Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορεί βέβαια και να μην έχει κανένα πλεονέκτημα, μπορεί απλά να είναι ηλίθιος και να τις φάει

 

τεχνική κόντρα σε μαχαίρι σε κάποιον που όντως πάει να σε κόψει καλύτερα να μη δοκιμάσεις να κάνεις, όσο καλός και να νομίζεις ότι είσαι. αν μπορείς να φύγεις φύγε

 

κόντρα σε πάνω από έναν ανάλογα τη περίπτωση μπορεί και να τη γλιτώσεις, αν είσαι πχ ικανός πυγμάχος και τα χτυπήματά σου μετράνε είναι πιθανό να έχεις αποτέλεσμα, άμα αρχίσεις τα brazilian πχ και πέσεις με έναν κάτω (και ας τον  έχεις αυτόν τον έναν) τελείωσες με τους γύρω απλά να σου κλωτσάνε το κεφάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδες εχω κατεβασει αυτες τις εφαρμογες στο κινητο υπαρχει περιπτωση να μαθω τις κινησεις διαβαζοντας τες ή να τις διαγραψω?

υ.γ δεν εχω ασχοληθει με ΠΤ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=nl.app.martial.arts.self.defense

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.beachfrontmedia.fighttipsselfdefenseguides

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joshua.training.CloseCombat

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joshua.training.KRAVMAGA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς κάποιον που ξέρει να επιβλέπει δεν κάνεις προπόνηση της προκοπής

 

Δε θα καταλαβαίνεις τα λάθη σου ώστε να τα διορθώσεις και ακόμα και να "μάθεις" κάτι θα είναι πιθανότατα λάθος συν ότι μπορεί να τραυματιστεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ΟΚ, νομίζω ότι υπάρχει και μια ενδιάμεση κατάσταση που εξασκούν πολεμικές τέχνες (για όσο καιρο/όσα χρόνια μπορούν) ως μέσο άσκησης, διατήρησης και βελτίωσης υγείας και φυσικής κατάστασης, εκμάθησης πειθαρχίας και τόνωση της αυτοπεποίθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επίσης για να "μάθεις" (σύμφωνα με το δικό σου ορισμό του "μάθεις") πρέπει να ξοδεύσεις μια περιουσία σε εκπαιδεύσεις και εξωτερικό και να φας καμιά δεκαριά χρόνια απ' τη ζωή σου. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αυτό απευθύνεται μόνο σ' αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά και όχι στην πλειοψηφία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ νόμιζα ότι έλεγες για αυτοάμυνα, όχι για αθλήματα. Αλλά ακόμη και για αθλήματα να μιλήσουμε, πολύς κόσμος (ο περισσότερος) μετέχει σε αθλήματα για χόμπυ. Κι εγώ είμαι σε ένα άθλημα από τα 14 μου, με διαλλείματα, και δεν ήθελα ποτέ να γίνω επαγγελματίας. Τι σημαίνει αυτό; Φαντάζομαι η ένστασή σου είναι γι' αυτούς που μετέχουν σε μαχητικά αθλήματα και το παίζουν σκληροί, ξεχνόντας ότι αυτό που κάνουν είναι ένα άθλημα. Ντάξει κάγκουρες υπάρχουν παντού, δε λέει κάτι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δηλαδή εγώ που μικρός πήγαινα σε μια ομάδα ποδοσφαίρου έπρεπε να είχα γίνει επαγγελματίας ποδοσφαιριστής; Ή κάποιος που αποφάσισε (ως ενήλικος) να ξεκινήσει μια πολεμική τέχνη/αυτοάμυνα πρέπει να πάει να γίνει μισθοφόρος;

 

 

Κρητικος ειμαι

 

Σαν το "είμαι vegan" ένα πράγμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για να "μάθεις" (σύμφωνα με το δικό σου ορισμό του "μάθεις") πρέπει να ξοδεύσεις μια περιουσία σε εκπαιδεύσεις και εξωτερικό και να φας καμιά δεκαριά χρόνια απ' τη ζωή σου. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι αυτό απευθύνεται μόνο σ' αυτούς που ασχολούνται επαγγελματικά και όχι στην πλειοψηφία.

