Προς το περιεχόμενο

Ποιά ομάδα υποστηρίζετε?


paredwse

Ποιά ομάδα υποστηρίζετε?  

3 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιά ομάδα υποστηρίζετε?

    • Ολυμπιακός
    • Παναθηναϊκός
    • ΑΕΚ
    • ΠΑΟΚ
    • Άρης
    • Ηρακλής
    • Πανιώνιος
    • Εθνικός
    • Άλλη ομάδα (γράψτε ποιά)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Αλλά δεν νομίζω πως αυτό θα γίνει με το να προσπαθείς να πείσεις (όχι εσύ συγκεκριμένα, γενικά μιλάω) κάποιον μέσω ενός φόρουμ πως οι οπαδοί της ομάδας του είναι χαμηλού επιπέδου ή κάφροι. Στα μεγάλα πανέρια υπάρχουν όλων των ειδών τα φρούτα, δεν έχει νόημα να μυγιαζόμαστε όλοι ή να εθελοτυφλούμε λέγοντας πως μόνο οι αντίπαλοι οπαδοί είναι κάφροι.

 

Τσιλ άουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 300
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
[b']αμην και πότε!!!!!![/b]

 

Ποτε. Οσο εχουμε εμεις το βαρδινογιαννη και ο αλλος εχει τον στρατο του και τον παραμυθιαζει με κυπελλακια απεναντι σε εναν ανυπαρκτο παναθηναικο και μια ανυπαρκτη αεκ δεν θα γινει ποτε τιποτα. και ουτε προκειτε. ρε λουσιφερ πιο chill δεν παιζει αλλα οταν κανω πλακα στον αλλον για τους κορνεδες που ενταξει ειναι οτι πιο cult παιζει τσουκαλας και λοιποι να πετανε κορνεδες στο ρεντη και αρχιζει να βριζει αυτο δειχνει κατι. και τωρα κατσε να γινει μια στραβη του χρονου να δεις τι θα κανουν δεν θα μεινει τιποτα ορθιο. Απλα ο κοσμος του παο ηταν και θα ειναι πιο κυριλε και πιο εγωιστης λογω καταβολων .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ο κοσμος του παο ηταν και θα ειναι πιο κυριλε και πιο εγωιστης λογω καταβολων .

Και ποιές ειναι οι "καταβολές" σας για να καταλάβω,είστε η "ανώτερη" τάξη δηλαδή?Με έκανες και γέλασα βραδιάτικα.:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ.Εννοει απο παλια οτι ο Ολυμπιακος απο τον Περαια,ηταν πιο λαικος απο τον Παναθηναικο της Λεωφορου που ηταν πιο high class.Εχει να κανει με τις "ταξεις" παλιοτερα.Εργαζομενοι λιμενεργατες κ κεφαλαιουχοι.Αυτα.Ολυμπιακος ειμαι για να μην υπαρξει παρεξηγηση.Αυτα.

 

Τα σέβη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

High class, μπασκλάς και μπαρμπούτσαλα. O tempora o mores...

 

Έχω δει φανατικούς γαύρους που τριγυρνάνε στο Κολωνάκι, με γραβατούλα και σένιο κουστουμάκι και φτωχαδάκια τελειωμένα στη Δραπετσώνα να κραδαίνουν την πράσινη ρομφαία. Κάπου, κάπως, κάποτε όλα ξεκίνησαν κι όλα είχαν μια σημασία. Πλεόν οι διαχωριστικές γραμμές κι οι καταβολές διαθέτουν μονάχα ιστορική αξία, για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι, μέχρι να ξεχάσουν εντός ολίγων λεπτών μέσω του Xbox.

