Προς το περιεχόμενο

World Cup 2006


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ιταλία δεν έπαιξε καθόλου κατενάτσιο, γιατί πολύ απλά δεν χρησιμοποιήσε ποτέ sweeper. Πάντα έπαιζε με 4 αμυντικούς (2 κεντρικούς και 2 μπακ) και με 1-3 ανασταλτικούς μέσους (Γκατούζο πάντα, καμιά φορά ερχόταν πίσω ο Πίρλο, και στον τελικό μπήκε κ ο ΝτεΡόσι κ έγιναν για ΠΡΩΤΗ φορά στο μουντιάλ τρεις). Το σύστημα 4-3-3 δεν είναι το κατενάτσιο. Ανάμεσα στ'άλλα που γράφει το κείμενο που μου έδωσες, λέει ότι κατενάτσιο δεν είναι κάθε αμυντικό σύστημα.

 

Για νέο μου το λες; Λες να αγνοώ τι αναφέρει ένα κείμενο που ο ίδιος επέλεξα να ποστάρω; Μήπως όμως επιτέλους πρέπει να αρχίσουμε να κατανοούμε και τα ψιλά γράμματα, όπως ήδη σου έγραψα σε προηγούμενο post;

 

Μια ομάδα μπορεί να παίζει θεωρητικά ακόμα και 1-1-8 και να έχει επιλέξει να γυρίσει στην άμυνα ομαδικά για να προστατεύσει το αποτέλεσμα. Αυτό ακριβώς έπραξε και η Ιταλία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μα πόσο στο καλό δύσκολο είναι να γίνει τουλάχιστον κατανοητή αυτή η διάκριση μεταξύ συστήματος και πνεύματος αυτού; Τι χρειάζεται για να γίνει αντιληπτό πως την κριτική τη δέχεται η Ιταλία για το διάστημα εκείνο που κλείστηκε στα καρέ της περιμένοντας το μπαμπούλα, ακόμα κι όταν αυτός είχε μείνει με 10 παίχτες;

 

Όσο για τα συμπεράσματα του εμπνευστή του κατενάτσιο Χερέρα, γαργάρα...προφανώς γνωρίζεις καλύτερα, από αυτόν που το εφήρμοσε και διαπίστωσε πως αποτελεί ήττα του ποδοσφαίρου.

 

Τέλος πάντων, θα προτιμούσα αντι να ειρωνεύεσαι με αυτά τα ανεκδιήγητα "Έλα παναγιά μου!" λες κ σου είπα καμιά κοτσάνα, να μου πεις εσύ τι γνώμη σου για το θέμα. Γιατί μονίμως έτσι συζητάς. Δε λες πράγματα, απλά προσπαθείς να απορρίψεις αυτά που λέει ο άλλος. Και επειδή φυσικά όλα μπορούν να αντικρουστούν (ειδικά με επιχειρήματα "Μη χειρότερα! Άκου τι βλακείες λέει!") η συζήτηση καταλήγει με εμένα να προσπαθώ να σου κάνω μάθημα κ μετά από λίγο να μου γράφεις ειρωνίες του τύπου "Ναι ναι, μόνο ο Μανώλης κατάλαβε ότι το ποδόσφαιρο είναι σε εφηβική ηλικία. Όλοι οι άλλοι είμαστε ηλίθιοι".

 

Νόμιζα πως δε σου άρεσε το πατερναλιστικό ύφος, αλλά φαίνεται λάθεψα...μια χαρά το κάνεις το μάθημα, όπως ομολογείς. Αναγκάζεσαι προφανώς. Ίσως φυσικά να σου είναι εύκολο να αναμασάς ανυπόστατες θέσεις περί ταύτισης ποδοσφαίρου και σκάκι, εφηβικών συμπτωμάτων κοκ, αλλά κάποια στιγμή κουράζει κι η ανάγκη να επανέρχομαι επεξηγώντας όλο και περισσότερο θέσεις κι απόψεις που έχω επαναλάβει πολλάκις. Εδώ κατηγορήθηκα πως παρα-γράφω πολλά και εξαναγκάζω κάποιους να διαβάζουν σεντόνια, αλλά ούτε εκεί δε φαίνεται να υπάρχει συμφωνία, μια κι έρχεσαι τώρα εσύ να μου αποδώσεις ελλειπή γνωμοδότηση. Σουρεαλισμός.