ή σε αυτούς που έχουν χρήματα και χρόνο, δεν προσφέρονται άλλωστε όλες οι τέχνες για αθλητισμό, ούτε το πάνε όλοι για δάσκαλοι 

 

δυστυχώς όμως ο ορισμός του μαθαίνω (για το οτιδήποτε) απαιτεί αφοσίωση, δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας, ειδικά αν δε θέλει πολύ

 

βέβαια εγώ δέχομαι την ενασχόληση με κάτι σε αρκετά ερασιτεχνικό επίπεδο (ούτε εγώ έχω το χρόνο και το κουράγιο να το πάω "σοβαρά") , αλλά ακόμα και αυτό μπορεί να γίνει με αρκετά ποιοτικό τρόπο, όμως σε κάθε περίπτωση θέλει επίβλεψη από κάποιον που ξέρει 

 

σπίτι μόνος σου δε μπορείς να μάθεις πολεμική τέχνη, μπορεί ίσως να μάθεις άλλα πράγματα όπως το να γυμνάζεσαι σωστά (που και πάλι ίσως όχι και τόσο σωστά) , αλλά πολεμικές τέχνες μαθαίνεις μόνο με επίβλεψη, καθοδήγηση και σωστούς συνασκούμενους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ή σε αυτούς που έχουν χρήματα και χρόνο, δεν προσφέρονται άλλωστε όλες οι τέχνες για αθλητισμό, ούτε το πάνε όλοι για δάσκαλοι 

 

δυστυχώς όμως ο ορισμός του μαθαίνω (για το οτιδήποτε) απαιτεί αφοσίωση, δεν είναι κάτι που μπορεί να κάνει ο καθένας, ειδικά αν δε θέλει πολύ

 

βέβαια εγώ δέχομαι την ενασχόληση με κάτι σε αρκετά ερασιτεχνικό επίπεδο (ούτε εγώ έχω το χρόνο και το κουράγιο να το πάω "σοβαρά") , αλλά ακόμα και αυτό μπορεί να γίνει με αρκετά ποιοτικό τρόπο, όμως σε κάθε περίπτωση θέλει επίβλεψη από κάποιον που ξέρει 

 

σπίτι μόνος σου δε μπορείς να μάθεις πολεμική τέχνη, μπορεί ίσως να μάθεις άλλα πράγματα όπως το να γυμνάζεσαι σωστά (που και πάλι ίσως όχι και τόσο σωστά) , αλλά πολεμικές τέχνες μαθαίνεις μόνο με επίβλεψη, καθοδήγηση και σωστούς συνασκούμενους

 

Το post μου δεν αναφερόταν σε σένα, αναφερόταν στον atb95 του οποίου τα posts διεγράφησαν και έλεγε πράγματα του στυλ "αν ασχολείσαι με κάτι πρέπει να γίνεις ο καλύτερος των καλύτερων αλλιώς δεν έχει νόημα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα διάβασα, εντάξει αποψη είναι και αυτή απλά υπερβολικη και δε γίνεται κιόλας

 

Κανείς δε μπορεί να ειναι σε όλα τέλειος, ούτε καν πολύ καλός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το Wing Chun είναι μια τέχνη φτιαγμένη για δρόμο .

Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να μάθει κάποιος για να έχει την ικανότητα να προστατεύσει τον εαυτό του αλλά και τους δικούς του ανθρώπους .

 

Όποιος θέλει να δοκιμάσει μάθημα δωρεάν μπορεί να μου στείλει μήνυμα . Η περιοχή μου είναι Άνω γλυφάδα , πλήρως εξοπλισμένος χώρος για ιδιαίτερα μαθήματα WIng Chun .

