Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Grim Fandango (Διαθέσιμο το patch v1.0b)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώ θα ήταν αυτοί που έχουν ξεκινήσει να συνεννοηθούν μεταξύ τους και να κανονίσουν πια κομμάτια έχει μεταφράσει ο καθένας έτσι ώστε να μην μεταφράζουν όλοι τα ιδία. Δηλαδή ο ένα να μεταφράσει το τις πρώτες 100 γραμμές ο άλλος τις επόμενες 50 γραμμές κτλ. Καταλάβατε ;

 

Και αν θέλει κάποιος να συμμετέχει κάποιος να του πει πια κομμάτια δεν έχουν μεταφραστεί για να τα μεταφράσει ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Καλώ θα ήταν αυτοί που έχουν ξεκινήσει να συνεννοηθούν μεταξύ τους και να κανονίσουν πια κομμάτια έχει μεταφράσει ο καθένας έτσι ώστε να μην μεταφράζουν όλοι τα ιδία. Δηλαδή ο ένα να μεταφράσει το τις πρώτες 100 γραμμές ο άλλος τις επόμενες 50 γραμμές κτλ. Καταλάβατε ;

 

Και αν θέλει κάποιος να συμμετέχει κάποιος να του πει πια κομμάτια δεν έχουν μεταφραστεί για να τα μεταφράσει ο ίδιος

 

ούτως ή άλλως, προς το παρόν μεταφράζει μόνο ένας. Οι υπόλοιποι (άλλοι 2 δηλαδή που θέλουμε), θα ασχοληθούμε το καλοκαίρι. Όταν θα συμβεί αυτό, θα συνεννοηθούμε για τα πάντα. Για το πως έχουν μεταφραστεί κάποιες λέξεις, για το ποιά κομμάτια θα αναλάβει ο καθένας κτλ κτλ. Θα έχουμε πιο στενή επαφή. Προς το παρόν όμως δεν υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο. Ίσως και σε μια εβδομάδα πάντως να αποκτήσω χρόνο και να μπορώ να ασχοληθώ. Θα ξέρω την άλλη Δευτέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτως ή άλλως, προς το παρόν μεταφράζει μόνο ένας. Οι υπόλοιποι (άλλοι 2 δηλαδή που θέλουμε), θα ασχοληθούμε το καλοκαίρι. Όταν θα συμβεί αυτό, θα συνεννοηθούμε για τα πάντα. Για το πως έχουν μεταφραστεί κάποιες λέξεις, για το ποιά κομμάτια θα αναλάβει ο καθένας κτλ κτλ. Θα έχουμε πιο στενή επαφή. Προς το παρόν όμως δεν υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο. Ίσως και σε μια εβδομάδα πάντως να αποκτήσω χρόνο και να μπορώ να ασχοληθώ. Θα ξέρω την άλλη Δευτέρα.

Κι εσύ πανελλήνιες;

Εγώ βασικά θα πρότεινα να κάνει ένας (εγώ) τη μετάφραση και κάποιος άλλος τυχόν διορθώσεις, για να είναι πιό ομοιογενές το αποτέλεσμα.

Μόλις βρω χρόνο θα κάτσω να πω με λεπτομέρειες πώς το έχω στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Κι εσύ πανελλήνιες;

Εγώ βασικά θα πρότεινα να κάνει ένας (εγώ) τη μετάφραση και κάποιος άλλος τυχόν διορθώσεις' date=' για να είναι πιό ομοιογενές το αποτέλεσμα.

Μόλις βρω χρόνο θα κάτσω να πω με λεπτομέρειες πώς το έχω στο μυαλό μου.[/quote']

 

όχι δεν έχω εγώ εξετάσεις, αλλά οι μαθητές μου.

 

Τώρα όσον αφορά το να κάνεις μόνος σου τη μετάφραση, είναι λίγο άδικο για μένα, δε νομίζεις; Είναι σαν να μου πήρες τη χαρά από τα χέρια. Όσο για την ομοιογένεια, εννοείτε ότι θα κάτσουμε να διαβάσουμε τα κείμενα του άλλου και θα συζητήσουμε για τυχόν λέξεις. Μετά μπορούμε να κάνουμε διορθώσεις ο ένας στα κείμενα του άλλου και να συζητήσουμε για το κατα πόσο συμφωνούμε ή διαφωνούμε με κάποιες επιλογές.

