Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

DDevil , Εγώ είπα πραγματικά αυτό που πιστεύω . Ότι το WIng Chun είναι η καλύτερη τέχνη για τον δρόμο . Δεν είπα ότι κάνει για Ρινγκ για παράδειγμα και δεν είπα ότι είναι η καλύτερη πολεμική τέχνη (αυτό θα ήταν πραγματικά άστοχο) . Το ότι είναι η καλύτερη τέχνη για το δρόμο μπορώ να το δικαιολογήσω αν μιλήσω συγκριτικά με άλλες πολεμικές τέχνες , υπάρχουν πλεονεκτήματα το βασικότερο είναι ότι έχει φτιαχτεί για δρόμο (Το Wing chun του Yip Man lineage εννοώ 1950 - 60 Hong Kong ) .

Άλλες πολεμικές τέχνες έχουν φτιαχτεί για άλλες καταστάσεις . Δεν είναι υποδεέστερες φυσικά .

Τα μαχητικά αθλήματα από την άλλη είναι φτιαγμένα για Ρινγκ .

 

Αυτά φυσικά είναι δική μου άποψη . Άλλος μπορεί να πει για παράδειγμα ότι το Κραβ Μάγκα είναι καλύτερο και πιο πλήρες για το δρόμο .

Δεν υπάρχει τίποτα κακό πιστεύω για να υποστηρίζεις μια τέχνη . Συνήθως μιλάς για την πληρότητα , το πόσο εύκολα μπορεί να αναπτυχθεί στον μαθητή με τις μεθόδους που διαθέτει κτλ .

 

Δεν λες πια πολεμική τέχνη "νικάει" στο δρόμο . Το να βγεις νικητής από μια συμπλοκή στο δρόμο δεν εξαρτάτε μόνο από την πολεμική τέχνη που κάνεις ή το μαχητικό άθλημα , εξαρτάτε από πολλούς άλλους παράγοντες συμπεριλαμβανομένου της τύχης του μυαλού και της εμπειρίας . Μια πολύ σύνθετη κατάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι εννοείται ουτε εγω λέω ότι η τάδε είναι καλυτερη από την άλλη .... μονο οι πυγμάχοι τα λενε αυτά που τρώνε μεγάλο ζορι και αρκετο ξυλο στο ρίνγκ. Πχ στο κραβ μαγκα δεν έφαγα ποτε τοσο ξύλο.Μια φορα μου ειχαν ανοιξει τη μυτη αλλα δεν εμεινα ουτε ένα λεπτο εκτος. Με σπασουάρ στα γεννητικά οργανα παιζαμε.Και κοπανούσαν πανω στην ασπιδα την οποια κρατούσες το μονο ζορι ηταν αμα επεφτα σε κανεναν 15 - 20 κιλα βαρυτερο μου εκει έπρεπε να προσπαθήσω για να κρατησω την ασπιδα σταθερη και φωναζε και ο εκπαιδευτης ... ωραια σκηνικα :cry:

 

Κατά τα αλλα συμφωνω. Η μάχη στο δρομο είναι μονο σε εξαιρετικες περιπτώσεις. Πχ να επιτεθει κάποιος στη κοπελα για να τη βιάσει εκει αμα τον δω θα τον κάνω μπαούλο και ας φυγω και νοσοκομειο με τραύματα. :-) Δεν εχω να πω τιποτα άλλο. Μακαρι να μη τυχει ποτέ.

 

Τις προαλλες ειχε κατεβει ενας από το αμαξι επειδή ειχα κανει μια μαλακια (όχι για τροχαιο) και εληξε έτσι το σκηνικο. Δεν χρειάζεται σε αυτά να το κλιμακώνεις αλλα σε περιπτώσεις που ο άλλος πάει να επιτεθει και είναι ληστης ή βιαστης εκει καταλάβαινεις ότι προκειται περι ζώου έτυχε να γεννηθεί σε ανθρωπινη μορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε ασχολείται σοβαρά με πολεμική τέχνη η μαχητικό άθλημα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος στο δρόμο αυτό πρέπει να το γνωρίζουν όλοι και να σταματήσουν τα πολλά λόγια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε ασχολείται σοβαρά με πολεμική τέχνη η μαχητικό άθλημα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος στο δρόμο αυτό πρέπει να το γνωρίζουν όλοι και να σταματήσουν τα πολλά λόγια .

