Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εννοεις ακριβως με τις αυταπατες δε μαθαινεις κατι ιδιαιτερο?

 

Εννοώ ότι σε μία σχολή που πηγαίνει ο μέσος άνθρωπος δύο η τρεις φορές την εβδομάδα, και που δε θέλει την άλλη μέρα να τον δουν με μελανιές στη δουλειά, μην περιμένεις ότι θα βγεις κομάντο. Θα κάνεις την γυμναστική σου, και θα μάθεις και πέντε πράγματα που αν όντως λειτουργούν και αν όντως τα εξασκήσεις αρκετά μπορεί να σου φανούν χρήσιμα μία μέρα. 

 

Άμα βρεθείς απέναντι σε άτομο εξοικειωμένο στη βία, τόσο στο να την ασκεί στους άλλους, όσο και στο να την δέχεται, δεν θα είσαι προετοιμασμένος. Εδώ κολλάνε και οι αυταπάτες που έγραψα παραπάνω. Υπάρχουν άνθρωποι που παίζουν ξύλο από παιδιά, έχουν βάλει ανθρώπους σε αναπηρικές καρέκλες και δεν έχουν θέμα να σου καρφώσουν ένα μαχαίρι στη μούρη όσο εσύ νιώθεις "ασφάλεια" επειδή ο σίφου Μήτσος που έχει δέκα διπλώματα από το Ισραήλ, σε έμαθε να ρίχνεις καρατιές στο λαιμό.

 

Οι πολεμικές τέχνες είναι χόμπι. Σοβαρή εκπαίδευση σε σχολές της γειτονιάς με μεροκαματιάρηδες δασκάλους δεν πρόκειται να λάβεις. Οπότε πήγαινε, πέρνα καλά, κάνε φίλους, γνώρισε και καμιά γκόμενα και μην το παίρνεις πολύ σοβαρά το όλο σκηνικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μαλιστα καταλαβα...οποτε οσον αφορα το θεμα του τραυματισμου να μην ανησυχω μηπως σπασω κατι ή παθω τιποτα αλλο....για να φτασει καποιος μαυρη ζωνη ποσα χρονια να θελει 3 ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μαζεύεις αρκετές μελανιές κυρίως στα χέρια. Αλλά θα συνηθίσεις. Επίσης, η προπόνηση δεν είναι χαλαρή, μέχρι και το ζέσταμα ζόρικο είναι (ειδικά αν μιλάμε για κάποιον εντελώς αγύμναστο). Εμένα μου άρεσε πολύ το Krav :) πήγαινε σε μια δυο προπονήσεις δοκιμαστικά και αν δεν σ'αρέσει δεν γράφεσαι στο τμήμα.

εσυ κανεις κυριως krav μη τυχον και χρειαστει στο δρομο ή γενικα να αμυνθεις?

αυτη η ιδεα δε μας κανει τελικα ανασφαλεις οταν περπαταμε εξω?

Μην το παίρνεις τόσο σοβαρά. Άμα σου αρέσει σαν ιδέα τράβα κάνε. Αυταπάτες να μην έχεις...

τι εννοεις ακριβως με τις αυταπατες δε μαθαινεις κατι ιδιαιτερο?
Εγώ έκανα Krav γιατί είχα/έχω έναν παρανοϊκό πρώην ο οποίος θεωρεί ότι του ανήκω και είναι και stalker...οπότε με την αυτοάμυνα όχι μόνο έφτιαξε η ψυχολογία μου αλλά έμαθα και κάποιες κινήσεις που μπορούν εύκολα κ γρήγορα να προκαλεσουν πόνο σε κάτι τέτοιους μαλάκες και όχι μόνο. Ήδη εφάρμοσα μία απ'αυτές τις κινήσεις με μεγάλη μου χαρά :) Πάντως δεν το είδα αυτό που λέτε μερικοί περί χαλαρότητας στις προπονήσεις. Γεμάτη μελανιές γύριζα κάθε φορά, τα μόνα χτυπήματα που δεν πραγματοποιούσαμε κανονικά ήταν αυτά στο πρόσωπο κ στα γεννητικά όργανα. Ας μιλήσουν κι άλλοι που έχουν κάνει Krav. Σε pm μπορώ να σας πω και ποιούς είχα για προπονητές.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι ένα καλό Φόρουμ νέο εξειδικευμένο στις Κινεζικές πολεμικές τέχνες και στα μαχητικά αθλήματα . http://wushu.freeforums.net/

