Προς το περιεχόμενο

World Cup 2006


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H πλειοψηφία είναι το σύνολο των ανθρώπων που ασχολούνται με ποδόσφαιρο, που ξέρουν πέντε πράγματα που έχουν τεκμηριωμένη άποψη και και και.....Εκτός κι αν είδες εσύ πουθενά διθυράμβους για το ποιοτικό ποδόσφαιρο που έπαιξε η Ιταλία. Αν και δε τους χρειάζομαι αυτούς, δόξα το Θεό έχω μάτια και βλέπω. Όταν 50 λένε ότι η Ιταλία μπορούσε αλλά δεν ήθελε να παίξει και προτίμησε το τσίκι τσίκι και 3-4 λένε ότι έπαιξε γρήγορο και ποιοτικό ποδόσφαιρο, ε δε μπορεί να'ναι οι 50 βλάκες και οι 3-4 οι ξύπνιοι.Αλλά Νοντα νομίζω πας εκεί που είναι οι "καλύτεροι", παλιότερα μας είπες ότι είσαι με την Αργεντινή(όταν πήγαινε καλά-ποστ νουμερο 746-ελπίζω να μη το κάνεις εντιτ----Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο...Και όντως έχει καταντήσει κουραστικό να επιτίθενται όλοι στη Βραζιλία....Παραδέχομαι ότι η Βραζιλία είναι φέτος πολύ down σε απόδοση σε σχέση με παλιότερα χρόνια,αλλά...το αποτέλεσμα μετράει παίδες.Και μέχρι στιγμής τα αποτελέσματα δείχνουν άνετες χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια νίκες της Βραζιλίας.

Εγώ πάντως είμαι με την Αργεντινή...Είδομεν...) μετά που αποκλείστηκε και είδες ότι η Ιταλία έχει πιθανότητες να το πάρεις μας έγινες υπέρμαχος της Ιταλίας...Τελικά με ποιους ήσουνα και βγήκες με ένα ποστ Νααααααααααα και ολε ολε ότι η Ιταλία και καλά πρωταθλήτρια κόσμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ρε μεγάλε χαλάρωσε!!!!!Ασφαλώς και ήμουν και με την Αργεντινή.Απλά ήμουν και με την Ιταλία.Άν θυμάσαι σ'ένα άλλο post μου την ίδια περίπου χρονική περίοδο υποστήριζα ότι θα πάνε τελικό Ιταλία-Πορτογαλία,γιατί έτσι ήθελα...Απαγορεύεται να υποστηρίζεις περισσότερες από μια ομάδες?Δεν το ξερα,άλλη φορά θα συμμορφώνομαι....

Δε μιλάς σωστά ρε φίλε....Πας και λες ότι υποστηρίζω όποια ομάδα πάει καλά...Τι να σου πω,δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θες...:-| :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ είναι το θέμα , ότι κανείς από όλους εμας που λέμε ότι η Ιταλία δεν έπαιξε αυτό που μπορούσε υποστηρίζαμε τρελά τη Γαλλία....Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα τόσες μέρες που "φιλονικούμε" εδώ μέσα. Πως όλοι το βλέπαμε από τη σκοπιά του ουδέτερου θεατή και πως δε θα μας χαλούσε αν η Ιταλία έπαιζε με τους παίκτες που έχει αυτό που μπορούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εγώ λέω αυτά που λέω επειδή είμαι φανατικός οπαδός της Ιταλίας???

Τη μία υποστηρίζω την Ιταλία επειδή νικάει,την άλλη γίνομαι φανατικός οπαδός της???:confused: :confused:

Γι'αυτό είπα ό,τι είπα για το Ματεράτσι???Γι αυτό έλεγα μπράβο για το παιχνίδι της Γερμανίας σε προηγούμενα ματς???

