Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με τις πολεμικές τέχνες είμαι λίγο μπερδεμένος. Μου αρέσει το κομμάτι της γυμναστικής και της αυτοάμυνας αλλά νομίζω τραβάνε πολύ λάθος κόσμο. Επίσης νομίζω ότι περνάνε και κάποιες μόδες..

  • Στο 90 που ήμουν πιτσιρικάς τα κορίτσια μπαλέτο τα αγόρια ποδόσφαιρο η καράτε
  • Μετά περάσαμε μια δύσκολη φάση με τις σχολές kickboxing που άρχισαν να βγαίνουν σαν τα μανιτάρια

τώρα δεν ξέρω τι έχει περισσότερη πέραση. Το μποξ έχει μια φάση αλλά σε αυτόαμυνα πόσο να βοηθήσει; Αφού δεν θα χεις γάντια. Το κικ μποξ τουλάχιστον ρίχνεις και καμιά κλωτσία. Για κραβ μαγκα έχω ακούσει ότι λέει πολύ αλλά δεν είναι άθλημα ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lactate είπε

Με τις πολεμικές τέχνες είμαι λίγο μπερδεμένος. Μου αρέσει το κομμάτι της γυμναστικής και της αυτοάμυνας αλλά νομίζω τραβάνε πολύ λάθος κόσμο. Επίσης νομίζω ότι περνάνε και κάποιες μόδες..

  • Στο 90 που ήμουν πιτσιρικάς τα κορίτσια μπαλέτο τα αγόρια ποδόσφαιρο η καράτε
  • Μετά περάσαμε μια δύσκολη φάση με τις σχολές kickboxing που άρχισαν να βγαίνουν σαν τα μανιτάρια

τώρα δεν ξέρω τι έχει περισσότερη πέραση. Το μποξ έχει μια φάση αλλά σε αυτόαμυνα πόσο να βοηθήσει; Αφού δεν θα χεις γάντια. Το κικ μποξ τουλάχιστον ρίχνεις και καμιά κλωτσία. Για κραβ μαγκα έχω ακούσει ότι λέει πολύ αλλά δεν είναι άθλημα ακριβώς.

Οι πολεμικές τέχνες δεν είναι άθλημα, αθλήματα είναι τα μαχητικά σπορ

Επίσης το κραβ μαγκα δεν είναι ούτε άθλημα, αλλά σίγουρα δεν θα το έλεγα και πολεμική τέχνη

Σύστημα αυτοάμυνας ίσως να του ταίριαζε περισσότερο ως χαρακτηρισμός

Πάντως γενικά σε όλα αυτά υπάρχουν μόδες ανάλογα τη χρονική περίοδο που αναφερόμαστε

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, lactate είπε

Με τις πολεμικές τέχνες είμαι λίγο μπερδεμένος. Μου αρέσει το κομμάτι της γυμναστικής και της αυτοάμυνας αλλά νομίζω τραβάνε πολύ λάθος κόσμο. Επίσης νομίζω ότι περνάνε και κάποιες μόδες..

  • Στο 90 που ήμουν πιτσιρικάς τα κορίτσια μπαλέτο τα αγόρια ποδόσφαιρο η καράτε
  • Μετά περάσαμε μια δύσκολη φάση με τις σχολές kickboxing που άρχισαν να βγαίνουν σαν τα μανιτάρια

τώρα δεν ξέρω τι έχει περισσότερη πέραση. Το μποξ έχει μια φάση αλλά σε αυτόαμυνα πόσο να βοηθήσει; Αφού δεν θα χεις γάντια. Το κικ μποξ τουλάχιστον ρίχνεις και καμιά κλωτσία. Για κραβ μαγκα έχω ακούσει ότι λέει πολύ αλλά δεν είναι άθλημα ακριβώς.

Η πυγμαχία (η μποξ όπως το λες) είναι το Α και το Ω σε αυτοάμυνα. Κλοτσιά σε αυτοάμυνα δεν θα δώσεις για πάρα πολλούς λόγους. Π.Χ στενό τζίν, γλιστερό πάτωμα, πεζοδρόμιο, μπορεί να σου πιάσει το πόδι κ.α...)

Το ότι δεν φοράς γάντια σημαίνει πολύ απλά ότι αν δώσεις καλή μπουνιά τον καθάρισες με την μία τον αντίπαλο, έχουν τεράστια δύναμη από πίσω οι γροθιές στην πυγμαχία. Η πυγμαχία σαν αυτοάμυνα είναι δοκιμασμένη και πετυχημένη εδώ και αιώνες.

