Προς το περιεχόμενο

Πολεμικές Τέχνες


NINJA_MOUSE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπε και πιο πάνω κάποιος, το Α και το Ω είναι ο δάσκαλος. Έχω κάνει προπόνηση wing chun και χορεύαμε σαν μπαλαρίνες. Άλλαξα δάσκαλο και είχε μια ώρα ενδυνάμωση (μόνο τα ροκανίσματα ήταν 600 τη μέρα), μία ώρα τεχνικές και στο τέλος γάντια ρινγκ. Και σε όλα αυτά ο δάσκαλος 55 χρονών να παίρνει όλα μαζί σου, όχι να κοιτάει. Με διπλή προπόνηση τη μέρα. Αν θες στείλε μου να σου πω σχολή pm να πας δοκιμαστικά. 

Επεξ/σία από pral13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 837
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

άμα σου βγάλει κανείς μαχαίρι φεύγεις, δεν κάθεσαι να δοκιμάσεις τίποτα 

πρέπει να έχεις τρομερή εμπειρία για κάτι τέτοιο που και να έχεις αν έχεις λίγο μυαλό φεύγεις εκτός αν δε μπορείς να κάνεις αλλιώς 

βασικά μόνο αν δε μπορείς να κάνεις αλλιώς θα επιχειρήσεις να κάνεις κάτι και απλά εύχεσαι να σου βγει κάτι σωστά εκείνη την ώρα 

Πρεπει να τα ειχα γραψει & αλλου, εν ολιγοις, το αμεσως..καλυτερο -καπως, λεμε- επομενο
απο το "βαλε-τα-ποδια-στον-ωμο!" (που ειναι το ολοσωστο!), ειναι ο,τι και αν <ξερεις>, η δεν
ξερεις να αντιληφθεις πως: σωστη επιλογη εκει δεν ειναι να...απασχοληθεις με το μαχαιρι,
μα με τον επιτιθεμενο
-μαλιστα πρεπει να καθαρισεις μαζι του, σε ελαχιστα δευτερολεπτα!
🤕
Το να διδασκεσαι "χορογραφιες αντιμετωπισης αμυνας σε/στο μαχαιρι"(!), ειναι επικινδυνο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όπως είπα ήθελα μια πολεμική τέχνη για να έχω έναν ενδιαφέροντα τρόπο γυμναστικής. Όχι για να πλακώνω κόσμο στο δρόμο. Γενικά προτιμώ να το βάλω στα ποδια στις καταστάσεις που περιγράφετε. Οπότε αν κάποιος εστίαζε στο κομμάτι του τι περιλαμβάνει η ρουτίνα της προπόνησης για μια συγκεκριμένη πολεμική τέχνη θα με βοηθούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lactate είπε

Βασικά όπως είπα ήθελα μια πολεμική τέχνη για να έχω έναν ενδιαφέροντα τρόπο γυμναστικής. Όχι για να πλακώνω κόσμο στο δρόμο. Γενικά προτιμώ να το βάλω στα ποδια στις καταστάσεις που περιγράφετε. Οπότε αν κάποιος εστίαζε στο κομμάτι του τι περιλαμβάνει η ρουτίνα της προπόνησης για μια συγκεκριμένη πολεμική τέχνη θα με βοηθούσε.

Και η αυτοαμυνα, και το krav maga, μπορουν να ειναι "έναν ενδιαφέροντα τρόπο γυμναστικής". Δεν καθεσαι, χεχε!
Οσο για την ενταση, μπορει να ειναι απο πολυ εντονη (combatives), ως εξαιρετικα φυσιολογικη (σε καρατε στυλ).

Αν δεν εχουν αλλαξει κατι -γιατι (νομιζω) ηταν γενικη οδηγια /κατευθυνση- στο krav maga,
εχεις ενα μαθημα δωρεαν. Αλλα και σχεδον στα περισσοτερα dojo, γυμναστηρια, κλπ, αν δε
σου δωσουν αυτη τη δυνατοτητα, σιγουρα θα μπορεις να παρακολουθησεις 1 προπονηση! 🙂
 

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Jiu Jitsu

🤜🤛

Ναι, αλλα το Ορθοδοξο!! Παραδοσιακό jiu jitsu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, lactate είπε

Επίσης να ρωτήσω κάτι ακόμα.. βάρη κάνει κάποιος στις πολεμικές τέχνες; Δηλαδή κάτι σε μπάρα;

Τα βάρη πάντα βοηθούν ως άσκηση, αλλά ανάλογα και το τι κάνεις θες και ανάλογο σώμα