 

Από την Κωνσταντινούπολη οι μεν, από τη Σμύρνη οι δε, κάποιοι άλλοι προσφυγιά, λιμενεργάτες και κάποιοι νομενκλατούρα και τεχνοκρατισμός. Σαν τις "Συμμορίες Της Νέας Υόρκης" που στην τελική σκηνή φθίνει και χάνεται η γενεσιουργός βάση των πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ.Εννοει απο παλια οτι ο Ολυμπιακος απο τον Περαια' date='ηταν πιο λαικος απο τον Παναθηναικο της Λεωφορου που ηταν πιο high class.Εχει να κανει με τις "ταξεις" παλιοτερα.Εργαζομενοι λιμενεργατες κ κεφαλαιουχοι.Αυτα.Ολυμπιακος ειμαι για να μην υπαρξει παρεξηγηση.Αυτα.

 

Τα σέβη μου[/quote']

 

ακριβως αυτο. τα παλια χρονια οι παιχτες του παο ηταν γιατροι δικηγοροι κτλ και οι γαβροι δουλευαν στα λιμανια οποτε ολα αυτα εχουν δημιουργησει μια νοοτροπια. ο βαζελος ιδρυθηκε στο κολονακι και ο κοσμος του ηταν ανεκαθεν ο κυριλε της παλαιας αθηνας. ο γαβρος ιδυθηκε απο κοσμο που δουλευε στο λιμανι και μαλιστα εκλεψε και το γηπεδο του εθνικου με πατεντα και του πηρε και τον κοσμο. οσο για σενα που γελας αν δεν γνωριζεις την ιστορια του συλλογου σου και τις καταβολες του δεν φταιω εγω. και αμφιβαλω αν καταλαβες τι ενοουσα με την ενοια καταβολες αλλιως δεν θα γελουσες. αλλα καταλαβαινω οτι βγαζεις την ασπιδα σου γιατι αυτο που λεω σου φαινετε υποτιμητικο αλλα δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει ελάχιστη ιδέα της σημερινής πραγματικότητας και έρευνες που έχουν γίνει, γνωρίζει φαντάζομαι ότι δεν υφίστανται πλέον αυτοί οι κοινωνικοί διαχωρισμοί που υπήρξαν παλιότερα.

 

Κάποιες επισημάνσεις και ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής :

 

-Το ότι ο κόσμος του ΠΑΟ είναι πιό εγωϊστής απ' αυτόν του ΟΣΦΠ δεν καταλαβαίνω, από πού συμπεραίνεται και πώς αποδεικνύεται? Και τί σημαίνει στο κάτω κάτω?

 

-Όσον αφορά το γήπεδο που "έκλεψε" ο Ολυμπιακός απ' τον ΕΘνικό, να πληροφορήσω το εξής : ¨Η έδρα της ομάδας μας είναι το ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ. Μετά την ανακατασκευή του Φαληρικού Σταδίου, αποφασίστηκε πως ο Εθνικός θα μπορεί να παίζει στη φυσική του έδρα μόνο εάν αγωνίζεται στην Α' ή Β' Εθνική. 'Ετσι αφού φέτος η ομάδα μας μετέχει στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής, θα δίνει προσωρινά τους εντός έδρας αγώνες στο Δημοτικό Στάδιο του Κορυδαλλού.¨ (από site του Εθνικού αυτό).

 

-Πώς έκλεψε ο Ολυμπιακός τον κόσμο του Εθνικού, και κυρίως το τί σημαίνει ο όρος "έκλεψε"? Αυτό ειδικά το τελευταίο, θα ήθελα πολύ να το μάθω ώστε να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτο. τα παλια χρονια οι παιχτες του παο ηταν γιατροι δικηγοροι κτλ και οι γαβροι δουλευαν στα λιμανια οποτε ολα αυτα εχουν δημιουργησει μια νοοτροπια. ο βαζελος ιδρυθηκε στο κολονακι και ο κοσμος του ηταν ανεκαθεν ο κυριλε της παλαιας αθηνας. ο γαβρος ιδυθηκε απο κοσμο που δουλευε στο λιμανι και μαλιστα εκλεψε και το γηπεδο του εθνικου με πατεντα και του πηρε και τον κοσμο. οσο για σενα που γελας αν δεν γνωριζεις την ιστορια του συλλογου σου και τις καταβολες του δεν φταιω εγω. και αμφιβαλω αν καταλαβες τι ενοουσα με την ενοια καταβολες αλλιως δεν θα γελουσες. αλλα καταλαβαινω οτι βγαζεις την ασπιδα σου γιατι αυτο που λεω σου φαινετε υποτιμητικο αλλα δεν ειναι.

