Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα αν πχ έχει δυσκαμψία στο χέρι ή κομμένο πόδι, ποιος είμαι εγώ που θα του πω "φύγε"; Σε καμία περίπτωση! Θα διαμορφώσουμε τις τεχνικές όσο καλύτερα μπορούμε, για να μην νιώθει ο συνάνθρωπός μου μειονεκτικά ή παραπεταμενος.

ναι αυτό είναι πολύ σωστό

 

άλλωστε ακόμα και ένας άνθρωπος που μπορεί να υστερεί κάπου (σωματικά ή ακόμα και διανοητικά) μπορεί να γίνει αρκετά καλός σε κάτι με αρκετή εξάσκηση 

 

στον μόνο που θα έπρεπε κάποιος να πει φύγε έστω και έμμεσα είναι σε κάνα σούπερ κάγκουρα ή εγκληματικό στοιχείο που ίσως δημιουργούσε πρόβλημα και στη προπόνηση, αλλά και έξω από αυτή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 843
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν δάσκαλος μπορεις να κρινεις ποιος μπορει και ποιος όχι να βγάλει την προπονηση. Επισης σαν δάσκαλος κάνουν ότι τους πεις. Το να εισαι ευγενικος είναι βεβαια αυτονοητο. Αλλα όταν λεμε ότι κάποιος είναι δάσκαλος τοτε ότι λέει κάνουν. Αυτος ξέρει τι θα γινει και πως θα γινει και αυτή είναι και η δουλειά του. Αν κάποιος δεν αισθανθεί καλά πάει στην άκρη εννοείται ή αν δεν θελει να κανει μια ασκηση δεν την κάνει αλλα η προπονηση είναι αυτή κανονικα. Για να γινει σωστα πρεπει να βγουν ολες οι ασκησεις.

 

Εμενα δεν μου ειχαν ζητησει κανενα χαρτι γιατρου παντως βεβαια εγω ειχα φροντισει πριν ξεκινησω να έχω ολες τις εξετασεις καρδιογραφήματα , τριπλεξ , αιματος και τεστ κοπώσεως.

 

Παντως από τη στιγμη που έχεις χαρτι γιατρου θεωρημενο με σφραγιδα και υπογραφη αν ειπε ή δεν ειπε το ιστορικο του στο γιατρο ή δεν τον ρωτησε αυτος δεν είναι δικια σου ευθύνη. Εσυ εχεις το χαρτι με την σφραγιδα. Εισαι καλυμένος. Τωρα αν οι γιατροι δινουν πλαστά χαρτια αυτοι θα λογοδοτησουν αν ποτε χρειαστεί όχι εσύ. Πρόβλημα του αμα δεν προσέχει που βαζει την υπογραφη του.

 

ΥΓ Τι θα πει ποιος εισαι εσυ? ο δάσκαλος εισαι και μπορεις να κρινεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ναι δεν πρόκειται για στρατό (όχι ελληνικό στρατό :P ) , αλλά για σεβασμό στο χώρο, στο δάσκαλό σου και στους συνασκούμενους σου

 

καταλαβαίνω τα θέματα τραυματισμού, κοίλης κτλ και εννοείται ότι αυτά διευκρινίζονται και υπάρχει κάποια προστασία

 

όμως επειδή υποτίθεται ότι πας να κάνεις κάτι πιο σκληρό από τη μέση άσκηση δεν είναι και ωραίο για τον εαυτό σου να παραπονιέσαι με το παραμικρό, να μην εκτελείς , να χαχανίζεις ή να φέρεσαι γενικά σαν παιδάκι

(ακόμα και το να ακουμπάς στο τοίχο όσο σου δείχνουν ή να σηκώνεσαι όποτε γουστάρεις να πιεις νερό εγώ προσωπικά τα βρίσκω κακή συμπεριφορά και με αυτή τη λογική θεωρώ κακή συμπεριφορά να σου λένε να κάνεις κάτι και να λες ότι εγώ δε θέλω να το κάνω αυτό, όχι γιατί έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά γιατί έτσι)