 

Αν και δεν επιμένω και πάρα πολύ, απλά θα ήθελα να κάνω κάτι πιο σημαντικό από τις διορθώσεις. Και για να είμαι και απόλυτα ειλικρινής, επειδή με το όλο project ασχολούμαι για να μπορέσω να δώσω το παιχνίδι σε φίλους και γνωστούς, θέλω να είμαι κάπως πιο σίγουρος για το αποτέλεσμα. Τέλος πάντων, όλα αυτά λύνονται υποθέτω.

 

ΥΓ. Επι τη ευκαιρία, υπάρχει η πρώτη beta έκδοση του προγράμματος για τα ελληνικά fonts. Προχωράμε δηλαδή ;-)

 

edit: Συμφωνώ βέβαια ίσως στο να μην μπούνε και άλλοι στο χορό. Δύο είμαστε μάλλον αρκετοί. Παραπάνω θα παραγίνει το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά fonts είναι ήδη στο παιχνίδι.. Αυτοί που κάνουν την μετάφραση να ανταλλάξουν msn. Η δουλειά έχει φύγει απ'τά χέρια μου πλέον.. Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ωραία. Με πρόλαβε ο Vrok. Kain, έχεις pm!

 

Οι υπόλοιποι να ξέρετε ότι η δουλειά προχωράει και θα ολοκληρωθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να προσθέσω το γεγονός ότι αν θέλει κανείς να ξεκινήσει να μεταφράζει το Monkey Island 4 να μου πει για να δω αν δουλεύει αυτό που έκανα και στο MI4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kata tin gnomi mou ine adinaton na metafrastoun xioumoristika adventures typou monkey island. apla tha xasoun olo to noima giati polla jokes den metafrazonte...

 

tha simfonousa mazi sou an milousame gia fonitiki metaglotisi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
kata tin gnomi mou ine adinaton na metafrastoun xioumoristika adventures typou monkey island. apla tha xasoun olo to noima giati polla jokes den metafrazonte...

 

να προσθέσω επίσης, ότι για μένα το GrimFandango είναι κάτι παραπάνω από αστειάκια. Έχει σενάριο. Και υπάρχουν πολλές σκηνές που με συγκινούν πολύ. Και γενικότερα πάντως, η μετάφραση είναι ένα άλλο έργο. Μπορεί να πάρει κάτι μάπα και να το κάνει πολύ καλό και μπορεί να πάρει κάτι αριστουργηματικό και να το κάνει μάπα. Εγώ τουλάχιστον, νιώθω το βάρος μια τέτοιας ευθύνης. Άλλο τώρα που οι περισσότεροι μεταφραστές δεν έχουν χρόνο για να μεταφράζουν προσεκτικά και κάνουν δουλειές τσάτρα-πάτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παίδες, άσχημα νέα: Μου χάλασε το PC και δεν ξέρω πότε θα πάρω καινούριο. Δεν πρόλαβα καν να ανεβάσω πουθενά ό,τι είχα μεταφράσει.

Προς το παρόν χωρίς PC δεν είμαι σε θέση να κάνω μετάφραση.

Θα ξαναpostάρω όποτε υπάρχουν νεώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ξεκίνησα σήμερα μια διαδικασία μετάφρασης. Δεν ξέρω πόσο χρόνο θα έχω τις επόμενες μέρες (δεν ξεκίνησε άλλωστε ακόμα η χρονιά για μένα) αλλά θα προσπαθήσω να αφιερώσω κάποιες ώρες τη βδομάδα στην μετάφραση.

 

Η δουλειά πάντως, μου φαίνεται πως είναι πολύ δύσκολη και μάλλον χρειάζονται άλλοι δύο να βοηθήσουν. Μάλλον είναι πιο εύκολο να δουλέψουμε 3 και μετά να διορθώνουμε, παρά 1 (που και πάλι θα χρειάζονται διορθώσεις).

 

KainOrigin, έχεις pm. Όποιος άλλος, ας στείλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...