 

Μη ξεχνας οτι μεχρι κ την πρωτη την πεταμενη μας φανελα την πηραν κ αυτη, οοοοοοταν βεβαια καταφεραν να γινουν "ομαδα" αλλαζοντας καμια 15αρια ονοματα πρωτα κ πιεζοντας για συγχωνευσεις με τις αλλες τοπικες ομαδες! Οσο για τη σχεση του ονοματος κ της πραγματικοτητας να μην αναφερθω καν... Ας μη πιασουμε ιστορια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά...μην πιάσετε ιστορία. Στο τέλος θα μπλέξουμε τα μπούτια μας τόσοι ιστοριοδίφες εδώ μέσα. :P

 

@Kandinsky

 

-Το ότι ο κόσμος του ΠΑΟ είναι πιό εγωϊστής απ' αυτόν του ΟΣΦΠ δεν καταλαβαίνω, από πού συμπεραίνεται και πώς αποδεικνύεται? Και τί σημαίνει στο κάτω κάτω?

 

Είχε πριν μερικά χρόνια τεστ το Μαντάμ Φιγκαρό "Βρείτε πόσο εγωιστές είστε" και προφανώς οι φίλοι μας οι Παναθηναϊκοί έπιαναν τρελά νούμερα, ενώ εμείς πατώναμε ως συνήθως γιατί είμαστε λαϊκά παιδιά. Ακολουθεί σχετική στιχομυθία που αποδεικνύει το αληθές:

 

Ραλίστας: έλα παιδί μου γήπεδο!

Εγωιστής πρ. οπαδός: τσου!

Ραλίστας: γύρνα βρε άνθρωπε και θα σου φέρω το Ριβαλντίνιο!

Εγωιστής πρ. οπαδός: τσου σου λέω. Για έναν εγωισμό ζούμε. Θέλω και το Χουάν Ραμόν Ρότσα Μπουμπλής.

Ραλίστας: βρε καρδούλα μου, αυτός παίζει στο El Pecado στου Ψυρρή πλέον την Κομπαρσίτα, πως να τον φέρω?

Εγωιστής πρ. οπαδός: δεν ακούω τίποτα.

Κατάσκοπος που γύρισε απ' τη ζέστη: να βάλω ρε κάνα 5€ παραπάνω να τον φέρουμε?

Τάκαρος: πρόεδρε δώσ' τους και το Γεκινί δώρο.

Εγωιστής πρ. οπαδός: δε θέλουμε ρε χάρες. Τα πρωταθλήματα θα τα παίρνουμε με την αξία της κουμπούρας του Βαρδινογιάννη.

 

Πώς έκλεψε ο Ολυμπιακός τον κόσμο του Εθνικού, και κυρίως το τί σημαίνει ο όρος "έκλεψε"? Αυτό ειδικά το τελευταίο, θα ήθελα πολύ να το μάθω ώστε να καταλάβω πώς είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο...

 

Το θυμάμαι σαν τώρα:

 

Η βροχή έπεφτε ζεστή σαν κάτουρο εκείνη τη θερμόπληκτη νύχτα του Αυγούστου. Ο Εθνικός έλειπε σε διακοπές στο Πόρτο Γερμενό, αφήνοντας απροστάτευτο τον κόσμο του πίσω στο παλιό αρχοντικό των Μιαούληδων στο Πασαλιμάνι. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε ευκαιρία. Σύρθηκε σα μουνουχισμένος κροταλίας, αναμέσα από τις κουτσουλισμένες από τα περιστέρια ζαρτινιέρες της κυρά Σοφίας -μάνα του Εθνικού- και πήδηξε στο μπαλκόνι. Η καιρική συνωμοσία κάλυπτε κάθε του βηματισμό. Έφτασε στην εξώπορτα της κρεβατοκάμαρας που ο Εθνικός έκρυβε τον κόσμο του. Άνοιξε την πόρτα με τη βίαιη παρόρμηση που ωθεί μια έφηβη να ξεκουμπώσει τη μπλούζα της για να φανεί το ανέγγιχτο στήθος της, και πήδηξε μέσα. Εκεί τον είδε, μέσα σε μια κρυστάλλινη σφαίρα με νιφάδες χιονιού ολόγυρα.