 

Στον δρόμο καταλήγεις σε πυγμαχία και λαβές. Αν συνδυάσεις πυγμαχία και BJJ (Brazilian Jiu Jitsu) είσαι αρχηγός.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Avatar_GR είπε

 

Το ότι δεν φοράς γάντια σημαίνει πολύ απλά ότι αν δώσεις καλή μπουνιά τον καθάρισες με την μία τον αντίπαλο,  

από όσο έχω εντύπωση οι γροθιές που πέφτουν με γάντια είναι αρκετά πιο δυνατές από ότι με γυμνά χέρια ακριβώς επειδή υπάρχει προστασία στα χέρια , διαφορετικά κινδυνεύεις να τραυματιστείς κι εσύ

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέκα χρόνια Τάε Κβον Ντο εγώ (WTF) . Εννοείται αν δε φοράς γάντια και ρίξεις μπουνια, αν πάει κεφάλι πονάς και συ (λόγω οστών φυσιολογικότατο) . Και σίγουρα δεν είναι όπως στις ταινίες που τους δείχνει να παλεύουν κανά τέταρτο. Στην πραγματικότητα είναι ποιος θα φάει τη πρώτη και τη δεύτερη. Άντε στη τρίτη σταματάει :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, logistoulis είπε

από όσο έχω εντύπωση οι γροθιές που πέφτουν με γάντια είναι αρκετά πιο δυνατές από ότι με γυμνά χέρια ακριβώς επειδή υπάρχει προστασία στα χέρια , διαφορετικά κινδυνεύεις να τραυματιστείς κι εσύ

 

Έτσι είναι. Το χέρι έχει μικρά και λεπτά κόκκαλα και είναι πιό ευαίσθητο απο το κεφάλι.

Όταν ξεκίνησε το UFC οι κανόνες ήταν εντελώς χαλαροί και ο καθένας πήγαινε όπως να ναι. Τότε κανένας δέν φορούσε γάντια, εκτός απο τον Tank Abbott, ο οποίος είχε τα γάντια με padding μπροστά και τα δάχτυλα έξω, το οποίο στη συνέχεια έγινε και το επίσημο (υποχρεωτικό) γάντι της διοργάνωσης.

Ο τύπος πρίν ασχοληθεί επαγγελματικά με τις πολεμικές τέχνες ξεκίνησε με πραγματικούς καβγάδες σε μπάρ και προφανώς ήξερε οτι για να ρίξεις δυνατή μπουνιά πρέπει να έχεις προστατευμένο το χέρι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά χωρίς γάντια θα σκίσεις τα μούτρα του άλλου και θα είναι όλοι Κουασιμόδοι

Όμως από άποψη ζημιάς μάλλον παθαίνουν χειρότερα προβλήματα μακροπρόθεσμα οι αθλητές με γάντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν παιδί είχα ασχοληθεί με την πάλη( GrecoRoman) 3 χρόνια. Από τον πρώτο κιόλας χρόνο υπήρχαν θεαματικές αλλαγές στην δύναμη ευλυγισία ακόμα και στο σώμα. Μέχρι το τέλος της πρώτης μου χρονιάς είχα μάθει να κάνω κωλοτουμπα ανάποδα με τα χερια όμως. Σε κάποια φαση ξεκίνησα να κάνω και χωρίς αλλά άνοιξε το κεφάλι μου και έκοψα τα χαζα στους δρόμους. Αυτός ήταν και ο λόγος που με σταμάτησε ο πατέρας μου, λοξοδρομισε η συμπεριφορά μου εκανα λαβές σε συμμαθητές μου πουλούσα μαγκιές και τα γνωστά. 

Στο σήμερα όσα παιδιά θυμάμαι να συνέχισαν για καμία 10ρια χρόνια το σώμα τους παραμένει γεροδεμένο και ας έχουν ξεφύγει στα κιλά τους. Οπτικά πάντως όταν τους βλέπεις λες δεν θα ήθελα να μαλώσω μαζί τους. 