ένα σώμα που είναι υπερβολικά στιβαρό και χάνει σε ελαστικότητα είναι ακατάλληλο για κάποια πράγματα και ίσως σε ενδιαφέρει να επενδύσεις σε αντοχή , ελαστικότητα και κυρίως εκρηκτικότητα παρά καθαρά σε μυική μάζα για να κάνεις αργά (και σωστά) κάποιες ασκήσεις για μερικές επαναλήψεις , ίσως καλύτερα να χάσεις σε απόλυτη δύναμη παρά να είσαι πολύ σφιγμένος

επίσης στα δικά μας σώματα ας πούμε (των ελλήνων πχ) κάποια πράγματα ίσως δεν δεν ταιριάζουν από άποψη κίνησης 

και επίσης κάποια πράγματα καλό είναι να σκεφτείς για μέχρι πότε θα τα κάνεις ή αν θα μπορείς να τα κάνεις αν δε φοράς σορτσάκι ας πούμε αλλά κάνα τζιν (πχ ψηλά λακτίσματα) 

 

πάντως για μένα αν και τα βαριέμαι , θεωρώ ότι τα βάρη πρέπει να υπάρχουν, αν και είναι πιο σημαντικές ασκήσεις που συνδυάζουν δύναμη παράλληλα με αντοχή και έκρηξη , άλλωστε συνήθως χρησιμοποιείς όλο το σώμα μαζί πολλές μυικές ομάδες δουλεύουν μαζί , αυτό πρέπει να "εκπαιδεύσεις" το σώμα σου να μπορεί να κάνει 

 

πάντως πολύ συχνά ισχύει ότι τη "γυμναστική" σου την κάνεις επιπλέον ή εκτός της διαδικασίας της εκπαίδευσης των πολεμικών τεχνών 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Τα βάρη πάντα βοηθούν ως άσκηση, αλλά ανάλογα και το τι κάνεις θες και ανάλογο σώμα

ένα σώμα που είναι υπερβολικά στιβαρό και χάνει σε ελαστικότητα είναι ακατάλληλο για κάποια πράγματα και ίσως σε ενδιαφέρει να επενδύσεις σε αντοχή , ελαστικότητα και κυρίως εκρηκτικότητα παρά καθαρά σε μυική μάζα για να κάνεις αργά (και σωστά) κάποιες ασκήσεις για μερικές επαναλήψεις , ίσως καλύτερα να χάσεις σε απόλυτη δύναμη παρά να είσαι πολύ σφιγμένος

επίσης στα δικά μας σώματα ας πούμε (των ελλήνων πχ) κάποια πράγματα ίσως δεν δεν ταιριάζουν από άποψη κίνησης 

και επίσης κάποια πράγματα καλό είναι να σκεφτείς για μέχρι πότε θα τα κάνεις ή αν θα μπορείς να τα κάνεις αν δε φοράς σορτσάκι ας πούμε αλλά κάνα τζιν (πχ ψηλά λακτίσματα) 

πάντως για μένα αν και τα βαριέμαι , θεωρώ ότι τα βάρη πρέπει να υπάρχουν, αν και είναι πιο σημαντικές ασκήσεις που συνδυάζουν δύναμη παράλληλα με αντοχή και έκρηξη , άλλωστε συνήθως χρησιμοποιείς όλο το σώμα μαζί πολλές μυικές ομάδες δουλεύουν μαζί , αυτό πρέπει να "εκπαιδεύσεις" το σώμα σου να μπορεί να κάνει 

πάντως πολύ συχνά ισχύει ότι τη "γυμναστική" σου την κάνεις επιπλέον ή εκτός της διαδικασίας της εκπαίδευσης των πολεμικών τεχνών 

Το τελευταίο το ξέρω, πχ κάποιοι πάνε καράτε και μετά πάνε και ένα φτηνό γυμναστήριο 2 μέρες τηβδομάδα για βάρη. Αλλά το βρίσκω κουραστικό όλο αυτό λες και είμαι αθλητής επαγγελματίας. Θα προτιμούσα να ήταν ενταγμένο στην προπόνηση. Δηλαδή αν πήγαινα τακτικά σε προπόνηση (4 φορές την εβδομάδα όπως τώρα) και ταυτόχρονα πρόσεχα τη διατροφή μου θα περίμενα να έχω ένα σημαντικά καλύτερο σώμα από κάποιον που δεν έκανε πολεμική τέχνη και όχι απλώς να έχω καλύτερη αντοχή.

Τι εννοείς ότι στα σώματα των ελλήνων κάποια πράγματα δεν ταιριάζουν;

Νομίζω λίγα βάρη πάντα χρειάζονται για να δυναμώσει κορμός και πόδια. Η προπόνηση που κάνω είναι 2 μέρες βάρη, 1 μέρα κυρίως αερόβιο και άλλη μια που δεν ξέρω πως να τη χαρακτηρίστω.. κάτι σαν αντοχή και κορμός. Και γενικότερα δίνει ο προπονητής μου φουλ προσοχή σε κορμό. Κοιλιακούς, ραχιαιούς, σανίδα. 