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Wing Chun είναι μια τέχνη φτιαγμένη για δρόμο .

Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να μάθει κάποιος για να έχει την ικανότητα να προστατεύσει τον εαυτό του αλλά και τους δικούς του ανθρώπους .

 

Όποιος θέλει να δοκιμάσει μάθημα δωρεάν μπορεί να μου στείλει μήνυμα . Η περιοχή μου είναι Άνω γλυφάδα , πλήρως εξοπλισμένος χώρος για ιδιαίτερα μαθήματα WIng Chun .

 

 

.

 

Όσο καλός και να 'σαι, με αυτή την πρόταση, έχασες πολλούς πόντους σα δάσκαλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό djcat ?

 

Γιατι πρεπει οποιος πηγαινει πολεμικές τέχνες να λέει ότι είναι έτοιμος να τις φάει και ότι απλά πάει εκει και σκοτώνει το χρονο του. Είναι σαν τους αντιφιτνεσάκηδες "αμα είναι να σου τυχει φιλε οσο και να γυμνάζεσαι θα σου τυχει..." "εσενα περιμενα να μου το πεις φιλε του κανω...." ειχα πει σε έναν μια φορα. :cry: Κατά τα αλλα μολις πας να μπεις στα δικα του "χωρικα" "ααα φιλε δεν ξέρεις ... δεν μπορεις να εχεις αποψη." αυτοι πως έχουν? εφόσον δεν έχουν κάνει. Προκληση είναι αυτό!

 

Για μενα κανεις στη τελικη δεν πρεπει να λέει τιποτα. Απλα οποιος σε απειλησει και ξέρεις κάποια τέχνη πές του σοβαρά ότι αμα πλησιασει θα τις αρπάξει και αν πλησιασει είναι δικο του θεμα μετά. B) Τιποτα άλλο. Τα πολλα λογια είναι περιττα. Και τα επιχειρηματα.

Το Wing Chun είναι μια τέχνη φτιαγμένη για δρόμο .

Πιστεύω ότι είναι το καλύτερο που μπορεί να μάθει κάποιος για να έχει την ικανότητα να προστατεύσει τον εαυτό του αλλά και τους δικούς του ανθρώπους .

 

Όποιος θέλει να δοκιμάσει μάθημα δωρεάν μπορεί να μου στείλει μήνυμα . Η περιοχή μου είναι Άνω γλυφάδα , πλήρως εξοπλισμένος χώρος για ιδιαίτερα μαθήματα WIng Chun .

 

 

.

 

Εγω δεν έχω κανει ποτε από αυτό. Έχω πάει τζουντο ένα διαστημα , πυγμαχιά , ταε κβο ντο μικρος και για καμποσο καιρο κραβ μαγκα. Το κραβ μαγκα πάντως έχει καλες αμυνες ειδικα σε επιθεσεις από τύπους με γονατιες πχ κικ μποξιν. Θα συνεχιζα κραβ μαγκα για να είμαι ειλικρινης γιατι ηθελα να δω τις κινησεις και τις αμυνες στα μαχαιρια αλλα μετα ηρθα εδώ και εχει μονο ένα καράτε και δεν πηγα πουθενα.  Πχ άμυνα σε σπασμενο μπουκάλι εγω θα προτιμουσα να φαω 2-3 χαρακιές (ξώφαλτσες βεβαια όχι σε ζωτικά σημεια) παρα να κάτσω να με βιάσουν. Ολο περιστατικα ακουμε γυρω μας. Θέλει πολεμικές τέχνες το κολπο. Πέρα από την εκγυμναση με βάρη.

 

Το κραβ μαγκα ειχε φονικές κινησεις με ένα λόου στην κλείδωση του γονατου θα κλάψει ο επιδοξος ληστης - βιαστης και δεν ξερω και εγω τι άλλα σκατα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...