 

Το κακό είναι ότι μερικοί εδώ μέσα κρατάτε ότι σας συμφέρει από τα λεγόμενά μου και τα υπόλοιπα τα αφήνετε να πέσουν στο κενό...Έτσι δε γίνεται συζήτηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χοντρό το argument γίνεται για το ότι μπορει η Ιταλία να προσφέρει καλύτερο θέαμα πράγμα που ορισμένοι δεν παραδέχονται (δικαίωμα τους) αλλά προσπαθούν ταυτόχρονα να μας πείσουν ότι καλό ποδόσφαιρο=κατενάτσιο και μηδέν θέαμα ενώ επίσης υπάρχει διαφωνία ως προς τί ορίζουμε "θέαμα".

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χοντρό το argument γίνεται για το ότι μπορει η Ιταλία να προσφέρει καλύτερο θέαμα πράγμα που ορισμένοι δεν παραδέχονται (δικαίωμα τους) αλλά προσπαθούν ταυτόχρονα να μας πείσουν ότι καλό ποδόσφαιρο=κατενάτσιο και μηδέν θέαμα ενώ επίσης υπάρχει διαφωνία ως προς τί ορίζουμε "θέαμα".

Αυτά.

 

Πέστα χρυσόστομε, αυτό λέω εδώ και ώρες , μέρες κι εγώ.

 

Νοντα εσύ βγήκες αγόρι μου με κάτι γραμματάρες να μόλις το πήρε μέσα στη τρελή χαρά λες και σουπεσε ο πρώτος αριθμός λαχείου, όχι εγώ. Και θα μου επιτρέψεις, όλα αυτά που λες δείχνουν ότι τους υποστήριζες(και δικαίωμά σου φυσικά). Όπως και δικαίωμά σου να σου αρέσει αυτό το οικτρό θέαμα που παρουσιάζουν χρόνια τώρα οι Ιταλοί και οι ομάδες τους. Εγώ θα συνεχίσω να βλέπω Σκωτία, Γερμανία, Ισπανία. Μπάλα χωρίς σκοπιμότητα. Thats the point! Μαζόχας δε νομίζω να ήμουνα ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blueviper:σε ξέρω από κάπου???:confused: :confused:

 

Εχεχεχε...η ανοησία τελικά έπιασε κόκκινο. :D

 

Επιλέγεις να αγνοήσεις κάποιον, απαντώντας του. Κρίμα που έκλεισε ο Μικρούτσικος κι έμεινε μονάχα η Πάνια για να αναδείξει το αστείρευτο ταλέντο σου και την πνευματική οξυδέρκεια. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Akis 401:Μου λες "όλα δείχνουν ότι τους υποστήριζες" ενώ πριν λίγο από μόνος μου είπα ότι τους υποστήριζα....Τώρα τι κερδίζεις με αυτά που λες μόνο ο ίδιος το ξέρεις...Και ποιος είναι μαζώχας,εγώ????Χμμμ....Σ'αυτό δίκιο έχεις,αφού προσπαθώ να απαντήσω και επιθυμώ να με κατανοήσουν εδώ μέσα μαζώχας είμαι μάλλον...Τι να κάνουμε ,όλοι έχουμε ελαττώματα στη ζωή μας....

Mάλλον δεν έπιασες το νόημα..δε πειράζει...αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι οι περισσότεροι δεν υποστηρίζαμε καμμιά από τις 2, ίσως και καμμιά από τις 32, ενώ εσύ υποστήριζες κάποια( αλήθεια άμα έβγαινε και η Ιταλία έξω μετά τι θα ήσουν? Πορτογαλία? :P). Εκ των πραγμάτων λοιπόν οι απόψεις σου είναι μεροληπτικές. ( Για τον Ματεράτσι που επικαλείσαι, αυτό έλειπε να τον δικαιολογούσες κιόλας)Για το μαζόχας που λες ότι είσαι που προσπαθείς να μας πείσεις άστο καλύτερα , ας μην απαντήσω γιατί θα γίνει κ@@@ς παλι εδώ μέσα. Απλά αν έχεις όρεξη διάβασε όσα ποστ έκανες και δες τι είπες και πόσες φορές αναιρέθηκες μόνος σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Πάμε πάλι από το μηδέν...αυτή τη φορά απλά:

 

Κατενάτσιο έπαιξε η Ιταλία μετά το 45'. Κατενάτσιο δεν έπαιξε η Ιταλία πριν το 45'. Ελπίζω να έγινε κατανοητή η διαφορά.