 

Βασικά είχα σκοπό ν'απαντήσω κ στα υπόλοιπα, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο τώρα που το σκέφτομαι. Πιστεύω πλέον ότι είσαι ανίκανος να συζήτησεις σωστά, παρα το ότι ξέρεις να χειρίζεσαι καλά τη γλώσσα. Αν κάποια στιγμή πεις ξεκάθαρα τη γνώμη σου θα μπορέσω να σου απαντήσω. Κάποια στιγμή προσπάθησα να αντικρούσω κάποια επιχειρήματα σου και άρχισες να μου λες ότι "δεν εννοούσα αυτό" κ "δεν εννοούσα το άλλο". Όταν βρεις τι εννοείς, πες μας κ μας.

 

Κάτσε Μανώλη, γιατί χάνουμε το μπούσουλα και μπερδεύεσαι αναίτια. Μάλλον εσύ ήσουν εκείνος που είχες αναπτύξει έναν αυστηρά προσωπικό κώδικα επικοινωνίας κι είχες την απαίτηση να τον γνωρίζουμε άπαντες. Μιλούσες για ομαδικό, εννοώντας το συντηρητικό ή για ατομικό, εννοώντας το τσίρκο κοκ. Όταν δε σου επεσήμανα πως δεν μπορώ να μυρίζω τα νύχια μου για το τι εννοείς, αλλάξαμε τροπάριο, αφού στο μεταξύ τα άκουσα επειδή δεν είμαι ο Κάλχας ή ο Τειρεσίας.

 

Η θέση σου πως επηρεαζόμαστε άρδην από τις τηλεοπτικές περσόνες αποσύρθηκε κακήν κακώς, ακριβώς γιατί δε μας γνωρίζεις κι από χθες για να έχεις και σχετική άποψη. Άλλη μια επιπόλαιη κριτική που ήταν καταδικασμένη να πέσει στο κενό.

 

Σου ζήτησα να μου βρεις πηγές που να αποδεικνύουν πως το κατενάτσιο προσφέρει θέαμα και συγκινήσεις σε τρίτους κι ακόμα περιμένω. Έπρεπε να σου προσφέρω στο πιάτο τις απόψεις του Χερέρα επ' αυτού για να καταφανεί πως έχει ιστορικά καταδικαστεί στον τομέα αυτό ακόμα κι από τον εμπνευστή του. Κι αντί να παραδεχθούμε 2-3 πράγματα, το γυρίσαμε και πάλι σε αστειότητες του τύπου "sweeper", μπας και πιαστούμε από κάπου, μια και στριμωχθήκαμε εκεί ανάμεσα στις τακτικές, αδιαφορώντας για την παρατήρηση πως το κατενάτσιο πέρα κι έξω από συγκεκριμένο σύστημα, είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία. Κι εκεί ακριβώς έγκειται κι η κριτική που δέχεται.

 

Όταν χρησιμοποιήσαμε και το σκάκι ως το πλέον αντιπροσωπευτικό παράδειγμα ιστορικής εξέλιξης του ποδοσφαίρου, ε κάπου το χάσαμε ολοκληρωτικά και καλύτερα να το ρίξουμε τελικά στο καλαμπούρι και στον Ένγκελς, μια και άκρη δεν πρόκειται να βγει μέσα από τη συνεχή ανάγκη κάποιου να επιστρατεύσει ακόμα και τα λεγόμενα του Λάσκου προκειμένου να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.

 

Κι αν δε με απατά η μνήμη μου, η αρχική αντίθεση είχε να κάνει με το κατά πόσο το ποδόσφαιρο που παίχθηκε μετά το 45' λεπτό από τους Ιταλούς, πρόσφερε συγκινήσεις και θέαμα κι όχι αν αυτό θα επικρατήσει στο μέλλον. Με την ίδια διάτρητη επιχειρηματολογία θα μπορούσα να μιλάω επί ώρες για την πρόβλεψή μου πως το ποδόσφαιρο θα ακολουθήσει τη σχολή της Ισπανίας, διότι υπάρχουν ομοιότητες με το παρελθοντικό εξελικτικό πρότυπο της Ντάμα. :mrgreen:

 

Edit:

 

@john1987

 

Τελικά αυτό το τόσο απλό, απλούστατο πραγματάκι που περιγράφεις κι ασπάζομαι πλήρως εδώ και τόσα post, χρειάζεται να το φιλτράρουμε μέσα από τις γνωσιολογικές αρχές του διαλεκτικού υλισμού πρώτα, προκειμένου να γίνει αντιληπτό και να μην χρησιμοποιείται σα μια ύστατη προσπάθεια να σώσουμε την παρτίδα.