 

Tις προαλλες ειχε δειξει η τηλεοραση έναν πολίτη να ξαπλώνει τον ληστη που ειχε μπει να κλέψει σε ένα μαγαζι μεμια ωραια γροθια αλλα δεν βρισκω το βιντεο στο γιουτιουμπ καλα του κανε του πουστη τον μαζευε το ΕΚΑΒ μετα τον ξεφτιλα. Θα μου πεις αυτος ηταν ερασιτέχνης σε πιο σοβαρα περιστατικα και δουλειες αυτά τα καθικια κυκλοφορουν με καλαζνικοφ οποτε αν κουνηθείς θα σε γαζώσουν δεν το έχουν και σε τιποτα. Ξέρουν ότι είναι σαπιλες και αμα πέσουν στα χέρια κάποιου χωρις οπλο θα τους λιώσει οποτε έχουν παντα το οπλάκι μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου πεις αυτος ηταν ερασιτέχνης σε πιο σοβαρα περιστατικα και δουλειες αυτά τα καθικια κυκλοφορουν με καλαζνικοφ οποτε αν κουνηθείς θα σε γαζώσουν δεν το έχουν και σε τιποτα. Ξέρουν ότι είναι σαπιλες και αμα πέσουν στα χέρια κάποιου χωρις οπλο θα τους λιώσει οποτε έχουν παντα το οπλάκι μαζι.

 

Το πρώτο που πρέπει να έχεις για να αντιμετωπίσεις κάθε περίπτωση ξεχωριστά είναι να μπορείς να έχεις την ψυχραιμία και το μυαλό . Πρέπει σε κάθε περίπτωση να μπορείς να έχεις δευτερόλεπτα να σκεφτείς . Το πιο σημαντικό είναι Tips για να αποκτήσεις αυτά τα δευτερόλεπτα .

Το μυαλό αν είσαι ψύχραιμος θέλει λίγα δευτερόλεπτα για να αποφασίσει .

Όλα αυτά στην περίπτωση που η επίθεση δεν είναι εντελώς ξαφνική .

Η εντελώς ξαφνική επίθεση είναι πολύ πιο σπάνια . Εκεί χρειάζεσαι πολύ δουλεμένες και αποτελεσματικές τεχνικές . (Αυτοματισμούς)

Ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ Tips είναι ότι πάντα θα πρέπει να καθησυχάζεις τον εν δυνάμει αντίπαλό σου . Ποτέ δεν πρέπει να συμμετέχεις σε λογομαχίες δεν υπάρχει λόγος  .

 

Εκεί κερδίζεις δευτερόλεπτα και σκέφτεσαι ενώ εκείνος χάνει τον έλεγχο . Στην πρώτη του επιθετική κίνηση και εφόσον τηρείς τις αποστάσεις έχεις 100% το πάνω χέρι .

 

Το να τηρείς τις αποστάσεις εκτός της εμβέλειας του αντιπάλου δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται στο δρόμο .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που πρέπει να έχεις για να αντιμετωπίσεις κάθε περίπτωση ξεχωριστά είναι να μπορείς να έχεις την ψυχραιμία και το μυαλό . Πρέπει σε κάθε περίπτωση να μπορείς να έχεις δευτερόλεπτα να σκεφτείς . Το πιο σημαντικό είναι Tips για να αποκτήσεις αυτά τα δευτερόλεπτα .

Το μυαλό αν είσαι ψύχραιμος θέλει λίγα δευτερόλεπτα για να αποφασίσει .

Όλα αυτά στην περίπτωση που η επίθεση δεν είναι εντελώς ξαφνική .

Η εντελώς ξαφνική επίθεση είναι πολύ πιο σπάνια . Εκεί χρειάζεσαι πολύ δουλεμένες και αποτελεσματικές τεχνικές . (Αυτοματισμούς)

Ένα απλό παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ Tips είναι ότι πάντα θα πρέπει να καθησυχάζεις τον εν δυνάμει αντίπαλό σου . Ποτέ δεν πρέπει να συμμετέχεις σε λογομαχίες δεν υπάρχει λόγος  .