 

Ειδικά στο WIng Chun πολλές πληροφορίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σε ολα έτσι και εδω παιζει ρολο η ψυχή. Αμα εισαι άψυχος και χέστης οση προπονηση και να έχεις κανει δεν θα καταφερεις τιποτα γιατι νομιζεις οτι ο απέναντι θα σε κερδισει.

 

Εχω δει κοντους και αδυνατους να ριχνουν ξυλο μετα μουσικης σε γεροδεμενους και μεγαλοσωμους. Και καλα τους εκαναν γιατι την ειχαν δει και πολυ μάγκες και ζορικοι. Εχω αρκετα περιστατικα ακομα και απο το γυμνασιο θυμαμαι ενας πολυ αδυνατος αλλα τυπος που δεν μασουσε ειχε κανει μαυρο εναν γεροδεμενο που του κολλουσε αφου σε καποια φαση τον ειχε γυρισει με τις σπρωξιες που του εριχνε και ο κοκκαλιαρης δεν χαμπαριασε του γυριζε αναποδες ακομα και απο αυτη τη θεση!

 

Στο Λυκειο τα ιδια πηδουσε ενας κοντος για να βαλει μπουκετο σε εναν ψηλο μετα ο ψηλος δεν τον ενοχλησε ξανα.

Ολοι θέλουν να ειναι φιλειρηνικοι και εγω επισης (εκτος απο τους παθολογικα επιθετικους ανθρωπους) αλλα καποιες φορές αυτο δεν γινεται για να κερδισεις κάτι ή να αποτρέψεις να σε πιάσουν μαλάκα θα πρέπει να εμπλακείς. Και καλο θα ειναι να εισαι οσο καλυτερα προετοιμασμενος ειτε λεκτικά ειτε ψυχολογικά ειτε και σωματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολεμικές τέχνες είναι χόμπι. Σοβαρή εκπαίδευση σε σχολές της γειτονιάς με μεροκαματιάρηδες δασκάλους δεν πρόκειται να λάβεις. Οπότε πήγαινε, πέρνα καλά, κάνε φίλους, γνώρισε και καμιά γκόμενα και μην το παίρνεις πολύ σοβαρά το όλο σκηνικό. 

 

Εξαρτάται για ποια τέχνη μιλάμε... Αν πχ πας Ju Jutsu ή Krav Maga και δε σου μάθουν αυτοάμυνα, κάνουν κάτι λάθος προφανώς και καλύτερα να αλλάξεις σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται για ποια τέχνη μιλάμε... Αν πχ πας Ju Jutsu ή Krav Maga και δε σου μάθουν αυτοάμυνα, κάνουν κάτι λάθος προφανώς και καλύτερα να αλλάξεις σχολή.

 

Ακόμη και σε μία "σοβαρή σχολή", από τη στιγμή που απευθύνεται στον μέσο άνθρωπο, δε μπορεί να γίνει σωστή εκπαίδευση. Θα μάθεις κάποια πράγματα, θα βελτιώσεις τις πιθανότητες σου σε μία συμπλοκή, αλλά δε θα γίνεις μαχητής και μπροστά σε κάποιον έμπειρο και βίαιο άνθρωπο που δεν έχει ενδοιασμούς να σου κάνει ζημιά δεν θα μπορείς να κάνεις πολλά. Ειδικά άοπλος. 