 

πιστεύω ότι όλοι μπορούν για 1-2 ώρες να είναι αφοσιωμένοι σε αυτό που κάνουν

 

και επίσης δε μου κάνει καλή εντύπωση να ακούω από μερικούς ότι δε τους αρέσει να τους χτυπάνε, δεν ασχολούνται πολύ μαζί τους, έχουν πολλά στο μυαλό τους και δε μπορούν να συγκεντρωθούν, κάτι δικαιολογίες χαζές.. δε σου αρέσει, μη πας

 

λογικό είναι βέβαια να έχεις μια κακή μέρα, αλλά αν αποφασίσεις να πας εκείνη τη κακή μέρα βάλε στην άκρη το πρόβλημά σου και προσπάθησε να μην απαιτείς ειδική μεταχείριση. σε μια κακή μέρα (βλέπε νεύρα) ίσως καλό είναι και να μην πηγαίνεις καν

 

το ότι κάποιος δάσκαλος/εκπαιδευτής μπορεί να είναι ο,τι είναι είναι δικό του πρόβλημα. εσύ επέλεξες να βρίσκεσαι εκεί (σε αντίθεση με το στρατό) , οπότε οφείλεις να ακολουθείς τους κανόνες του χώρου μέχρι να φύγεις από εκεί

διαφορετικά πήγαινε κάπου αλλού

 

Περιγράφεις έναν ιδανικό κόσμο και μακάρι να ήταν κάθε μέρα έτσι.

Αλλά με το στανιο δεν κερδίζεις ποτέ τίποτα και αν κάποτε κερδίσεις θα είναι εφήμερο.

Τον σεβασμό δεν μπορείς να τον ζητήσεις για την αφεντιά σου τον κερδίζεις. Αλλά μπορείς να τον επιβάλεις όταν δεν σέβονται τα άλλα μέλη της ομάδας. Αν ενοχλεί το γκρουπ, του λες πέρνα έξω απ'το ταταμι, βγες έξω και κάνε ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ και αντιλαμβάνομαι ότι κάποιος θέλει να αποφύγει να δημιουργήσει γενικά αρνητικό κλίμα γιατί και με έναν εκνευρισμένο δάσκαλο η προπόνηση είναι κακή για όλους, αλλά όπως είπες κι εσύ κάποια στιγμή θα πεις σε κάποιον να βγει έξω και πολύ λογικό το βρίσκω

 

όπως και λογικό βρίσκω ότι έχουν εκδιωχθεί μόνιμα άτομα από ένα dojo λόγω κακής συμπεριφοράς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν δάσκαλος μπορεις να κρινεις ποιος μπορει και ποιος όχι να βγάλει την προπονηση. Επισης σαν δάσκαλος κάνουν ότι τους πεις. Το να εισαι ευγενικος είναι βεβαια αυτονοητο. Αλλα όταν λεμε ότι κάποιος είναι δάσκαλος τοτε ότι λέει κάνουν. Αυτος ξέρει τι θα γινει και πως θα γινει και αυτή είναι και η δουλειά του. Αν κάποιος δεν αισθανθεί καλά πάει στην άκρη εννοείται ή αν δεν θελει να κανει μια ασκηση δεν την κάνει αλλα η προπονηση είναι αυτή κανονικα. Για να γινει σωστα πρεπει να βγουν ολες οι ασκησεις.

 

Εμενα δεν μου ειχαν ζητησει κανενα χαρτι γιατρου παντως βεβαια εγω ειχα φροντισει πριν ξεκινησω να έχω ολες τις εξετασεις καρδιογραφήματα , τριπλεξ , αιματος και τεστ κοπώσεως.