Καποιος αναφέρθηκε στο πρώτο ufc στο οποίο αρκετοί έχουν πει ότι ήταν φτιαγμένο ετσι ώστε να κερδίσει το bjj. Είχαν φέρει καρατε tdk κάτι μποξερ όλοι άσχετοι με το έδαφος και γενικα στις λαβές. Είχαν φέρει και έναν σούμο για ανέκδοτο. Γιατί δεν έφεραν έναν παλεστη τζουντόκα να έχει λίγο πιο ενδιαφέρον; Οι άνθρωποι ήταν τόσο σίγουροι ότι τους έχουν όλους αυτούς που δεν έστειλαν καν τον καλύτερο τους αθλητή ( ρικσον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πολεμικές τέχνες, ΕΙΝΑΙ άθλημα.

Για τον λόγο αυτό, κάποιες απο αυτές έχουν γίνει και Ολυμπιακό Άθλημα, όπως ειναι το Τζούντο και το ταε κβο ντο και πλέον το Καράτε.

Και έχοντας ασχοληθεί χρόνια με το καράτε, θεωρώ οτι ειναι πρώτης τάξεως γυμναστική, ενώ παράλληλα, ειναι ότι πρέπει για παιδιά.

Γενικότερα, αν οι Έλληνες ειχαν καταλάβει πόσο καλό κάνει μια καλή σχολή καράτε σε ένα παιδί, θα ειχαν γλιτωσει πολλά χρηματα απο αχρείαστες εργοθεραπείες (εργοθεραπεία για κοινονικοποίηση, για επιθετικότητα )

Υπάρχουν επίσης χώρες στην Ε.Ε. που πας σε σχολή καράτε και κάθε απόγευμα κάνουν ουρές οι άνω των 50. Όχι για να μάθουν τόσο να αμύνονται, όσο για να κουνηθούν οι αρθρώσεις. Βλέπεις ανθρωπους 80 ετών και είναι πιο γεροί από έναν 30άρη.

Yπάρχουν χώρες που έχουν ενσωματώσει το καράτε, ή άλλες πολεμικές τέχνες, στο πρόγραμμά τους. Στην Ελλάδα υπάρχει σε ιδιωτικά σχολεία.

Γενικά, με ότι και να ασχοληθεί κάποιος, καλό είναι. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Οι πολεμικές τέχνες, ΕΙΝΑΙ άθλημα.

Για τον λόγο αυτό, κάποιες απο αυτές έχουν γίνει και Ολυμπιακό Άθλημα, όπως ειναι το Τζούντο και το ταε κβο ντο και πλέον το Καράτε.

 

Το judo είναι το άθλημα που βασίζεται στα διάφορα jiu jitsu που είναι οι πολεμικές τέχνες

Το judo στην ουσία είναι jj με λιγότερα πράγματα και χωρίς τα χτυπήματα

 

Από κει και πέρα αρκετές τέχνες μπορούν να γίνουν άθλημα οκ, αυτό δε λέει κάτι. Όσες πράγματι είχαν πολεμική χρήση (άσχετα το πώς διδάσκονται τώρα σε χομπίστες) δεν μπορούν μάλλον να είναι καν αθλήματα με κάποιον πρακτικό τρόπο που να έχει νόημα

Το ότι πρέπει να είσαι γυμνασμενος άρα κατά κάποιον τρόπο αθλητής για να έχει νόημα η όποια πολεμική τέχνη είναι άλλο πράγμα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι απλό να συγκρινουμε τις πολεμικές τέχνες μεταξύ τους αν και κατά την άποψή μου, καράτε, ταε κβο ντο, κουνγκ φου, έχουν παρόμοιες κινήσεις και γενικά παρόμοια φιλοσοφία.

Το Τζουντο ειναι μια αμιγώς αμυντική τεχνική. Σαφως προέρχεται απο το jiu jitsu όμως η φιλοσοφία του ειναι εντελώς διαφορετική. Ο σκοπός ειναι να πετάξεις τον άλλο κάτω και να φύγεις ή απλώς να μην δεχτείς χτυπήματα σε αντίθεση με το jiu jitsu που ειναι σαφώς πιο επιθετικο  (και εγω προσωπικά τη θεωρω ισως τη πιο ολοκληρωμένη τεχνική, παρά το γεγονός οτι ελάχιστα έχω ασχοληθεί)

Γυμνασμένος όχι. Καλή φυσική κατάσταση ναι.

Π.χ. ένα δεκάχρονο που κάνει 4 χρόνια καράτε, άνετα πετάει κάτω έναν 40άρη με μπυροκοιλιά 😛  2 μπουνιές στον θώρακα θα του ρίξει και ο άλλος δε θα μπορει να πάρει ανάσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν ειναι απλό να συγκρινουμε τις πολεμικές τέχνες μεταξύ τους αν και κατά την άποψή μου, καράτε, ταε κβο ντο, κουνγκ φου, έχουν παρόμοιες κινήσεις και γενικά παρόμοια φιλοσοφία.