Ο λόγος που σκέφτομαι τις πολεμικές τέχνες είναι ότι μπορείς να κάνεις "παρέα" κάπως, να γνωρίσεις και λίγο κόσμο, να είσαι μέλος ας πουμε μιας ομάδας. Κάπως έτσι το σκέφτομαι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, lactate είπε

Το τελευταίο το ξέρω, πχ κάποιοι πάνε καράτε και μετά πάνε και ένα φτηνό γυμναστήριο 2 μέρες τηβδομάδα για βάρη. Αλλά το βρίσκω κουραστικό όλο αυτό λες και είμαι αθλητής επαγγελματίας. Θα προτιμούσα να ήταν ενταγμένο στην προπόνηση. Δηλαδή αν πήγαινα τακτικά σε προπόνηση (4 φορές την εβδομάδα όπως τώρα) και ταυτόχρονα πρόσεχα τη διατροφή μου θα περίμενα να έχω ένα σημαντικά καλύτερο σώμα από κάποιον που δεν έκανε πολεμική τέχνη και όχι απλώς να έχω καλύτερη αντοχή.

 

κοίτα, δεν υπάρχει καλύτερο σώμα, υπάρχει ικανό σώμα για να κάνει κάτι 

 

ακόμα και στον κλασικό αθλητισμό άλλο σώμα έχει αυτός που κάνει 100 μέτρα, άλλο έχει αυτός που κάνει μαραθώνιο, άλλο αυτός που κάνει ακόντιο ή κολυμπάει 

 

και σε κάθε πολεμικό άθλημα ή τέχνη το σώμα που πρέπει να έχεις είναι διαφορετικό, για αυτό είχα γράψει πριν ότι γυμνάζεσαι για να κάνεις μια τέχνη και δεν κάνεις τέχνη για να γυμναστείς

το θέμα είναι πώς φτάνεις εκεί που θες ή πρέπει για να επιτύχεις κάτι , αν θες να κάνεις απλά γυμναστικη κάνε γυμναστική και αν θες να υπάρχει περισσότερη γυμναστική εννοείται ότι προτιμάς κάποιο μαχητικό σπορ και όχι τέχνη (κατά κανόνα όχι απόλυτο, απλά επειδή στο άθλημα υπάρχει το αγωνιστικό κομμάτι οι απαιτήσεις στην πράξη είναι μεγαλύτερες από μερικούς χοντρούς που κάνουν "τέχνη"  ) 

 

όσο για τα σώματά μας είναι γενικά στιβαρά και σφιχτά (και γενικότερα των δυτικών) , δεν είναι για να κάνουμε πράγματα τύπου μπρους λι ας πούμε, αυτό κατά κανόνα βέβαια υπάρχουν διάφοροι σωματότυποι και μεταξύ μας, απλά κάποια πράγματα έχουν γίνει με γνώμονα και το σωματότυπο των ανθρώπων που τα εμπνεύστηκαν 

τώρα κατά τα άλλα τι να σου πω, εσύ λες ότι θες να κάνεις σώμα, να έχεις ευεξία κτλ.. αλλά το να επιλέξεις κάτι που θα σε χτυπάνε και θα τραυματιστείς κάποια στιγμή μοιραία ίσως δεν συνάδει

υπάρχει και κάποιου είδους "mentality" σε αυτά τα πράγματα , γιατί είναι πολύ παράξενο να σου ανοίξει ο άλλος τη μύτη και μετά να είστε φίλοι, ή γενικά να εμπιστευτείς σε έναν ξένο άνθρωπο το σώμα σου και την ακεραιότητά σου 

εμένα ο καλύτερός μου φίλος μου έχει βγάλει τον αγκώνα (και ευτυχώς ξαναμπήκε αλλά έχει αφήσει κουσούρι, δε νιώθω πχ τον δείκτη μου πλέον) κι εγώ τον έχω κάνει να μη μπορεί να καταπιεί χωρίς να πονάει για καμιά βδομάδα, το έριξε στις σούπες. θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο και να διατηρείς και την ψυχραιμία σου; γιατί εδώ δε χτυπάς απαραίτητα μόνος σου σε χτυπάει κάποιος άλλος και ακόμα και αν το κάνει άθελά του μπορεί να το κάνει, είναι πιθανό και να σου δημιουργήσει και σοβαρό πρόβλημα όπως το να μην μπορείς να δουλέψεις για κάποιο διάστημα ή να υποφέρεις επειδή θα πρέπει να δουλέψεις κιόλας την άλλη μέρα