 

Γράφει ο ένας παραπάνω ότι αυτά που μαθαίνεις στο Krav Maga είναι τόσο επικίνδυνα που είναι μόνο για στρατιώτες σε αποστολές και ο άλλος θέλει να μάθει αυτοάμυνα αλλά ανησυχεί μήπως χτυπήσει στην προπόνηση. :D  Χωρίς παρεξήγηση προς τα παιδιά αλλά αυτές οι αντιλήψεις δείχνουν πόσο πάσχουν οι πολεμικές τέχνες γενικότερα σαν χώρος και πόση έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα έχουν οι ασκούμενοι.

 

Η προπόνηση που κάνει ένας άνθρωπος για να είναι έτοιμος να αντιμετωπίσει μία σοβαρή εμπλοκή με κάποιον που θέλει να τον σφάξει, δεν έχει καμία σχέση με την προπόνηση που κάνουν οι άνθρωποι στη σχολή της γειτονιάς. Η φυσική κατάσταση, η ψυχολογία, η ένταση και η επικινδυνότητα της προπόνησης την καθιστά απαγορευτική στον περισσότερο κόσμο που θέλει "αυτοάμυνα" αλλά φοβάται μη μελανιάσει... Και τέλος, σε χώρα που δεν μπορείς νόμιμα να κουβαλάς πιστόλι η μαχαίρι, οι πιθανότητες να επιβιώσεις μία σοβαρή συμπλοκή είναι πολύ λίγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν τα ίδια και στη περίπτωσή σου.

Όλες οι πολεμικές τέχνες -δυναμικά αθλήματα- μέθοδοι αυτοάμυνας μια χαρά είναι. Εκτός ότι σου προσφέρουν μια κάποια φυσική κατάσταση, όταν θα σου χρειαστούν θα έχεις τη ψυχραιμία να αντιδράσεις ανάλογα, που είναι το άλφα και το ωμέγα. Ούτε μπάτμαν θα σε κάνουν, ουτε σουπερμαν, ούτε Τζακ Νορις. Απλά θα είναι η δική σου Σουπερμαντολινι.

Κατά τα άλλα διάλεξε ότι σου πηγαίνει. Πήγαινε κάνε ένα δωρεάν μάθημα (Σχεδόν όλοι στο επιτρέπουν) να δεις τη σχολή, τον εκπαιδευτή και τους συναθλητες σου (σημαντικότατο).

Και μην ανησυχείς για το ξύλο, διότι τα όρια τα θέτεις εσύ. Πολύ απλά λες πως για χ-ψ-ω λόγους δεν θα ήθελα να συμμετάσχω σε αυτή την άσκηση ή σε αυτό το ντριλ.

 

Κατά τα άλλα δεν μπορώ να καταλάβω την ερώτηση "θα χτυπήσω;"

Προφανώς όταν ασχολείσαι με κάτι (οτιδήποτε και αν είναι αυτό), που περιέχει επαφή υπάρχει ο κίνδυνος να χτυπήσεις. Πάντα όμως σε λογικά πλαίσια.

 

 

"Τις πλάκας" λέει ο άλλος χωρίς να μας πει ποτέ αν έκανε, πόσο καιρό έκανε και σε ποια Ομοσπονδία.

Ή τουλάχιστον να μας δώσει μια εναλλακτική, για αυτοάμυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα ήθελα να μπω σε σύγκριση τεχνών κτλ, είναι παντελώς ηλίθια συζήτηση, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό που λες παραπάνω..

 

πώς γίνεται να βρεθείς σε ένα χώρο άσκησης και να λες "εγώ δε θέλω να κάνω αυτό" ποιος είσαι εσύ που δε θες να κάνεις το οτιδήποτε και από πού και ως που θα το ανεχτεί ο δάσκαλός σου; γίνονται τέτοια πράγματα; μου φαίνεται αρκετά προσβλητικό να μπεις στο χώρο κάποιου και να κάνεις σαν παιδάκι.. μήπως πας και για τσίσα; (δεν εννοώ φυσικά έκτακτες καταστάσεις ή τραυματισμούς που όντως δε μπορείς να εκτελέσεις κάποια πράγματα).