 

Προσπαθώ λίγο ν'αλλάξω το ύφος της κουβέντας' date=' αλλά απ'ότι φαίνεται δε γίνεται. Κρίμα.

 

Η Ιταλία δεν έπαιξε καθόλου κατενάτσιο, γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιήσε ποτέ sweeper. Πάντα έπαιζε με 4 αμυντικούς (2 κεντρικούς και 2 μπακ) και με 1-3 ανασταλτικούς μέσους (Γκατούζο πάντα, καμιά φορά ερχόταν πίσω ο Πίρλο, και στον τελικό μπήκε κ ο ΝτεΡόσι κ έγιναν για ΠΡΩΤΗ φορά στο μουντιάλ τρεις). Το σύστημα 4-3-3 δεν είναι το κατενάτσιο. Ανάμεσα στ'άλλα που γράφει το κείμενο που μου έδωσες, λέει ότι κατενάτσιο δεν είναι κάθε αμυντικό σύστημα.

 

Εφηβική ηλικία?! Έλα Παναγιά. Από που στο καλό καταλήξαμε στο συμπέρασμα πως διανύουμε την εφηβεία του ποδοσφαίρου?! Και γιατί δεν είμαστε στο προεφηβικό στάδιο ή, ακόμα καλύτερα, στη μετα-φανταρική περίοδο; :D

 

Εμ, αυτό το θεώρησα απλά αυτονόητο. Απο επιχειρήματα, άλλο τίποτα. Και μόνο τα παγκόσμια κύπελλα να δεις και πως εξελίσσονται, θα καταλάβεις. Δεν είναι αλήθεια ότι το ποδόσφαιρο τα τελευταία 20 χρόνια είναι που έχει αρχίσει να οργανώνεται; Δεν είναι αλήθεια ότι όλες οι ομάδες προσπάθησαν να παίξουν όπως η Ιταλία ή τέλος πάντων η Εθνική Ελλάδος (ακόμα κ η Βραζιλία σε έναν βαθμό) με αποτέλεσμα να σας απογοητεύσει το θέαμα; Εκτός αν εσείς είδατε καμια ομάδα που να έπαιζε όπως η Βραζιλία του '94 (το περισσότερο, για να μην πω '82). Τέλος πάντων, θα προτιμούσα αντι να ειρωνεύεσαι με αυτά τα ανεκδιήγητα "Έλα παναγιά μου!" λες κ σου είπα καμιά κοτσάνα, να μου πεις εσύ τι γνώμη σου για το θέμα. Γιατί μονίμως έτσι συζητάς. Δε λες πράγματα, απλά προσπαθείς να απορρίψεις αυτά που λέει ο άλλος. Και επειδή φυσικά όλα μπορούν να αντικρουστούν (ειδικά με επιχειρήματα "Μη χειρότερα! Άκου τι βλακείες λέει!") η συζήτηση καταλήγει με εμένα να προσπαθώ να σου κάνω μάθημα κ μετά από λίγο να μου γράφεις ειρωνίες του τύπου "Ναι ναι, μόνο ο Μανώλης κατάλαβε ότι το ποδόσφαιρο είναι σε εφηβική ηλικία. Όλοι οι άλλοι είμαστε ηλίθιοι".

 