 

Εκεί κερδίζεις δευτερόλεπτα και σκέφτεσαι ενώ εκείνος χάνει τον έλεγχο . Στην πρώτη του επιθετική κίνηση και εφόσον τηρείς τις αποστάσεις έχεις 100% το πάνω χέρι .

 

Το να τηρείς τις αποστάσεις εκτός της εμβέλειας του αντιπάλου δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται στο δρόμο .

 

Αυτό είναι το καλο της πυγμάχιας φιλε! Και μια να φάς θα επανέλθεις .... ενώ αμα φάει ο άλλος μια από το χέρι σου θα κατέβουν τα ρολα!

 

https://www.youtube.com/watch?v=tTJ2Vid5IHg

 

Οσο για αυτό που ειπες με τις αποστασεις μεγάλη αληθεια. Ημουν μπροστα σε έναν καυγα και ο άλλος τον άφησε και πλησιασε μέχρι που του έσκασε κουτουλια. Δεν αφηνεις να πλησιάσει πολύ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι καλύτερο για τον καθένα εξαρτάται και από την ιδιοσυγκρασία του, δεν κολλάνε όλα σε όλους.
​Και δε χρειάζεται κάποιος να κολλήσει και σε μία μόνο πολεμική τέχνη, μπορεί να πάρει καλά στοιχεία από πολλές.
​Για μένα, το ιδανικό αν κάποιος έχει το χρόνο, είναι να συνδυάσει jeet kune do και capoeira.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για αυτό που ειπες με τις αποστασεις μεγάλη αληθεια. Ημουν μπροστα σε έναν καυγα και ο άλλος τον άφησε και πλησιασε μέχρι που του έσκασε κουτουλια. Δεν αφηνεις να πλησιάσει πολύ.  

 

Αν αφήσεις τον άλλο να σε πλησιάσει σε σημείο που σε φτάνει κουτουλιά τότε είσαι άξιος της μοίρας σου . Η κατάλληλη θέση είναι να είσαι εκτός της εμβέλειας των χεριών . Γιατί αν είσαι εντός και με κατεβασμένα χέρια έχεις σίγουρο νοκ άουτ αν ο αντίπαλος ξέρει μια απλή πυγμαχική ας πούμε γροθιά .

Θα πρέπει να τηρείς την απόσταση . Όταν ο αντίπαλός πλησιάζει εσύ τον απομακρύνεις με το χέρι σου και τον ελέγχεις κρατόντας και το δεύτερο χέρι ψηλά στο ύψος του διαφράγματος ας πούμε . Όταν αποφασίσει να σε χτυπήσει ή να κάνει επιθετική κίνηση τότε χτυπάς . Αν τηρείς την απόσταση είσαι ψύχραιμος καθησυχάζοντας και χωρίς να λογομαχείς έχεις πάντα το πάνω χέρι σε περίπτωση επίθεσης (Αυτός θα κάνει το άνοιγμα) είσαι καλυμμένος από τον νόμο 100% το πιθανότερο να έχεις και μάρτυρες . Εκτός του ότι υπάρχει και μια πολύ μεγάλη πιθανότητα να λήξει ο καβγάς εκεί . Που είναι αυτό που πραγματικά πρέπει να επιδιώκεις  (Αυτό θέλει κάθε λογικός άνθρωπος) .

 

Το να τηρείς την σωστή απόσταση για μένα είναι το Α και το Ω στη τακτική δρόμου . Ο καλύτερος μπορεί να χάσει στο δρόμο επειδή δεν τήρησε την απόσταση . Μια γροθιά όταν είσαι με κατεβασμένα χέρια και από μικρή απόσταση δεν την προλαβαίνεις ούτε αν είσαι ο Floyd Mayweather  :-D .

 

Μιλάω για τέτοιες περιπτώσει με ψευτοτσαμπουκάδες για΄τι είναι το 80 - 90 % των περιπτώσεων που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος . Όχι ότι δεν υπάρχουν τακτικές για άλλες περιπτώσεις .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα ειχε κατεβει ο άλλος από το αμαξι και μου λεει κατεβασε το τζάμι να σου πω. Εγω του λεω λέγε σε ακουω και από εδώ τι συμβαινει?