 

@Kandinsky

 

Ευτυχώς που δεν επικαλέστηκες τις απόψεις και μόνο δημοσιογράφου, χωρίς να ελέγξεις προηγουμένως το τηλεοπτικό του παρελθόν. Προφανώς βέβαια ο Καναβάρο δε μιλάει για κατενάτσιο, αλλά για μια περισσότερο αμυντική τακτική λειτουργία...όπως ακριβώς τη διαπιστώσαμε επί 75'. :P

 

@nontasg

 

Καλημέρα συνεπή συμμετέχοντα. Τι χαμπάρια; Άραγε πόσες φορές σήμερα θα ζητήσεις λουκέτο και θα αποχωρήσεις παραμένοντας; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Επισκέπτης

Eίσαι απερίγραπτος blueviper. Ένα κ μόνο με ενοχλεί, το ότι θεωρείς ότι μου την έχεις πει κιόλας. Θα μιλήσω μόνο για κάποια σημεία:

 

1) Τα επιχειρήματα σου αφορούν τη μια το κατενάτσιο και την άλλη το αμυντικό ποδόσφαιρο. Τα έχεις κάνει έναν αχταρμά και δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς κάθε φορά. Αφού η Ιταλία δεν έχει παίξει καθόλου κατενάτσιο σε όλο το παγκόσμιο κύπελλο, γιατί μου φέρνεις επιχειρήματα για τον ιδρυτή του, για την παγκόσμια κοινότητα που το έχει καταδικάσει και θέλεις και να σου βρώ και πηγές που να το αθωώνουν και όλα τα άλλα; Απλά δημιουργείς εντυπώσεις. Δε λες απόψεις.

 

2) Το ότι γράφεις σεντόνια (έκφραση που δεν ανήκει σε μένα) δε σημαίνει ότι γράφεις και επι της ουσίας. Το 80% από αυτά που γράφεις είναι ειρωνίες, σάλτσες και "επίθεση στην ηθική του κατηγορούμενου" ( δικηγόρος είσαι; ). Άποψη συγκεκριμένη κάνουμε αμαν να ακούσουμε.

 

3) Έχω κάνει κάποιες παραχωρήσεις στις εκφράσεις μου για να μπορέσουμε να συζητήσουμε καλύτερα, αλλά δυστυχώς αυτή η προσπάθεις καλής θέλησης από μέρους μου ερμηνεύτηκε από σένα ως αδυναμία να υποστηρίξω τις θέσεις μου. Κρίμα.

 

4) Για το σκάκι και τον παραλληλισμό μου, δε μου έχεις πει κάποια απάντηση που να δικαιολογεί τι πρόβλημα υπάρχει. Πες μου ότι αυτά είναι διαφορετικά για τους εξής λόγους. Η ντάμα μπορώ να σου πω αν θέλεις τι διαφορές έχει. 1) Ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα λαοφιλές παιχνίδι (προσωπικά έχω παίξει ελάχιστες φορές) και 2) ποτέ δεν αναπτύχθηκε ιδιαίτερα τεχνικά. Κάνε κάτι τέτοιο για το σκάκι.

 

Ουφ, σταματάω για άλλη μια φορά και δεν απαντάω στα υπόλοιπα. Βασικά αυτή η κουβέντα δεν έχει νόημα. Προσπαθώ όσο μπορώ να την κάνω να αποκτήσει, να φτάσουμε σε κάποια συμπεράσματα ή έστω να κατανοήσουμε μια άποψη, αλλά το μόνο που καταλήγουμε κάθε φορά να κάνουμε, είναι να προσπαθείς εσύ να αποδείξεις ότι εγώ λέω βλακείες και εγώ να αμυνθώ σ'αυτό. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει κ πολύ ενδιαφέρον κάτι τέτοιο για μένα.