 

Την πήρε στα χέρια του, αλλά καθώς έβγαινε από την πόρτα περιχαρής, ο Νίλς Χόλγκερσον την άρπαξε άξαφνα κι εξαφανίστηκε στον ορίζοντα...

 

Μια θρηνωδία πραγματικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά...μην πιάσετε ιστορία. Στο τέλος θα μπλέξουμε τα μπούτια μας τόσοι ιστοριοδίφες εδώ μέσα. :P

 

@Kandinsky

 

 

 

Είχε πριν μερικά χρόνια τεστ το Μαντάμ Φιγκαρό "Βρείτε πόσο εγωιστές είστε" και προφανώς οι φίλοι μας οι Παναθηναϊκοί έπιαναν τρελά νούμερα' date=' ενώ εμείς πατώναμε ως συνήθως γιατί είμαστε λαϊκά παιδιά. Ακολουθεί σχετική στιχομυθία που αποδεικνύει το αληθές:

 

Ραλίστας: έλα παιδί μου γήπεδο!

Εγωιστής πρ. οπαδός: τσου!

Ραλίστας: γύρνα βρε άνθρωπε και θα σου φέρω το Ριβαλντίνιο!

Εγωιστής πρ. οπαδός: τσου σου λέω. Για έναν εγωισμό ζούμε. Θέλω και το Χουάν Ραμόν Ρότσα Μπουμπλής.

Ραλίστας: βρε καρδούλα μου, αυτός παίζει στο El Pecado στου Ψυρρή πλέον την Κομπαρσίτα, πως να τον φέρω?

Εγωιστής πρ. οπαδός: δεν ακούω τίποτα.

Κατάσκοπος που γύρισε απ' τη ζέστη: να βάλω ρε κάνα 5? παραπάνω να τον φέρουμε?

Τάκαρος: πρόεδρε δώσ' τους και το Γεκινί δώρο.

Εγωιστής πρ. οπαδός: δε θέλουμε ρε χάρες. Τα πρωταθλήματα θα τα παίρνουμε με την αξία της κουμπούρας του Βαρδινογιάννη.

 

 

 

Το θυμάμαι σαν τώρα:

 

Η βροχή έπεφτε ζεστή σαν κάτουρο εκείνη τη θερμόπληκτη νύχτα του Αυγούστου. Ο Εθνικός έλειπε σε διακοπές στο Πόρτο Γερμενό, αφήνοντας απροστάτευτο τον κόσμο του πίσω στο παλιό αρχοντικό των Μιαούληδων στο Πασαλιμάνι. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε ευκαιρία. Σύρθηκε σα μουνουχισμένος κροταλίας, αναμέσα από τις κουτσουλισμένες από τα περιστέρια ζαρτινιέρες της κυρά Σοφίας -μάνα του Εθνικού- και πήδηξε στο μπαλκόνι. Η καιρική συνωμοσία κάλυπτε κάθε του βηματισμό. Έφτασε στην εξώπορτα της κρεβατοκάμαρας που ο Εθνικός έκρυβε τον κόσμο του. Άνοιξε την πόρτα με τη βίαιη παρόρμηση που ωθεί μια έφηβη να ξεκουμπώσει τη μπλούζα της για να φανεί το ανέγγιχτο στήθος της, και πήδηξε μέσα. Εκεί τον είδε, μέσα σε μια κρυστάλλινη σφαίρα με νιφάδες χιονιού ολόγυρα.