Το Τζουντο ειναι μια αμιγώς αμυντική τεχνική. Σαφως προέρχεται απο το jiu jitsu όμως η φιλοσοφία του ειναι εντελώς διαφορετική. Ο σκοπός ειναι να πετάξεις τον άλλο κάτω και να φύγεις ή απλώς να μην δεχτείς χτυπήματα σε αντίθεση με το jiu jitsu που ειναι σαφώς πιο επιθετικο  (και εγω προσωπικά τη θεωρω ισως τη πιο ολοκληρωμένη τεχνική, παρά το γεγονός οτι ελάχιστα έχω ασχοληθεί)

Γυμνασμένος όχι. Καλή φυσική κατάσταση ναι.

Π.χ. ένα δεκάχρονο που κάνει 4 χρόνια καράτε, άνετα πετάει κάτω έναν 40άρη με μπυροκοιλιά 😛  2 μπουνιές στον θώρακα θα του ρίξει και ο άλλος δε θα μπορει να πάρει ανάσα :P 

o σκοπός του judo ήταν να διαδοθούν (και να διασωθούν, αλλιώς σήμερα  δεν θα είχαμε τίποτα γνωστό σε όλο τον κόσμο) οι ιαπωνικές πολεμικές τέχνες και για αυτό το λόγο δημιουργήθηκε αυτή η πιο light εκδοχή, έγινε άθλημα, μπήκε το σύστημα των ζωνών (γιατί στους δυτικούς αρέσει η επιβράβευση για το κάθε τι), μπήκε το παντελόνι αντί για χάκαμα κτλ κτλ έτσι ώστε να είναι πιο εύπεπτο προς τους δυτικούς 

αυτό που έκανε ο kano ήταν σπουδαίο και πολύ έξυπνο, αλλά στην πραγματικότητα ο ίδιος είχε άλλο backround και για αυτό άλλωστε μπόρεσε να δημιουργήσει μια τέχνη, απλά άμα ήθελε να σου διαφημίσει  κάτι και έβλεπες ότι θα σε τσάκιζαν στο ξύλο μάλλον δε θα τραβούσε κόσμο, όπως γενικά οι παραδοσιακές τέχνες δεν τραβάνε κόσμο 

 

γενικά λίγο πολύ όλες οι ιαπωνικές τέχνες έχουν κοινά χαρακτηριστικά (και υπάρχουν άπειρες ryu για πολλά πράγματα, που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι και δεν θα μάθουμε ποτέ γιατί μένουν κλειστές), μόνο το καράτε είναι λίγο ξεχωριστή  φάση στην κίνηση κτλ, αλλά και αυτό επειδή δεν είναι ένα πράγμα όπως το twd ή to judo αλλά κι εκεί παίζουν ryu δεν μπόρεσε να εκπροσωπηθεί ώς ένα πράγμα τόσα χρόνια και μάλλον για αυτό δεν ήταν μέχρι στιγμής ολυμπιακό άθλημα

 

πάντως ακόμα και στο κομμάτι των αθλημάτων, το να γίνει κάτι ολυμπιακό ναι μεν του δίνει κύρος και το κάνει πιο δημοφιλές, από την άλλη προσωπικά δεν το βρίσκω και ιδιαίτερα θετικό 

και για τους περιορισμούς που μπαίνουν και καλά για την ασφάλεια ή για το θέαμα, πράγματα που τελοσπάντων δεν φεύγουν τελείως από τον στόχο μιας πολεμικής τέχνης και τις κάνουν κάτι ανάλογο με το μπάσκετ 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2019 στις 11:07 ΠΜ, Avatar_GR είπε

Η πυγμαχία (η μποξ όπως το λες) είναι το Α και το Ω σε αυτοάμυνα. Κλοτσιά σε αυτοάμυνα δεν θα δώσεις για πάρα πολλούς λόγους. Π.Χ στενό τζίν, γλιστερό πάτωμα, πεζοδρόμιο, μπορεί να σου πιάσει το πόδι κ.α...)

Το ότι δεν φοράς γάντια σημαίνει πολύ απλά ότι αν δώσεις καλή μπουνιά τον καθάρισες με την μία τον αντίπαλο, έχουν τεράστια δύναμη από πίσω οι γροθιές στην πυγμαχία. Η πυγμαχία σαν αυτοάμυνα είναι δοκιμασμένη και πετυχημένη εδώ και αιώνες.