 

Παντως από τη στιγμη που έχεις χαρτι γιατρου θεωρημενο με σφραγιδα και υπογραφη αν ειπε ή δεν ειπε το ιστορικο του στο γιατρο ή δεν τον ρωτησε αυτος δεν είναι δικια σου ευθύνη. Εσυ εχεις το χαρτι με την σφραγιδα. Εισαι καλυμένος. Τωρα αν οι γιατροι δινουν πλαστά χαρτια αυτοι θα λογοδοτησουν αν ποτε χρειαστεί όχι εσύ. Πρόβλημα του αμα δεν προσέχει που βαζει την υπογραφη του.

 

ΥΓ Τι θα πει ποιος εισαι εσυ? ο δάσκαλος εισαι και μπορεις να κρινεις.

Προφανώς και μπορείς να καταλάβεις πότε κάποιος μπορεί να βγάλει μια άσκηση, τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.

Αλλά μην ξεχνάμε πως εγώ απάντησα και όλη η συζήτηση άρχισε με παράδειγμα έναν που μπαίνει πρώτη φορά στη σχολή σου.

 

Λάθος του εκπαιδευτή σου που δεν σου ζήτησε χαρτί γιατρού.

 

Και ξαναλέω ποιος είσαι εσύ, που θα πεις σε κάποιον " φύγε επειδή σου λείπει μισό πόδι ή έχεις δυσκαμψία στο χέρι". Δεν έχεις δικαίωμα να προσβάλλεις έτσι κάποιον, επειδή εσύ δεν θες να μπεις στη διαδικασία να τροποποιήσεις τη τεχνική (όσο γίνεται) έτσι ώστε να καλύψει το όποιο σωματικό μειονέκτημα, μπορεί να έχει κάποιος.

Επεξ/σία από ANHLIKOS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ψειρίζεις πολύ δεν κάνεις για πολεμικές τέχνες . Ένα απόγευμα πας σε 4 σχολές βλέπεις το επόμενο απόγευμα γράφεσαι σε μία αν κάτι δεν σε φτιάχνει φεύγεις και πας αλλού  .

 

Εφόσον αποφασίσεις αρχίσεις και κάνεις 4-5 χρόνια σε κάποια σχολή και σε κάποια πολεμική τέχνη αποκτάς τα βασικά μια υποδομή μπορείς και  κινείσαι , ισορροπία ταχύτητα δύναμη κτλ . μετά κάνε ότι θες . Αν πχ θέλεις να δεις τι αξίζεις ή να δεις πόσο αποτελεσματικός είσαι πας μια βόλτα από τους dog brothers η ένα μάχιμο τμήμα ΜΜΑ και κάθεσαι 2-3 χρόνια .

 

Μιλάω για πολεμική τέχνη πάντα . Γιατι τα Krav Maga , Compatives , Das streetfighting , systema κτλ είναι συστήματα αυτοάμυνας που προϋποθέτουν να έχεις τις "βάσεις" και την υποδομή μιας πολεμικής τέχνης . Αυτό είναι στην ουσία . Αν πας κατευθείαν σε συστήματα αυτοάμυνας και νομίζεις ότι έμαθες κάτι είσαι βαθιά γελασμένος στο δρόμο δεν θα σου βγει τίποτα  και οι ικανότητές σου θα είναι μηδέν (κίνηση ισορροπία δύναμη στην τεχνική , βήμα κτλ κτλ κτλ ) . Όλοι αυτοί που σου υπόσχονται στα συστήματα αυτοάμυνας ότι πηγαίνοντας εκεί χωρίς καμία προηγούμενη εμπειρία από ΠΤ μπορείς να προστατεύσεις τον εαυτό σου σε μια πραγματική κατάσταση απλώς σε δουλεύουν και το ξέρουν . Θα είσαι λίγο καλύτερα από το να μην ξέρεις τίποτα και πολύ χειρότερα από το να πήγαινες απλά σε ένα μαχητικό άθλημα πχ Kick Box .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για judo ξέρουμε κάποιες καλές σχολές; Για αττική

Αν θες με ακούς .

Judo ξεκινάς σε πολύ μικρή ηλικία

Διαλέγεις αθλητικό σύλλογο με διακρίσεις και δάσκαλο που ξέρει τι κάνει.