 

Αν θέλεις, ξεχνάμε όλα τ'άλλα. Ας συζητήσουμε μόνο για τον τελικό και το πως έπαιξε η Ιταλία.

 

Εγώ λοιπόν, έβλεπα το παιχνίδι με τον πατέρα μου και δύο φίλους του. Εγώ και ο πατέρας μου είμαστε φιλοΙταλοί (αν και όχι ιδιαίτερα φαντατικοί, μια που όπως έχω αναφέρει, δεν έχω τίποτα που να με δένει με αυτή τη χώρα εκτός από κάποιους συνθέτες όπως π.χ. ο Βέρντι. Κατα τα άλλα, τίποτα). Οι άλλοι δύο (συγγενείς), ήταν ο ένας με την Αγγλία στο μουντιάλ και ο άλλος με την Γερμανία (λόγω καταγωγής). Κανένας από τους 4 μας, δεν βαρέθηκε στον τελικό, τον βλέπαμε συνεχώς με ανοιχτό το στόμα και ένταση.

 

Βεβαίως αυτό δεν το κάναμε αμέσως. Όχι βέβαια, πρώτα κάτσαμε και δικαιολογήσαμε ότι το αμυντικό ποδόσφαιρο είναι συναρπαστικό, ψάξαμε στο ίντερνετ να βρούμε πηγές που το αθωώνουν και ρωτήσαμε διάφορους περαστικούς τη γνώμη τους. Αφού εγκρίθηκε η γνώμη όλων αυτών και αποφασίσαμε ότι τα επιχειρήματα μας ήταν αντικειμενικά, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ μας άρεσε αυτό που βλέπαμε και είχε ανέβει η αδρεναλίνη μας. Φαντάζομαι ότι αν βρω τα αντίστοιχα και για εσένα, θα σου αρέσει και εσένα αυτό το ποδόσφαιρο, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eίσαι απερίγραπτος blueviper. Ένα κ μόνο με ενοχλεί, το ότι θεωρείς ότι μου την έχεις πει κιόλας. Θα μιλήσω μόνο για κάποια σημεία:

 

Είναι προφανές πως το κίνητρό σου είναι μονάχα ένας πληγωμένος εγωισμός...γράφεις μόνο και μόνο γιατί θεωρείς πως σου την είπαν ή πως κι οι άλλοι το βλέπουν έτσι. Δεν είναι η πρώτη φορά που αναλώνεσαι σε τέτοιες εικασίες και πιθανότατα όχι κι η τελευταία, μια και το ζητούμενο ήταν και είναι να δείξουμε πως υπερέχουμε. Πάμε λοιπόν για άλλο ένα σεντόνι, χωρίς καμία διάθεση να σου την πω...έχουμε και σοβαρότερα πράγματα να κάνουμε, από γυμνασιακού επιπέδου μαγκίτσες διαδικτυακά:

 

1) Τα επιχειρήματα σου αφορούν τη μια το κατενάτσιο και την άλλη το αμυντικό ποδόσφαιρο. Τα έχεις κάνει έναν αχταρμά και δεν ξέρεις για τι πράγμα μιλάς κάθε φορά. Αφού η Ιταλία δεν έχει παίξει καθόλου κατενάτσιο σε όλο το παγκόσμιο κύπελλο, γιατί μου φέρνεις επιχειρήματα για τον ιδρυτή του, για την παγκόσμια κοινότητα που το έχει καταδικάσει και θέλεις και να σου βρώ και πηγές που να το αθωώνουν και όλα τα άλλα; Απλά δημιουργείς εντυπώσεις. Δε λες απόψεις.