Στον δρόμο καταλήγεις σε πυγμαχία και λαβές. Αν συνδυάσεις πυγμαχία και BJJ (Brazilian Jiu Jitsu) είσαι αρχηγός.

λακτισματα στο σωμα βγαινουν σαν να περπατας σε παγο.

Για τα γαντια συμφωνω.Για το δρομο οι αδαεις πανε σε λαβες.Οι τεχνιτες(αναλογα με τηντεχνη) θα κοιταξουν απεμπλοκη στην αποσταση της τεχνης τους.

Στις 6/10/2019 στις 8:54 ΜΜ, lactate είπε

Με τις πολεμικές τέχνες είμαι λίγο μπερδεμένος. Μου αρέσει το κομμάτι της γυμναστικής και της αυτοάμυνας αλλά νομίζω τραβάνε πολύ λάθος κόσμο. Επίσης νομίζω ότι περνάνε και κάποιες μόδες..

  • Στο 90 που ήμουν πιτσιρικάς τα κορίτσια μπαλέτο τα αγόρια ποδόσφαιρο η καράτε
  • Μετά περάσαμε μια δύσκολη φάση με τις σχολές kickboxing που άρχισαν να βγαίνουν σαν τα μανιτάρια

τώρα δεν ξέρω τι έχει περισσότερη πέραση. Το μποξ έχει μια φάση αλλά σε αυτόαμυνα πόσο να βοηθήσει; Αφού δεν θα χεις γάντια. Το κικ μποξ τουλάχιστον ρίχνεις και καμιά κλωτσία. Για κραβ μαγκα έχω ακούσει ότι λέει πολύ αλλά δεν είναι άθλημα ακριβώς.

Εξαρταται απο τις σχολες.Ακομα και ιδια στυλ διδασκονται διαφορετικα.Κοιτας τι ταιριαζει σε εσενα η τη ειναι στην μοδα?Σε αυτοαμυνα ολα τα στυλ ειναι εξισου αποτελεσματικα.

16 ώρες πριν, logistoulis είπε

Απλά χωρίς γάντια θα σκίσεις τα μούτρα του άλλου και θα είναι όλοι Κουασιμόδοι

Όμως από άποψη ζημιάς μάλλον παθαίνουν χειρότερα προβλήματα μακροπρόθεσμα οι αθλητές με γάντια

Σωστος.

16 ώρες πριν, Havik είπε

Το hapkido πότε θα γίνει μόδα;

Μαλλον ποτε.οπως και το aikido.

 

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Το judo είναι το άθλημα που βασίζεται στα διάφορα jiu jitsu που είναι οι πολεμικές τέχνες

Το judo στην ουσία είναι jj με λιγότερα πράγματα και χωρίς τα χτυπήματα

Από κει και πέρα αρκετές τέχνες μπορούν να γίνουν άθλημα οκ, αυτό δε λέει κάτι. Όσες πράγματι είχαν πολεμική χρήση (άσχετα το πώς διδάσκονται τώρα σε χομπίστες) δεν μπορούν μάλλον να είναι καν αθλήματα με κάποιον πρακτικό τρόπο που να έχει νόημα

Το ότι πρέπει να είσαι γυμνασμενος άρα κατά κάποιον τρόπο αθλητής για να έχει νόημα η όποια πολεμική τέχνη είναι άλλο πράγμα

Βαλε και το παγκρατειο στο προγραμμα .Θα εκπλαγεις.

Ο τεχνιτης ειναι αθλητης .Τι ειναι αυτα που γραφεις?Ζεσταματα,διατασεις,αντοχες σε ποια κατηγορια τα βαζεις δηλαδη?

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Δεν ειναι απλό να συγκρινουμε τις πολεμικές τέχνες μεταξύ τους αν και κατά την άποψή μου, καράτε, ταε κβο ντο, κουνγκ φου, έχουν παρόμοιες κινήσεις και γενικά παρόμοια φιλοσοφία.

Το Τζουντο ειναι μια αμιγώς αμυντική τεχνική. Σαφως προέρχεται απο το jiu jitsu όμως η φιλοσοφία του ειναι εντελώς διαφορετική. Ο σκοπός ειναι να πετάξεις τον άλλο κάτω και να φύγεις ή απλώς να μην δεχτείς χτυπήματα σε αντίθεση με το jiu jitsu που ειναι σαφώς πιο επιθετικο  (και εγω προσωπικά τη θεωρω ισως τη πιο ολοκληρωμένη τεχνική, παρά το γεγονός οτι ελάχιστα έχω ασχοληθεί)

Γυμνασμένος όχι. Καλή φυσική κατάσταση ναι.