Βασικά είχα σκοπό ν'απαντήσω κ στα υπόλοιπα, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο τώρα που το σκέφτομαι. Πιστεύω πλέον ότι είσαι ανίκανος να συζήτησεις σωστά, παρα το ότι ξέρεις να χειρίζεσαι καλά τη γλώσσα. Αν κάποια στιγμή πεις ξεκάθαρα τη γνώμη σου θα μπορέσω να σου απαντήσω. Κάποια στιγμή προσπάθησα να αντικρούσω κάποια επιχειρήματα σου και άρχισες να μου λες ότι "δεν εννοούσα αυτό" κ "δεν εννοούσα το άλλο". Όταν βρεις τι εννοείς, πες μας κ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε manuel παραδέξου επιτέλους ότι η Ιταλία έπαιξε σε όλα τα παιχνίδια κατενάτσιο και ότι ο Ζιντάν είναι ο άρχοντας των γηπέδων που τόλμησε να σηκώσει το βλέμμα του πάνω του ο δολοφόνος Ματεράτσι να ησυχάσουμε....Αφού μερικοί εδώ μέσα θέλουν να το ακούνε,όπως εκείνος στη διαφήμιση με το seat....:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μανωλη,το θεμα δεν ειναι αν επαιξε 4-3-3 ή 4-5-1 αλλα η διαθεση της ολης ομαδας,ειτε να παιξει καλη αμυνα,αλλα να κανει αντεπιθεσεις με προυποθεσεις,ή να ταμπουρωθει πισω(ή να παιξει πιο επιθετικα)...Εγω στον τελικο,ειδα μια Ιταλια ταμπουρωμενη επι 75 λεπτα,δεν παει να επαιζε 3-5-2,ειχαν κλειστει στο 1/3 του γηπεδου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά, το κατενάτσιο άρχισε με το "W" ένα σύστημα που δε νομίζω να χρησιμοποιειται πλέον αλλά δεν έχει και τόση σημασία.

 

Σημασία έχει τί κατέληξε να θεωρείται "κατενάτσιο" απ' τον κόσμο του ποδοσφαίρου και το οποίο συνοψίζεται πολύ απλά σε οποιοδήποτε τρόπο παιχνιδιού, στυλ, σύστημα το οποίο εστιάζει πρωτίστως στην καταστροφή του παιχνιδιού του αντιπάλου και δευτερευόντων στην δημιουργία δικού σου.

 

Το ότι δεν έπαιξε λοιπόν κατενάτσιο ή όχι η Ιταλία επειδή δεν έβαλε sweeper, είναι επιεικώς αστεία διαπίστωση.

 

Παραπέμπω το κάτωθι απ' το Sportnet:

"Ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που συνήθιζε να παρουσιάζει στις μεγάλες διοργανώσεις επιδεικνύει σ' αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο η Ιταλία. Βασιζόμενος στο ταλέντο κάποιων επιθετικών του, ο Μαρσέλο Λίπι έχει δώσει μια πιο επιθετική φιλοσοφία στη «σκουάντρα ατζούρα», η οποία την ερχόμενη Πέμπτη παίζει το μέλλον της στο Μουντιάλ, αντιμετωπίζοντας την Τσεχία. Στόχος των τρις Παγκόσμιων Πρωταθλητών είναι να αποφύγουν την ήττα και, σύμφωνα με τον Φάμπιο Καναβάρο, για να συμβεί κάτι τέτοιο θα πρέπει η ομάδα του να επανέλθει σε μια πιο αμυντική φιλοσοφία.

 

«Πρέπει να παίξουμε πιο ...ιταλικά. Πιο κυνικά. Βέβαια, η ομάδα μας έχει επιθετικές αρετές, όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οφείλουμε να αμυνόμαστε. Η Τσεχία διαθέτει μία πολύ καλή ομάδα, που παίζει εξαιρετικά το σύστημα των αντεπιθέσεων, ενώ έχει στις τάξεις της έναν χαρισματικό παίκτη, τον Πάβελ Νέντβεντ», υποστήριξε ο αρχηγός των «ατζούρι»."

 

Το αρχικό θετικό -από άποψη τόσο αποτελέσματος όσο και θεάματος- παιχνίδι κόντρα στην Γκάνα, επεφύλαξε κάποιους κινδύνους για την Ιταλία, όπως θυμόμαστε ελπίζω. Βλέπουμε λοιπόν, τον αρχηγό της ομάδας να προτείνει επιστροφή σε τί? Και ω του θαύματος, από τον επόμενο αγώνα και μετά, κόπηκαν τα πολλά πολλά και η ολική επαναφορά ήταν γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...