Προς το περιεχόμενο

Project - Ελληνική Μετάφραση του Grim Fandango (Διαθέσιμο το patch v1.0b)


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο παλιά έπαιζα το 1ο μοθ μεταγλωτισμένο την Οδείσσεια, και έκτοτε μεταγλώτησα το AtlantisIII μόνος μου και είχα και τότε αυτό το πρόβλημα με τις καλικαντζούρες που έβγαζε το game στην προσπάθειά του να διαβάσει τα gr fonts. Ανακάλυπσα τότε (5-6 χρόνια πρίν) κάποιες γραμματοσειρές που υποστίριζαν gr χαρακτήρες, χωρίς όμως να αλλάζουν την δομή της γραμματοσειράς σάν αρχείο. Το παιχνίδι αυτό δέν το κσέρω, αλλά ώς adventurάς θα ήθελα να το παίξω μεταγλωτισμένο βέβαια. με μιά μικρή βοήθεια για το πού θα το βρώ, και θα το μεταγλωτίσω στο πί και φί!:-D

 

stile sta paidia ena pm kai isos na tous fanis xrisimos...

alithia exeis akoma tous ypotitlous apo to atlantis 3 ? tha me endiefere poli

kai oxi mono emena nomizw :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η μετάφραση του βασικού κειμένου έχει σχεδόν τελειώσει. Ίσως όμως να χρειαστούμε κανένα beta tester για να διορθώσουμε κάποιες φράσεις-εκφράσεις και να ανακαλύψουμε bugs (βρήκαμε ήδη αρκετά...)

 

Ας τελειώσει με το καλό η μετάφραση (είμαστε γύρω στο 90% και παραπάνω) και ξανασυζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η μετάφραση του βασικού κειμένου έχει σχεδόν τελειώσει. Ίσως όμως να χρειαστούμε κανένα beta tester για να διορθώσουμε κάποιες φράσεις-εκφράσεις και να ανακαλύψουμε bugs (βρήκαμε ήδη αρκετά...)

 

Ας τελειώσει με το καλό η μετάφραση (είμαστε γύρω στο 90% και παραπάνω) και ξανασυζητάμε.

 

tststs poli argite... :twisted: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tststs poli argite... :twisted: :mrgreen:

 

χιχι... εγώ φταίω εντωμεταξύ. Έχω μείνει τελευταίος! Έχω αρρωστήσει όμως και δεν έχω καθαρό κεφάλι (όλη μέρα στο φόρουμ του ινσόμνια τη βγάζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, αλλά εξακολουθώ να είμαι άρρωστος και δεν έχω και την πολυτέλεια να κάτσω σπίτι μου να ξεκουραστώ αρκετά ώστε να γίνω καλά. Ίσως μέσα στο Σαβ/κο να βρω λίγο χρόνο να την τελειώσω, αλλά και πάλι, μετά θα χρειαστούν διορθώσεις στο κείμενο και σε κάποια bugs στις γραμματοσειρές. Οπότε (και με την πίεση που υπάρχει αφού ξεκίνησε πλέον η χρονιά), νομίζω ότι μπορεί να καθυστερήσει λίγο το project. Εκτός αν τα άλλα παιδιά έχουν το χρόνο και τη διάθεση να το φτάσουν μέχρι τέρμα.

 

Εγώ υπολογίζω ότι χρειάζομαι 2 βδομάδες ακόμα, από τη στιγμή που θα μπορέσω να ασχοληθώ ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας.

 

Θα σταθώ μόνο σε ένα πράγμα: Προσέξτε (όχι προσέξται) τις παθητικές φωνές. Είναι ίσως το συχνότερο ορθογραφικό λάθος που συναντώ εδώ μέσα, ακόμα και σε αυτό το topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν patch θα είναι, ναι.

 

Ευχαριστούμε για την συμπαράσταση ;)

 

Αργεί το beta-testing, μην βιάζεστε. Προσωπικά, πάνω που είχα αρχίσει να ξεπερνάω τη γρίππη, με έπιασε ωτίτιδα (τρελός πόνος! Δεν το περίμενα!). Ούτε να κοιμηθώ δε μπορώ. Που θα πάει όμως, θα γίνω καλά και θα το τελειώσω το ρημάδι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...