Δε το λέω με διάθεση αντιπαράθεσης, απλά πάντα είχα στο μυαλό μου ότι στον οποιοδήποτε χώρο βρίσκεσαι (ή ας το περιορίσουμε στις πτ) υπάρχει κάποιος επικεφαλής που διδάσκει ο,τι διδάσκει τελοσπάντων και εκεί μέσα είναι η ανώτερη ας το πούμε αυθεντία και στο ένα πόδι να σε βάλει να κάτσεις θα το κάνεις και δε θα αμφισβητήσεις γιατί το κάνεις, διαφορετικά πήγαινε αλλού αν δε καλύπτει ο όποιος δάσκαλος 

 

επίσης σε οτι αφορά τους τραυματισμούς, προφανώς όταν ασκείσαι στο ξύλο θα φας ξύλο και τουλάχιστον θα μελανιάσεις μέχρι ψηθεί το σώμα σου και είναι βέβαια μες στο πρόγραμμα να πάθεις ενδεχομένως και κάποιο ατύχημα ειδικά σε περιπτώσεις απροσεξίας για αυτό και οφείλεις να προσέχεις και να σε προσέχουν ώστε να μη σου τύχει κάτι τέτοιο και σε αφήσει εκτός (μαζί με προβλήματα που μπορείς να έχεις και στην υπόλοιπη ζωή σου μέχρι την ανάρρωση). 

άλλο το βάζω κάποιο όριο με τον άλλον στην ένταση της προπόνησης (ούτε εσύ τους παίζεις όλους το ίδιο άλλωστε και ούτε και οι άλλοι παίζουν με σένα όπως  θα έκαναν με έναν πιο δυνατό ή αδύναμο - ανάλογα) και άλλο φεύγω από τη προπόνηση και είμαι λες και πήγα απλά γυμναστήριο να κάνω λίγο διάδρομο με a/c

 

το ψήσιμο του σώματος είναι άσκηση ουσιαστικά και από ένα σημείο και μετά δεν παθαίνεις και τόσο εύκολα κάτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είναι στρατός και απευθύνεσαι σε ενήλικες και όχι παιδάκια προφανώς και έχει το δικαίωμα (πάντα σε συνεννόηση με τον εκπαιδευτή) να πει αυτήν την άσκηση σήμερα, αύριο για μια βδομάδα δεν θέλω/μπορώ να την κάνω. (Δεν θα κάθεται, θα κάνει κάτι άλλο)

 

Πχ αν ο άλλος έχει κοίλη στη μέση θα τον υποχρεώσω εγώ με το στανιο να βγάλει άμυνα από πνιγμό σε θέση mount;

Ή ο άλλος έχει μισό χέρι ή χαλασμένα γόνατα ή οτιδήποτε άλλο. Ή πολύ απλά μπορεί να έχει πέσει θύμα βιασμού ή απόπειρας βιασμού και μια συγκεκριμένη τεχνική αποφυγής που κάνουμε να της το θυμίζει. Τι θα πει ο εκπαιδευτής, " Όχι θα την κάνεις γιατί με προσβάλλεις";

Προφανώς και όχι, θα πας διαλλακτικα και με τακτ.

Τα "ή" και οι περιπτώσεις είναι πολλές. Μην σου φαίνονται τραβηγμένα γιατί δεν είναι. Ειδικά στις μεθόδους αυτοάμυνας όπου έχεις μια ευρεία γκάμα ανθρώπων να διαχειριστεις.

Δεν είναι όλοι νέοι, φιτ και υγιείς.

Δεν είναι όλοι αθλητές.

Και το μπακράουντ τους δεν είναι το ίδιο.

Γενικά οι εκπαιδευτές και οι προπονητές που "προσβάλλονται" εύκολα και ο εγωισμός τους δεν τα αντέχει αυτά, μόνο κόμπλεξ δείχνουν.

