Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Θα σου πω αλλα μαλλον σε πμ. Θες σχολή η πιστοποιημένο δασκαλο? :-D G2 ηταν απο οσο θυμαμαι έχει και κάποιους με Ε

 

Δε θέλω τίποτα, έλεγα μήπως σε ξέρω. Αλλά αν μου λες IKMF τότε δε σε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κόσμος πλέον παίρνει και πολλά χάπια αντικαταθλιπτικά κτλ  . Αν ξεχάσουν να πάρουν το χάπι τους υπάρχει θέμα νεύρων κτλ. Γενικά στην Ελλάδα της κρίσης παίζουν πολλά νεύρα στους δρόμους , θέλει προσοχή και να μην μπλέκεις . Η γνώση μιας πολεμική τέχνης σε κάνει σοφότερο γιατί καταλαβαίνεις ότι δεν είναι μαγκιά να σαπίσεις τον άλλο στο ξύλο . Μπορείς να μιλήσεις αντ αυτού ήρεμα .

 

Το καλυτερο και για τα νευρα make love no war. Ασε να βρουμε καμια "πολεμιστρια" να πολεμησουμε και άσε τους άλλους να σκοτώνονται :-D στο δρομο ... μηπως με κοιταξες στραβα??? μηπως μου κορναρες? :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.youtube.com/watch?v=5H_2dWhsYtA

 

Κοιτάξτε μόνο την πρώτη σκηνή .

 

Πόσο έτοιμος είναι ο τύπος με το κόκκινο καπέλο , πώς ετοιμάζει το όπλο του (μπουκάλι) και πόσο εύκολα στέλνει νοκ άουτ το τέρας που είναι απορροφημένος με την λογομαχία ενώ ο άλλος φανερά σκέφτεται πως θα τον αντιμετωπίσει και σίγουρα έχει εμπειρία από παρόμοιο περιστατικό .

Ο Άλλος πιστεύω ότι ούτε καν έχει δει το μπουκάλι .

 

Σε αντίθεση με τον μαύρο έχει απολογητικό ύφος δεν υπάρχει λόγος να προκαλέσει τον αντίπαλο αυτό που θέλει είναι να τον εξουδετερώσει .

 

Ο τύπος με το κόκκινο καπέλο σύμφωνα με τον νόμο πάει φυλακή . Αυτό ίσως να μην τον νοιάζει βέβαια .

 

Το έβαλα για να δείξω πόσο λάθος πλησιάζουν μερικοί άνθρωποι και δεν προσέχουν την απόσταση αλλά το σημαντικότερο δεν παρατηρούν τίποτα! είναι τόσο απορροφημένοι και με ανεβασμένη αδρεναλίνη που πάνε με την μια στο στόμα του λύκου .

 

Θα μπορούσε να ήταν εύκολα και νοκ άουτ γροθιά (το μπουκάλι κάνει την κατάσταση ευκολότερη )

 

Σε αυτήν την απόσταση όποιος έχει γροθιά και την ρίξει πρώτος είναι νικητής .

 

Αυτός που γνωρίζει αυτοάμυνα , δεν έχει ποτέ νεύρα και εγωισμό πάνω στην εμπλοκή , και έτσι δεν χάνει τον έλεγχο.

Τα λίγα δευτερόλεπτα που συνήθως διαθέτει τα αφιερώνει στην ορθή σκέψη και στην παρατήρηση .

Κάνει απλά την δουλειά που πρέπει να γίνει όσο πιο σωστά μπορεί (να χτυπήσει  , να περιμένει για counter attack, να φύγει, να οπλιστεί ) ανάλογα με την περίπτωση .

 

.

Επεξ/σία από Vasilis_lgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά άμα σκάσει  κάνα μαχαίρι από κάποιον που ξέρει έστω και λίγο να το χρησιμοποιεί φιλάκια

 

οι λοιπές ματσόλες που σπάνια θα προκαλέσουν κάνα σοβαρό πρόβλημα είναι μικρό το πρόβλημα, αλλά κόντρα σε όπλο τα πράγματα είναι δύσκολα και οι πιθανότητες μικρές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά άμα σκάσει  κάνα μαχαίρι από κάποιον που ξέρει έστω και λίγο να το χρησιμοποιεί φιλάκια

 

οι λοιπές ματσόλες που σπάνια θα προκαλέσουν κάνα σοβαρό πρόβλημα είναι μικρό το πρόβλημα, αλλά κόντρα σε όπλο τα πράγματα είναι δύσκολα και οι πιθανότητες μικρές

 

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά άμα σκάσει κάνα μαχαίρι από κάποιον που ξέρει έστω και λίγο να το χρησιμοποιεί φιλάκια

 

οι λοιπές ματσόλες που σπάνια θα προκαλέσουν κάνα σοβαρό πρόβλημα είναι μικρό το πρόβλημα, αλλά κόντρα σε όπλο τα πράγματα είναι δύσκολα και οι πιθανότητες μικρές

Έχει δίκιο logistouli .Αν ο άλλος ξέρει μαχαίρι και έχει σωστή τεχνική στον καρπο με γυμνα χέρια οποιαδήποτε τεχνική εγκλωβισμού καρπού αποτυγχάνει .Αν ο άλλος δεν ξέρει μαχαίρι ή δεν έχει καλή τεχνική στον καρπό του υπάρχει περίπτωση να τον αφοπλίσεις με κάποια καλοδουλεμένη τεχνική .