 

Την πήρε στα χέρια του, αλλά καθώς έβγαινε από την πόρτα περιχαρής, ο Νίλς Χόλγκερσον την άρπαξε άξαφνα κι εξαφανίστηκε στον ορίζοντα...

 

Μια θρηνωδία πραγματικά![/quote']

 

 

Xαχαχαχαχα! Μπορώ να πω ότι με κάλυψες πλήρως αν και έχω κάποιες ενστάσεις διότι μου φαίνεται ότι ο Ολυμπιακός απ' ότι έχω ακούσει, εφάρμοσε την τακτική των Γενίτσαρων! Κατ' άλλους, κλαυθμοί και οδυρμοί ακούγονταν απ' τα καταγώγια της Κομαντατούρας του Πασαλιμανιού, όπου ορδές Εθνικών προσέρχονταν διά της βίας και βασανίζονταν με φάλαγγα, βραστά αυγά και κόκκαλα γάβρου στον πισινό ώστε να αλλάξουν ιδανικά. Σύμφωνα με μια τρίτη εκδοχή, είχε δημιουργηθεί ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης στη Δραπετσώνα, όπου μαζεύτηκαν όλοι οι Εθνικοί και δούλευαν στα Λιπάσματα νυχθημερόν, χωρίς ξεκούραση και φαγητό, μέσα στη βρωμιά και τις αρρώστιες, ώσπου να επιτευχθεί ο ανίερος σκοπός του Ολυμπιακού!

 

Και για να κόψουμε την πλάκα, αντιγράφω απ' το http://www.ethnikos.gr, όπου οι ίδιοι οι άνθρωποι περιγράφουν την ιστορία του συλλόγου τους :

 

"Από την Πειραϊκή 'Ενωση και τον Πειραϊκό Σύνδεσμο προήλθε το 1912 ο Αθλητικός Ποδοσφαιρικός Σύλλογος Πειραιά. Στις αρχές του 1924 έγινε η διάσπαση του ΑΠΣΠ καθώς και οι αδελφοί Ανδριανόπουλοι αποχώρησαν πηγαίνοντας στον Ολυμπιακό, όπως και ο Γιώργος Χατζηανδρέου που προτίμησε τον Πειραϊκό. Ο νέος όμιλος που προέκυψε από εκείνους που απέμειναν συγχωνεύτηκε με την ομάδα Young Boys και έτσι στα μέσα του 1924 δημιουργήθηκε ο Εθνικός."

 

Kοίτα να δεις που τελικά ο Εθνικός προήλθε κι αυτός από ενώσεις διαφόρων συλλόγων και δεν υπήρξε παρθενογένεση! Κι εγώ ο αδαής που νόμιζα απ' όσα έλεγαν οι υποστηρικτές του κι οι πολέμιοι του Ολυμπιακού ότι το διαστημόπλοιο απ' τον Σείριο κατέβηκε και βγήκαν οι Εθν με τα γαλανόλευκα τους και ίδρυσαν την ομάδα! Μήπως θα πρέπει να πούμε ότι ο Εθνικός έκλεψε τον κόσμο της Πειραϊκής Ένωσης? Μήπως θα πρέπει να βρούμε τη χαμένη μας σοβαρότητα? Μήπως τό'χουμε χάσει λίγο?

 

Προσωπικά τον συμπαθώ και τον σέβομαι τον Εθνικό διότι είναι ιστορική ομάδα και θλίβομαι που εδώ και χρόνια ταλαιπωρείται στις μικρές κατηγορίες. Πραγματικά, θα ήθελα να τον ξαναδώ στη μεγάλη κατηγορία, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κόμπλεξ και την έχθρα προς τον Ολυμπιακό που καταντάει γραφικό. Αν ο Ολυμπιακός έτυχε μεγαλύτερης αποδοχής δεν οφείλει να πει συγνώμη σε κανέναν και σίγουρα όχι στον Εθνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...