 

 

εντελώς φιλικά. κουβέντα να γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να γράψω αλλά με κάλυψες πλήρως με τον επίλογο σου

Εκπαιδευτής κακός εγωιστής = εκπαιδευτής του κώλου !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ηταν υγιεις εγω προσωπικα δεν θα τους δεχομουν στην προπονηση. Το κραβ μαγκα ειδικα στην προθερμανση αλλα και σε άλλες ασκησεις έχει εντονη σωματικη δραστηριοτητα το να παιρνεις κάμψεις και να σηκώνεσαι να κτυπάς με ολη σου τη δυναμη για 2 λεπτά την ασπιδα δεν είναι κάτι που ένας μη υγιης θα μπορουσε να κάνει χωρις να κινδυνέψει. Και φυσικα μετα την κρατας αλλα 2 λεπτά για να κτυπήσει το ζευγάρι σου κατι που και αυτό σε κανει να ανεβασεις παλμούς.

 

Στην προθερμανση ο δικος μου δάσκαλος ηθελε στα 5 λεπτα 50 καθίσματα 50 κοιλιακους 50 καμψεις επι 3 ολο αυτό. Στην προπονηση που κανω μονος μου αυτό το βγάζω σε 10 - 15 λεπτά εκει απλα υπαρχει η εξτρα πιεση του χρονου. Γιατι και οι κάμψεις καλο είναι να γινονται σιγα σιγα όχι σαν να σε κυνηγάνε.

 

Είναι σαν να μου λες ότι θα έδινες άδεια σε ναυαγοσώστη να γινει ναυαγοσώστης ακομα και δεν πληρει τα κριτήρια ή τις υγειονομικες. Εγω δεν θα την έδινα παντως. Ας κανει κάποια άλλη δουλεια ή αθλημα στο οποιο θα κινδυνέψει και λιγοτερο.

 

Αν τυχει η στραβη παιζει να τρέχουν εσενα ο γιατρος θα πει εγω δεν του έδωσα άδεια να μετεχει σε εντονα αθλήματα.

 

Μπορεις να πεις στον δασκαλο να μην κανεις πχ καθίσματα ή καμψεις αλλα ετσι η προπονηση βγαινει μισή ο δάσκαλος θα σε δεχτει γιατι υπολογιζει και το χρηματικο στη μέση αλλα μηπως είναι καλυτερα να πας να κανεις καποιο άλλο αθλημα? Όλα εχουν την σκοπιμοτητα τους στην προπονηση και τα καθίσματα και οι καμψεις και όλα στην πυγμαχια κάνεις ασκησεις με κέτλμπελ πως θα δυναμώσεις τον κορμο πάνω για να δωσεις καμια καλη γροθια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

εντελώς φιλικά. κουβέντα να γίνεται.

σίγουρα στο είπα και πριν ότι δεν έχω κάποια διάθεση αντιπαράθεσης

 

ναι δεν πρόκειται για στρατό (όχι ελληνικό στρατό :P ) , αλλά για σεβασμό στο χώρο, στο δάσκαλό σου και στους συνασκούμενους σου 

 

καταλαβαίνω τα θέματα τραυματισμού, κοίλης κτλ και εννοείται ότι αυτά διευκρινίζονται και υπάρχει κάποια προστασία

 

όμως επειδή υποτίθεται ότι πας να κάνεις κάτι πιο σκληρό από τη μέση άσκηση δεν είναι και ωραίο για τον εαυτό σου να παραπονιέσαι με το παραμικρό, να μην εκτελείς , να χαχανίζεις ή να φέρεσαι γενικά σαν παιδάκι 

(ακόμα και το να ακουμπάς στο τοίχο όσο σου δείχνουν ή να σηκώνεσαι όποτε γουστάρεις να πιεις νερό εγώ προσωπικά τα βρίσκω κακή συμπεριφορά και με αυτή τη λογική θεωρώ κακή συμπεριφορά να σου λένε να κάνεις κάτι και να λες ότι εγώ δε θέλω να το κάνω αυτό, όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί έτσι)

 

πιστεύω ότι όλοι μπορούν για 1-2 ώρες να είναι αφοσιωμένοι σε αυτό που κάνουν

 