 

Να κατεβάσω εγω το τζάμι να μου γυρισει ο άλλος γροθια και να είμαι καθισμένος στο τιμόνι. Έξυπνος ηταν :cry: εγω όμως είμαι εξυπνότερος. Μου ζητησε το λογο ο τύπος του ειπα ότι οκ εκανα λάθος κοντοστάθηκε λιγο μου ειπε άλλη φορά να μη κάνεις τέτοια λάθη και σηκωθηκε και εφυγε μολις εφυγε λεω οκ αντε και γά...ργαλησου τωρα. :-D ειχε δικιο βεβαια αλλα εντάξει ρε μεγάλε δεν κατεβαίνεις και κατω από το αμαξι ποιος εισια να πουμε ο ρομποκοπ? επειδή δεν πηγα δεξιά να φυγεις γρηγορα? αραξε. Να παραβιαζα στοπ με κινδυνο να σε σκοτωσω θα εβγαινα από μονος μου να με κοπανήσεις γιατι θα μου αξιζει αλλα εντάξει τωρα άραξε απλα δεν πηγα δεξιά να φυγεις και τι εγινε στη τελικη? πιο κατω σε επιασε το φανάρι.

 

Μια άλλη φορά στο δρομο ειχε γινει μια παρεξηγηση εκει για ένα πάρκιν και βγηκε ενας να κανει το δικηγορο. Εσυ τι βγηκες του λεω ρε φιλε? αντε μπες μεσα. Και παρεξηγηθηκε χαχαχα μου λεει μην μου κανεις εμενα τέτοια γιατι θα σου σπάσω τα ποδια. Ελα του κανω σε περιμενω. :cry:  Δεν ηρθε ποτε βεβαια γαυγισε λιγο από μακρυα ... και έφυγε. Μερικοι ψάχνονται αλλα αμα δεν υπάρχει σοβαρος λογος και κρατησεις και την αποσταση που λες θα μεινει εκει. Δεν ξερεις βεβαια και που πέφτεις αλλα η αποσταση είναι η καλυτερη άμυνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρατάς σωστή απόσταση  θα έχεις την ευκαιρία να παλέψεις . Αν όχι μπορεί και να μην την έχεις .

 

Το πιο απλό "Tip" που μαθαίνεις από τους σαπιοκοιλιάδες που πλακώνονται στο δρόμο  είναι αυτό που λέει "Βάρα πρώτος " .

Αυτό για κάποιον που κάνει πολεμικές τέχνες δεν είναι σωστό από καμία άποψη . Αν και εφόσον είσαι στημένος κατά κάποιο τρόπο και στην σωστή απόσταση . Αυτός που θα βαρέσει πρώτος θα δημιουργήσει το πρώτο άνοιγμα στην άμυνά του .

Το "Βάρα πρώτος" δουλεύει και έχει πολλές πιθανότητες επιτυχίας απάνω σε κάποιον που δεν ξέρει να τηρεί την απόσταση ή δεν είναι προετοιμασμένος ότι μπορεί να δεχτεί επίθεση. Αν βαρέσεις πρώτος σε άνθρωπο που ξέρει πολεμική τέχνη ή Μαχ. Άθλημα και κάνεις "Τσάφ" όπως η στέκα στο μπιλιάρδο που δεν έχει τεμπεσίρι τότε απλά κάνε τον σταυρό σου .

 

Αν είναι να βαρέσεις πρώτος θα πρέπει να είσαι 100% σίγουρος ότι έχεις στόχο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα το καλυτερο είναι να μεινει στα γαυγισματα το πράγμα ή να προσπαθήσουμε να το λύσουμε με 2-3 κουβέντες. Εγω πιστευω πως μονο μπροστα σε αποφασισμένους ληστες ή βιαστες δεν εχεις άλλη επιλογή από το να ριξεις. Διαφορετικά δεν υπάρχει λογος και κάποιος να σε στραβοκοιτάξει κάνεις πως δεν ειδες και τελειωσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κραβ μαγκα ειχε φονικές κινησεις με ένα λόου στην κλείδωση του γονατου θα κλάψει ο επιδοξος ληστης - βιαστης και δεν ξερω και εγω τι άλλα σκατα είναι.