Φυσιατρική εμπειρία του εκπαιδευτή απαραίτητη.

Όχι σχολές τουρλού της γειτονιάς του στύλ " Διδάσκονται kick boxing ,judo και Pilates "

Όπως και σχολές με μότο " παραδοσιακό Ιαπωνέζικο judo"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σκέφτομαι αυτή τη στιγμή να κανω κάτι τέτοιο, αλλά θα ήθελα να το έχω σαν ενδεχόμενο

 

Έχω κάποια βάση ώστε να μπορώ ακολουθησω τη συγκεκριμένη τέχνη και ο σωματότυπος μου κάνει μία χαρά για αυτό

 

ΥΓ το τουρλου γενικά δε με εκφράζει και γενικά δε πιστεύω ότι μπορείς (εκτός αν είναι το μόνο πράγμα που κανείς στη ζωή σου) να ασχοληθείς με πολλά πράγματα και να το κάνεις καλά. Για αυτό και κοιτάζω σαν συμπλήρωμα κυρίως κάτι που θα μπορώ να κάνω χωρίς να αλλάξω όλη τη λογική μου και μου αρέσει άλλωστε η συγκεκριμένη τέχνη και σαν σπορ. Δε με νοιάζει να αρπαξω κάποιον για ξύλο ή αυτοάμυνα, αυτό μπορώ να το κάνω σε ένα βαθμό ήδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σχολές τουρλού της γειτονιάς του στύλ " Διδάσκονται kick boxing ,judo και Pilates"

Δηλαδή, εαν έχει αποκλειστικό εκπαιδευτή για κάθε δραστηριότητα, είναι κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, εαν έχει αποκλειστικό εκπαιδευτή για κάθε δραστηριότητα, είναι κακό;

Συνήθως αυτές οι μικρές επιχειρήσεις-γυμναστήρια χρησιμοποιούν για εκπαιδευτές παλιούς αθλητές του judo που πάνε για ένα μεροκάματο και όχι πιστοποιημένους προπονητές της ομοσπονδίας που συνεχώς επιμορφώνονται.

Σε ένα άθλημα που μέσα στα χρόνια που θα ασχοληθείς μαζί του θα έχεις χιλιάδες πτώσεις θα ήθελα δάσκαλο που θα ξέρει τι κάνει.

Όχι μόνο στο κομμάτι των τεχνικών αλλά και γνώση των ιδιαιτεροτήτων κάθε σώματος και διαχείρισης του φουσκωμένου εγωισμού κάθε αθλούμενου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο δύσκολο είναι να γίνεις πιστοποιημένος προπονητής ειδικά αν είσαι πρώην αθλητής;

 

Επίσης σε μαχητικά σπορ ο όποιος εκπαιδευτής δεν είναι σύνηθες να έχει αγωνιστική εμπειρία ή τελοσπάντων δε θεωρείται καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τόσο δύσκολο είναι να γίνεις πιστοποιημένος προπονητής ειδικά αν είσαι πρώην αθλητής;

Επίσης σε μαχητικά σπορ ο όποιος εκπαιδευτής δεν είναι σύνηθες να έχει αγωνιστική εμπειρία ή τελοσπάντων δε θεωρείται καλό;

Όλοι οι προπονητές έχουν αγωνιστική εμπειρία αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό

http://www.hjf.gr/judo10-9.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος αποφασισει να επιτεθει τοτε σιγουρα θα εχει καποιο πλεονεκτημα, ειτε αριθμητικο ειτε σωματικο. Ακομα και πολεμικη τεχνη να γνωριζεις τα πραγματα θα ειναι δυσκολα. Οι αντιπαλοι μπορει να ειναι δυο τρεις, η να ζυγιζουν 30 κιλα παραπανω. Η απλα να βγαλουν μαχαιρι που εκει να τους αφοπλισεις απλα δεν γινεται ουτε στα εργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...