Π.χ. ένα δεκάχρονο που κάνει 4 χρόνια καράτε, άνετα πετάει κάτω έναν 40άρη με μπυροκοιλιά 😛  2 μπουνιές στον θώρακα θα του ρίξει και ο άλλος δε θα μπορει να πάρει ανάσα :P 

10χρονο ποτε.μονο σε κατι ελληνικες ταινιες.16χρονο ναι.

Αν δεν ειναι γυμνασμενος ενας τεχνιτης εχει τραυματισμους.Απο καποιο επιπεδο και μετα τα βαρη ειναι επιβελβλημενα.Αν στο μυαλο σου εχεις τον φουσκωτο του γυμναστηριου ,ειναι εσφαλμενο.

49 λεπτά πριν, logistoulis είπε

o σκοπός του judo ήταν να διαδοθούν (και να διασωθούν, αλλιώς σήμερα  δεν θα είχαμε τίποτα γνωστό σε όλο τον κόσμο) οι ιαπωνικές πολεμικές τέχνες και για αυτό το λόγο δημιουργήθηκε αυτή η πιο light εκδοχή, έγινε άθλημα, μπήκε το σύστημα των ζωνών (γιατί στους δυτικούς αρέσει η επιβράβευση για το κάθε τι), μπήκε το παντελόνι αντί για χάκαμα κτλ κτλ έτσι ώστε να είναι πιο εύπεπτο προς τους δυτικούς 

αυτό που έκανε ο kano ήταν σπουδαίο και πολύ έξυπνο, αλλά στην πραγματικότητα ο ίδιος είχε άλλο backround και για αυτό άλλωστε μπόρεσε να δημιουργήσει μια τέχνη, απλά άμα ήθελε να σου διαφημίσει  κάτι και έβλεπες ότι θα σε τσάκιζαν στο ξύλο μάλλον δε θα τραβούσε κόσμο, όπως γενικά οι παραδοσιακές τέχνες δεν τραβάνε κόσμο 

γενικά λίγο πολύ όλες οι ιαπωνικές τέχνες έχουν κοινά χαρακτηριστικά (και υπάρχουν άπειρες ryu για πολλά πράγματα, που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι και δεν θα μάθουμε ποτέ γιατί μένουν κλειστές), μόνο το καράτε είναι λίγο ξεχωριστή  φάση στην κίνηση κτλ, αλλά και αυτό επειδή δεν είναι ένα πράγμα όπως το twd ή to judo αλλά κι εκεί παίζουν ryu δεν μπόρεσε να εκπροσωπηθεί ώς ένα πράγμα τόσα χρόνια και μάλλον για αυτό δεν ήταν μέχρι στιγμής ολυμπιακό άθλημα

πάντως ακόμα και στο κομμάτι των αθλημάτων, το να γίνει κάτι ολυμπιακό ναι μεν του δίνει κύρος και το κάνει πιο δημοφιλές, από την άλλη προσωπικά δεν το βρίσκω και ιδιαίτερα θετικό 

και για τους περιορισμούς που μπαίνουν και καλά για την ασφάλεια ή για το θέαμα, πράγματα που τελοσπάντων δεν φεύγουν τελείως από τον στόχο μιας πολεμικής τέχνης και τις κάνουν κάτι ανάλογο με το μπάσκετ 

Δεν γνωριζω την ιστορια του judo,αλλα σημερα οι ιαπωνικες τεχνες εχουν διασωθει.Υπαρχουν ανα τον κοσμο απεσταλμενοι μεγαλοι δασκαλοι και οφειλουμε σε αυτους αυτο το γεγονος.

Το καρατε δεν ηταν ολυμπιακο αθλημα γιατι ηταν επικινδυνο.Το καρατε ηδη εγινε ολυμπιακο αθλημα(σε αυτους τους αγωνες,θα ειναι μονο επιδειξης και στους επομενους κανονικα) και οφειλετε στους κανονισμους που αλλαξαν,θωρακες,γαντια ,κασκες κλπ.Αντιστοιχα ειναι και το TKD WTF και οχι ITF.Δεν εχει να κανει λοιπον με "κλειστες"τεχνες κουλτουρες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...