και επίσης δε μου κάνει καλή εντύπωση να ακούω από μερικούς ότι δε τους αρέσει να τους χτυπάνε, δεν ασχολούνται πολύ μαζί τους, έχουν πολλά στο μυαλό τους και δε μπορούν να συγκεντρωθούν, κάτι δικαιολογίες χαζές.. δε σου αρέσει, μη πας 

 

λογικό είναι βέβαια να έχεις μια κακή μέρα, αλλά αν αποφασίσεις να πας εκείνη τη κακή μέρα βάλε στην άκρη το πρόβλημά σου και προσπάθησε να μην απαιτείς ειδική μεταχείριση. σε μια κακή μέρα (βλέπε νεύρα) ίσως καλό είναι και να μην πηγαίνεις καν 

 

το ότι κάποιος δάσκαλος/εκπαιδευτής μπορεί να είναι ο,τι είναι είναι δικό του πρόβλημα. εσύ επέλεξες να βρίσκεσαι εκεί (σε αντίθεση με το στρατό) , οπότε οφείλεις να ακολουθείς τους κανόνες του χώρου μέχρι να φύγεις από εκεί 

διαφορετικά πήγαινε κάπου αλλού

Πήγα να γράψω αλλά με κάλυψες πλήρως με τον επίλογο σου

Εκπαιδευτής κακός εγωιστής = εκπαιδευτής του κώλου !

αυτό που λες είναι κάπως πολυδιάστατο

 

η σκέψη μου όμως έχει ως εξής, υποτίθεται ότι αυτός ο άνθρωπος έχει φάει κάποια χρόνια (πολλά χρόνια πολλές φορές) να μαθαίνει κάτι το οποίο πρέπει να μεταδώσει και σε σένα όσο πιο σωστά γίνεται, διαφορετικά αν ο καθένας κάνει τα δικά του η όποια γνώση φθείρεται και τότε απλά χάνεις το χρόνο σου 

 

τέλος, ναι δεν είναι όλοι νέοι φιτ και τέρατα, όμως ο κάθε άνθρωπος μπορεί με κάποια πίεση να φτάσει ίσως και πιο ψηλά από αυτό που έχει στο νου του, για αυτό και πρέπει να δεχτεί τη πίεση όπως και οι υπόλοιποι με τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του ώστε να γίνει καλύτερος και να έχει ένα πιο δυνατό σώμα.

το γερό σώμα είναι βασικό, καλή και η τεχνική σου αλλά αν δεν είσαι δυνατός και γερός (στα πλαίσια του δυνατού) μόνος σου αδικείς τον εαυτό σου 

 

ο εκπαιδευτής πάντως είναι το πιο σημαντικό για να κάνεις τη τέχνη που σου αρέσει και να την ευχαριστηθείς όσο πιο πολύ μπορείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν ηταν υγιεις εγω προσωπικα δεν θα τους δεχομουν στην προπονηση.

 

Για να λάβεις μέρος σε προπόνηση πρέπει να φέρεις χαρτί γιατρού. Οπότε αν το επιτρέπει ο γιατρός τον δέχεσαι. Από κει και πέρα, όπως ξαναείπα είμαστε ενήλικες και αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεών μας. Δεν μπορώ να μυρίσω τα νύχια μου εγώ, για να καταλάβω αν είπε το πλήρες ιστορικό του στον γιατρό ή είπε κάποιο άλλο ψέμα. Εγώ απ τη πλευρά μου θα κάνω ότι περνάει απ το χέρι μου να φύγουν όλοι όπως μπήκαν, αλλά δεν μπορείς να τα ελέγξεις όλα όταν μεσολαβεί ο ανθρώπινος παράγοντας.

 

Τώρα αν πχ έχει δυσκαμψία στο χέρι ή κομμένο πόδι, ποιος είμαι εγώ που θα του πω "φύγε"; Σε καμία περίπτωση! Θα διαμορφώσουμε τις τεχνικές όσο καλύτερα μπορούμε, για να μην νιώθει ο συνάνθρωπός μου μειονεκτικά ή παραπεταμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...