχνικές. Μπορεί να το παλεύουν αλλά ακόμα με το ζόρι καταφέρνουν να φθάσουν το βάθος χρώματος και την αναλυτικότητά του. Οι άνθρωποι συνεχίζουν να γράφουν σε φιλμ λόγω των ιδιοτήτων και φυσικά (μην σου φανεί περίεργο) της αγάπης τους σε αυτό.

 

Η άποψη για το ότι το αναλογικό μέσο δεν φθείρεται είναι κουλή. Καταρχάς, ναι, σαφώς και είναι εκπληκτικό το αναλογικό μέσο και ίσως σχεδόν πάντα καλύτερο (όπως συμβαίνει και με τους δίσκους βινυλίου), όμως φθείρονται. Έχεις δει για παράδειγμα ταινία σε οξειδωμένο φιλμ? Επειδή στην Ίριδα είχα παρακολουθήσει ταινία, μπορώ να σου πω πως είχε μια μόνιμη απόχρωση του κόκκινου. Ένα DVD δεν μπορεί να το πάθει αυτό γιατί είναι ΨΗΦΙΑΚΟ το σήμα του, που σημαίνει ότι είναι κωδικοποιημένο σε "0" και "1". Δεν μπορεί να πάθει οξείδωση! Το ίδιο ισχύει και με τις κασέτες DV.

 

Και ερχόμαστε στον φίλο που λέει ότι οι κασέτες DV είναι καλύτερες γιατί γράφουν αναλογικά. Λάθος. Οι DV είναι καλύτερες, γιατί γράφουν ΨΗΦΙΑΚΑ αλλά σε μικρότερη συμπίεση από τα DVD. Και περνώντας στον φίλο που λέει ότι τα DVD είναι καλύτερα από τις miniDV... πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Είναι σαν να λες ότι τα Divx που φτιάχνεις είναι καλύτερα από τα αρχικά DVD! 1 ώρα σε DV format είναι όντως 13 Gb άμα τα περάσεις στον σκληρό. Είναι άδικο να λες στον άνθρωπο ότι δεν ξέρει από κάμερες, όταν λέει την αλήθεια. Είναι σαν να του λες ότι το mp3 και το AC3 είναι καλύτερης ποιότητας από το PCM και ότι δεν ξέρει και από ήχο! Όσο για τις δύο κάμερές σου HellasVagabond, πρέπει να ξέρεις ότι στην τελική δεν είναι μόνο το format, η κάμερα αποτελείται και από άλλα μέρη. Εάν η MiniDV Κάμερά σου είναι μούφα τότε είναι λογικό να σου φαίνεται καλύτερη η άλλη. Επίσης την εικόνα δεν θα την δεις σε μια απλή τηλεόραση (με προφανώς αναλογικό σήμα) αλλά σε έναν υπολογιστή με firewire...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα DVD δεν μπορεί να το πάθει αυτό γιατί είναι ΨΗΦΙΑΚΟ το σήμα του, που σημαίνει ότι είναι κωδικοποιημένο σε "0" και "1". Δεν μπορεί να πάθει οξείδωση!

Κι όμως, τα DVD και τα CD μπορούν να οξειδωθούν αν η προστατευτική επίστρωση είναι κακής ποιότητας. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν θα βλέπεις απόχρωση κόκκινου αλλά κάτι ωραία μηνύματα λάθους από το player που δεν θα μπορεί να διαβάσει τις ψηφιακές πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι παιδιά... άμα ασχοληθείς λίγο περισσότερο με το θέμα, είτε επειδή είσαι ενημερωμένος είτε επειδή έχεις προσωπικές εμπειρίες, είναι προτιμότερο να λες λίγα και σωστά... διότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, τα DVD και τα CD μπορούν να οξειδωθούν αν η προστατευτική επίστρωση είναι κακής ποιότητας. Σε αυτή την περίπτωση όμως δεν θα βλέπεις απόχρωση κόκκινου αλλά κάτι ωραία μηνύματα λάθους από το player που δεν θα μπορεί να διαβάσει τις ψηφιακές πληροφορίες.

 

Αν και αυτό ομολογώ πως δεν το ήξερα, είναι φυσικό να υπόκεινται σε βλάβες όλα τα μέσα. Απλά συμφωνώντας, στο ψηφιακό σήμα άμα είναι, δεν θα βλέπεις τίποτα γιατί η ακτίνα δεν θα μπορεί να το διαβάσει. Αλλιώς η εικόνα θα παίζει απαράλλακτη όπως γράφτηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία με μια camera της S*ny, η εικόνα στο miniDVD ήταν απλά μη ικανοποιητική. Τι να το κάνεις 1Mpixel? Δεν αξίζει και με βάζει σε σκέψεις ότι η camera με dvd είναι σχεδόν μόνο για να ψαρώνει ο κόσμος. Τι να προλάβει να χωρέσει στο 1,4giga δισκάκι... και εκτός της ποιότητας, 30 λεπτά βίντεο φτάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Και οι 2 καμερες ειναι ΙΔΙΕΣ σε ολα τα χαρακτηριστικα ειναι και οι 2 του 1mp , απλα η μια γραφει σε miniDV και η αλλη σε DVD.

2ον) Οι καμερες SONY εχουν μια επιλογη HIGHQ που δεν ειναι επιλεγμενη εξαρχης και αν την επιλεξεις το αποτελεσμα ειναι εκπληκτικο.

3ον) Το Star Wars γραφτηκε με ψηφιακα μεσα οταν ολοι χρησιμοποιουσαν και χρησιμοποιουν αναλογικα.

4ον) Συμφωνω με το οτι δεν εχουν μεγαλη χωριτικοτητα και για μενα μονο αυτο ειναι το αρνητικο τους αν και σπανια θα γραψω κατι συνεχομενο ανω των 30 λεπτων.

5ον) Τα 13 giga που πιανουν στον σκληρο ειναι επειδη η συμπιεση που δεχεται μια miniDV κασσετα απο τα διαφορα προγραμματα μεταφορας οπως το studio ειναι κατα πολυ κατωτερη απο την συμπιεση που κανει on the fly μια DVD καμερα.

6ον) Οποιος μου φερει μια 1mp miniDV και μια 1mp DVD καμερα και μου δειξει πως η miniDV βγαζει καλυτερη ποιοτητα θα του πω μπραβο.

 

Εγω οτι λεω το λεω επειδη εχω και τις 2 καμερες αρα βλεπω και κρινω.

Μην κρινετε λοιπον με βαση οτι διαβαζετε αρα οτι βλεπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπω ξανά στη διαδικασία να σου πω τους λόγους για τους οποίους έχει καλύτερο αποτέλεσμα η εικόνα που συλλαμβάνει η DV κάμερα από μία DVD;;;

Όχι, διότι ήδη σου εξήγησα με κάποια σχετικά δύσπεπτη προφανώς ορολογία και δεν πείθεσαι αλλά επιμένεις να στηρίζεις την άποψή σου σε αυτό που βλέπεις στην τηλεόρασή σου χωρίς κάποια επιχειρήματα, οπότε «πάσο» και όσοι κατάλαβαν, κατάλαβαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...