 

Ανάθεμα κι αν έχεις βγάλει άκρη ακόμα μετά από 10 σχετικά post που έχει μαλλιάσει το χέρι μου να γράφω πως το κατενάτσιο πέρα από συγκεκριμένο σύστημα, είναι και μια ολόκληρη φιλοσοφία. Που να μην έσωνα να γράψω τα της wikipedia...είδες sweeper, σου γυάλισε σαν όρος κι έκτοτε τον τσαμπουνάς σε κάθε ευκαιρία για να πείσεις πως η Ιταλία στον τελικό των 75' δεν έπαιξε έτσι γιατί της έλειπε ο (sic!) sweeper. Καρα-κατενάτσιο του κερατά έπαιξε, περισσότερο από κάθε άλλο παιχνίδι της σε αυτό το παγκόσμιο, γι' αυτό και την έκραξαν οι περισσότεροι πλην του πατέρα σου και των δύο φίλων του. Και το περισσότεροι προκύπτει μέσα από την απίθανη συλλογιστική που αναφέρεις...έβλεπα λοιπόν το παιχνίδι με 10 φίλους και συγγενείς και ταυτόχρονα έκανα γκάλοπ μέσω των chat rooms του Soulseek...πρέπει να ρώτησα ίσαμε 40 ανθρώπους, γιατί το είχα άχτι, κι όλοι σιχάθηκαν αυτό που έβλεπαν. Ορίστε λοιπόν...40 εναντίον 4. Στατιστικά σας πατήσαμε. That's all folks! :P :D

 

Και για να σοβαρευτούμε...φυσικά και ΔΕΝ καταδικάζονται όλα τα αμυντικά συστήματα, ούτε όλες οι αμυντικογενείς τακτικές που και χρήσιμες είναι και επιβάλλονται να υφίστανται, ανάλογα με την περίπτωση που εξετάζεται. 5 άνθρωποι μέχρι στιγμής σου ανέφεραν πως το πρόβλημά τους υπήρξε το ταμπούρωμα της Ιταλίας επί 75' λεπτά...αυτό εστί κατενάτσιο, είτε έχει sweeper, είτε δεν έχει. Νισάφι! Να το γράψουμε και στα Ιταλικά για να το καταλάβεις;

 

2) Το ότι γράφεις σεντόνια (έκφραση που δεν ανήκει σε μένα) δε σημαίνει ότι γράφεις και επι της ουσίας. Το 80% από αυτά που γράφεις είναι ειρωνίες, σάλτσες και "επίθεση στην ηθική του κατηγορούμενου" ( δικηγόρος είσαι; ). Άποψη συγκεκριμένη κάνουμε αμαν να ακούσουμε.

 

Εχμ...πόσο αλήθεια πιο συγκεκριμένος μπορώ να γίνω για να ικανοποιήσω την ανεπάρκειά σου να αντιληφθείς τουλάχιστον τις εξόφθαλμες θέσεις του άλλου, χωρίς απαραίτητα να τις αποδεχτείς; Μπορεί να διαφωνώ μαζί σου και να θεωρώ κάποια από τα επιχειρήματά σου ανυπόστατα, αστεία και άτοπα, αλλά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να κατανοήσω τις απόψεις σου. Μάλλον όμως δεν τα καταφέρνεις το ίδιο καλά και μου κάνει εντύπωση από τη στιγμή που ισχυρίζεσαι πως απλώς απορρίπτω όσα εκφράζει ο άλλος...κι αυτό συνιστά θέση, μολονότι έχω φροντίσει να είμαι υπέρ το δέον επεξηγηματικός, σε σημείο που σιχάθηκα να επαναλαμβάνομαι.

 

3) Έχω κάνει κάποιες παραχωρήσεις στις εκφράσεις μου για να μπορέσουμε να συζητήσουμε καλύτερα, αλλά δυστυχώς αυτή η προσπάθεις καλής θέλησης από μέρους μου ερμηνεύτηκε από σένα ως αδυναμία να υποστηρίξω τις θέσεις μου. Κρίμα.

 

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τις εκφράσεις σου...με τα επιχειρήματά σου είχα. Μην ξαναλέμε τα ίδια. Άντε κι ένα πρόβλημα νοηματικής φύσεως στην αρχή που με εξώθησε να διαβάζω τα σπλάχνα ζωντανών για να βγάλω άκρη με το τι θέλει να πει ο ποιητής.

 

4) Για το σκάκι και τον παραλληλισμό μου, δε μου έχεις πει κάποια απάντηση που να δικαιολογεί τι πρόβλημα υπάρχει. Πες μου ότι αυτά είναι διαφορετικά για τους εξής λόγους. Η ντάμα μπορώ να σου πω αν θέλεις τι διαφορές έχει. 1) Ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα λαοφιλές παιχνίδι (προσωπικά έχω παίξει ελάχιστες φορές) και 2) ποτέ δεν αναπτύχθηκε ιδιαίτερα τεχνικά. Κάνε κάτι τέτοιο για το σκάκι.