δε λέω.. είναι άλλου τύπου αυτή η παρέα και η φιλία, αλλά ο περισσότερος κόσμος δε νομίζω ότι θέλει τέτοια ταλαιπωρία, ειδικά αν δε θέλει όσο γερνάει να ξυπνάει από το κρεβάτι του ρημάδι (γερός και σκληρός μεν, αλλά μυοσκελετικά ψιλορημάδι) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, logistoulis είπε

και σε κάθε πολεμικό άθλημα ή τέχνη το σώμα που πρέπει να έχεις είναι διαφορετικό, για αυτό είχα γράψει πριν ότι γυμνάζεσαι για να κάνεις μια τέχνη και δεν κάνεις τέχνη για να γυμναστείς

Εγώ στην ουσία ψάχνω έναν τρόπο που να μαρέσει για να γυμναστώ και ταυτόχρονα να μάθω και κάτι. Το σκέφτομαι και στα πλαίσια μιας προσπάθειας κοινωνικοποίησης μου. Δεν ξέρω βέβαια αν λειτουργει έτσι, αλλά σε διάφορες πολεμικές τέχνες έχω την αίσθηση ότι υπάρχει ένα κλιμα πως οι αθλητες ειναι μια ομάδα δεν ειναι 5 άσχετοι που προπονούνται μεταξύ τους σαν το γυμναστήριο.

Τραυματισμοί φαντάζομαι είναι πιθανοί, αλλά φαντάζομαι έχει να κάνει με την πολεμική τέχνη και το στυλ προπόνησης. Πχ στην πυγμαχία που βλεώ στο δικο μου γυμναστήριο από κατι stories νομίζω κυρίως σάκο και shadow fight κανουν και λιγότερο με αντίπαλο. 

Γενικά θα ήθελα να με μάθει να είναι λειτουργικό το σώμα μου. Να κάνω handstand πχ θα το θελα πολυ η να αποκτησω μεγαλύτερη ευλυγισα όπως καποιοι που κλτωσανε και φτάνει το ποδι στο κεφάλι./

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινωνικοποιηση μην περιμενεις τρελη...γιατι αδικα θα περιμενεις! Σαφως και ειναι 2-3 κλικ πιο
επανω απο το γυμναστηριο (οπου γνωριζεις 2-3 ατομα πραγματικα, και δυσκολα περισσοτερους),
αλλα στο βαθμο που δεν εισαι σε νεαρ(οτερ)η ηλικια: απο παιδικα τμηματα εως Πανεπιστημιακα
μην προσδοκεις πολλα πραγματα! Ασε που σε ορισμενες καταστασεις δυναμικες, τον καινουργιο,
μπορουν ιδιοτυπως να τον δουν ως 'στοχο-σακκο μποξ' (ενα εμπειρο ματι μπορει να το διακρινει)
👊
Με ετουτο δεν θελω να σε αποθαρρυνω, αλλα το λεωγραφω για να μην ας πουμε απογοητευτεις.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheDevilMayCare είπε

Κοινωνικοποιηση μην περιμενεις τρελη...γιατι αδικα θα περιμενεις! Σαφως και ειναι 2-3 κλικ πιο
επανω απο το γυμναστηριο (οπου γνωριζεις 2-3 ατομα πραγματικα, και δυσκολα περισσοτερους),
αλλα στο βαθμο που δεν εισαι σε νεαρ(οτερ)η ηλικια: απο παιδικα τμηματα εως Πανεπιστημιακα
μην προσδοκεις πολλα πραγματα! Ασε που σε ορισμενες καταστασεις δυναμικες, τον καινουργιο,
μπορουν ιδιοτυπως να τον δουν ως 'στοχο-σακκο μποξ' (ενα εμπειρο ματι μπορει να το διακρινει)
👊
Με ετουτο δεν θελω να σε αποθαρρυνω, αλλα το λεωγραφω για να μην ας πουμε απογοητευτεις.
 

28 είμαι και κάνω διδακτορικό.. ειμαι στα απώτερα  όρια της φοιτητικής  ζωής :P
Tώρα τι να σου πω ελπίζω μη με δείρουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lactate είπε

28 είμαι και κάνω διδακτορικό.. ειμαι στα απώτερα  όρια της φοιτητικής  ζωής :P
 

Παλιοτερα -δεν ξερω για σημερα- υπηρχαν και πανεπιστημιακα δωρεαν τμηματα, για παραδειγμα
καρατε -σιγουρο, πηγαινα. Οπου παραδοξως -για δωρεαν δεδομενα- αν και λιγες οι ωρες, γινοταν
ενδιαφερον μαθημα-δουλεια! Βοηθουσε το οτι ο διδασκων εκει τοτε, για να του ανατεθει επρεπε
να διαθετει περισσοτερες περγαμηνες παρα...γνωριμιες! Π.χ. εκπαιδευτης σε καρατε, ειχε 6 dan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...