 

Μερικές φόρες όμως κάποιος είναι εγκλωβισμένος και απέναντι του υπάρχει καλό μαχαίρι . Εκεί πρέπει να δράσει κάπως για να έχει έστω μια πιθανότητα .Το θέμα είναι πολυσυζητημένο . Δεν έχει μόνο μια απάντηση την δικιά μου γνώμη την μοιράζομαι εδώ με ένα φίλο

 

http://wushu.freeforums.net/thread/80/

 

Για οποιον δεν θέλει να διαβάζει κατεβατά για μένα η μόνη λύση είναι να έχεις καλά λακτίσματα

Επεξ/σία από Vasilis_lgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαχαίρι είναι μεγάλη κουβέντα, θέλει πολλή εξάσκηση για να έχεις κάποια ελπίδα, απλά είναι κάτι συνηθισμένο αν μιλάμε για εγκληματικότητα και κίνδυνο ζωής

 

Το πρόβλημα μου εμένα τώρα είναι άλλο, ότι κατάφερα και έσπασα το πόδι μου από βλακεία μου και τώρα είμαι καθηλωμένος με τις υποχρεώσεις να τρέχουν, οπότε πριν φτάσουμε να μιλάμε για δρόμο ας προσέχουμε στη προπόνηση γιατί οι τραυματισμοί εντάξει λογικό είναι να υπάρξουν αλλά όταν υπάρχουν υπάρχουν προβλήματα μετά.

 

Άλλο όταν εσπαγα κόκαλα στα 20 και απλά δεν πήγαινα βόλτα, άλλο να τρέχουν δουλειές και να αγχώνεσαι και με αυτό από πάνω εκτός από την ανάρρωση σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου ο Wong δείχνει πολύ καλές εφαρμογές του wing chun για μάχη δρόμου . (Παρόλο που έχει έντονο ταμπεραμέντο και μερικοί λένε ότι είναι ασόβαρος κτλ . εμένα δεν με ενδιαφέρουν αυτά με ενδιαφέρει το δια ταύτα ότι λέει βγάζει 100% νόημα πάντα )

 

Εντελώς τυχαία βάζω ένα βίντεο που δείχνει μια τεχνική του Wing Chun (την jip sau) σε chest grab όλα τα βίντεο του είναι πολύ καλά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πιο ηλιθιοι ειναι αυτοι που βγαινουν για τσαμπουκα και εχουν μαζι και την οικογενεια, μικρα παιδια κτλ. Μια φορα μου ετυχε ενας τετοιος ειμασταν στο τσακ να πλακωθουμε και μολις ειδα το μικρο διπλα του λεω τι να σου πω ρε φιλε εχεις το παιδακι μαζι και ψαχνεσε για τσαμπουκα, και γυριζω να φυγω, δεν ειπε τιποτα, σταματησε κι αυτος κι εφυγε.

Αλλη φορα μικρος βραδυ μαζι με κοπελα με τα ποδια σκοτεινα, περναει αμαξι διπλα κατι ειπα (τα ηθελε ο κολος μου) και βγαινουν εξω δυο τυποι αγριεμενοι, ερχετσι ο ενας προς το μερος μου, βλεπει οτι ειχα την κοπελια μαζι και κανει μεταβολη και φευγει.

Θελω να καταληξω οτι οταν ο αλλος συνοδευει γυναικα, παιδια, κοπελια κτλ το σωστο ειναι ληξη με τη μια και δρομο, ακομη κι αν τσαμπουκαλευεται και τον εχεις ευκολα σαν πρωτη εκτιμηση. Δε ξερω γιατι αλλα το να χτυπησεις καποιον και να ουρλιαζουν παιδια, μανες, γυναικες το θεωρω ξεφτιλα σαν κινηση, δε θελω να το ζησω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Mark Phillips δείχνει πολύ καλό wing chun για δρόμο . Εννοώ ότι αυτοί οι δύο ο Wong και ο Mark Phillips προσαρμόζουν σωστά και λογικά το Wing chun σε σύγχρονες καταστάσεις .

 

https://www.youtube.com/watch?v=qVCsZ3PNaww

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδες να ρωτησω θα αξιζε να θυσιαζα τις προπονησεις π κανω με τη ναυαγοσωστικη

για να ξεκινησω καποιο στυλ αυτοαμυνας krav maga(η kick boxing)`η δε χρειαζεται τελικα να ειμαστε τοσο ανασφαλεις;

Επεξ/σία από arnold94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γεια σας, ειχα μια απορια περι πολεμικων τεχνων οι οποιες περιλαμβανονται στους ολυμπιακους αγωνες...αναμεσα απ αυτες ποια θα ηταν καλυτερη στο δρομο ετσι απο περιεργεια;

 

ελληνορωμαικη παλη

ελευθερα παλη

τζουντο

μποξ

ταε κβον ντο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οτιδηποτε απο αυτα εχεις κανει σοβαρη προπονηση θα ειναι αποτελεσματικα

επισης θα εχεις ανοχη στην ενταση και στην μαχη , δεν θα τα χασεις επειδη εφαγες μια σφαλιαρα πχ

και ψυχραιμια και καθαρο μυαλο που ειναι πιο σημαντικα σε μια επικίνδυνη κατασταση παρα το τι ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...