 

Μπα σε καλό σου...συνεχίζεις απτόητος να εκτίθεσαι, στην προσπάθειά σου όχι μόνο να ταυτίσεις με το στανιό σκάκι και ποδόσφαιρο, αλλά να αντλήσεις κι αναμφισβήτητα συμπεράσματα για το μέλλον του ενός από το άλλο. Μα τόσο δεν μπορείς να καταλάβεις πως το ιδανικό θέαμα για έναν φιλοσκακιστή είναι ακριβώς αυτή η εγκεφαλικότητα που το διαπνέει κι η τεχνική του δυναμική που διαφοροποιείται άρδην από αυτή του ποδοσφαίρου; Συγκρίνουμε τη στατικότητα ενός αμιγώς πνευματικού παιχνιδιού με τις συνθήκες που επικρατούν σε ένα άθλημα που ο σωματικός παράγοντας είναι εξίσου μεγάλης σημασίας; O φανατικός σκακιστής εκσπερματίζει στην ιδέα να βλέπει τον Κασπάροφ να παίζει με τον Καρπόφ για κανένα 5ωρο και το ζητούμενό του δεν είναι η νίκη του ενός ή του άλλου, αλλά η αλληλοεξόντωση των τακτικών, ώστε να εξετάζει πόσο επιτυχημένα εφαρμόζονται οι στρατηγικές. Τι δουλειά έχουν όλα τα παραπάνω με το ποδόσφαιρο, ένας Θεός το ξέρει και μόνο...αν και μεταξύ μας και γι' αυτό έχω τις αμφιβολίες μου.

 

Υποθέτω πάντως πως έχω να κάνω με συστηματολάγνο...φαντάζομαι λοιπόν πως το αμερικάνικο ποδόσφαιρο που είναι φουλ στα συστήματα, αμυντικά και επιθετικά, θα σου προσφέρει ανείπωτη χαρά. Περισσότερη κι από το "παραδοσιακό" soccer, μια κι όλα τα λεφτά δεν είναι το θέαμα, αλλά η σκοπιμότητα (παραγνωρίζοντας φυσικά πως σκόπιμο ενίοτε μπορεί να είναι η παρουσίαση θεάματος). Η ίδια η FIFA πάντως, μάλλον δεν τάσσεται υπέρ του ιδεατού σου ποδοσφαιρικού κόσμου. Το δικό της ζητούμενο είναι το θέαμα, οπότε μην ορκίζεσαι πως θα επιτρέψει μελλοντικά να επιστρέψουμε στην πλέον πρωτόγονη μορφή του αμυντικού ποδοσφαίρου.

 

Όσο για τη ντάμα, μπορείς να την αντικαταστήσεις με το τάβλι, που είναι και δημοφιλές, έχει στρατηγικές και περιλαμβάνει τον παράγοντα τύχη, που τόσο οικείος είναι στο ποδόσφαιρο, άρα θα βγάλουμε πειστικότερα συμπεράσματα για τη μελλοντική εξέλιξη των πραγμάτων. Κι αν κανένας άλλος έχει κάποιο επιτραπέζιο κατά νου που να διαθέτει τα άνωθεν χαρακτηριστικά, ας το πει για να εξετάσουμε και το μέλλον της υδατοσφαίρισης ανδρών. :P

 

Ουφ, σταματάω για άλλη μια φορά και δεν απαντάω στα υπόλοιπα. Βασικά αυτή η κουβέντα δεν έχει νόημα. Προσπαθώ όσο μπορώ να την κάνω να αποκτήσει, να φτάσουμε σε κάποια συμπεράσματα ή έστω να κατανοήσουμε μια άποψη, αλλά το μόνο που καταλήγουμε κάθε φορά να κάνουμε, είναι να προσπαθείς εσύ να αποδείξεις ότι εγώ λέω βλακείες και εγώ να αμυνθώ σ'αυτό. Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να πω ότι έχει κ πολύ ενδιαφέρον κάτι τέτοιο για μένα

 