 

Θα σπάσεις το πόδι σου βρε σατανά. Λίγο να γυρίσει το γόνατό του εσύ θα κλαις μετά. Btw πού είχες πάει krav;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το καλύτερο όντως αλλιώς μπλέκεις . Την πολεμική τέχνη την χρησιμοποιείς όταν τίθεται θέμα επιβίωσης άρα στον δρόμο δεν παίζεις . Δεν μπορώ πχ να πω εγώ αααα οκ θα τον χτυπήσω λίγο αααα οκ και αν δω λαιμό δεν θα χτυπήσω λαιμό . Αυτά είναι αστεία αν αρχίσεις χτυπάς αλλιώς δεν λειτουργεί το όλο πράγμα . Αυτό είναι το κακό . Άρα κρατάς χαμηλό προφίλ ΠΑΝΤΑ , Γνωρίζεις ότι κρατάς ένα όπλο και θα το χρησιμοποιήσεις μόνο εκεί που πρέπει .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το καλύτερο όντως αλλιώς μπλέκεις . Την πολεμική τέχνη την χρησιμοποιείς όταν τίθεται θέμα επιβίωσης άρα στον δρόμο δεν παίζεις . Δεν μπορώ πχ να πω εγώ αααα οκ θα τον χτυπήσω λίγο αααα οκ και αν δω λαιμό δεν θα χτυπήσω λαιμό . Αυτά είναι αστεία αν αρχίσεις χτυπάς αλλιώς δεν λειτουργεί το όλο πράγμα . Αυτό είναι το κακό . Άρα κρατάς χαμηλό προφίλ ΠΑΝΤΑ , Γνωρίζεις ότι κρατάς ένα όπλο και θα το χρησιμοποιήσεις μόνο εκεί που πρέπει .

 

ε ΝΑΙ ΡΕ φιλε ο αλλος μπορει να εχει πολλα νευρα αλλα να μην ειναι κακος ανθρωπος οποτε καλο ειναι να τον ηρεμησεις ξερω γω κάπως απο το να παιξετε ξύλο. Προφανως υπάρχουν κατηγοριες ανθρωπων κάποιοι δεν ειναι κακοποιοι απλα μπορει να έκατσαν σε μια στραβη μέρα. Για αυτο πάντα στο δρομο εγω αντιδρω οπως πιο πάνω και αμα μου πει καποιος θα σου κανω θα σου δειξω θα θα .... ελα θα του πω και κάντο. :-D Ουτε βρισιες κτλπ μεγάλοι ανθρωποι ειμαστε δεν θα κανουμε σαν υστερικές κατινες. B)

Θα σπάσεις το πόδι σου βρε σατανά. Λίγο να γυρίσει το γόνατό του εσύ θα κλαις μετά. Btw πού είχες πάει krav;

 

Θα σου πω αλλα μαλλον σε πμ. Θες σχολή η πιστοποιημένο δασκαλο? :-D G2 ηταν απο οσο θυμαμαι έχει και κάποιους με Ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ΝΑΙ ΡΕ φιλε ο αλλος μπορει να εχει πολλα νευρα αλλα να μην ειναι κακος ανθρωπος οποτε καλο ειναι να τον ηρεμησεις ξερω γω κάπως απο το να παιξετε ξύλο. Προφανως υπάρχουν κατηγοριες ανθρωπων κάποιοι δεν ειναι κακοποιοι απλα μπορει να έκατσαν σε μια στραβη μέρα. Για αυτο πάντα στο δρομο εγω αντιδρω οπως πιο πάνω και αμα μου πει καποιος θα σου κανω θα σου δειξω θα θα .... ελα θα του πω και κάντο. :-D

 

Ο Κόσμος πλέον παίρνει και πολλά χάπια αντικαταθλιπτικά κτλ  . Αν ξεχάσουν να πάρουν το χάπι τους υπάρχει θέμα νεύρων κτλ. Γενικά στην Ελλάδα της κρίσης παίζουν πολλά νεύρα στους δρόμους , θέλει προσοχή και να μην μπλέκεις . Η γνώση μιας πολεμική τέχνης σε κάνει σοφότερο γιατί καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μαγκιά να σαπίσεις τον άλλο στο ξύλο . Μπορείς να μιλήσεις αντ αυτού ήρεμα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...