Πάσχεις μάλλον κι εσύ από το σύνδρομο του Νώντα (σόρι ρε Νώντα που σε επικαλούμαι, αλλά μετατράπηκες σε παράδειγμα). Όλο δεν έχει νόημα και δεν έχει νόημα μου είσαι, όλο λυπάμαι και δεν μπορώ να συνεχίσω, αλλά κι όλο εδώ παραμένεις προκειμένου να μην αφήσεις να σου την πουν. Προηγουμένως λοιπόν έγραφες:

 

Βασικά είχα σκοπό ν'απαντήσω κ στα υπόλοιπα, αλλά μάλλον δεν αξίζει τον κόπο τώρα που το σκέφτομαι.

 

...και...

 

Αν κάποια στιγμή πεις ξεκάθαρα τη γνώμη σου θα μπορέσω να σου απαντήσω.

 

Αφού λοιπόν ξεκάθαρα τη γνώμη μου δεν κατάφερα να την πω και δεν αξίζει τον κόπο να απαντάς, τι το παλεύεις το ρημάδι και με πιπιλάς; Δε χρειάστηκε παραπάνω από ένα post για να αναιρέσεις όσα έγραφες. Οποία συνέπεια.

 

Και να μου το θυμηθείς...θα συνεχίσεις να επιστρέφεις στα "μη ενδιαφέροντα" που αναφέρεις, γιατί υπάρχει κι εκείνος ο εγωισμός που λέγαμε. Τουλάχιστον, αν ποτέ βγω να πω δε συνεχίζω, θα το πράξω κι ας πάει ο άλλος να κουρεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

εντάξει τέλος. Δεν είσαι για σοβαρές συζητήσεις. Όσες φορές και να σου απαντήσω, θα απαντάς πάντα με τον ίδιο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγοι του λόγου είστε????:mrgreen: :mrgreen: Ωραία τα λέτε,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσακώνεστε...

Το Τονγκό έπρεπε να πάρει το μουντιάλ,τελεία και παύλα!!!Έπαιξε την καλύτερη μπάλα από όλες τις ομάδες!!!Επιθετικό 100%!!!Όχι συστήματα και βλακείες.....Αλήθεια,με το να προσβάλλετε ο ένας τον άλλον τι καταλαβαίνετε???Κερδίζετε τίποτα?Αφού ο ένας λέει άσπρο και ο άλλος μαύρο!!!

 

ΖΗΤΩ ΤΟ ΤΟΝΓΚΟ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να υποστήριζε το Τονγκό υπάρχει???Μάλλον όχι ε??:mrgreen:

 

Θα το υποστήριζα εγώ αλλά μετά και τα τελευταία σεντόνια κάπου έχει αρχισει να με πείθει ο Manuel για το κατενάτσιο και λέω να υποστηρίξω Ιταλία άνευ όρων.

 

Και όχι μόνον αυτό! Άρχισα να παίζω σκάκι με σύστημα 4-3-3 (τα υπόλοιπα πιονια τα έχω αλλαγές) και μάλιστα βάζω τον βασιλιά sweeper!

 

Σκέφτομαι επίσης να κάνω το ανάποδο στο ποδοσφαιράκι : Θα βάλω τους ακραίους μπακ για πύργους και θα κινούνται μόνο κάθετα-οριζόντια και μόλις πετυχαίνω γκολ θα βάζω πισω όποιον παικτη μου πήρε κόκκινη κάρτα.

 

Αυτα ειναι πατέντες, δεν πιστεύω να τα αντιγράψει κανείς.....:mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να υποστήριζε το Τονγκό υπάρχει???Μάλλον όχι ε??:mrgreen:

 

Αντίθετα με τον Kandinsky, φοβάμαι πως το ελκυστικό non-sweeper mode ποδόσφαιρο της Ιταλίας δε με κέρδισε. Μόλις απέκτησες λοιπόν έναν φίλο του Τονγκό. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσε κανείς τις δηλώσεις του Αντιπροέδρου της Ιταλίας κατά την υποδοχή της ομάδας? Αν αληθεύουν....ακόμα δεν τον πήραν με τις ντομάτες? Ήμαρτον Κύριε! Τι άλλο θ'ακούσουμε!!!!(Αν φυσικά αληθεύουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...